Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 12 минути , Alexander каза:

Днес се наложи да ходя с кола до центъра и трябваше да се паркира, ама това не е лесна работа явно и влязох в приключение.

Понеже телефона ми е с предплатени планове, няма как да изпратя СМС с номера на колата и да ми вземат пари автоматично. На всички табелки има указание, че може да се плати със СМС или с талони. На теория звучи супер, за такива като мен и за хора нямащи български сим карти при това  на договор. 

Спрях и започнах да разпитвам къде се продават талони, никой не беше чувал за тях, един таксиметров шофьор ме изпрати да търся по реповете за вестници и след като питах на 3 места се отказах, те също не бяха чували.

Извода е, нямаш ли бг сим карта с договор няма паркиране или чакаш глоба. Все още се чудя как е възможно това да се случва, но явно може.

 

Можеш да си купиш талон от служителите, които проверяват паркиралите коли. На всеки 2-3 улици има такъв служител.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз винаги си държа в колата талони, понеже  често ми се налага да паркирам за малко - 10-15мин., просто да оставя или взема нещо отнякъде - и не искам да плащам за цял час (колкото е минималното със СМС), а предпочитам да платя за половин. 
Купувам ги от служителите, които обикалят в зоните. Купувам си по няколко, за да имам резерв, че както е установил и Александър - по законите на Мърфи точно когато ти потрябва  служител за да купиш талонче - няма да има такъв наоколо...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, cybersimo каза:

какъв е този план и сим-карта, която не може да изпраща смс?

Предплатени пакети от Теленор

Преди 1 час, Mary каза:

Можеш да си купиш талон от служителите, които проверяват паркиралите коли. На всеки 2-3 улици има такъв служител.

Да, но на Дондуков за 20-25 мин общо не мина такъв.

След като си тръгнах случайно видях един доста по-далеч и си купих от него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Талони се продават от контрольорите в двете зони, пунктовете за продажба на превозни документи на "Център за градска мобилност", както и на някои павилиони за продажба на вестници и за дребни стоки, намиращите се в зоните.

 

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , tch каза:

Като си заредиш ваучер как няма да може да си платиш?

не мисля, че трябва да разводнявам още случая, с моите пакети няма начин да се плати смс за паркиране.

Връзка към коментар

По принцип от известно време има едно приложение URBO - там би трябвало да можеш да платиш с карта.

За съжаление съм опитвала един-единствен път и явно уцелих проблем със системата, който ми писаха после, че е разрешен, та тогава не успях и се наложи да пратя sms.

 

Аз също не съм почитател на плащането чрез sms. Пунктове за талони има указани на сайта на градска мобилност къде има, ама като цяло бяха в граничните зони и малко. Шансът е от контрольор, който винаги съм се чудела как намираш, ако нямаш билетчета в запас. Иначе на БНБ знам, че стоят, ама на другите места май си е късмет...

Редактирано от Victoria
Връзка към коментар
преди 37 минути , Alexander каза:

не мисля, че трябва да разводнявам още случая, с моите пакети няма начин да се плати смс за паркиране.

Стана ми интересно, понеже съм с един key account от Теленор на една маса - казва че ако имаш достатъчно наличност в предплатената карта - няма никакъв проблем да платиш синя зона. Например ако имаш 2.50 лв наличност ти взима 2 лв за зоната и колкото струва СМС. Например 25 ст

Явно си купил някаква друга предплатена карта

Редактирано от cybersimo
Връзка към коментар
преди 4 минути , cybersimo каза:

Стана ми интересно, понеже съм с един key account от Теленор на една маса - казва че ако имаш достатъчно наличност в в предплатената карта - няма никакъв проблем да платиш синя зона. Например ако имаш 2.50 лв наличност ти взима 2 лв за зоната и колкото струва СМС. Например 25 ст

Явно си купил някаква друга предплатена карта

Оф ще трябва да обясня явно, че няколко човека ме питате.

Така, аз зареждам точна сума пари с която веднага след като постъпи купувам някой  от пакетите им, които включват различни минути, минути и интернет или само интернет с различна продължителност и големина.

След като купя пакета оставам с 0лв в картата, това ми е целта, така няма как да ми вземат случайно пари за щяло и нещяло, премиум смс, трафик на нет в чужбина и пр. Ясно е, че няма да седя с пари в картата, защото  е лудост и минутата е златна, както и нета, а и постепенно изчезват. 

Та с такъв пакет няма СМС, камо ли за паркинг, а и ми е чудно как един чужденец би могъл да си плати?😣

Връзка към коментар
29 minutes ago, Alexander said:

Оф ще трябва да обясня явно, че няколко човека ме питате.

Така, аз зареждам точна сума пари с която веднага след като постъпи купувам някой  от пакетите им, които включват различни минути, минути и интернет или само интернет с различна продължителност и големина.

След като купя пакета оставам с 0лв в картата, това ми е целта, така няма как да ми вземат случайно пари за щяло и нещяло, премиум смс, трафик на нет в чужбина и пр. Ясно е, че няма да седя с пари в картата, защото  е лудост и минутата е златна, както и нета, а и постепенно изчезват. 

Та с такъв пакет няма СМС, камо ли за паркинг, а и ми е чудно как един чужденец би могъл да си плати?😣

Е, как? Елементарно. Спира някой да му прати смс и му дава пари. 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами и аз в Белгия не можех с българската си карта да си плащам паркингите, но има и други начини 🙂 

Колкото пъти ми се е налагало, все се е намирал някой със светлоотразителна жилетка да ми продаде талонче, даже единият беше любезен и да ми го маркира, докато аз се чудех къде какво трябва да направя 😉 

Явно си имал лош късмет да не намериш необходимия ти човек навреме.

Връзка към коментар
преди 57 минути , Alexander каза:

Та с такъв пакет няма СМС, камо ли за паркинг, а и ми е чудно как един чужденец би могъл да си плати?😣

До сега не съм виждал чужденец да си купи предплатена карта и веднага след като я купи да си я остави с нула лева. 

Но сега вече е ясно защо не си могъл да платиш 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , cybersimo каза:

До сега не съм виждал чужденец да си купи предплатена карта и веднага след като я купи да си я остави с нула лева. 

Но сега вече е ясно защо не си могъл да платиш 

Чужденците си купуват карти ли? Аз не съм никога, като съм ходил за 3-5-7 дни.

А и питах как би трябвало да плати чужденец у нас? Май няма такъв начин, освен, ако случайно не си е купи карта, но и не е купил пакет.

 

Ще знам, че само за да си платя таксата, трябва да си зареда ваучер, което няма как да стане.

Чудно ми е, че за голяма част от вас е нещо нормално това

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Alexander каза:

Чужденците си купуват карти ли? Аз не съм никога, като съм ходил за 3-5-7 дни.

А и питах как би трябвало да плати чужденец у нас? Май няма такъв начин, освен, ако случайно не си е купи карта, но и не е купил пакет.

 

Аз когато не съм в ЕС винаги си купувам предплатена карта. Но никога не съм я оставял с 0 лв. Още повече пък с купуването. 

Въпроса е, че след като знаеш че имаш 0 лв баланс, е абсолютно закономерно да не можеш да пуснеш СМС

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, cybersimo каза:

Аз когато не съм в ЕС винаги си купувам предплатена карта. Но никога не съм я оставял с 0 лв. Още повече пък с купуването. 

Въпроса е, че след като знаеш че имаш 0 лв баланс, е абсолютно закономерно да не можеш да пуснеш СМС

Така де, но в случая всеки турист и чужденец от ЕС пак трябва да си купи за да плати у нас, което е повече от абсурдно в момента.

 

А и след като пише, че се плаща с талони трябва и да се продават някъде, не да се издирват с куче нали.

Не съм чакал да платя със СМС, само поясних, понеже ви интересуваше, а с талон, но такъв е много трудна задача да се намери.

Интересно ми е колко щяхте да се жалвате всички, ако това го бяхте срещнали някъде в Европа и то в столица.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Доста деликатно хората обясниха,  че вината до голяма степен си е твоя. 

Като чуя "ама в Европа е така...",  според мен точно този форум едва ли е  най-подходящото място за подобни квалификации.  Все пак немалко хора са се сблъсквали с какви ли не странности и неуредици по света. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

то ако си чужденец не знам дали въобще ще се оправиш

табелките с обяснения как се пускат СМСи има ли ги на английски? Аз както съм българин преди време пак се набутах с няколко билета за метрото, че реших да си купя предварително 😂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
52 minutes ago, Alexander said:

Така де, но в случая всеки турист и чужденец от ЕС пак трябва да си купи за да плати у нас, което е повече от абсурдно в момента.

 

А и след като пише, че се плаща с талони трябва и да се продават някъде, не да се издирват с куче нали.

Не съм чакал да платя със СМС, само поясних, понеже ви интересуваше, а с талон, но такъв е много трудна задача да се намери.

Интересно ми е колко щяхте да се жалвате всички, ако това го бяхте срещнали някъде в Европа и то в столица.

Писах по-горе. Има мобилен апп, който би трябвало да работи. Далеч не е идеално, но е вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много интересна дискусия се оформи. Ние винаги извън ЕС се каним да си купим карта, за да ползваме интернет като се загубим, чудим се какво можем да правим или просто искаме да се обадим на хоста за нещо. Накрая се оправяме с wifi от заведенията, но си спомням, че за Йордания ни беше много полезна в колата Радо като си я купи.

Обаче за пръв път чувам, че трябва да си избереш за какво ще ползваш сумата, без още да знаеш кога какво ще ти трябва. На мен ми звучи доста ограничаващо, но може пък да е по-евтино с някакви стотинки.

А по темата с паркирането - в Сърбия и в Тренчин питаш минувачите в сходна ситуация, вероятно и в София е възможно да говорите общ език. 

Обикновено туристите са по-подготвени с нужната информация или по-склонни да попитат за помощ, отколкото местните. Парадокс.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма държава, в която паркирането със смс да важи със чужди карти. Или поне аз не съм срещал. Проблемът тук хич не е в смс-ите, които при всички положения имат ограничена ползваемост за чужденци, за хора със изцяло заредени с пакет предплатени карти, хора които не искат да плащат цял час като спират само за 15 мин, хора които дори не ползват мобилен телефон и т.н. Даже преди години някой от андроид ъпдейтите не позволяваше да се изпращат смс-и на кратки номера, друг филм, трябваше да се инсталира допълнително смс приложение.  Ерго, смс-ите трябва да се възприемат само като допълнително удобство, а не като основен метод.

 

В София този метод, който трябва да е основен е да разпитваш по магазинчета, където те гледат като извънземно или да дебнеш по пресечките къде има служители на градска мобилност. И да се надяваш, че докато ти ги търсиш напред, те не идват зад гърба ти със скобите. Нелепа история като цяло. А няма нужда да откриваме топлата вода, методът е измислен - колонките за плащане през 100-200м. В доста държави работят само със стотинки, кадилаците на колонките за плащане приемат и карти. Можеш да си платиш за какъвто срок искаш до милимундата, имат инструкции на няколко езика и няма нужда да се вкарваш в излишни затруднения. В София съм виждал такива май само пред Мавзолея, не знам защо само там, може би за тест, който може и да не е излезнал успешен. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

На мен и извън България ми се е случвало да не мога да платя паркинг с СМС, защото нямам мобилна карта от съответната страна. Молила съм да ми пускат смс и съм им давала пари.
Неприятно е - но си има такива особености и тук и навсякъде по света - подобно на нюромансер и аз съм горяла с билетчета за метрото при първото си возене с него ... взех и за връщане....

Връзка към коментар

може би защото парите за паркиране се събират от мобилния оператор, който после ги превежда на Градската мобилност и съответно няма как чужд оператор да го направи това?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 hours ago, Георги said:

Ерго, смс-ите трябва да се възприемат само като допълнително удобство, а не като основен метод.

Току-що отписа едни 20+ години история... Не е редно изключението на някаква стара версия на ОС, която към момента дори не е била доминираща, да води към пренебрегване на СМС-ите. Не беше толкова отдавна времето, когато хората не ползваха мобилен интернет в България, плановете нямаха бъндъли, 1МБ струваше левове, а хората разчитаха на мобилна телефония и кратки текстови съобщения....

 

2 hours ago, antea said:

може би защото парите за паркиране се събират от мобилния оператор, който после ги превежда на Градската мобилност и съответно няма как чужд оператор да го направи това?

Има един man-in-the-middle, който няма как да работи с всички оператори по света...  Или поне е практически твърде сложно като решение

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • nino
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.