Прескочи до съдържание

Памуккале - текущо състояние


Георги

Препоръчани мнения

Пиша тази тема с цел, че идва лято и предполагам доста българи ще се засилят за пореден път към Турция, респективно Памуккале. А положението там в момента е трагично. Надявам се с помощта на други, темата да послужи като съветник, и когато състоянието на забележителността се оправи да разберем всички, за да може да спестим на други хора да си строшат главата, както ние си я строшихме :)

 

Не съм от мрънкачите, знам че със строежа на хотелите водата е намаляла значително, което е застрашило Памуккале и принудило властите да вземат мерки. Имаше го даже в една от класациите за изчезващите световни забележителности, която дискутирахме из форума. Понастоящем си личат позападналите и полуразрушени хотели в подножието, предполагам това са тези, които са били незаконни. Не съм очаквал да го видим с цялата му красота, каквато е била преди години, пък и времето беше облачно. Но въпреки това ревютата по сайтовете седмица преди да отидем бяха доста добри. Дори на място една жена питаше охраната къде е отишла всичката вода, която е била там преди два месеца, той само вдигна рамене. 

 

Отгоре има някаква система от канали, която може да отвежда водата в различни сектори на хълмчето, къде точно я отвеждаха, когато ние бяхме там така и не разбрахме. За справка ето как трябва да изглежда:

 

5523087873_0275bc6bd6_z.jpgPamukkale - Vue sur les vasques by zamito44, on Flickr

 

2597514942_db06c294c0_z.jpg?zz=1Pamukkale by adam79, on Flickr

 

4823622028_a603f2cbc9_z.jpgPamukkale by lanaih, on Flickr

 

А ето как го видяхме ние:

 

P3030429.jpg

 

P3030438.jpg

 

P3030439.jpg

 

P3030440.jpg

 

P3030441.jpg

 

P3030442.jpg

 

Имаше някакви работници, които насочваха малко водопадче към една от терасите, заедно с камъчета от скалистия материал (травертина май се казваше), но ако това беше единствения наличен източник щеше да отнеме доста време:

 

P3030454.jpg

 

Ето това бяха единствените 4 пълни тераси, които да напомнят, доста бледо, за величието на Памуккале. По-скоро колкото да те ядосат какво си изпуснал в останалите сухи 99% от обекта:

 

P3030468.jpg

 

P3030473.jpg

 

P3030474.jpg

 

P3030477.jpg

 

P3030479.jpg

 

 

Искрено се надявам положението да е временно, но Памуккале в състоянието, в което го видяхме вчера (03.03.2015) е напълно непригодно за туристи и дано успея да спестя на някой, който мечтае да го види пари и време. На мен лично ми се ще да забравя вчерашния ден, всички пари, които похарчихме за да отидем, ранното ставане посред нощ в гонене на полети, тоталната умора и всичко останало и ще отида пак, когато нещата със сигурност са много по-добре. 

 

Ще се радвам някой бързо да успее да ме опровергае и само след седмици Памуккале отново да е с познатата красота и да си заслужава отбивката, където и да сме в Турция. Ако сте били там скоро или предстои да ходите, пишете!

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ужас, не мога да повярвам на очите си!

По принцип системата е така изградена, мисля от векове, че водата може да се насочва в различни посоки, в зависимост от сезона, нуждите и т.н.

И друг път съм го виждал с намален дебит, но не и така......

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ау.. често си мисля, че закъснявам с посещението на тази мечтана забележителност, но пък така не ме влече Турция. Все пак да кажа, че току що уби една от мечтите ми  :cry:

Връзка към коментар

За съжеление и миналото лято не бе по различно. Явно новопостроените наоколо хотели отнемат част от водата. Водата бе отколонена само в лявата част.

post-2672-0-30060400-1425536339_thumb.jpg

Редактирано от tom777
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз си мисля, че просто сега не е сезон, ако се отиде лятото, няма да е така. Ако трябва изкуствена вода ще му намерят...че те без Памуккале са за никъде.... , това е най-посещаваното място от туристите от курортите. Сега просто не го поддържат.

Редактирано от slujitel
Връзка към коментар

Ама тя отдавна е отделена водата и това, което го има в нета като снимки, е по-скоро история и мечти, но чак толкова, колкото е показал Георги никога не е било.

Обикновено водата е вляво от водопътеката, а вдясно си е една урва, чак в долната част е по-пълноводно и има доста басейнчета.

 

Ходил съм и през слабите сезони, когато няма туристи, но това ме втрещи, никога не е било така.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не е от сезон, наистина предишните месеци си е било по-ок. Всъщност виждам, че основната част от terrible ревютата в trip advisor са концентрирани около септември 2014, след това пак има положителни. Така че се надявам, и тогава, и сега да е някакво, доста драстично, но поне само временно отклонение на водата. 

Връзка към коментар

Аз си мисля, че просто сега не е сезон, ако се отиде лятото, няма да е така. Ако трябва изкуствена вода ще му намерят...че те без Памуккале са за никъде.... , това е най-посещаваното място от туристите от курортите. Сега просто не го поддържат.

Мисля, че доста хора биха се замислили след твоето предположение, какво ли би станало с пустините ако имаше измислена такава изкуствена вода?

 

И точно сега би трябвало да има вода, защото сезона е слаб.. няма туристи, хотелите са слабо посетени.. Какво ще е лятото, в топлото време и многото посетители?

 

И аз като Lindt, мога да кажа, че Георги уби една мечта дето все я оставях за някой друг път...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мисля, че доста хора биха се замислили след твоето предположение, какво ли би станало с пустините ако имаше измислена такава изкуствена вода?

Мисля, че Франк Хърбърт е задълбал доста сериозно в темата навремето.

 

Иначе за мен това дори може да се води лееееееко добра новина, защото най-оптималният вариант за посещение на Памуккале минаваше през 1 седмица море в Турция. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ей, голяма мъка ми стана, като видях тези снимки :( моето посещение на Памуккале беше преди 2 години и въпреки, че беше намалена водата нямаше такова нещо... Беше си ми мечта и сега се радвам, че съм я осъществила, че знае ли се дали някога пак ще бъде, дори в този вид ...

 

1045173_10200490477677610_594968841_n.jp

 

1017193_10200490478837639_1539186966_n.j

 

1002436_10200490480517681_69833327_n.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Полина, не мога те цитирам от телефона, надявам се да видиш поста. Когато бях там, казаха, че поради изчезването на водата, сега, т.е. 2010 г. мястото се поддържа изкуствено. Затова го написах. А относно пустините, Дубай е живия пример.

Връзка към коментар

Иначе за мен това дори може да се води лееееееко добра новина, защото най-оптималният вариант за посещение на Памуккале минаваше през 1 седмица море в Турция. 

 

Ами ако остане така не е хич добра. Едно е да няма тълпи и да не е пренатоварено мястото с хотели и народ, друго е като няма какво да се гледа.

 

Иначе не е оптималния вариант с морето, полети от Истанбул има на символични цени (ние взехме 50€ двупосочен, само защото предпочетохме Ататюрк, от Сабиха ги има за 30-ина) и при това са с удобно разписание сутрин-вечер. Памуккале може да се направи експресно дори за уикенд от България - тръгваш петък към 17 часа, няколко часа дрямка около летището, хващаш полета събота сутрин, събота вечер обратно в Истанбул и на другия ден обратно към България. Ако си с кола няма да е много уморително, особено след лятото като тръгне магистралата. А дори ще има и половин ден да се види Истанбул. Но пак да отбележа, стига да има какво да гледаш в Памуккале...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Никак не съм щастлив от изчезването на която и да е забележителност (природна или не).

 

Коментарът ми беше породен по-скоро от факта, че бях в Истанбул и не ми хареса, а и на море там не ми се ходи особено по ред причини. Абе, въпрос на лични предпочитания. Излязохме от темата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Наистина е много обезпокоително това, което се вижда от снимките на Георги. Още повече, че бяхме там в края на август 2013год. Тоест само преди година и половина картината беше коренно различна. Пътувахме от Бодрум до Памуккале и на обед имаше толкова много хора, че трудно можеше да се разминеш. Имаше  и достатъчно вода. Някои се и къпеха, водата им бе над коленете.

Ето няколко снимки от тогава.

 

post-662-0-75220400-1425552108_thumb.jpg

 

post-662-0-37577000-1425552217_thumb.jpg

 

post-662-0-37081800-1425552291_thumb.jpg

 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Огромна разлика от 2002 год. насам. Тогава почти навсякъде бе снежно бяло като единствено в долната част бе започнало засушаване. В повечето басейнчета имаше достатъчно вода и дори в стръмната част се образуваха водопади. Но още тогава бяха започнали проблеми с отклоняването на водата към хотелите.

 

post-314-0-33443800-1425591328_thumb.jpg

 

post-314-0-59117000-1425591365_thumb.jpg

 

Качеството на снимките е лошо, но са сканирани от хартиени.

.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Бяхме там през октомври и определено изглеждаше много по-добре. Не знам дали се дължеше на прекрасното време или са ни пуснали повечко вода, но беше ок. Не нещо невероятно, но ок. Малка подробност обаче е, че всъщност частта, в която газят туристите е изкуствена. Истинската част е тази в дясно и в нея имаше само 3-4 пълни басейнчета. Обясняваха ни, че водата се пуска по график, основно нощем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 10 месеца по-късно ...

ужас в края на юни ще ходим до Дидим с колата и мислех да отскочим да разгледаме. Все пак ще мина 600 км за да го видя и ще пиша. Дано не са разсипали и това райско кътче

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ужас в края на юни ще ходим до Дидим с колата и мислех да отскочим да разгледаме. Все пак ще мина 600 км за да го видя и ще пиша. Дано не са разсипали и това райско кътче

Миналата година през май и юни, положението е било по-добро.

Връзка към коментар

Тези са мои от юни, без вода е по - голямата част, белите участъци намаляват, тези без вода първо пожълтяват, после изсъхват, после посивяват и накрая обрастват с трева....

post-2611-0-83871000-1455739932_thumb.jpeg

post-2611-0-74273400-1455739944_thumb.jpeg

post-2611-0-72400200-1455739967_thumb.jpeg

post-2611-0-74632900-1455739988_thumb.jpeg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Здравейте, някой има ли по актуална информация какво се случва с Памуккале ?

Предстои ми пътуване другата седмица до Дидим и се колебая дали да го посетя?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.