Прескочи до съдържание

Говорим си за Казахстан/Киргизстан/...стан


Meidj

Препоръчани мнения

IMG_20170617_134323T2HAJyn_sredna.jpg

12 hours ago, Happy_Traveler said:

Много странно, около мен пък чувам да говорят. И в ресторанта помежду си, в рейса. На паркинга човекът ни каза " Селам алейкум" и на излизане: "Рахмат". Но си прав, че има много, които и помежду си на руски си говорят. Аз случих на шофьор с 3 златни зъба и дори руският му беше развален и каза, че в неговия град ( уж бил от Шимкент) повечето хора говорели казахски и той учил на казахски и затова не говорил мн.добре... Бях доста учудена.

а, поздравите... са си еднакви, мюсюлманите в много държави си казват Салам алейкум, че и в Босна и Херцеговина дори. Рахмет или Рахмат...идва от арабското Рахматуллах.... демек, благодарност към Аллах.

Трамваи има ли в Астана?   В Алма Ата е имало до края на 2015 и са ги премахнали. Много глупаво решение да премахнеш еко.. електро-транспорта и да стимулираш автобусния

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

В момента по National Geographic дават филм за Астана. Как само  допреди 20 г. е било прашно провинциално селище в степта. Сега целта е да стане новия Дубай, това било мечта на Нурсултан Назарбаев. Присънило му се, че столицата трябва да се премести там, защото "Астана" на казахски значело "столица". Ударно строителство в степта. Казват как последната зима температурите са паднали до  минус 40 и това малко е забавило строителството на Експо -центъра. Населението нарастнало над 3 пъти за последните 20 години..

Заради новите тръбопроводи са издигнали жп гарата 10 метра над земята. Има сгради с подвижни покриви, за да избутват снега през зимата, да не се струпва и да не стане срутване, както е имало в други страни. Интересни неща дават...

 

"Мегаструктури: АСТАНА - град на бъдещето!"

7 септ. 20.55

14 септ. 10.00

NAT GEO

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 10 часа, montepinar каза:

 

 

"Мегаструктури: АСТАНА - град на бъдещето!"

7 септ. 20.55

14 септ. 10.00

NAT GEO

Ще има още едно излъчване в неделя 17 септември от 18.00 ч 

National Geographic

 

 

(ако опцията "редактирай" важеше поне 24 часа, щях да добавя това допълнение към предния пост, но не би)

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Имам намерение да посетя в средата на юни Узбекистан. Поканиха ме мои приятели от Ташкент. Идеята ми е пътуването да е около 10/12 дни.Но като гледам много са високи цените на самолетните билети.Може ли да ме ориентирате как да получа най добра цена за това мое начинание.Прегледах полетите като ,че ли полет през Истанбул излиза най добре до Алмати и от там Ташкент.Като опция  възможно ли е по това време да има чартъри Алмати до Бургас/Варна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 14.03.2018 г. в 10:58, valpet каза:

Имам намерение да посетя в средата на юни Узбекистан. Поканиха ме мои приятели от Ташкент. Идеята ми е пътуването да е около 10/12 дни.Но като гледам много са високи цените на самолетните билети.Може ли да ме ориентирате как да получа най добра цена за това мое начинание.Прегледах полетите като ,че ли полет през Истанбул излиза най добре до Алмати и от там Ташкент.Като опция  възможно ли е по това време да има чартъри Алмати до Бургас/Варна.

Чартърите от Варна и Бургас обикновено струват майка си и баща си. По 300 евро на посока. Няма смисъл.


Значи... за Ташкент, Бишкек и Алмати най-евтино е с PEGASUS AIRLINES от летище SABİHA GÖKÇEN İstanbul.  https://www.flypgs.com  (Вие сте от София ли?) Изпробвал съм този вариант. Има опции и за под 180 евро двупосочно, а Пегасус понякога си правят промоции с 30%,  с 50%... Особено около двата Байрама и Нова Година, доста намаления има. Имаха и за св. Валентин - 3 дни на половин цена, бяха смешни цените до Казахастан, от по 60 евро на посока.

 

Но имайте предвид: за Ташкент... ще ви трябва виза! А посолство на Узбекистан в България няма.

За Алмати няма да ви трябва виза. А за Бишкек .. виза на летището след кацане  (Отделно разстоянието Алмати-Бишкек е колкото Драгоман-Пирот, 4 часа с автобус, 12 часа с влак обиколно)

 

Аз лично не съм ходил в Узбекистан, но ми е мечта да изпробвам влака-стрела Afrosiyob (Ташкент-Самарканд)

 

p.s. Моят съвет е: Истанбул-Ташкент с Пегасус. Но изчаквайте промоции, да смъкнат цените още

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, valpet каза:

Благодаря за идеята.Ще следя с интерес ако има промоции с Пегасус.За сега се ориентирам с УКР авиокомпания до Алмати и от там до Ташкент

Принципно прекачването с различни авиокомпании не е добра идея. Едната ще си смени часовете и като си изпуснете връзката, после никой няма да ви овъзмезди. А да се разправяте в тези държави и да си търсите правата, е доста сложно, нито са членове на ЕС, нямат спогодби с големите компании... Така, сега като се разрових, видях, че не е директен полетът от Сабиха Гьокчен до Ташкент, а с прекачване в Бишкек, но е с комбиниран билет, тоест на един билет си купувате. Първият полет е на Пегасус, вторият е operated by Air Manas , които са партньори на Пегасус. И ако едните си променят часовете в последния момент или си отменят полета, грижа на Пегасус е да ви измислят друга връзка. Гледах някакви цени от порядъка на 179 евро на посока (358 в двете), което не е малко. Но при Turkish Airlines и Аэрофлот под 500 евро не падат. Пък Uzbekistan Airlines искат по 1040 долара на посока (до Истанбул и до Рим) :D

От София ли пътувате? (пак да питам... понеже споменахте Варна/Бургас по-горе, а оттам точно през летния сезон летят много руски авиокомпании с евтини полети до Русия и правят прекачвания.. с комбиниран билет, напримeр C7 Airlines. Има Бургас-Ташкент и Варна-Ташкент с прекачване в Москва и Новосибирск, но трябва да е с един билет, за да не излизате от транзитната зона. Иначе с отделни билети... ще ви искат виза за Руската федерация) :D

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение

Сега ги разгледах доста подробно полетите... Аз също от няколко години гледам опции за Узбекистан, тъй като трябва да ходя на един семинар там и все го отлагам.

Пробвах и с търсачката skyscanner и през сайтовете на няколко авиокомпании. Значи от което и да е българско летище полети под 530 евро НЯМА. Чат пат когато Turkish Airlines правят промоции през октомври цените падат до 50% но трябва да се пътува от ноември до края на март.

 

Най-ниска цена показва от Истанбул (летище Atatürk) с Air Astana, двупосочен Истанбул-Ташкент-Истанбул е 304 евро през целия юни.  С прекачване в Астана е, но то всичко е в един билет, така че това е някаква сигурност, все пак..

 

(Иначе с W!Zzair има опции София-Будапеща-Астана, за още по-малко пари, но с неудобни прекачвания, не съвпадат дните. И Астана-Ташкент с Air Astana)

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение

Аз по принцип съм от Стара Загора така ,че не е проблем къде ще е началната точка. Всъщност няма и да търся бърза връзка за Узбекистан.Мога да остана ден два в Казахстан тъй като с тях има безвизов режим.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

В Узбекистан, много близо до границата с Казахстан, има едно място, което много искам да посетя - бивш остров Възрождение. Защо бивш - защото под мъдрото ръководство на КПСС е превърнат първо в полуостров, а по-късно - в банална континентална суша. За сметка на Аралско море, което пък от своя страна е понижено в ранг до голям гьол.

На „острова“ има нещо много интересно - звездообразна самолетна писта, оформена като стилизирана роза на ветровете. На тази писта самолетите са излитали и кацали винаги в посока, съобразена с посоката на духащия в момента вятър.

 

 

Capture.thumb.JPG.b550c512ce2a7d722968f23c3faabec4.JPG

 

Причината пилотите да правят подобни овъртяни маневри е прозаична - на 2-3 километра от пистата има военна лаборатория, с прилежащия към нея изпитателен полигон. Антракс, чума, ку-треска, бруцелоза, туларемия и други подобни са „продуктите“ на тази лаборатория.

Ужас в рафиниран вид.

Е, Evil empire се разпадна, лабораторията и полигонът отдавна са закрити и разграбени, цялото военно градче е опразнено, границите са прекроени. Но на мен ми е мечта да посетя това място. Само дето логистиката (ще) е много тегава, та... ще видим 🙂

 

Capture01.JPG.09061e96a96c7f37256382a0a5141c79.JPG

 

 

59323_original%255B1%255D.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 5 часа, Goal & Boss каза:

В Узбекистан, много близо до границата с Казахстан, има едно място, което много искам да посетя - бивш остров Възрождение. Защо бивш - защото под мъдрото ръководство на КПСС е превърнат първо в полуостров, а по-късно - в банална континентална суша. За сметка на Аралско море, което пък от своя страна е понижено в ранг до голям гьол.

На „острова“ има нещо много интересно - звездообразна самолетна писта, оформена като стилизирана роза на ветровете. На тази писта самолетите са излитали и кацали винаги в посока, съобразена с посоката на духащия в момента вятър.

 

 

Capture.thumb.JPG.b550c512ce2a7d722968f23c3faabec4.JPG

 

Причината пилотите да правят подобни овъртяни маневри е прозаична - на 2-3 километра от пистата има военна лаборатория, с прилежащия към нея изпитателен полигон. Антракс, чума, ку-треска, бруцелоза, туларемия и други подобни са „продуктите“ на тази лаборатория.

Ужас в рафиниран вид.

Е, Evil empire се разпадна, лабораторията и полигонът отдавна са закрити и разграбени, цялото военно градче е опразнено, границите са прекроени. Но на мен ми е мечта да посетя това място. Само дето логистиката (ще) е много тегава, та... ще видим 🙂

 

Capture01.JPG.09061e96a96c7f37256382a0a5141c79.JPG

 

 

59323_original%255B1%255D.jpg

Един приятел биолог ходи там да преследват изчезващата земна птица азиатска хубара - сръндак, дето танцува поразителен танц на земята. Дори го заснеха. Три месеца с три джипа техника. Настрой се за твърде неприветлива пустиня, безводие, вятър, жега и студ, тръни и суша, палатки, неидентифицирани ревове и вой през нощта, технически проблеми с превозните средства и разрешителни, непредвидени ситуации, спънки от властта, огромни разстояния и трудна логистика. И много дни, отишли на вятъра. Буквално. Стоял съм с отворена уста два часа на презентацията му. Общо взето малко е мръднало там от времето на източването по Амурдаря и Сърдаря. Иначе уж има политика по възстановяването на Аралско море. Разправят, че бента на северната част върши много добра работа. Виж, малко по на юг, при каракалпаците, нещата вече са доста по туристически разработени.

 

Редактирано от Добри
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
  • 8 месеца по-късно ...
Граф Вронски

Мх, чета си аз из старите теми. Сега погледнах, но не успявам да намеря полет Истанбул - Ташкент:

1500973510_BookCheapFlightTickets-LowestPriceDealsPegasusAirlines-GoogleChrome.jpg.e241de5d9e692a1cd96405883fed41c1.jpg

Май вече не се изпълнява тази линия.
 

Връзка към мнение
преди 33 минути , Граф Вронски каза:

Мх, чета си аз из старите теми. Сега погледнах, но не успявам да намеря полет Истанбул - Ташкент:

1500973510_BookCheapFlightTickets-LowestPriceDealsPegasusAirlines-GoogleChrome.jpg.e241de5d9e692a1cd96405883fed41c1.jpg

Май вече не се изпълнява тази линия.
 

Няма линия Истанбул - Ташкент на Пегасус. Има на Атлас Глобал, но те нещо са във финансов колапс. С Пегасус най-близо до Ташкент можеш да пътуваш до Алмати или Бишкек. Аз оглеждам тези за Алмати, за Казахстанско посещение но ще видим.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Някой може ли да препоръча кола под наем в Бишкек?

Намерих две местни фирми, но стриктно искат минималния срок да е 3 дни. На мен ми трябва за 2 дни.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Че допълня цялостното ми виждане за Киргизстан.

Кацнахме много рано 6 часа. Още преди да се излезе от транзитната зона, видяхме едни момчета да продават симове. Незнайно защо за тази страна Айрало иска х2 пари и този път не взех от тях.

Цената на момчета не беше лоша, по курса излизаше 10лв за 15гб. Обаче се оказа, че не може с карта, а и ние нямаме в брой. Казаха, че може с евро, но тъкмо да му дам 5евро, те казаха, че курса е друг и ми го сметна на 7-8evro.

Показах му курса, но той ми каза, че само в банките имало такъв курс, а неговия беше с 40% отгоре и с това ме загубиха. В последстиве се оказа, че курса си е нормал;не навсякъде и по бюра и по банки.

Явно седят там и чакат шарани.

Излязохме от транзитната и ни нападнаха поне 10 бакшиша, едвам се махнахме настрани, някои ни следваха и повтаряха като малоумни едно и също.

Видяхме едно магазинче и влязохме за карти и изненада, карта с 16Гб нет за цели 3лв (5-6 пъти разлика срещу 16-18лв), дори с карта може да се плати.

 

IMG_3579.jpeg.8a4dc86bca3f0231cc86744ee5b33b79.jpeg

Сложихме си карти, регистрирах  се в Яндекс, което беше и целта и извикаме кола. През цялото време пак ни обикаляха бакшиши, но се изметохме.

Яндекс ни взе 16лв, след това сложи още 1 и нещо или под 18лв за 35км и около 35-40мин возене или без пари.

 

Отидохме в 7:30 за колата, но отваряха в 8, пихме по един кефир в близкия магазин и отидохме да я вземем.

Спрях се на местната фирма руска тройка, нямаше да ни върне 600 сома и накрая ни я даде за 5000 сома, вместо за 5400(54евро) както трябваше, но и ние я взехме за 2 дни, а плащахме 3.

Взехме поръчания  Шевролет спарк автоматик на фабрична газ, а газта струва 0,60ст/л, на места и по-малко.

 

Ходихме до близките  планини първия ден, имаше сняг навсякъде. А следващия до кулата Бурана, има много камери и се използва Яндекс за навигация. Въпреки, че съм карал бавно, като я върнах на момента провериха в компютъра и ме изненадаха, че имам глоба еди къде си. Направо ме сразиха, как видяха глоба няколко часа след като са я направили автоматично и то в неделя. Дадохме 9евро за нея и ни върна депозита от 250 евро в кеш.

 

IMG_3583.jpeg.272fd88f20c8d498a9afb997d3659e7c.jpegIMG_3581.jpeg.2301c7ac1e59f124fd015ee4a049fb4f.jpeg

 

IMG_3648.jpeg.6d35aaac38f5e760a0ce26b5d8dcb57d.jpegIMG_3647.jpeg.011b91274a53c18377f08b6b35bd6089.jpeg

 

Бишкек си е типичен комунистически тип град, няма почти нищо за гледане или е коренно различен от Самарканд където бях скоро.

Обаче имат доста по-добра и разнообразна кухня и пиене, спрямо Узбикистан.

 

IMG_3603.jpeg.216e2546aa862aa7c455f0b33d0e4e99.jpegIMG_3609.jpeg.9196ee015d3b734191d141232e4a54d5.jpegIMG_3613.jpeg.cb77f737427d2ac2555518288790d900.jpegIMG_3617.jpeg.5a25f1c40cd002586ad5f0f21b512b98.jpegIMG_3635.jpeg.b462bec17a16fe22d7e8e65802b71d5d.jpegIMG_3639.jpeg.962ff614f3bee6eadb88b81b8a79503f.jpegIMG_3613.jpeg.cb77f737427d2ac2555518288790d900.jpeg

IMG_3675.jpeg.121a22ec6a2b9775608837d80e5c8f6a.jpegIMG_3617.jpeg.5a25f1c40cd002586ad5f0f21b512b98.jpeg

Намерихме страхотни 23 вида крафт бири в бирария PIVO.

 

IMG_3679.jpeg.50df3909a7105c032984a7a67d451e7d.jpegIMG_3681.jpeg.0075b4197d804823496c882c79da8172.jpegIMG_3680.jpeg.a9af95df80d123f3c675339d719e1f19.jpeg

По кръчмите е идентично с Узбекистан, слагат 15% бакшиш, но цените са много ниски, но не чак като в Узбикистан.

В 4 звездния хотел бутилка испанско  вино беше 32лв, същото в Метро в София е 22-25лв.

 

 

Най-скъпото ядене беше Томахоук говеждо от 1кг за 17евро, а стандартните стекове по 9-10евро.

 

IMG_3597.jpeg.c6796314bce1ff7299246b59f0f32e86.jpeg

 

Ние заложихме двете вечери на кръчмата Пишпек, а денем бяхме по други места.

 

IMG_3623.jpeg.92edcba0f5fb671cd4bdb2a8b9a0d765.jpeg

IMG_3588.jpeg.b93d53b733ba630665507cfe39273e95.jpeg

 

Извън градовете е пълно с амбулантни търгови на бензин, макар да не е скъп и на бензиностанциите около 1,30-1,50лв. Понякога са през 500м, седят и  махат, а колите са пълни с бидони с бензин! Цената е 1лв/л, доста се чудех от къде има толкова хора продаващи бензин, няма как да е от крадене и питахме един шофьор на Яндекс.

Оказа се, че го взимат по 0,70ст/л от Казахстан и ги продават по 1лв на пътя. Уж е нелегално, ама с рушвети се минава явно.

Шофьорът ни каза, че за каране след пиене няма рушвети обаче, преди имало и за това. Имали цели и трябвало да се изпълняват и затова станало така.

 

Най-много ни харесаха гледките към планините от равнината към кулата Бурана.

 

Спонтанно решихме да влезем в Казахстан, като видяхме че границата е до пътя по който минавахме. Оставихме колата и минахме пеш. Тук влязохме обаче във филм..

На излизане ни питаха къде отиваме, казахме, че до първото село -Сортебе и че след 2 часа ще се върнем. Сложиха печата, но в Казахстан не стана лесно и бързо.

Там всички служители бяха 18год, явно има казарма. Всеки паспорт се разглежда най-подробно всяка страница по 5 пъти, а първата поне 10 пъти. Питаха 5 пъти къде отиваме и от къде идваме. Накрая казаха да чакаме и замина някъде с паспортите. Дойде след 5-6 мин, пак гледа паспорта с лупа и най-накрая ни пусна!

Селото се оказа грешка, няма нищо абсолютно, няколко къщи и много кал и тор, обаче с нов здравен център! Намерихме една кръчма и хапнахме, там едвам се съгласиха да платим в сомове, а евро не искаха!

Хванахме нелегално такси от и до границата за цели 0,80лв на човек.

На излизане филма се повтори с граничните. Как така сме влезли днес и излизаме, накрая дойдоха от другия пункт, където ни познаваха и казаха, че всичко е наред.

Момчето каза отивам за доклад на началника! Замина и чакахме пак 6-7мин, дойде и ни пусна.

 

Най-интересното е, че уж голям страх къде отиваме, но никой не провери раницата, а имаха скенер.

Местните минаваха пещ с лични карти, като с коли - пасати комби и подобни на 35+ год пред разпад минаваха амбулантните търговци на бензин  с бидони вътре. Всяка кола имаше по 300л бензин минимум.

 

IMG_3655.jpeg.f5482dc686815269dc2dcdc7a8cc9a6a.jpegIMG_3657.jpeg.556920243d79946f5aa5ace756d19ed2.jpegIMG_3666.jpeg.67e9d2864a4aa3fd193a624a943d1698.jpeg

 

Като цяло интересно преживяване беше и ни хареса пътешествието.

 

 

 

 

IMG_3579.jpeg

IMG_3583.jpeg

IMG_3581.jpeg

IMG_3588.jpeg

IMG_3597.jpeg

IMG_3603.jpeg

IMG_3609.jpeg

IMG_3613.jpeg

IMG_3617.jpeg

IMG_3623.jpeg

IMG_3637.jpeg

IMG_3635.jpeg

IMG_3639.jpeg

IMG_3648.jpeg

IMG_3647.jpeg

IMG_3655.jpeg

IMG_3657.jpeg

IMG_3666.jpeg

IMG_3675.jpeg

IMG_3681.jpeg

IMG_3680.jpeg

IMG_3679.jpeg

IMG_3693.jpeg

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

Че допълня цялостното ми виждане за Киргизстан.

Кацнахме много рано 6 часа. Още преди да се излезе от транзитната зона, видяхме едни момчета да продават симове. Незнайно защо за тази страна Айрало иска х2 пари и този път не взех от тях.

Цената на момчета не беше лоша, по курса излизаше 10лв за 15гб. Обаче се оказа, че не може с карта, а и ние нямаме в брой. Казаха, че може с евро, но тъкмо да му дам 5евро, те казаха, че курса е друг и ми го сметна на 7-8evro.

Показах му курса, но той ми каза, че само в банките имало такъв курс, а неговия беше с 40% отгоре и с това ме загубиха. В последстиве се оказа, че курса си е нормал;не навсякъде и по бюра и по банки.

Явно седят там и чакат шарани.

Излязохме от транзитната и ни нападнаха поне 10 бакшиша, едвам се махнахме настрани, някои ни следваха и повтаряха като малоумни едно и също.

Видяхме едно магазинче и влязохме за карти и изненада, карта с 16Гб нет за цели 3лв (5-6 пъти разлика срещу 16-18лв), дори с карта може да се плати.

 

IMG_3579.jpeg.8a4dc86bca3f0231cc86744ee5b33b79.jpeg

Сложихме си карти, регистрирах  се в Яндекс, което беше и целта и извикаме кола. През цялото време пак ни обикаляха бакшиши, но се изметохме.

Яндекс ни взе 16лв, след това сложи още 1 и нещо или под 18лв за 35км и около 35-40мин возене или без пари.

 

Отидохме в 7:30 за колата, но отваряха в 8, пихме по един кефир в близкия магазин и отидохме да я вземем.

Спрях се на местната фирма руска тройка, нямаше да ни върне 600 сома и накрая ни я даде за 5000 сома, вместо за 5400(54евро) както трябваше, но и ние я взехме за 2 дни, а плащахме 3.

Взехме поръчания  Шевролет спарк автоматик на фабрична газ, а газта струва 0,60ст/л, на места и по-малко.

 

Ходихме до близките  планини първия ден, имаше сняг навсякъде. А следващия до кулата Бурана, има много камери и се използва Яндекс за навигация. Въпреки, че съм карал бавно, като я върнах на момента провериха в компютъра и ме изненадаха, че имам глоба еди къде си. Направо ме сразиха, как видяха глоба няколко часа след като са я направили автоматично и то в неделя. Дадохме 9евро за нея и ни върна депозита от 250 евро в кеш.

 

IMG_3583.jpeg.272fd88f20c8d498a9afb997d3659e7c.jpegIMG_3581.jpeg.2301c7ac1e59f124fd015ee4a049fb4f.jpeg

 

IMG_3648.jpeg.6d35aaac38f5e760a0ce26b5d8dcb57d.jpegIMG_3647.jpeg.011b91274a53c18377f08b6b35bd6089.jpeg

 

Бишкек си е типичен комунистически тип град, няма почти нищо за гледане или е коренно различен от Самарканд където бях скоро.

Обаче имат доста по-добра и разнообразна кухня и пиене, спрямо Узбикистан.

 

IMG_3603.jpeg.216e2546aa862aa7c455f0b33d0e4e99.jpegIMG_3609.jpeg.9196ee015d3b734191d141232e4a54d5.jpegIMG_3613.jpeg.cb77f737427d2ac2555518288790d900.jpegIMG_3617.jpeg.5a25f1c40cd002586ad5f0f21b512b98.jpegIMG_3635.jpeg.b462bec17a16fe22d7e8e65802b71d5d.jpegIMG_3639.jpeg.962ff614f3bee6eadb88b81b8a79503f.jpegIMG_3613.jpeg.cb77f737427d2ac2555518288790d900.jpeg

IMG_3675.jpeg.121a22ec6a2b9775608837d80e5c8f6a.jpegIMG_3617.jpeg.5a25f1c40cd002586ad5f0f21b512b98.jpeg

Намерихме страхотни 23 вида крафт бири в бирария PIVO.

 

IMG_3679.jpeg.50df3909a7105c032984a7a67d451e7d.jpegIMG_3681.jpeg.0075b4197d804823496c882c79da8172.jpegIMG_3680.jpeg.a9af95df80d123f3c675339d719e1f19.jpeg

По кръчмите е идентично с Узбекистан, слагат 15% бакшиш, но цените са много ниски, но не чак като в Узбикистан.

В 4 звездния хотел бутилка испанско  вино беше 32лв, същото в Метро в София е 22-25лв.

 

 

Най-скъпото ядене беше Томахоук говеждо от 1кг за 17евро, а стандартните стекове по 9-10евро.

 

IMG_3597.jpeg.c6796314bce1ff7299246b59f0f32e86.jpeg

 

Ние заложихме двете вечери на кръчмата Пишпек, а денем бяхме по други места.

 

IMG_3623.jpeg.92edcba0f5fb671cd4bdb2a8b9a0d765.jpeg

IMG_3588.jpeg.b93d53b733ba630665507cfe39273e95.jpeg

 

Извън градовете е пълно с амбулантни търгови на бензин, макар да не е скъп и на бензиностанциите около 1,30-1,50лв. Понякога са през 500м, седят и  махат, а колите са пълни с бидони с бензин! Цената е 1лв/л, доста се чудех от къде има толкова хора продаващи бензин, няма как да е от крадене и питахме един шофьор на Яндекс.

Оказа се, че го взимат по 0,70ст/л от Казахстан и ги продават по 1лв на пътя. Уж е нелегално, ама с рушвети се минава явно.

Шофьорът ни каза, че за каране след пиене няма рушвети обаче, преди имало и за това. Имали цели и трябвало да се изпълняват и затова станало така.

 

Най-много ни харесаха гледките към планините от равнината към кулата Бурана.

 

Спонтанно решихме да влезем в Казахстан, като видяхме че границата е до пътя по който минавахме. Оставихме колата и минахме пеш. Тук влязохме обаче във филм..

На излизане ни питаха къде отиваме, казахме, че до първото село -Сортебе и че след 2 часа ще се върнем. Сложиха печата, но в Казахстан не стана лесно и бързо.

Там всички служители бяха 18год, явно има казарма. Всеки паспорт се разглежда най-подробно всяка страница по 5 пъти, а първата поне 10 пъти. Питаха 5 пъти къде отиваме и от къде идваме. Накрая казаха да чакаме и замина някъде с паспортите. Дойде след 5-6 мин, пак гледа паспорта с лупа и най-накрая ни пусна!

Селото се оказа грешка, няма нищо абсолютно, няколко къщи и много кал и тор, обаче с нов здравен център! Намерихме една кръчма и хапнахме, там едвам се съгласиха да платим в сомове, а евро не искаха!

Хванахме нелегално такси от и до границата за цели 0,80лв на човек.

На излизане филма се повтори с граничните. Как така сме влезли днес и излизаме, накрая дойдоха от другия пункт, където ни познаваха и казаха, че всичко е наред.

Момчето каза отивам за доклад на началника! Замина и чакахме пак 6-7мин, дойде и ни пусна.

 

Най-интересното е, че уж голям страх къде отиваме, но никой не провери раницата, а имаха скенер.

Местните минаваха пещ с лични карти, като с коли - пасати комби и подобни на 35+ год пред разпад минаваха амбулантните търговци на бензин  с бидони вътре. Всяка кола имаше по 300л бензин минимум.

 

IMG_3655.jpeg.f5482dc686815269dc2dcdc7a8cc9a6a.jpegIMG_3657.jpeg.556920243d79946f5aa5ace756d19ed2.jpegIMG_3666.jpeg.67e9d2864a4aa3fd193a624a943d1698.jpeg

 

Като цяло интересно преживяване беше и ни хареса пътешествието.

 

 

 

 

IMG_3579.jpeg

IMG_3583.jpeg

IMG_3581.jpeg

IMG_3588.jpeg

IMG_3597.jpeg

IMG_3603.jpeg

IMG_3609.jpeg

IMG_3613.jpeg

IMG_3617.jpeg

IMG_3623.jpeg

IMG_3637.jpeg

IMG_3635.jpeg

IMG_3639.jpeg

IMG_3648.jpeg

IMG_3647.jpeg

IMG_3655.jpeg

IMG_3657.jpeg

IMG_3666.jpeg

IMG_3675.jpeg

IMG_3681.jpeg

IMG_3680.jpeg

IMG_3679.jpeg

IMG_3693.jpeg

Аирало се оказа ,че не работи там въпреки, че го има в изброените държави.

Ако знаех, че ще ходиш щях да ти препоръчам много як нощен клуб.

 

Промзона

 

https://maps.app.goo.gl/7d2J6u8pJ7tPwpmY9?g_st=ic

  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

След нашето пътуване в Киргизстан, искам много да препоръчам https://datkatravel.com/. За хората без кола под наем, туровете си остават добра алтернатива и възможност да научиш повече за бита на хората.

 От фирмата са изключително коректни,гъвкави и добронамерени, включително  и с цените. Прекарахме един страхотен ден с нашия гид Фарук ,смяхме се много,научихме много,обядвахме в чуден етно ресторант- юрта в градската джунгла. Този ден придаде много добавена стойност към пътуването ни.

IMG_20240316_124139.jpg.0a7c0de4afeb70388f8c543585542c77.jpg

 

Имам контакти в WhatsApp,ако някой има нужда да пише.

Малко ни беше времето и ще се върнем отново .

 

IMG_20240316_133221.jpg

IMG_20240316_124418.jpg

IMG_20240316_094533.jpg

IMG_20240316_154114.jpg

IMG_20240316_153300.jpg

IMG_20240316_155325.jpg

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, Alexander каза:

Всеки паспорт се разглежда най-подробно всяка страница по 5 пъти, а първата поне 10 пъти. Питаха 5 пъти къде отиваме и от къде идваме. Накрая казаха да чакаме и замина някъде с паспортите. Дойде след 5-6 мин, пак гледа паспорта с лупа и най-накрая ни пусна!

Явно си е практика в Казахстан. Вчера на летището в Астана при кацане се сличи сущото...погледна паспорта, видя всички страници, излезна от кабинката и каза: Трябва да ти проверим паспорта, ще изчакаш 5 минути. Занесе го някъде и се върна без него. Почна да ме разпитва къде отивам, имам ли познати, билета за излизане от Казахстан да покажа....след известно време един полицай се върна с паспорта ми и каза че всичко е ок. Биха ми печата и ме пуснаха. На гишето зад мен @Георги Матеев изпита абсолютно същото с неговия паспорт.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Късмет, шанс или не знам какво е вече това.

 

Оказа се, че освен, че пътувахме заедно на отиване и на връщане до Бишкек с @mamaivy и дъщеря ѝ, се оказа че сме били и в един и същи хотел двете нощи!

В Киргистан изобщо не се видяхме, това се разбра в последствие.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
Евгени Димитров
На 18.03.2024 г. в 1:32, Branko каза:

Аирало се оказа ,че не работи там въпреки, че го има в изброените държави.

Ако знаех, че ще ходиш щях да ти препоръчам много як нощен клуб.

 

Промзона

 

https://maps.app.goo.gl/7d2J6u8pJ7tPwpmY9?g_st=ic

Я ще си го отбележа на Гугъл да знам като отида 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.