Прескочи до съдържание

Безопасност в Бразилия - митове и реалности


Георги

Препоръчани мнения

Доста магеланци напоследък минаха през Бразилия, още повече ще минат скоро и си мисля, че не е излишно да имаме такава тема, в която всеки завърнал се да казва какво е било положението със сигурността от неговата гледна точка. 

 

Темата е доста сериозно застъпена във всички пътеводилите, статии, блогове, новини и забелязвам основно две коренно противоположни оценки. Хората, които дават съвети на заминаващите казват едва ли не постоянно да се оглеждаш, да забравиш за модерния телефон и камера и въобще да си винаги нащрек...аз лично не мога да си представя приятно изкарване по този начин. Хората, които току що се връщат обикновено пък пишат как няма нищо притеснително, всичко си е супер и проблема е преекспониран. 

 

Къде е истината? Трудно ще я намерим, мисля че и двете страни имат право. Едва ли хората, които предупреждават си измислят, но и тези които не са имали никакви проблеми може би не трябва да отричат опасностите.

 

Пък и опасностите може да са субективни, интересно ми е например дали местата там изглеждат опасни, а не дали наистина са. Доста от кварталите в София биха ми създали неудобство да ги обикалям сам след полунощ, но това не значи че са опасни, просто така изглеждат. 

 

И така, ще ми се миналите през Бразилия да дадат кратък доклад от тяхна гледна точка - как са се чувствали, кои места са ги притеснили, кои са ги успокоили? Вярно ли е, че крайбрежната на Копакабана е опасна вечер, вчера четох, че вътрешните улици били по-сигурни? Кои са местата, където няма проблем да си извадим по-скъпата камера, статив и телефон и къде е по-добре да ги държим скрити или да не ги носим въобще?

 

Аз естествено като се върна също ще докладвам. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Хубава темичка, ама ако Стенк се произнесе и по Буенос Айрес и направи някаква сравнение между двете ще бъде полезно и за мен.

 

Да, всъщност не е зле да има сравнение с други градове, евентуално да можем да направим лесна съпоставка. Всичко е субективно естествено, но би помогнало доста. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

полезна тема, натъкнах се в нета на разказ за Рио , в който на роден език  обясняват колко много е опасно да сте сами в Рио, да не мърдате без гид и сакън да не си и помисляте да си правите самосиндикални планове ....в първия момент като четях редовете направо се облещих и си викам : абе, тия наистина ли така са го усетили това Рио??!!! толкова ли е зле, къде съм тръгнала сама..естествено веднага ми се породиха съмнения, че това мнение е пресилено, а заключението ми се проясни едва когато видях отдолу под разказа реклама на екскурзия организирана от българска тур агенция... както и да е, Пашата нали уж обича смелите, няма да се връзваме на някакви туристически трикове, от друга страна обаче, ми се струва по-разумно наистина да не провокираме излишно нечии не чак токова чистоплътни мисли относно нашите вещи, развявайки ги спокойно по улиците и плажовете....

Обект на кражба можеш да станеш и на далеч по-безопасни места, само миналата година мои близки бяха обрани тотално и брутално веднъж в Лисабон  и после на Тенерифе.

Лично аз, съвсем не смятам тези писания за предпазливост и бране на страх да обуславят цялото ми пътуване, естествено не смятам и да провокирам по някакъв начин местните бабаити с показност на скъпи вещи.

А и бях лично успокоена от познат, който се върна скоро, че точно в района на плажовете ( по-конкретно за Копакабана) вечер е пълно с конна полиция и много спортуващи хора.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ами явно има проблем, темата е доста разисквана навсякъде из форумите; нормално е да има и две мнения: на който не му се е случило нищо е доволен, явно ходенето до Бразилия си заслужава; който обаче е извадил късата клечка също е прав за себе си - мога да си представя какво е човек да се окаже без пари и документи в държава, за която дори и разбирането с английския е проблем

 

така, че според мен малко повишено внимание не е излишно, по-добре е да се опиташ да си останеш само с добрите спомени :)

Връзка към коментар

Винаги съм казвал, че няма смисъл да се спичаш от страх и да си разваляш разходката, но пък не е добре да караш съвсем през просото. Всичко зависи от гледната точка, нещата изглеждат различно ако си живял в България или в Швейцария примерно. 

Не е Европа, всички къщи имат бодлива тел или жици с ток отгоре на оградата или поне натрошени стъкла, жена ми са я обирали на улицата тук в Бело Оризонте. От друга страна хората са много услужливи и помагат, често се случва като те гледат такъв бял турист да ти кажат да не минаваш откъдето си тръгнал. Според мен човек с повече опит, няма от какво толкова да се страхува, измами и джебчии има навсякъде.

 

Има сейфове в хотелите, оставяйте си паспортите там (и да не ги забравите там де!), носете само необходимите пари и ценни вещи, ако ви спрат с оръжие не се правите на мъже а си давате мирно и кротко (щото на бандита не му пука много, а ако ти не си охранител нямаш неговия опит, дори да си тренирал бойни изкуства примерно). Ако ще теглите пари от банкомат ползвайте молове или банки в работно време, когато има клиенти и охрана, а не по тъмно директно да излизаш на пустата улицата с парите... Ако мястото изглежда страшно или безлюдно, по-добре не минавайте оттам без уважителна причина, или ако точно търсите адреналин, но тогава трябва да знаете какво правите и да сте подготвени де.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Хубава темичка, ама ако Стенк се произнесе и по Буенос Айрес и направи някаква сравнение между двете ще бъде полезно и за мен.

Аз тук във форума видях лоши мнения за Буенос Айрес, и то от хора, които са чели преди да отидат там. Аз бях 2008 г. и ими се видя изключително културно място, почти като в Европа. Гледахме улични представления на ул. Флорида късно вечер, след като се прибирахме от танго, имаше си хора, проблеми нямаше. Известна доза джебчии и измамници има и в Барселона и Италия и навсякъде... Сега нещата може да са се променили.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз обиколих 6 града миналия месец. Никъде не съм попаднал на рискова или проблемна ситуация.

Първо почвам от купуването на билетите. Като го направих, изобщо не съм мислил по тази част. Нито пътеписи чета, нито информация от друго място, освен практична за ориентация в съответния град, видове и начини на транспорт. 

Като попаднах вече на място, навсякъде съм питал местните къде, как, какво. И се оказа, че ще съм в трите най-опасни града (според класациите и според местните) в Бразилия, които степенувани изглеждат така - Салвадор, Рио и Ресифи. Само Сао Пауло пропуснах, за да завърша успешно пейзажа. Но пък го заместих с Форталеза.

Като отворих wikivoyage да видя какво пише за всеки от тези градове, ми се изправи косата от страхотии, и по 3 страници, посветени само на опасности, и мерки как да се избягват. За статистиката само да отбележа, че Салвадор и Сао Луис са с по над 90% черно население, което в по-голямата си част се състои от нормални хора, но между тях има и откровено плашещо изглеждащи. И никога не може човек да е сигурен какъв човек стои насреща му.

При мен, обаче имаше една немаловажна особеност - бях по време на Карнавала, и навсякъде имаше видимо и внушително присъствие на всякакви сили на реда - от цивилни само с леки бойни оръжия, до командоси и военни в пълно бойно снаряжение (въпреки жегите от по 38-40 градуса). Това за Салвдор и Рио. Предполагам, че ако ги нямаше тях буквално през 20 метра, не знам дали щеше всичко да е толкова спокойно. В останалите градове не беше така, но и нямаше нужда, въпреки прочетеното. Особено в Сао Луис и Форталеза.

Няколко думи да спомена и за крайбрежната алея в Рио. Като цяло е безопасна, осветена, оживена и с патрулиращи полицаи, но не натрапчиво набиващи се. През деня е напълно безопасна, вечер евентуално ако се събере пред някой уличен артист тълпа, е възможно джобене, но това си го има и в Берлин, и в Брюксел. През деня има двойки полицаи мъж и жена и по преките малки улички в туристическите райони. Но вечер ги няма. Въпреки това съм се разхождал и из тях. Но  опрделено като няма минувачи наоколо е някак по-неспокойно. Аз си бях през цялото време със смартфон, и джобна камера, които не се забелязват външно. Не знам как е обаче, ако си с DSLR на врата, или си държиш телефона постоянно в ръка. Може да привлечеш вниманието на някой, който без такава предварителна нагласа, да пробва да им стане новия собственик. За статив чак не съм сигурен дали е ОК. Щом носиш статив, значи имаш и скъпа камера, дори и тя да не се вижда. Просто не е добра идея да привличаш внимание със скъпи неща по себе си. Бедните ги дразни именно тази показност, предизвиква ги един вид да направят нещо, което застрашава безопасността.

На самия плаж на Копа вечер е опасно само където се събират бездомните, и опъват едни катуни между палмите. Иначе редовно си има групички, които се къпят нощно време, но е добре това да се прави на осветените места. И да не е близо до палмите.

 

По принцип за всички градове пише да се избягва градския транспорт. Особено вечер. Аз навсякъде съм ползвал изключително само градски транспорт - атобуси и метро. Само в Рио като кацнах на градското летище взех един малко по-специален автобус, защото няма друг начин да се стигне до някъде - спирката за обикновените автобуси е доста отдалечена, и всеки служител ми каза, че аеробуса е единствената възможност. И GPS-а не моаж да се справи с намирането на другата спирка, защото се минава по едни надлези, после се обикаля много, и наистина е объркано. И в Салвадор един полицай ми извика такси, защото трябваше да мина през огромна тълпа хора с целия багаж и пари в мен, и човекът явно се притесни. 

Редактирано от wilks
  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към коментар

И аз преди да отида в Рио, бях много наплашена, защото навсякъде пишеше колко е опастно и т.н. Нито за момент не сме се почувствали в опастност или притеснени от каквото и да е по време на престоя ни в Рио и в Салвадор. Обикаляхме навсякъде сами и се предвижвахме и с метро, автобус и таксита и не сме имали никакви проблеми. Плюс това навсякъде е пълно с полиция. Е естествено, винаги си имаш едно наум където и да си по света - да внимаваш къде размяташ пари,карти, апарати, електроника и прочие.

Незнам, но аз за пръв път се почувствах несигурно в Стоун Таун (Занзибар)- сякаш бях паднала от луната, лутайки се сами из онези тесни, дълги миризливи улички и то без табели и всеки те дърпа да ти продава стоката си.

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Като цяло основните неща за пазене на ценните вещи от джебчии в тълпа и т.н. са ясни и са валидни по целия свят. По-скоро чуденката ми е колко по-високо е Рио в опасния фактор спрямо тия места, които уж считаме за безопасни, а портмонетата изчезват яко дим :) Да направим разликата между джебчийство, което се случва навсякъде и въоръжен обир. 

 

wilks, за ей това:

 

На самия плаж на Копа вечер е опасно само където се събират бездомните, и опъват едни катуни между палмите. Иначе редовно си има групички, които се къпят нощно време, но е добре това да се прави на осветените места. И да не е близо до палмите.

 

Има ли някоя определена зона, в която се събират бездомните, примерно в по-северната, по-южната част на плажа? Респективно коя е по-безопасната? Може и по номера на спасителни постове, там нали така се определя локацията :)

Връзка към коментар

Като цяло основните неща за пазене на ценните вещи от джебчии в тълпа и т.н. са ясни и са валидни по целия свят. По-скоро чуденката ми е колко по-високо е Рио в опасния фактор спрямо тия места, които уж считаме за безопасни, а портмонетата изчезват яко дим :) Да направим разликата между джебчийство, което се случва навсякъде и въоръжен обир. 

За мен лично Рио е сравним със София. Разликата е в мащабите на двата града като територия, от тук и по-големия брой на опасните зони. Но като изключим крайните квартали и тук и там, където нямаш работа, ако си на екскурзия - както тук могат вечер да те нападнат на спирката, и просто да ти дръпнат чантата, или да те блъснат на земята и да ти вземат пари и документи от джоба, така и там. Само че там има полицаи с патрулка вечер на всяко кръстовище в централната част, където може да попадне турист. А тук няма, освен катаджии в храстите, дебнещи за дребни за закуска и кафе. И през деня по търговските и оживени улици с магазини, банки, хотели, примерно през 200-300 метра има от тези двойки мъж и жена полицаи, които покриват общо взето цялата зона. Там през деня никой даже не ти досажда да ти продава нещо, освен ти ако не спреш сам.

И аз мисля като романсера, че тези неща за хипер опасния Рио са написани или преди 2010-та, когато наистина е имало сериозен проблем с уличната престъпност, или от разглезени туристи, свикнали на лукс в затворени комплекси и ол ин.

 

wilks, за ей това:

 

Има ли някоя определена зона, в която се събират бездомните, примерно в по-северната, по-южната част на плажа? Респективно коя е по-безопасната? Може и по номера на спасителни постове, там нали така се определя локацията :)

Около 3-ти (4-ти) пост имаше такива зони май. Лесно е, като видиш палми на плажа, и под тях съмнителни цигани (приличат си баш на тукашните цигани катунари), направо минавай на другия тротоар. Особено ако няма много други хора наоколо, не се знае какво може да направят докато дойдат полицаите. Въпреки че са много бързи, (има и на велосипеди, а в другите градове видях и на сегуей, ролери прдимно по крайбрежните алеи).

В никакъв случай не заглеждай такива съмнителни, събрани на едно място , защото май се дразнят или не знам, но почват да викат нещо.

 

Около 2-ри пост е сигурно, а и там денонощно има поне по една патрулка, в събота и неделя и камион с полицаи, освен автомобила.

 

Иначе по тази алея вечер обикновено излизат търговци и улични артисти - художници, музиканти, продавачи на сладоледи и безалкохолни, дрешки и сувенири, и е много оживено, а и е пълно с бийч барове. Абе нормална плажна алея като в Албена, Златните и където се сетиш. Обичайната предпазливост е достатъчна, нищо извънредно за мен :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Wills го е написал - около 3 и 4 пост висят бездомници , но те са си там и денем.

Променадата е осветена , винаги има хора , полицаи много заведения ,търговци продаващи сувенири... В крайбрежните улици пък са ресторантите.

Опасно е само да се разхождате по пясъка , защото е много широка плажна ивица и няма добра видимост.

 

На мен Бело Оризонте ми се видя доста по-съмнителем в смисъл мръсно и с много бездомници , но пък видях само центъра.

 

Както каза Романсер едно е да си живял в Швейцария , друго да си кален в балканските реалности.

Човек разбира се трябва да е разумен.

Видях много хора със стативи и скъпа техника , но лично аз нямам и не нося.

 

Буенос Айрес същата работа - има мизерия в Сан Телмо и Бока , но през деня е оживено и аз си се мотах съвсем спокойно дори встрани от главните улички.

В хубавите квартали все едно си в малко по-занемарен Париж или Мадрид.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз също преди да замина за Бразилия бях изчела какви ли не страхотии по отношение на сигурността там. Впечатленията ми обаче са коренно различни. Въпреки че бяхме само 2 млади момичета на по 22-23 години не се чувствах несигурно по никакъв начин. Вярно, че младостта те прави по-оптимистично настроен, но когато си една идея по-предпазлив; имаш едно на ум и спазваш най-елементарни правила за сигурност, които ги пише навсякъде си си ОК. 


Просто не си носете паспортите у вас, а например само лична карта. Носете само част от парите и това е... скъпа техника не сме носили, но пък в нашия хотел беше пълно с японци и нали се сещате те с какви космически техники се разхождат...


Все пак всеки по различен начин преценява риска, но за мен има много преувеличени истории...


Връзка към коментар

Ти как си го представяш ? Става въпрос примерно за 20-30 безделника дето се въргалят на сянка под палмите , но говорим за огромни плажове и при това самите хотели са най-малкото през две улици.

Не вярвам да сте наели на първа линия.

 

От снощи съм в Брюксел и тук има черни колкото в Рио , както и безброй съмнителни муцуни. В Мола от който се връшам със сигурност видях повече араби отколкото в дубайските молове , много от тях нагли , шумни и невъзпитани , някой държащи се предизвикателно ...какво да си помисля за Брюксел - колко е опасен ?

 

Ако тръгвате с нагласата , че всеки иска да ви обере ще се изгуби голяма част от удоволствието. Оставяйте парите в сейфа за да дишате свободно и да не ви гони параноята.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Георги Матеев

Днес 6-7 часа се разхождах пеша из центъра на Рио, който по принцип се води за едно от по-опасните места в града, тъй като не е чак толкова туристическа зона. Ходих къде ли не, включително и по малки забити улички. За секунда не се почувствах застрашен или несигурен от каквото и да е. Полиция има навсякъде. Не видях нищо по-различно или опасно от всеки един голям град. По улиците често се срещаха бездомни или просяци, но изглеждаха безобидно. Най-странно ми се стори, че уличните търговци въобще не бяха нахални.

 

Иначе съм взел стандартните профилактични мерки за сигурност. Нося в себе си само копие от паспорта и неголяма сума пари, достатъчна за дневните разходи. Единственото 'ценно' е смартфона, с който правя снимки, но просто гледам да не го вадя прекалено демонстративно. Всичко останало държа в сейфа в хотела.

 

Утре почвам обиколките из баш туристическите места и после ще споделя пресни впечатления и от там.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Точно !

При това центъра вярно е сред най-мръсните и пълни с бездомници места. Дори вечер в Лапа е сигурно. Аз се прибирах няколко нощи поред , има си ги просяците , проститутките и те ср появявят ,но не се закачат нагло

Търговците не са като в Индия или Азия и дори цените като цяло са твърди , няма много пазарлък :)

Връзка към коментар
Георги Матеев

Аз се прибирах няколко нощи поред , има си ги просяците , проститутките и те ср появявят ,но не се закачат нагло

 

Мда, дори бих казал, че вечер около Лъвов мост в София ми изглежда една идея по-опасно :)

 

Търговците не са като в Индия или Азия и дори цените като цяло са твърди , няма много пазарлък  :)

 

Пазарлък има и още как, но може би не си попадал на някой от базарите. Одеве се пазарих с един продавач и свалих 70% от първоначалната цена. Беше забавно :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В Рио сме се чувствали в безопасност, сигурността е на ниво.

 

Има добри съвети в нета какво да правиш или да не правиш, избягваш.

 

В Асунсион една британка от Лондон, която живее от доста време в Сао Пауло, ни каза, че при спазване на някои общи правила като например: камерата в чанта, която е неутрална, вадиш и снимаш с пак слагаш вътре; двойно портомоне с малка сума кеш.

Каза ни, че обикновено първото те следя и след това нападат, да се внимава за подозрителни типове. Тя много харесвала Сао Пауло и нощния живот там, и непрекъснато излизала.

 

Ако трябва да сравнявам Рио с БА и как сме се чувствали като ниво на сигурност: в БА на места и моменти не толкова приятно и сигурно, трябва да се оглеждаш и внимаваш.

 

Вечер сме се разхождали /като сме отивали/връщали от ресторант/ по булеварда на Кобакабана, по тротоара с хотелите и е безопасно, има хора. Ако е в малките часове нямам представа как е.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В Рио сме се чувствали в безопасност, сигурността е на ниво.

 

Едно е субективното чувство, а съвсем друго е реалността! Бил съм в почти всички големи градове в Латинска Америка, без нито един инцидент, но никога не съм бил сам и винаги съм спазвал всички препоръки за сигурност! Няма нужда човек да става параноик, но не е хубаво да влезе и в категорията на глупавия турист.

Факт е, че шансът в големите градове на Латинска Америка да станете жертва на въоръжен грабеж е значителен! Добре е да сте подготвени не просто за джебджии, а за много по тежки инциденти!

 

Ето историята на една моя позната:

 

 

Защо нямам нито една снимка от Рио ли? Ами, защото ми отнеха фотоапарата. Ограбиха ме по класическия начин: заплашиха ме с нож и ми взеха всичко ценно.

Така е в Рио :)

Още като стъпих в града, ме предупредиха да внимавам. След 6.00 часа следобед просто да не излизам по улиците, да оставя документите си в хотела, а пари да нося, колкото мога да си позволя да загубя.

Всъщност още от България ме предупреждаваха, че там престъпността е пословична. Не вярвах.

До четвъртия ден на престоя си там можех да ви се закълна и до смърт да ви уверявам, че в Бразилия не е опасно по улиците. Вече не мисля така...

 

Прочети още на: http://www.dnes.bg/travel/2009/04/30/rio-de-janeiro-i-negovite-dve-lica.70121

 

 

http://www.dnes.bg/travel/2009/04/30/rio-de-janeiro-i-negovite-dve-lica.70121

След 4 дни нон стоп щракане бях горд собственик на страхотен снимков материал и тъкмо бях решила да не нося вече скъпата камера със себе си, когато... ми я откраднаха.

 

Прибирах се от дълга разходка из града. Свечеряваше се. Бях на оживено място в туристическата част на града, близо до хотела. Бяха двама. Тъмнокожи, тънки, високи. Единият попита колко е часът. Казах му, че нямам часовник. После извади нож. Появи се и вторият. Задърпаха раницата ми. Първият размахваше заплашително ножа пред лицето ми и крещеше. Не се уплаших.

 

Те бяха уплашените – видях го в очите им. Борих се за раницата, където беше безценният ми фотоапарат и им крещях на всички езици, които знам, най-вече на български.

 

Те искаха само раницата ми, и да си ходят. Не знаеха какво има вътре. Не ми се струваха готови да наранят. 3-4-минутната борба ми се стори много по-дълга. Накрая единият хвана ръцете ми отзад, другият изтръгна раницата и хукнаха.

 

Бях бясна, защото наоколо имаше хора, които не се намесиха по никакъв начин. Хукнах след тях. Две жени ме спряха, едва ме удържаха. Успяха да ме уверят, че не бива да тичам след тях. Че е по-добре да ида да се оплача в близкия полицейски участък.

 

Едва по-късно разбрах, че съвсем реално са могли да ме наранят и дори убият. Има немалко случаи на убити туристи – такива като мен – опърничави. А същата сутрин на почти същото място бил ранен с нож през лицето европеец, който не пожелал да си даде доброволно камерата. 14 шева в болницата и едва успели да спасят окото му. Такива ми ти истории, ужасяващи.

 

http://vita.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/08/20/v-rio-de-janeiro-bez-spomeni.383196

  • Шок 1
Връзка към коментар

По тъмно не сме носили камера с нас; паспортите и карти пари в брой са били в хотела в сейфа, с нас пари в брой за вечеря, по излючение кредитна карта, ако е наблизо и винаги копия на паспортите.

 

Камерата под дреха с цип и се вади когато снимаш. Хотели само в добри централни части и/или квартали; по тъмно само през оживени места; прибиране 'на време' в хотела; ползване на трансфери, таксита и обществен транспорт само където е безопасно; не ходене в съмнителни квартали.

 

Не мисля, че е необходимо да изброявам всички мерки.

 

В Рио е пълно с полиция по местата, кадето сме ходили.

 

Не мога да си кривя душата и да кажа, че съм се чувствала заплашена или несигурна в Рио.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нека все пак за по-голяма обективност да споменем, че въпросната статия е от април 2009. Определено след всичко написано ще бъдем по-внимателни и нащрек от обикновено, но някак не ми допада идеята нон стоп да мисля от къде и кой  ще ми изскочи да ме ограбва в Рио.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако трябва да сравнявам Рио с БА и как сме се чувствали като ниво на сигурност: в БА на места и моменти не толкова приятно и сигурно, трябва да се оглеждаш и внимаваш.

 Зон, би ли могла да посочиш конкретни такива места.....и кое е било различното от другите места, за да се чувстваш несигурна?

Връзка към коментар

Нека все пак за по-голяма обективност да споменем, че въпросната статия е от април 2009. Определено след всичко написано ще бъдем по-внимателни и нащрек от обикновено, но някак не ми допада идеята нон стоп да мисля от къде и кой  ще ми изскочи да ме ограбва в Рио.

 

Един друг мой познат го нападнаха през 2012 година. Напръскали са му обувките с нещо подобно на горчица и докато се е навел да си изчисти обувките са се опитали да го преджобят, но за щастие не са успяли.

 

В големите градове на Латинска Америка е добре човек да е с една идея по внимателен спрямо другите части на света.

Аз лично минах без никакви инциденти, като спазвах следните правила:

 

1. Никъде в големите градове не се движех сам. (Шансът да те нападнат, когато си сам е в пъти по голям.)

2. Парите и документите винаги са разделени на две. Големите суми, банковите карти и паспортите са в плоска на чантичка на корема под дънките или панталона. В лесно достъпен джоб слагам едно портмоне с пари за един ден, което съм готов доброволно да предам при нападение.

3. Фотоапаратът винаги е в малка раничка, но специално за Рио Лонли Планет препоръчваше да се носи в непрозрачна наелонова торбичка от най-близкия супермаркет. (Такива торбички не ги крадат ;) )

4. Добре е да изглеждаме най-малко на туристи, като не носим поло I Love New York, Rio и т.н., а дрехите ни да са удобни, но относително износени. Фотоапаратът също се вади само за снимка и след това бързо се прибира. Златни пръстени, обеци и т.н. не се носят на никакво пътуване!

5. Фото копие от всички документи и банкови карти го качвам в gmail. Ако ми откраднат документите или банковите карти, това улеснява бързото им блокиране и изваждане на нови.

6. Винаги се оглеждам ако някой местен се опитва да ме заговори с нещо.

 

Не е хубаво да си в постоянна параноя, но още по лошо е да станеш жертва на въоражен обир. За туристите няма по опасно място в света от големите градове в Латинска Америка. Много по добре е да си подготвен и да останеш приятно изненадан от колкото да си неподготвен и да ти се случи случка!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.