Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

Ще чакам, то нямам друг избор. Но все пак 3Д защитата ми е постоянна, за разлика от други банки, които я изпращат преди самата транзакция. Надявам се, че ще имам успех да се преборя с банката.

До сега всички са имали успех, поне аз съм с такова впечатление. Ще има чакане, ще има писане, нерви, но накрая всичко ще е ок.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моля ви, давайте подробности картите от коя банка са, какъв вид са, кога са издадени и използвани ли са досега за резервиране на хотели и коли под наем. Надявам се да намерим общи критерии и да разберем в какви ситуации да сме по-внимателни.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

ДСК, Виза от 2016г

Аз тази карта я ползвам за всичко. Всичко значи от пазаруване в супермаркета до плащане в обществена тоалетна.

Да не говорим онлайн - всичките хотели, самолетни билети и джиджавки.

Връзка към мнение

ДСК, Виза от 2016г

Аз тази карта я ползвам за всичко. Всичко значи от пазаруване в супермаркета до плащане в обществена тоалетна.

Да не говорим онлайн - всичките хотели, самолетни билети и джиджавки.

 

Банка ДСК предлага безплатно и виртуална карта, която може да се зарежда само за сумата с плащане по интернет. Така рискът от кражба на данни при плащания в Интернет пада драстично.

Връзка към мнение

Ще чакам, то нямам друг избор. Но все пак 3Д защитата ми е постоянна, за разлика от други банки, които я изпращат преди самата транзакция. Надявам се, че ще имам успех да се преборя с банката.

Олина, дано имаш успех. Боря се с банката от 11,05,2016г. За ден ми беше източена цялата карта (5 000лв.), че и отгоре. Толкова неграмотно и арогантно отношение от служители не мислех, че точно тази банка ще предложи. Бях много доволна до преди две години от нея. Не знам, може би трябваше не да вярвам на банката и да си пишем писма, а директно да ида в прокуратурата. Съветвах се с адвокат, който каза, че по принцип си е спечеляемо дело, но трябва да се води в София, да си платя доста пари и после като съм спечелела щели да ми се върнат.

Сега чакам помирителната комисия да се произнесе (но и там си е дълъг процеса), дано е в моя полза. Но истински се уморих, почти година продължава това.

 

В отговор на Ilian359 - Mastercard кредитна на ПИБ, издадена септември 2015г. Купувала съм основно самолетни билети, плащано е в магазини в България и Германия, купувани са билети за концерт от Ивентим Германия и съм плащала пералнята на детето в кралството

Редактирано от Jane*
Връзка към мнение
Георги Матеев

Банка ДСК предлага безплатно и виртуална карта, която може да се зарежда само за сумата с плащане по интернет. Така рискът от кражба на данни при плащания в Интернет пада драстично.

За съжаление тази карта е силно непрактична, ако постоянно се правят много плащания - тоест за основна не става.

Връзка към мнение

За съжаление тази карта е силно непрактична, ако постоянно се правят много плащания - тоест за основна не става.

 

Когато плащаш в интернет си онлайн и не е чак толкова сложно да влезеш за малко и в интернет банкирането преди плащане. Сигурността си струва толкова неудобство.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Когато плащаш в интернет си онлайн и не е чак толкова сложно да влезеш за малко и в интернет банкирането преди плащане. Сигурността си струва толкова неудобство.

 

Прави по 10-20 плащания на ден (и то не само онлайн) и след това отново ми кажи колко е удобно всеки път да си прехвърляш пари :) Тази карта просто не мислена за основна.

Връзка към мнение

Прави по 10-20 плащания на ден (и то не само онлайн) и след това отново ми кажи колко е удобно всеки път да си прехвърляш пари :) Тази карта просто не мислена за основна.

 

Нищо не пречи да си прехвърлиш веднъж на ден сумата, която предвиждаш да плащаш онлайн. Онлайн плащанията по принцип са по рискови и така може да ограничиш възможността да ти откраднат пари. Повечето хора обаче седмици или месеци наред не плащат онлайн и е много по добре картата им за онлайн плащания в такива моменти да е празна или с нулев лимит.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Мисля, че не съм писал за моята случка.

През нощта получих СМС - OTKAZ ZA PLASHTANE NA POS (WWW SELENI ORG NEW YORK CIT US) USD 1 S KARTA....- DECLINE, PLEASE TRY KEY ENTER.

И така 2 пъти, обадих се, блокираха ми я и ми издадоха нова без пари. Това дали е бил опит за кражба със сигурност? Интересно е защо не е минала транзакцията, това DECLINE, PLEASE TRY KEY ENTER говори ли ви нещо?

А иначе картата беше само на месец и имам няколко билета онлайн платени от сериозни сайтове, един букинг(вечния заподозрян) и много магазини в Израел, само с лента, без чип и код.

 

P.S.

Дори не съм сигурен за Букинг, защото може и да резервирах с картата на жена ми там.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

точно такива съобщения пристигат, когато пробваш да правиш нещо с картата, но бъркаш някой параметър, аз лично наскоро сама си причиних 3 такива съобщения, докато си регистрирах карта в epay, но бях въвела месец на валидност, различен от този, изписан от картата - и три пъти ме отхвърли системата

 

така че щом очевидно ти не си пробвал да плащаш в онзи сайт, явно някой е налучквал я валидност, я CCV код, но не е успял

Редактирано от antea
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте преди време писах за моя случай и най-накрая след два месеца си влизам преди малко в банкирането и виждам, че са ми възстановили разликата над 300 лева, т.е. останалите пари ще си ги възстановя аз! Моята сума, която ми изчезна от картата беше 653.66, те са ми възстановили 353.66, а аз ще си платя разликата! Не мисля че това е правилно, но може би е по-добре от нищо! Какво бихте ме посъветвали дали да оставя така нещата или да почвам да пиша писма! Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 3/20/2017 в 11:18, Olina каза:

Здравейте, прочетох цялата тема, тъй като  и на мен ми се случи тази неприятност. Влязох в банкирането си видях че имам блокирана сума, а не бях използвала картата си повече от 20 дни. Обадих се веднага да ми я блокират, но неможели да спрат плащанията. След което се започва рутинната процедура ходене до банката пускане на жалба. На следващия ден ми се обадиха да подпиша документ че не съм предоставяла данните на други лица, тъй като ми казаха че ми е използвата 3Д защитата. Да уточня при мен тя е постоянна. И сега чакам отговор от банката. През това време аз се свързах с търговеца, който виждам в извлечението си и наистина има плащане към него, но тази информация е конфеденциална и не ми дава много инфо. Посъветвайте ме какво друго да направя. Много благодаря.

 

преди 5 минути , Olina каза:

Здравейте преди време писах за моя случай и най-накрая след два месеца си влизам преди малко в банкирането и виждам, че са ми възстановили разликата над 300 лева, т.е. останалите пари ще си ги възстановя аз! Моята сума, която ми изчезна от картата беше 653.66, те са ми възстановили 353.66, а аз ще си платя разликата! Не мисля че това е правилно, но може би е по-добре от нищо! Какво бихте ме посъветвали дали да оставя така нещата или да почвам да пиша писма! Благодаря!

Цитирах по-горе предишното ти мнение, че не всички помним 2 месеца назад, особено в подобна тема :) Няма филм, при който да ти удържат от банката толкова голяма сума, възможно е да има дребни разлики от валутни курсове, особено ако преди това сумата е осчетоводена успешно, но говорим за разлики в рамките на няколко % макс. Въобще не се задоволявай с "по-добре от нищо", газ до дупка и да обяснят къде са липсващите 300лв. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз преди време блокирах 2 карти през месец - два заради опити /слава Богу, неуспешни/ да ми теглят пари. И двата пъти ме караха да си плащам новите карти - ПИБ, Виза. И при вас ли е така или ви ги издават безплатно?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Георги каза:

 

Цитирах по-горе предишното ти мнение, че не всички помним 2 месеца назад, особено в подобна тема :) Няма филм, при който да ти удържат от банката толкова голяма сума, възможно е да има дребни разлики от валутни курсове, особено ако преди това сумата е осчетоводена успешно, но говорим за разлики в рамките на няколко % макс. Въобще не се задоволявай с "по-добре от нищо", газ до дупка и да обяснят къде са липсващите 300лв. 

ами не е баш така - чл.58 от Закона за платежните услуги и платежните системи

 

 

Цитат

 

Отговорност на платеца за неразрешени платежни операции

Чл. 58. (1) Разпоредбата на чл. 57 не се прилага и платецът понася загубите, свързани с всички неразрешени платежни операции, произтичащи от използването на изгубен, откраднат или незаконно присвоен платежен инструмент, когато платецът не е успял да запази персонализираните защитни характеристики на инструмента, до максимален размер, договорен между доставчика на платежни услуги и ползвателя, но не повече от 300 лв.
(2) Платецът понася всички загуби, свързани с неразрешени платежни операции, ако ги е причинил чрез измама или с неизпълнението на едно или повече от задълженията си по чл. 53 умишлено или поради груба небрежност. В тези случаи платецът понася вредите независимо от размера им.
(3) След уведомяване по реда на чл. 53, т. 2 платецът не понася никакви имуществени вреди, произтичащи от използване на изгубен, откраднат или незаконно присвоен платежен инструмент, с изключение на случаите, когато платецът е действал чрез измама.
(4) Ако доставчикът на платежни услуги не осигури подходящи начини за уведомление по всяко време за изгубен, откраднат или незаконно присвоен платежен инструмент съгласно изискванията на чл. 54, ал. 1, т. 4, платецът не носи отговорност за имуществените вреди, произтичащи от използването на този платежен инструмент, с изключение на случаите, когато платецът е действал чрез измама.
(5) Алинеи 1 - 4 се прилагат и за електронни пари, освен ако доставчикът на платежни услуги на платеца няма възможност да блокира платежната сметка или да блокира платежния инструмент.

 

 
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз не съм съгласна да възстановявам пари, които не съм изразходила за собствена облага.  Но и закона така го е упоменал и най-вероятно банката за да се застрахова да няма следващи действия е избрал този вариант да ми възстанови законната сума.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, noshtna_ptica каза:

Аз преди време блокирах 2 карти през месец - два заради опити /слава Богу, неуспешни/ да ми теглят пари. И двата пъти ме караха да си плащам новите карти - ПИБ, Виза. И при вас ли е така или ви ги издават безплатно?

И аз се разправях с ПИБ по този случай. Отначало не пробих, но опитах втори път и явно попаднах на служител с друго мнение и минах без пари.

Явно въпросът е спорен и става както им дойде. Тяхната логика е да си плати инициатора на блокирането, което е малко идиотско.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Щастливеца
преди 28 минути , Oshko каза:

И аз се разправях с ПИБ по този случай. Отначало не пробих, но опитах втори път и явно попаднах на служител с друго мнение и минах без пари.

Явно въпросът е спорен и става както им дойде. Тяхната логика е да си плати инициатора на блокирането, което е малко идиотско.

Ако блокирането е по инициятива на клиента, банките имат такса за преиздаване според тарифите си.

С някоя блага дума , като  oshko  може да мине и без да плати. :dancing::dancing:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мобилното приложение на моята банка имам опция да си деактивирам картата, когато поискам. Мисля, че това е едно добро решение на подобни ситуации.

 

Revolut го има също.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 18 минути , Ardent каза:

Тя като е завена сумата, колкото и да блокираш картата, сумата си заминава. Поне в моята банка търговец може да си дръпне завяните пари до 90 дни. 

Става дума за друго, ако се прави опит за източване на карта, 1. или няма да мине, 2. или е ясно, че е източена не по твоя вина, в който случай ти се възстановява всичко, а банката си гони по своите канали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ясно, явно имаш предвид не окончателно спиране на картата, а някакво временно слагане "на пауза".  Ако такова плащане не мине - добре, но ако е втория случай, който предполагаш, мисля че малко е врата в полето. Тогава незнам дали банката може да е сигурна, че плащането не е все пак твое, а да си забравил, че си пуснеш пак картата преди това.

Както и да е, май винаги поне цитиранта банка по-горе първо се пробва да изкара, че си раздаваш 3-Д кода на ляво и на дясно и е на принципа "ако мине".  

Връзка към мнение
Щастливеца
преди 25 минути , Ardent каза:

Ясно, явно имаш предвид не окончателно спиране на картата, а някакво временно слагане "на пауза".  Ако такова плащане не мине - добре, но ако е втория случай, който предполагаш, мисля че малко е врата в полето. Тогава незнам дали банката може да е сигурна, че плащането не е все пак твое, а да си забравил, че си пуснеш пак картата преди това.

Както и да е, май винаги поне цитиранта банка по-горе първо се пробва да изкара, че си раздаваш 3-Д кода на ляво и на дясно и е на принципа "ако мине".  

За една Банка е много ясно и отчетливо кога става въпрос за злоупотреба , и кога за опит на картодържателя да се облагодетелства незаконно.

В този ред на мисли до колкото съм осведомен, предстой да задължат банките да възстановяват сумата по рекламация на клиент до 24 часа.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.