Прескочи до съдържание

„Опознай България - 100 национални туристически обекта“


Лидия

Препоръчани мнения

Идеята на книжката е била да представи сравнително равномерно и пропорционално цялата територия на страната, а не според значимостта на обекта. Сега, то е ясно, че няма как да бъде справедливо, още повече, че в София има 9 печата, сред които са зоопарка и стадиона. Същевременно цял Пловдив е събран в един печат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

аз също съм попадала на много неприятни служители и неподдържани обекти,но гледам да го подминавам и да помня хубавите неща , защото винаги гледам да разгледам и каквото друго интересно има около обекта :)

 

И да попитам , ако някой скоро е ходил до Леденика, как е пътя от Враца и как е положението вътре - мокро ли е, има ли изкачвания и стръмни слизания, такива работи :)

 

Многократно, като добър врачанин, съм посещавал пещерата, с деца, без деца и проч., та от тази гледна точка твърдя, че отворената за туристите част на пещерата е лесна и добре благоустроена. В момента има лед,  винаги е влажно. По всяко време на годината си носете якета, дори и през лятото обувайте панталони, с бермуди се настива.

 

Районът около пещерата наскоро бутафорно бе благоустроен, личи си, вероятно, че едни пари са отишли някъде.

 

Пътят от Враца до пещерата е средна хубост, поддържа се от млекарската фирма Зоров, има доста завои, но и едни от най-красивите гледки в България. Да не се пропуска кратко спиране в пролома Вратцата, както и в Регионалния исторически музей: Рогозенско, Могиланско и още много съкровища.

 

Там колегата Машов, млад, възпитан и компетентен историк, служител на музея, прави чудесни беседи.

 

Аросто хапва, като много врачани, в http://slavianskikat.alle.bg/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D1%8A%D1%82-i/

 

О, родна Враца... :lol:

 

Само в нея може да се заснеме такъв филм, такава прелест:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Използвам случая да поканя още братя и сестри във Врачанско, защото, струва ми, то е подценено в туристически план, а е прекрасен край, особено след броени седмици, когато величественият Врачански балкан се раззелени и се покаже в цялата си хубост.

 

Обръщам внимание и на общинските власти във Враца да не си драпат някои специфични органи, а да работят, защото този край "реве" за туризъм и реве от некомпетентни клатик..рци. :) Майкя му! :lol:

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Идеята ми харесва да има някаква систематизация. Би могло да е ориентир за непознаващите родината. Както във всяка субективна класация на някоя институция, същото се отнася и за ЮНЕСКО, се наблюдава "политическа коректност". И в двете не се отчита влиянието/значимостта, а количеството. За диспропорциите в ЮНЕСКО съм изказал мнението си тук.

 

За 100 обекта е наблегнато на музеите, а София е направо скандална. Пример:

 

- 62 - етнографски институт

- 65 - природонаучен музей

- 66 музей на физкултурата

- 66а - зоопарка

- 68а - политехнически музей

 

Как може да не присъства Сердика, ротондата и Света София? А тези горните? Имат и пропуски: не виждам музея на социалистическото изкуство, на МВР, а скоро и Бг Лувъра/Квадрат 500 ще трябва да го добавят.

 

Няма да коментирам другите региони, защото има също пълнеж. Накратко: хубава е идеята за 100 обекта, но неадекватна реализация.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вече има толкова информация навсякъде във виртуалното пространство,форуми,блогове за да се решиш да опознаеш България и без фиксирани обекти,някой от които неактуални за 21 век.....100-те национални туристически обекта бяха до 1990-та.Всеки може да посети днес много повече и да не робува на печати,Снимките и спомените са много повече от някакви печати.Само ще отбележа ,че на старите книжки последния 100-тен печат беше...ИЗБОР на образцово АПК(за по младите -Аграро Промишлен Комплекс) по избор :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам си книжка. Имам си и печати за сребърна значка. Стига да има кой да отиде да я вземе. Бронзовата си я взех с кеф.

Аз пък и се радвам на книжката и винаги, когато не я забравям си я взимам с мен. А като я забравя се връщам обратно след някой и друг месец.

Имам и обекти, които съм посетила преди да имам книжка и които сега ще са ми на зор да посетя, но кой знае някой ден може пак...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ще трябва да те разочаровам и да ти кажа,че в оригинала последно е влизал господин Путин!!!Ако искаш да посетиш тракийската гробница в Казанлък(включена в списъка на Юнеско за световно културно наследство)ще трябва да станеш минимум  премиер или президент. ;) Затова ми стана супер интересно за посещението на оригиналите.

А копието на тракийската гробница в Казанлък се намира на 50 метра източно от оригинала.

Срещу 25 лв. (поне аз платих толкоз за индивидуално посещение с екскурзовод) можеш да посетиш оригинала на Казанлъшката тракайска гробница. Помня, че ми дадоха и бяла престилка  :) , та се почувствах като "учен"  :rolleyes: . Посещението ми трябваше да се ограничи до 10 мин., но се разприказвахме с екскурзоводката и откарахме към половин час :).

В същото време са пропуснати чудесни места като Ивановските скални църкви и пещерата Орлова чука (който е чувал за последната, да вдигне ръка ;) ) (ще ви оспамя с 1-2 снимки да ви зарибя).

Иначе мога да се похваля с над 70 печата и поне 90-95% любезни служители по обектите.

 Вдигам ръка за Орлова чука :rolleyes:  и да споделя, че районът на Русенски Лом е много красив  :).

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

В събота и  неделя посетих няколко отдалечени обекта. Както е ясно - на връщане от Варна. Бях на нос Калиакра и се любувахме дълго на красотата, та не можахме да стигнем на време до Двореца в Балчик. Там също съм била и преди, но нямах книжка :) На другия ден първо бяхме в Аладжа манастир - много красиво място, нищо, че е извън 100 НТО.

post-228-0-00240000-1436863102_thumb.jpg

После бяхме в Плиска. Малко съм раздвоена относно възстановената  Голяма базилика. Хем се добива представа за мащаба, хем доста бие на кич и неуместност. Божидар Димитров се появи по едно време там. Иначе е хубав музея, има построени юрти, спомних си колко впечатлена бях като дете като видях останките от двореца на Крум и Омуртаг...post-228-0-65327800-1436863698_thumb.jpgpost-228-0-67727400-1436863749_thumb.jpg

post-228-0-90696800-1436865964_thumb.jpg

Следва Мадара. Горда съм, че кашкавал турист като мен, успя да се  изкачи до крепостта. post-228-0-54637700-1436865672_thumb.jpg

Скалния параклис Св Панталеймон, лечител и покровител на пътниците, е изключително място. Една прекрасна дама от музея ни разказа за него, а аз бях съвсем неподготвена да оставя иконка или нещо, свързано с моя свят. Отваряйки портмонето си за стотинки, видях, че имам една икона, подарена ми в не помня кой манастир. Нея оставих и освен за любимите си хора, се помолих и за всички Магеланци - за успешни пътешествия. Малко патетично изглежда, ама наистина си го помислих.post-228-0-86714400-1436865479_thumb.jpg

Голямата пещера -  Светилището на нимфите през определен период се озвучава от гайдар. Невероятен звук, прекрасно!

post-228-0-39961700-1436865525_thumb.jpg

Тук се стича вода непрекъснато, има легенда, че е вълшебна и лековита. Измийте си лицето! :)

Мадарския конник ще бъде консервиран, така разказваше един човек на площадката под него, който е написал и книга. С невероятно добри впечатления съм от този обект! Ако не беше толкова далеч щях да ходя често.

post-228-0-61949200-1436865617_thumb.jpg

Редактирано от clete
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.