Прескочи до съдържание

„Опознай България - 100 национални туристически обекта“


Лидия

Препоръчани мнения

Не видях да има подобна тема и реших да драсна някой ред. Ще се радвам всеки да се включи и да си побърборим за някои от най-значимите ни туристически обекти.

 

  • Доколко те са значими и заслужават да се впишат като 100-те Национални обекта?
  • Кой има и кой няма туристически книжки?
  • Съответно посещението и запознаването с обектите се удостоверява с поставянето на специален печат. Кой колко печати има?
  • Кои обекти са ви впечатлили най- много?
  • С какви препятствия сте се сблъсквали при посещения на тези обекти?

Например на мен често ми се е случвало да има грешки в обявеното работно време, неточен адрес, липсва печат за съответния обект и недружелюбни чиновнички и за капак, една случка, която още ме държи и съм бясна въпреки,че беше преди няколко години. Отиваме ние до пещера Ухловица, община Смолян, ама голям път бием да стигнем до там и съответно на входа ни казват, че понеже сме само ние двамата трябва да платим вход нещо от порядъка на 50 лв като по принцип входната такса е около 4 лв или трябва да чакаме да се съберем поне 5 човека, а това става горе долу зимно време, няма жива душа, голям майтап, почакахме, почакахме и си тръгнахме. Никъде не беше спомената тази малка подробност и много се ядосах, защото не ни се даваха 50 лева, а бихме толкова път, а те не можеха да направят изключение и да ни разведат в пещерата, защото осветлението било скъпо....

 

Както е казвал Алеко Константинов - "Обиколи родината, за да я обикнеш."

Редактирано от Лидия
Връзка към коментар

Аз ходя където ми е интересно, не харесвам такива списъци, правени от някой чиновник. Иначе съм видял повечето от тях, но нямам нито един печат, нито книжка. Това е някаква инициатива за популяризиране на туризма сред българите, но аз лично нямам нужда от това, за да тръгна нанякъде. Пък и в повечето случаи обекта е музей или нещо такова, за да има кой да слага печат, а самия музей не ми е интересен.

Не мога да кажа кое ме е впечатлило най-много, най-вече природата и възрожденските градове, аз България си я обичам и смятам, че има страшно много интересни неща на много малка площ.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Споделям напълно мнението на neuromancer. Това със 100-те обекта е наследство от онова минало, дето всичко беше с пленуми, директиви, нормативи и пр. Не ни пускаха навън, а за тук беше задължително на кои сто места да отидем.До 1989 доста от обектите имаха  връзка с комунистическото движение, като обиколиш всичко, ще ти дадат значка или потупване по рамото пред строя. :) След 10 ноември ги актуализирали последно през 2003. Не зная кой определя присъствието в този списък, но там са предимно музеи, които и без това се посещават от туристите най-напред.

 По едно време се бяхме запалили по идеята да обиколим всичко и даже си купихме книжки. На едно-две места нямаше печати или  го нямаше човекът, дето се грижи за печата , или пък - затворено в работно време и ентусиазмът ни се изпари.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Имах такава книжка през комунистическо. Сега нямам и не искам. Причината е, че така човек се забива несъзнателно само в обектите в книжката, а останалите кучета ги яли. Иначе съм посетил над 2/3 от тях по груби сметки.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към коментар

Еее ама вие много негативно, вярно,че има доста музеи, повечето, които не са много интересни, но има и някои интересни например този на Васил Левски в Ловеч (поне за мен). Ми има и пещери и планински върхове ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

аз идвам с положително мнение :) благодарение на книжката ходя на места, на които иначе сигурно не бих отишла и то просто , защото би ме мързяло да се поровя :) Сега като ходим някъде за печат си разучавам какво има наоколо и правим много приятни разходки ;)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Успях да събера печати от всичките обекти - целта на пътуването не беше печатът, а опознаването на района, където се намира обектът от 100 национални туристически обекти. Та покрай едното, съчетавах и дургото (демек да си взема печатче :rolleyes:). Храсва ми районът на Сребърна и Балчик, тракийските гробници (посещавах оригиналите, като, разбира се, заплащането на входа е по-високо), планините (върховете, които съм изкачвал и в зимно време ;) с изключение на вр. Вихрен).

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Успях да събера печати от всичките обекти - целта на пътуването не беше печатът, а опознаването на района, където се намира обектът от 100 национални туристически обекти. Та покрай едното, съчетавах и дургото (демек да си взема печатче :rolleyes:). Храсва ми районът на Сребърна и Балчик, тракийските гробници (посещавах оригиналите, като, разбира се, заплащането на входа е по-високо), планините (върховете, които съм изкачвал и в зимно време ;) с изключение на вр. Вихрен).

За 100 даваха златна значка от БТС едно време, сега не зная как е. :mellow:

Връзка към коментар

Аз не знам докъде сме я докарали с печатите, ама поне в началото така запалихме децата да обикалят. :lol:

Беше увличащо да се насочим към места на които не сме ходили и научихме, и посетихме много непознати до този момент местности и градове.

Сега с времето май по-често забравяме книжките. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

тракийските гробници (посещавах оригиналите, като, разбира се, заплащането на входа е по-високо), 

Ще дадеш ли малко повече подробности относно посещаването на оригиналите?!?

Иначе по темата,аз нямам книжка но съм посетил около 80 от обектите.Племенницата обаче,благодарение на книжката се запали по пътешествията и опознаването на България.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз, за разлика от Красен, искам да разбера - Къде са копията на Тракийските гробници? Не за нещо ама да не ходим там.

Ще трябва да те разочаровам и да ти кажа,че в оригинала последно е влизал господин Путин!!!Ако искаш да посетиш тракийската гробница в Казанлък(включена в списъка на Юнеско за световно културно наследство)ще трябва да станеш минимум  премиер или президент. ;) Затова ми стана супер интересно за посещението на оригиналите.

А копието на тракийската гробница в Казанлък се намира на 50 метра източно от оригинала.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За 100 даваха златна значка от БТС едно време, сега не зная как е. :mellow:

 

Не само, за 100 се участваше в томбола за екскурзия до ... Съветския съюз :blink:

 

Иначе книжката е много полезен начин да се запалят децата да пътуват,да търсят. А във времена брутална духовна и интелектуална криза това е жизненоважно. Аз така се запалих да пътувам преди време, като е редно да отбележа, че поради историята на семейството ми преди 1944 година, баща ми не ме водеше по обекти с идеологическа насоченост. Имаше някаква вродена непоносимост.

 

Обектът, който най-много ме е впечатлил - хм, сложен въпрос. Аз вече не събирам, само съм разводач на сина ми, но посещавам доста места за сефте. Не мисля, че има някой, който да ме е впечатлил много, не защото не заслужава, а по-скоро защото в по-голяма или по-малка степен са разпознаваеми и виждаш на живо неща, които си видял по телевизия или на снимка.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря за информацията Красене. Честно казано не знаех, че има копия на тракийските гробници. Аз съм влизал в гробницата през 1985, надявам се, че е било оригинала. 

Връзка към коментар

Някъде в средата на 70-те години родителите ми започнаха да ни водят със сестра ми по тогавашните 100 НТО. За няколко години бях стигнал до около 80 печата, но така и не ги обходих всичките. В списъка освен места, свързани с природни и исторически забележителности имаше и екзотични, а вече и несъществуващи или неработещи заводи - Кремиковци, ОЦЗ - Кърджали, АТЗ - Стара Загора и т.н. и разбира основната забележителност - образцово ТКЗС, заменено по-късно с образцово АПК.

Родителите ми са едни от първите обходили всичките 100 обекта само за една година след основаването на движението през 1966 год., за което са наградени с екскурзия до Одеса /поотделно/. 

В момента правилата са подобни на тези в миналото, само обектите са различни. За 25 печата дават бронзова значка, за 50 - сребърна и за 100 - златна като се получават от туристическите дружества. Всяка година има томбола с награди за обходилите всички обекти като наградите зависят от спонсорите. Общо взето включват туристическа екипировка, екскурзии, понякога дори и автомобил /Дачия/.

От сегашна гледна точка смисълът на подобно мероприятие е малко спорен, но винаги е добре да има някакъв начален макар и незначителен стимул за да се накарат хората да пътуват с цел опознаване на България. А дано след това да прихванат от вируса на пътешествениците и да продължат да пътуват и до други места в страната и в чужбина.

За всички Магеланци съм убеден, че са заразени от този вирус по рождение. :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Благодаря за информацията Красене. Честно казано не знаех, че има копия на тракийските гробници. Аз съм влизал в гробницата през 1985, надявам се, че е било оригинала. 

Бил си в вероятно в оригинала през 1985.До преди 10 години срещу 20 лева се влизаше в оригинала на Казанлъшката ,но освен цената имаше и лимит от посетители...еди колко си на ден.В долината на Тракийските царе съм бил почти на всичките,които могат да се посетят,с екскурзовод от Голямата Косматката,примерно Хелвеция,Голяма Арсеналка и Грифони.Там няма копия,но има социализаирани ,освен Голямата Косматка и Шушманец и Оструша. -Александровската гробница до Хасково също е с копие,и музей изграден по японска програма...оригинала май само Георги Китов е влизал.Общо взето където има стенописи и рисунки,тенденцията е да има копие..Освен за Казанлъшката и Александровската за други да имат копие не съм чувал.Ако те вълнуват Могили,уникална..под ЮНЕСКО е и тракийската при Свещари,там няма копие.Хубави са и тази при село Мезек до Свиленград,Жаба могила до Стрелча или "Хоризонт",малко преди голямата Староселска могила.Иначе в Силистра със стенописи и рисунки има римска гробница,която е не по малко интересна от тракийските и тя е оригинална!

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Бил си в вероятно в оригинала през 1985.До преди 10 години срещу 20 лева се влизаше в оригинала на Казанлъшката ,но освен цената имаше и лимит от посетители...еди колко си на ден.В долината на Тракийските царе съм бил почти на всичките,които могат да се посетят,с екскурзовод от Голямата Косматката,примерно Хелвеция,Голяма Арсеналка и Грифони.Там няма копия,но има социализаирани ,освен Голямата Косматка и Шушманец и Оструша. -Александровската гробница до Хасково също е с копие,и музей изграден по японска програма...оригинала май само Георги Китов е влизал.Общо взето където има стенописи и рисунки,тенденцията е да има копие..Освен за Казанлъшката и Александровската за други да имат копие не съм чувал.Ако те вълнуват Могили,уникална..под ЮНЕСКО е и тракийската при Свещари,там няма копие.Хубави са и тази при село Мезек до Свиленград,Жаба могила до Стрелча или "Хоризонт",малко преди голямата Староселска могила.Иначе в Силистра със стенописи и рисунки има римска гробница,която е не по малко интересна от тракийските и тя е оригинална!

Изчерпателен,както винаги! :) 

Истинско удоволствие за мен е,че познавам жива енциклопедия! :)  ;)  :)

Връзка към коментар

Много благодаря за информацията за могилите! Аз за свой срам не съм била, но ще се поправя! 

Имаме книжки, взехме ги за стимул на децата, а пък и за подсещане на родителите. Стоят в колата вече, че все ги забравях. Имаме 60-70 печата сигурно. Аз обичам Родината и с удоволствие обикалям.  Много приятен впечатляващ момент е преди 4-5 години в Ловеч, Вароша, един сърцат музеен работник с такава жар разказваше на децата, че те го гледаха с зяпнала уста. Е, има и обратния вариант, но гледам да не се ядосвам.  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние бяхме поизоставили разходките из обектите до преди 2 месеца, когато случайно разбрах, че галериите с рисунките в Магурата са отворени за посещения отново. Гидът беше сравнително млад и въоръжен с много ентусиазъм.

Връзка към коментар

Изглежда комунистическото/социалистическото минало е оставило тежък отпечатък в съзнанието на хората, които помнят тези времена, и затова тук виждам такова отричане на една иначе добра идея. Аз обаче тези времена не ги помня и с голям кеф си ходя по местата в книжката - повечето си заслужават, а и често стават отправна точка за екскурзии и виждането на много други неща в околностите.

 

Местата реално са доста повече от 100, но са по няколко на един номер. Например 3 музея в един град могат да са номер 34. В по-новите книжки има номера 34а, 34б, 34в... Освен това периодично се добавят нови обекти. Един от последно добавените е Деветашката пещера - страхотно местенце. Аз съм фен на природните забележителности и възрожденските градчета, така че именно това са местата, които най-много са ме впечатлили - Триградското ждрело, Седемте рилски езера, Боженци, Трявна...

 

Има обаче обекти, които, според мен, са си чиста подигравка с туристите, като часовниковата кула в Ботевград, която е скучна, невзрачна, заключена и на всичкото отгоре няма никакъв часовник. В същото време са пропуснати чудесни места като Ивановските скални църкви и пещерата Орлова чука (който е чувал за последната, да вдигне ръка ;) ) (ще ви оспамя с 1-2 снимки да ви зарибя).

Иначе мога да се похваля с над 70 печата и поне 90-95% любезни служители по обектите.

post-2569-0-04601700-1429252873_thumb.jpg

post-2569-0-53197400-1429252874_thumb.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

аз също съм попадала на много неприятни служители и неподдържани обекти,но гледам да го подминавам и да помня хубавите неща , защото винаги гледам да разгледам и каквото друго интересно има около обекта :)

 

И да попитам , ако някой скоро е ходил до Леденика, как е пътя от Враца и как е положението вътре - мокро ли е, има ли изкачвания и стръмни слизания, такива работи :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм с положително мнение за книжките и също мисля, че някои от обектите не трябва да са в тях.

Това че започнаха да добавят нови обекти го възприемам като трик за печелене на пари. Нали затова се наричат "100-те", пък ако си на 5 километра от друг музей/обект и ти е интересно ще влезеш и в него, дори да няма печат.

Имах към 30 печата преди да замина, но реално съм посетила поне половината от обектите. Голяма занимавка ми беше преди да тръгна на някъде, да погледна в книжката дали има печати или пък я ползвах за вдъхновение и идеи за пътуване.

Връзка към коментар

Изглежда комунистическото/социалистическото минало е оставило тежък отпечатък в съзнанието на хората, които помнят тези времена, и затова тук виждам такова отричане на една иначе добра идея. Аз обаче тези времена не ги помня и с голям кеф си ходя по местата в книжката - повечето си заслужават, а и често стават отправна точка за екскурзии и виждането на много други неща в околностите.

 

Местата реално са доста повече от 100, но са по няколко на един номер. Например 3 музея в един град могат да са номер 34. В по-новите книжки има номера 34а, 34б, 34в... Освен това периодично се добавят нови обекти. Един от последно добавените е Деветашката пещера - страхотно местенце. Аз съм фен на природните забележителности и възрожденските градчета, така че именно това са местата, които най-много са ме впечатлили - Триградското ждрело, Седемте рилски езера, Боженци, Трявна...

 

Има обаче обекти, които, според мен, са си чиста подигравка с туристите, като часовниковата кула в Ботевград, която е скучна, невзрачна, заключена и на всичкото отгоре няма никакъв часовник. В същото време са пропуснати чудесни места като Ивановските скални църкви и пещерата Орлова чука (който е чувал за последната, да вдигне ръка ;) ) (ще ви оспамя с 1-2 снимки да ви зарибя).

Иначе мога да се похваля с над 70 печата и поне 90-95% любезни служители по обектите.

 

Вдигам ръка, но все пак съм от Русе. Това исках да кажа, човек се съсредоточава в обектите в книжката несъзнателно и също несъзнателно започва да пропуска останалите.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.