Прескочи до съдържание

Вдъхване на живот на стар лаптоп


Георги

Препоръчани мнения

Пиша тази тема, че съм супер ентусиазиран от това, което свърших този уикенд и може да помогна на някой да не отлага стъпката като мен, че протаках дълго време. Накратко - най-накрая се реших на ъпгрейд на доста старичкия ми лаптоп и резултатите са феноменални! Това, което ме подтикна, е че компютъра ми много почна да се бави в последно време, не мога да си обработя снимките от Истанбул, а пък това бави разказа ми от там, почвам да забравям и става сложно. 

 

С оглед на това, че не мога да отделя пари за нов лаптоп в момента, отдавна взех решение вместо това с разумна инвестиция да удължа километража на стария. Лаптопът ми е HP Elitebook, вече на 6 години, за времето си беше сериозна машина от високия клас, но възрастта си и личи, макар и на теория нормално ползване като браузване на магеланци.ком да не трябва да създава проблеми. 

 

Ето какво направих:

 

1. Купуване на SSD диск. Това е най-лесния начин стария ви компютър да стане като нов. В последно време развитието е в посока не толкова бързодействие на машините, колкото енергийна ефективност и намаляване на теглото. Т.е. дори стария ви лаптоп има доста конски сили да се справи с всекидневно браузване, скайп и т.н. Има обаче един проблем и това е скоростта на твърдия диск, която почти винаги е тясното място във всяка компютърна конфигурация. SSD решава този проблем и да ви кажа, все едно ми проблесна пред очите на първото зареждане след преинсталацията. Самия компютър от натискане на копчето до зареждане на браузера отнема около 30 секунди, а и всички програми се отварят бързо и моментално!

 

Преди цените на SSD дисковете бяха много високи, но напоследък паднаха на приемливи за мен нива. Стабилен диск на Samsung (текущите лидери в областта) от 120GB струва 170лв. Ако имате няколко годишен лаптоп, който не можете да си позволите да смените скоро, то тези 170лв ще са най-добрата инвестиция в това да го поддържате актуален. Нито нов процесор, нито повече рам памет ще окажат такъв ефект. Ако не планирате да инсталирате много програми може да минете и с по-малък от 60GB за 100-ина лева, но с годините съм се научил, че мястото на диска никога не достига. При SSD е важно освен това винаги да има стабилен буфер празно място. 

 

Това, което направих е да извадя DVD устройството, така и така не го ползвам, да го заменя с кутийка, която има същата форма и може да се сложи ssd или hard disk в нея (кутийките се продават от братята китайци за прилични суми), да сложа оригиналния ми диск в кутийката и ssd-то на мястото на оригиналния. Една отвертка и 5 минути работа!

 

2. С новия диск реших да започна на чисто и да инсталирам Windows 8.1. Като цяло не обичам ъпгрейд на операционни системи. Имаше един лаф - "ъпгрейд на уиндоуса е като размразяване на хладилник - помага, ама не за дълго. За това и е по-добре да почнете на чисто, вместо да ъпгрейдвате вероятно доста позатлачената предишна версия на операционната система. 

 

3. Windows 8 като цяло предизвиква доста критики, повечето от тях оправдани според мен, най-вече заради интерфейса, който е повече насочен към преносими устройства и не работи много за стари десктоп компютри, без чувствителни екрани. С 8.1. обаче се дава лесен достъп до почти същите функционалности познати и от 7, само старт менюто липсва, но може да се направи много подобно по функционалност. А ако някой иска има допълнителни програми, които да го направят да изглежда точно като 7. 

 

Но от към бързодействие, определено са се справили. Твърди се, че на стар хардуер уин 8 дава сериозно подобрение спрямо 7 и съм склонен да се съглася. В комбинация със SSD диска, новата инсталация работи чудесно. 

 

4. За допълнителните програми. По начало винаги предпочитам безплатен софтуер и тръгнах да си тегля нови версии на познатите ми програми за четене на pdf файлове, гледане на клипове и т.н. Оказа се, че почти няма вече софтуер, който да не е налазен от зловредни допълнителни "екстри". Някой от тях питат преди да се инсталират, други не питат, резултата е, че си пълните компютъра с една камара рекламни щуротии, които само го забавят, а доста от тях не са съвсем безобидни. Дори самото приложение да е невинно, често сайтовете които го хостват добавят "екстрите" към инсталатора. Дори един Adobe Reader не може да си инсталира човек като хората!

 

За това препоръчвам да сте много нащрек със всякакви безплатни софтуери, явно нещата много са се развили в лоша посока от последния път, когато съм се ровичкал. Читави сайтове навремето като sourceforge и download.com сега се надпреварват да ви напълнят компютъра с вируси. 

 

След предприетите стъпки мога да кажа, че все едно имам нов лаптоп! Да, все още тежи близо 3кг и батерията му е тотален аут, но за всекидневни домашни нужди ще ми върши работа поне още 2 години. За инвестиция от 170лв успях да съживя нещо, което на външен вид повечето хора биха отписали, особено за сериозен потребител като мен. Само едно наум с програмите, изтекоха ми очите от четене на форуми да смогна да си сваля нормална версия на irfanview...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Като те слушам така си готов за Убунто :) 

 

Иначе честито SSD-то наистина много закърпва положението. И аз отдавна я обмислям тази операция за дъртия ми Dell, а ти си n-тия човек който е възхитен от резултата.

Връзка към коментар

Всъщност Windows 8.1 е с трагично бързодействие. Чистата инсталация и SSD-то го правят да изглежда добре.

В момента се разпространяват свободно бета версии на Windows 10. Впечатленията ми от него засега са отлични. На стари лаптопи работи по-пъргаво дори от Windows 7; всички драйвери за популярни модули се инсталират автоматично; дизайнът на интерфейса е взел най-доброто от 7 и 8. Очаква се да излезе лятото и да бъде безплатен за притежателите на легални по-стари версии на Windows. 

Жоро, кой модел е твоят EliteBook? Може да има и други хитрини за него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като те слушам така си готов за Убунто :)

 

Иначе честито SSD-то наистина много закърпва положението. И аз отдавна я обмислям тази операция за дъртия ми Dell, а ти си n-тия човек който е възхитен от резултата.

 

Пробвах го Убунто, че ми трябваше покрай университета за едни скриптове, които вървяха само под линукс. Нямах търпение да го разкарам :) Тотално объркващ интерфейс, странни забивания и за всеки най-малък проблем ме карат да се ръчкам в някакви конфигурационни файлове. Когато бях млад имах желание и се ръчках много, сега по-скоро искам минимални главоболия :) В интерес на истината може би хванах кофти момент, точно когато бяха пуснали Unify. Мисля, че не само аз бях недоволен тогава, а и много убунту потребители, които предпочитаха по-класически интерфейс. Честно казано нямам мерак да го пробвам пак, а и един от основните софтуери, които ползвам Adobe Lightroom работи само под уин и mac. 

 

Всъщност Windows 8.1 е с трагично бързодействие. Чистата инсталация и SSD-то го правят да изглежда добре.

В момента се разпространяват свободно бета версии на Windows 10. Впечатленията ми от него засега са отлични. На стари лаптопи работи по-пъргаво дори от Windows 7; всички драйвери за популярни модули се инсталират автоматично; дизайнът на интерфейса е взел най-доброто от 7 и 8. Очаква се да излезе лятото и да бъде безплатен за притежателите на легални по-стари версии на Windows. 

Жоро, кой модел е твоят EliteBook? Може да има и други хитрини за него.

 

Каквото съм чел из нета, 8.1. е далеч по-добре за дърт хардуер като моя. 8.1., не 8, че 8.0 си се е бавел доста. Да, ще изчакам десетката, ще изчакам първи впечатления и ще ъпгрейдвам, ако си заслужава. 

 

8530w е модела. 

Връзка към коментар

За Убунту вероятно си прав - дълго се чудих защо се предлага дистрибуция, в която трябва сам да си инсталирам пакетите за ssh достъп.
А за инсталацията на  kde беше друга драма...която вероятно обяснява "предпочитанията" ;) .
Това да си махна цд-то ми допадна -  външен цд и ще го полвам с повече от едно пц при нужда.
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чета темата с интерес, защото и аз имам един дърт лаптоп, който се нуждае от някакво освежаване :P Тази схема на Георги изглежда наистина много безобидна и максимално опростена и евтина. Понеже съм лаик в областта, не можах да разбера едно нещо - защо е ноебходимо старият диск да се слага на мястото на записвачката? Старият ще продължава ли да функционира паралелно с новия SSD? Идеята ми е не може ли да изхвърля съвсем стария и да сложа само новия, а записвачката да си я ползвам :lol:

Връзка към коментар

Чета темата с интерес, защото и аз имам един дърт лаптоп, който се нуждае от някакво освежаване :P Тази схема на Георги изглежда наистина много безобидна и максимално опростена и евтина. Понеже съм лаик в областта, не можах да разбера едно нещо - защо е ноебходимо старият диск да се слага на мястото на записвачката? Старият ще продължава ли да функционира паралелно с новия SSD? Идеята ми е не може ли да изхвърля съвсем стария и да сложа само новия, а записвачката да си я ползвам :lol:

 

Разбира се, че можеш. При мен допълнителен фактор беше, че стария се понапълни с информация, а пък не ползвах записвачката хич. Ако нямаш много файлове за съхранение и мислиш, че можеш да се справиш само със SSD - действай смело. 

Връзка към коментар
Георги Матеев

След предприетите стъпки мога да кажа, че все едно имам нов лаптоп! Да, все още тежи близо 3кг и батерията му е тотален аут

 

Относно батерията - намират се много добри китайски алтернативи за по 50-70 лева, в зависимост от модела. Миналата година смених батерията на 5-годишния ми Toshiba лаптоп (и аз като теб не бързам да взимам нов) и сега си кара по 3 часа без ток. С не много пари се постигна максимален ефект :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Относно батерията - намират се много добри китайски алтернативи за по 50-70 лева, в зависимост от модела. Миналата година смених батерията на 5-годишния ми Toshiba лаптоп (и аз като теб не бързам да взимам нов) и сега си кара по 3 часа без ток. С не много пари се постигна максимален ефект :)

 

Знам, но не държа чак толкова на батерия на тоя етап. Така и така машината тежи 2кг+ без зарядното, не е особено преносима :) Сигурно следваща покупка ще е точно батерия де. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Разбира се, че можеш. При мен допълнителен фактор беше, че стария се понапълни с информация, а пък не ползвах записвачката хич. Ако нямаш много файлове за съхранение и мислиш, че можеш да се справиш само със SSD - действай смело. 

А при твоя вариант - старият диск на мястото на записвачката и новият на мястото на стария, и двата диска ли продължаваш да ползваш?

Връзка към коментар

Относно батерията - намират се много добри китайски алтернативи за по 50-70 лева, в зависимост от модела. Миналата година смених батерията на 5-годишния ми Toshiba лаптоп (и аз като теб не бързам да взимам нов) и сега си кара по 3 часа без ток. С не много пари се постигна максимален ефект :)

И аз си изписах едно китайче - батерия за мини -лаптоп ASUS за 70 лева, че тука никой не можеше да ми достави.

И си работи супер - около 3 часа. Даже мисля да си поръчам още една, за дългите полети - да мога да изгледам 2-3 филма. Е, оригиналната издържаше повече.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

А при твоя вариант - старият диск на мястото на записвачката и новият на мястото на стария, и двата диска ли продължаваш да ползваш?

 

Да, и двата си работят без проблем. Имай предвид, че новите лаптопи имат защита от изпускане за дисковете. Т.е. като засече свободно падане, спира главите на харда за да не се повредят. Да не се случва, ама си е ценно :) Като преместиш оригиналния диск на мястото на записвачката, тази защита спира да работи, освен ако не е вградена в самия диск. Да го имаш предвид. Аз все пак го преместих там, защото пък четох, че ако системния диск е този, който е на мястото на записвачката често имало зависвания по някаква причина. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и двата си работят без проблем. Имай предвид, че новите лаптопи имат защита от изпускане за дисковете. Т.е. като засече свободно падане, спира главите на харда за да не се повредят. Да не се случва, ама си е ценно :) Като преместиш оригиналния диск на мястото на записвачката, тази защита спира да работи, освен ако не е вградена в самия диск. Да го имаш предвид. Аз все пак го преместих там, защото пък четох, че ако системния диск е този, който е на мястото на записвачката често имало зависвания по някаква причина. 

Благодаря за забележката! Ама си мисля ,че ако го изпусна и се строши, явно е знак, че вече трябва да си сменям лаптопа :lol:

Редактирано от Hayasko
Връзка към коментар

Благодаря за забележката! Ама си мисля ,че ако го изпусна и се строши, явно е знак, че вече трябва да си сменям лаптопа :lol:

 

Всъщност относно бекъпа на важна информация е съвсем друга тема на разговор, аз също не бих разчитал на тази защита против падане :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Заинтригува ме тази кутийка на мястото на оптичното устройство. Под какво име да я търся по сайтовете? Благодаря предварително. Аз също ъпгрейднах двата си лаптопа наскоро, които ползвам като десктопи, но късно се сетих за ssd. Преди това разни "специалисти" ме убеждаваха как няма начин да сложа повече рам на единия от тях. Сега и двата имат повече, а отделно единият има 1 ТБ диск. Забележка: На път съм и сигурно имам печатни грешки, заради сензорния екран, съжалявам.

Връзка към коментар

Заинтригува ме тази кутийка на мястото на оптичното устройство. Под какво име да я търся по сайтовете? Благодаря предварително. Аз също ъпгрейднах двата си лаптопа наскоро, които ползвам като десктопи, но късно се сетих за ssd. Преди това разни "специалисти" ме убеждаваха как няма начин да сложа повече рам на единия от тях. Сега и двата имат повече, а отделно единият има 1 ТБ диск. Забележка: На път съм и сигурно имам печатни грешки, заради сензорния екран, съжалявам.

 

Търси го като hdd caddy в ebay. Може би да добавиш optical, че излизат и нормални кутии за дискове. Различните модели лаптопи леко се различават, но ще си намериш, сигурен съм. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да използвам темата да попитам дали някой може да препоръча добър и сравнително евтин сервиз за компютри в София?

 

Старата щайга съвсем сдаде багажа и се нуждае от смяна на няколко износени компонента + цялостен преинстал.

 

Мерси предварително :)  

Връзка към коментар

Готово, и аз си напазарувах. Купих си един ssd диск за по-нуждаещия се лаптоп, който ми седи на работа, плюс две кутийки. Ако всичко е наред и тръгне, когато пристигнат, ще оборудвам и другия, който всъщност е на 7 години, но не виждам смисъл от по-нов.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и двата си работят без проблем. Имай предвид, че новите лаптопи имат защита от изпускане за дисковете. Т.е. като засече свободно падане, спира главите на харда за да не се повредят. Да не се случва, ама си е ценно :) Като преместиш оригиналния диск на мястото на записвачката, тази защита спира да работи, освен ако не е вградена в самия диск. 

Не новите, а скъпите. Шок-сензорите се слагат само в бизнес лаптопи, но не може много да се разчита на тях. 

А SSD-то се слага на слота за хард диск, защото трансферът там е бърз.

Връзка към коментар

А SSD-то се слага на слота за хард диск, защото трансферът там е бърз.

 

Абе противоречива информация срещнах за това. Нали са един и същи стандарт (SATA 3.0 май), би трябвало да са с еднаква скорост? Бях мернал само един пич да обяснява, че тъй като физически е по-близо до процесора/рам паметта, то вътрешния слот е по-бърз, но това мисля, че би било от значение само от геймърите. 

Връзка към коментар

Още по-добре за стар лаптоп (който няма SATA3 поддръжка) е да се позват SSD във вид на mSATA карта, защото тогава получаваш и SATA3 поддръжка. Но трябва да се провери, дали самият лаптоп поддържа mSATA. На някой модели се маха вътрешната Wifi карта, слага се на нейно място mSATA SSD, a за wifi се слага микро USB WiFi адаптер.

SSD-тата също не панацея откъм отказоустойчивост - конкретно SAMSUNG от по старите серии имаха проблем с това.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Абе противоречива информация срещнах за това. Нали са един и същи стандарт (SATA 3.0 май), би трябвало да са с еднаква скорост? 

Не, оптичните устройства не са на SATA 3.0, просто защото не им е нужна толкова висока скорост. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Самия компютър от натискане на копчето до зареждане на браузера отнема около 30 секунди, а и всички програми се отварят бързо и моментално!

 

Вече единият ми лаптоп е почти изцяло тунингован с SSD диск, а отпреди му бях купил 2 GB RAM, на мястото на оригиналните 512 MB. Е, не мога да постигна пълно зареждане за 30 секунди, защото е доста стар и не се знае на колко години е (купуван е на старо), но постигам минута и 5 секунди. Без малко да върна диска на китаеца, защото не бях забелязал, че има адаптер и си мислех, че са ми доставили несъвместим диск с моя.. Сега остава да дойде дискът за по-новия, който е на 6 години и е купуван от Лондон, плюс кутийката за диска. За него има мегдан за още тунинг, ако не реша да мина на нов. Всъщност и с него няма да мога да постигна 30 секунди, защото е с лицензиран Уиндоус Виста, а както знаем, тази система не е от най-бързо зареждащите се.

Редактирано от NikolaiRG
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.