Прескочи до съдържание

Говорим си за Казахстан/Киргизстан/...стан


Meidj

Препоръчани мнения

Емика, не е позволено споделянето на оферти на тур агенции. Но спокойно може да споменеш каква цена са изтресли и да попиташ колко е излезнало на другите :)

Връзка към мнение

Извинявам се. Питането ми към ходилите остава. В същото време видях, че малко от магеланци са ходили. Но сложих маршрута, като ориентировъчен за тези, които искат да отидат:) И аз искам;)

Узбекистан, Киргизстан и Туркменистан

Отпътуване от София към Бишкек, с полет на Turkish Airlines, излитащ в 21:40 ч от София.

1 ден: Бишкек, Киргизстан

2 ден: Бишкек – Исък Кул (280 км)
3 ден: Исък Кул – Каракол (120 км)

4 ден: Каракол – Алтън Арашан – Каракол (80 км)
5 ден: Каракол – Джети Огуз – Кочкор (270 км)
6 ден: Кочкор – Сон Кул (120 км)

7 ден: Сон Кул – Бишкек (330 км)

8 ден: Бишкек – Ташкент (полет)

9 ден: Ташкент – Коканд – Ташкент (с влак, около 250 км)

10 ден: Ташкент – Ургенч – Хива (полет и 35 км по земя)

11 ден: Хива – Куня Ургенч – газови кратери Дерваза (435 км)

12 ден: Газов кратер Дерваза – Хива (320 км)

13 ден: Хива – Бухара (480 км)

14 ден: Бухара

15 ден: Бухара – Самарканд (3 часа с влак)

16 ден: Самарканд

17 ден: Самарканд – Ташкент с влак

18 ден: Ташкент – София самолет

ЦЕНА: 2550 USD + 999 EUR на човек, на база настаняване в двойна стая.

Цената включва:
● самолетен билет за международни полети на по маршрут София – Бишкек и
Ташкент – София;
● самолетен билет Бишкек –Ташкент;
● самолетен билет Ташкент – Ургенч;
● билети за влак по отсечките: Ташкент – Коканд – Ташкент, Бухара –
Самарканд и за скоростния влак Самарканд – Ташкент;
● 17 нощувки в хотели 3* и 4*, къщи за гости и юрти, с включени закуски и 13
вечери;
● самостоятелен транспорт за групата по целия маршрут (с изключение на
отсечките, преминавани с влак или самолет)

Цената не включва:
● визи за Узбекистан и Туркменистан (общо 150 USD към датата на съставяне на
програмата);
● летищни такси за международите полети – около 50 EUR;

Връзка към мнение

Емика,аз съм стигнала до извода,че ако коя да е оферта я разделиш на две и после махнеш от половинката около 30% ,получаваш колко би платил ако си я организираш сам.Не мисля,че това предложение прави изключение от моето правило.

За исканите пари ми се струва,че можеш да обиколиш освен  -станите и -аните, и Монголия.

Макар че истинския проблем ще е в намирането на спътник.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 минути , patilana каза:

Емика,аз съм стигнала до извода,че ако коя да е оферта я разделиш на две и после махнеш от половинката около 30% ,получаваш колко би платил ако си я организираш сам.Не мисля,че това предложение прави изключение от моето правило.

За исканите пари ми се струва,че можеш да обиколиш освен  -станите и -аните, и Монголия.

Макар че истинския проблем ще е в намирането на спътник.

Да, абсолютно права си. Просто, като я видях днес в пощата си, се размечтах за тази дестинация. Много ми се ходи в тази част на Средна Азия. За спътник....ами, май трудно се намира за където и да е. Но това е друга тема. Или, не? Може пък някой друг да каже ходи ми се. Макар, че бих тръгнала и сама за там, толкова ми е хубаво да си се моткам наляво-надясно, напред-назад и да не се съобразявам с никого. И, ако за други дестинации имаме много информация тук, тази откъм инфо е доста бедничка, затова се включих в темата. Може пък някой да е пропуснал да сподели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

WIZZ AIR’S NEWEST ROUTE FROM BUDAPEST 

Destination

Days

Starting date

Fares from*

Astana 

Thursday, Sunday

8 June

HUF 11990

С едно преспиване в двете посоки от София могат да се направят добри връзки с Уиз ер през Будапеща до Астана.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Абе доста нагоре е офертата. След празниците ще намеря най-накрая време, за да напиша ние как изкарахме там, че и други хора ни писаха.  Като цяло проблемът е Туркменистан, където е по-сложно да пътуваш самостоятелно, на другите места може да си ползваш междуградски транспорт. Вие летяхме от Истанбул до Ашхабад. После имахме организиран транспорт из Туркменистан и Узбекистан, защото бяхме малка група - 5 човека. От Узбекистан в Казахстан влязохме с обикновена маршрутка, защото вече си бяхме сами. От Алмати до Бишкек взехме Air Astana, защото визи може да си извадиш само на летището. И накрая от Киргизстан до Истанбул взехме Pegasus, които имаха много изгодни оферти по маршрута. Общо бяхме 24 дни.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Чета си аз за н-ти път великата сводка на домосед за Таджикистан "Таджикистан: от Душанбе до Бадахшан", от която се научава далеч повече от онова, което ТАСС е упълномощена да заяви, и то за прекрасни неща като

 

- Дипломацията на Краставицата

- кодошът с таджикските имена

- олтарът на Ленин с рога от ибекс

- кметът на Душанбе с алергия към праха

- транспамирската магистрала и кенефът върху петроглифите

- ръждясалия фитнес и козите

- топлата бира Вахдат

- разликата между мъжки и женски тюбетейки

- мините от съветско време

- разсъжденията за изкуствената граница

- шиитския Ага на почит

- прасковения рубаб  

- ронещата се Ямчунска крепост и фалшивите узбекски бонбони

- японците и корейци с червен москвич

 

и в същото време почва някъв невероятен научно-популярен филм за Таджикистан по HMTV, с акцент върху Горнобадахшанска автономна област и живота край езерото Каракул, от където неочаквано научавам:

 

- Каракул бил кратер и солено езеро, но насред захранващи ледници. А сега де!

- няма ток, няма телефонна връзка, няма риба, няма нищо.  Но потресаваща красота. Живот на хора - напълно нормален. Едно съществуване извън всякакво време и пространство, предимно над 4500 метра

- пране на килими на самия път пред колите - чистият килим, разбира се, е много по-ценен от живота ти

- тепане на вълна от як с пръчка - цяла житейска философия. Как да не е, като е цял живот? 

- покъртителни памирски красоти, оглеждащи се в езерото, спиращи не само дъх, но и кръвообращение, мозък, бъбреци, черен дроб и слюноотделяне 

- случки в прохода "Ак-Байтал" 4655 м.

- киргизи с отнети златни зъби и интересни калпаци 

- и разни доста интересни неща за трите ексклава на Таджикистан и съветската политика на разделение в региона...

 

и за капак нетя ме довършва с ей тая снимка на връх Исмоил Сомoни - 7495 м. (бивш връх "Комунизъм") в Таджикистан като оставам буквало ударен с мокър парцал, замислен над визи, връзки, цени и хъбове:

 

58fa1c10d2a73_SomonipeakTajikistan.thumb.jpg.0455e1e8b356ce33e09ced7e086e9a57.jpg

 

http://www.panoramio.com/photo/85076704

 

 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение
На 13.04.2017 г. в 22:36, Здравко Ангел каза:

...От Алмати до Бишкек взехме Air Astana, защото визи може да си извадиш само на летището...

Казахстан и Киргизстан имат спогодба за взаимно признаване на туристическите визи при посещение на пограничните области ( а това са доста големи райони). Киргизстанците са наясно и са в час, дори се смяха и чудиха на изпълненията на съседите. Казахстанците са си типични соц-митничари - нито знаят, нито слушат , само търсят за какво да се заядат за да си поискат.
Две нощувки в Каракол ?!?- това е малко пресилено. Някой се опитва да направи адвенчър пътуване и да изкара много добри парички...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За толкова пари съм пътувал последната календарна година и включваха Казахстан,Киргистан,но също така и цяла Ц.Америка от Мексико до Панама,а и още Гърция,Македония,Кипър и Ирак!!!

Иначе наистина Туркменистан е големият проблем в района.Миналата година исках и там да отида,но агенция ми поиска 1200$,за три дни.Обаче смятам тази година да се върна в Ц.Азия като започна от Киргистан(има билети на Пегасус,от Истанбул за около 80€ в посока).От Кирги,смятам да хвана Памир хайуеи и през Таджикистан да вляза в Узбекистан.Оттам ако мога от границата да си организирам нещо(па макар и нелегално)за да видя поне Merv,в Тукменистан.Ще пътувам краят на юли(живот и здраве)и макар да е малко топло за градовете от пътят на коприната,в планината си беше доста хладно миналата година.А парите смятам да бъдат макс до 3к,така че ако иска някой,ще бъде удоволствие са мен да споделя пътуването.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

А няма ли да е много горещо по това време. Мога да си представя "жега в степта".

Пробвай и Ваханския коридор ;)

 

 

 

 

 

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение
преди 9 минути , stefanrusev каза:

А няма ли да е много горещо по това време. Мога да си представя "жега в степта"

 

 

 

 

 

За Киргистан и Таджикистан ще е идеално.Миналата година бях по същото време и бях с полар,но ако носех и яке щеше да е по-добре.Направих тридневен трек до езерото Song-Kol с коне,а то е на високо-минават се два превала на по 4000м.,и мисля да повторя пак.До голямото езеро Исик,не смятам да ходя и тази година-Слънчев бряг съм го посещавал достатъчно.

За Узбекистан ще е малко топло,ама ще се справя мисля :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 4/22/2017 в 9:27, ruwenzogy каза:

А какво мислите, как е най-добре да се посетят Фанските планини ?

Руснаците казват, че юли и август е най-хубаво.Тогава времето е топло и във всичките езера, които там са в изобилие, водата била чудесна за къпане.

Ето, тук, има организирани турове, можеш да си копнеш  нещо.Хубаво е описано всичко.

Не мога да дам линк,  че пиша от таблета,  преписах ти го, дано се отвори.

 

trekrussia.ru/region/pohody-po-srednej-azii/fanskie-gory/

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , AlexandraKo каза:

Руснаците казват, че юли и август е най-хубаво.Тогава времето е топло и във всичките езера, които там са в изобилие, водата била чудесна за къпане.

Ето, тук, има организирани турове, можеш да си копнеш  нещо.Хубаво е описано всичко.

Не мога да дам линк,  че пиша от таблета,  преписах ти го, дано се отвори.

 

trekrussia.ru/region/pohody-po-srednej-azii/fanskie-gory/

 

Благодаря.  Аз за времето знам. Въпроса ми бе по-скоро как да се организира логистично. От къде да се подходи, как да се направи самостоятелно...

Отделно знам, че е абсолютно красиво и затова ми се ще....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , ruwenzogy каза:

Благодаря.  Аз за времето знам. Въпроса ми бе по-скоро как да се организира логистично. От къде да се подходи, как да се направи самостоятелно...

Отделно знам, че е абсолютно красиво и затова ми се ще...

Руснаците казват, че тъй като планините са в Таджикистан,достъпът е по -лесен от Душанбе, оттам  е по-близо.

Другият вариант е от Ташкент  - оттам е по - далече. НО: има много повече полети до там и са на много по-ниска цени.В сравнение с полетите до Душанбе, които били скъпи и редки.

Разгледай този линк,който ти пратих в предишния пост.Там много хубаво е описано. Маршрутът,  от къде се тръгва,къде са подходящите места за нощувки, можеш да си направиш самостоятелно подобно планче.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/3/2017 at 2:32 PM, Topfly said:

Покрай възможността да се пътува с Уиз ер от Будапеща до Казахстан, ето още една добра новина :)

 

 

Да, добра е... от Будапеща до столицата Астана. Месец по-рано си купих билет от Истанбул до Алмати за лятото, който е всъщност най-големия град. Можеше някак да комбинирам нещата с тоя Уиз еър, ако знаех ,че ще пускат, но няма значение. Полетите през Унгария са в различни дни,  София-Будапеща са в пон. и пет, а Будапеща-Астана са в четвъртък и неделя, и в летния, и в зимния сезон, който идва. А между другото разстоянията в Казахстан са си огромни, това е една от 10-те най-големи държави в света.  По над 1000 км са Алмати-Астана и Алмати-Байконур. Така че....се изисква повече време и вътрешни полети за "обикаляне", който иска

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте!

 Да раздвижа малко темата - купих си билетче за Казахстан от 22 до 27 Юни.  До Астана. 

 Някакви идеи къде и какво, не искам да летя до Алмати, ще го съчетавам друг път заедно с Киргизстан.

 Интересува ме нещо интересно около Астана ( природа, забележителности )?

Мерси!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей, Happy_traveler!

Около Астана има какво да се види. Ако харесваш да си сред природата можеш да пробваш националния парк "Бурабай" или природния резерват "Коргалжин". Иначе за градски туризъм аз бих хванал влака до Караганда (мисля, че билетът може да се купи и онлайн). 

Ако си падаш по историята можеш да отидеш в съветския концетрационен лагер "Алжир", който е близо до Астана (женски лагер, предназначен предимно за съпругите и децата на "предателите"). 

И после да споделиш впечатления! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Щях да ходя до Бурабай... Но след като видях EXPO 2017 и бързо се отказах от природните красоти...

 Уникално е и съветвам ВСЕКИ да го посети! 

 Времето в Астана в момента е страхотно, слънчево и приятно, вечер прохладно. Градът е вълшебен. За 5 дни съм тук и усещам, че няма да ми стигнат. Само Експото иска поне 3. 

 Навсякъде мирише на свежест и дръвчета.

 Малко съжалявам за Бурабай, но ще ида на яз.Доспат после да компенсирам.

 Искам малко за Експото да ви кажа - понеже е сега за няколко месеца. Отивайте! Особено с деца. Уникално е!  Има всякакви интересни изобретения, концерти, Цирк дьо Солей и т.н.

20170624_202441.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз миналата седмица бях в Алматы и рекламата за въпросното Експо 2017 Астана беше навсякъде, хаха. Че и по телевизиите само за това говореха, вождът... Нурсултан Назарбаев надниква от всеки ъгъл. Радвам се, че ти е харесала Астана, може да ида някой ден да посетя.

Иначе от Алматы до Бишкек има маршрутки от автогарата Сайран, за 3.30 - 4 часа пътува, като визата за Киргизстан не знам колко струва, но трябва да ти я лепнат на границата, без да правят проблеми. (вече визовият режим за бг граждани,пътуващи за Киргизстан, Таджикистан и Иран е облекчен, като не е нужна виза от посолства, а директно при пристигане. А за Казахстан, както знаем,визи вече няма). Аз се отказах от това пътуване. Иначе.. проучих, с влак от Алматы до Бишкек е 12 часа, много обикаля и спира на всяка керемидка. 

За града какво да кажа.. красив център, много паркове, наистина.. зелен град, малко е соц, та дрънка, но това е нормално за бившите ССР. Страхотни заведения, кафенетата са празни, персоналът вътре е повече от клиентите, хаха, празни маси, всички дни, и делници, и уикенд. Празни паркове и пейки... Може би заради жегата, не можах да си го обясня. Хубав център, но в момента, в който излезеш от него : добре дошли в Люлин, Надежда, Младост... панелка до панелка. Такситата (дори и да ги поръчаш по телефона през кол център) нямат апарати. На лична договорка преди да се качиш, казваш адреса и питаш за цената, с пазарлък. Това е ужасно. Транспортът е много евтин... Жетон за метрото е 80 тенге (което е около 20 евро цента), автобусите и тролеите са на същата цена. Метрото е ново и много модерно, прохладно... навън 33 градуса, вътре 17-18. Трамвайни релси из целия град Алма Ата..., но трамваи от няколко години няма. Ще ги правят велозона по средата на булевардите където са релсите. Има един Памфилов парк само с петолъчки, сърпове и чукове, "Слава Москвы", вечен огън, модели на танкове, "вечная слава СССР" и така...

Иначе.. втрещен съм , че никой не говори английски, дори младите хора. Тъжна гледка....Нищо не вдяват, не учат чужди езици... Всичките държави в региона са така

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, затова и аз се отказах от Алмати, не ми се гледаше Соц... 

Ще наваксам в Бишкек. :)

И в Астана такситата са така, ужасно е, защото дори не знаеш кое е и как да го хванеш, а и трябва да питаш хората колко горе-долу ще ти струва, после пазарлък и така.

 Рейсовете са като нашите, по 0.50 стотинки билетчето. 

 Хора няма, защото не е много населена държава. Те са само 17 милиона на фона на 23 в Узбекистан например. Дори големите градове не са пренаселени. Което на мен много ми хареса след други азиатски държави. Няма луд трафик, няма бутаници. Алмати е доста на юг, а тук на север е прохладно. 26 градуса макс. Вечер подухва лек бриз с мирис на борова гора. 

На  Expo 2017 всички местни говореха супер английски, добре са ги подбирали, все млади хора. От Couchsurfing си намерих и други, но наистина всички други само на руски, 20 минути си купувах сим карта, макар че уж говоря basic level.  И аз съм шокирана как в 21 век не учат английски. Едно момче ми каза, че тук е елитно да се учи на руски, че даже и в училищата им преподавали на руски. Извън Астана си говорят на казахски, но тук дори помежду си на руски.

 

  За Туркменистан от кога е on arrival? Къде да погледна за изисквания?

Редактирано от Happy_Traveler
Връзка към мнение
5 hours ago, Happy_Traveler said:

Да, затова и аз се отказах от Алмати, не ми се гледаше Соц... 

Ще наваксам в Бишкек. :)

И в Астана такситата са така, ужасно е, защото дори не знаеш кое е и как да го хванеш, а и трябва да питаш хората колко горе-долу ще ти струва, после пазарлък и така.

 Рейсовете са като нашите, по 0.50 стотинки билетчето. 

 Хора няма, защото не е много населена държава. Те са само 17 милиона на фона на 23 в Узбекистан например. Дори големите градове не са пренаселени. Което на мен много ми хареса след други азиатски държави. Няма луд трафик, няма бутаници. Алмати е доста на юг, а тук на север е прохладно. 26 градуса макс. Вечер подухва лек бриз с мирис на борова гора. 

На  Expo 2017 всички местни говореха супер английски, добре са ги подбирали, все млади хора. От Couchsurfing си намерих и други, но наистина всички други само на руски, 20 минути си купувах сим карта, макар че уж говоря basic level.  И аз съм шокирана как в 21 век не учат английски. Едно момче ми каза, че тук е елитно да се учи на руски, че даже и в училищата им преподавали на руски. Извън Астана си говорят на казахски, но тук дори помежду си на руски.

 

  За Туркменистан от кога е on arrival? Къде да погледна за изисквания?

в Туркменистан не е on arrival ,  а в Таджикистан, Киргизстан и Иран от последната 1 година.

Това, че "извън Астана си говорят на казахски".. няма такова нещо. Цялата държава говори на руски, 90%.  Не чух никой да говори на казахски, никъде. Руснаците, които си личат по външния вид... си говорят разбира се на руски, казахците с дръпнатите очи ПАК си говорят на руски, и в метрото, и в кафенетата , и  на улицата, и в автобуса.. Нали ги чувам? Виждаш дръпнатите очи, но пак си говори на руски с околните. Самият президент Назарбаев по телевизията говори само на руски.  Рекламите и надписите по улиците са двуезични, в метрото съобщенията са на 3 езика: казахски, руки, английски.. Но дори и на рецепцията на хотела не знаеха и дума английски, различна от "окей", всички, които се изредиха на рецепцията за няколкото дни. Гугъл транслейт пускат и казват "говорите, пожалуйста",хаха. Ужас, ужас

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много странно, около мен пък чувам да говорят. И в ресторанта помежду си, в рейса. На паркинга човекът ни каза " Селам алейкум" и на излизане: "Рахмат". Но си прав, че има много, които и помежду си на руски си говорят. Аз случих на шофьор с 3 златни зъба и дори руският му беше развален и каза, че в неговия град ( уж бил от Шимкент) повечето хора говорели казахски и той учил на казахски и затова не говорил мн.добре... Бях доста учудена.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.