Прескочи до съдържание

Няколко часа в Рим,идеи


viola7707

Препоръчани мнения

Здравейте, отдавна чета, но досега не се осмелявах да пиша. Надявам се на вашата помощ. На 10.09. ще пристигнем на летище Фиумчино в 08.15. ч. сутринта и в 15.10ч. трябва да излетим към България. Полета е на Алиталия с прекачване и багажа ни ще бъде чекиран т.е. няма да го мислим. Били сме в Италия, но никога в Рим и ми се иска да успеем да видим поне малко от Вечния град вместо да висим на летището. Моля, дайте съвети  това малко време как да го уплътним и за съжаление да бъде и горе-долу бюджетно, защото пристигаме след 10 дни в Португалия и предполагам ще сме похарчили почти целия бюджет. Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Подобни кратки разходки в Рим и аз съм правил няколко пъти. За да може добре да си сметнеш времето ти препоръчвам да ползваш от летището само бързият влак Леонардо експрес до гара Термини и метрото. Леонардо експрес е по скъпа опция от автобусите, но е по бърз и точен.

 

Ако не сляеш много времето ще ти е достатъчно да видиш базиликата Св Петър, Колизеума и фонтана Треви. За по лесно си вземи от летището карта на града. Най-трудно ще намериш фонтана Треви, но ако следиш написите по улиците и там няма много да се затрудниш.

 

Фиумичино е много голямо летище и затова ти препоръчвам да вземеш влака от Термини, който тръгва минимум 2 часа преди полета ти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

по същият начин беше и при мен, това, което аз направих- излизаш от терминала, в края на дясно има автобуси до центъра, хващаш един от тях, цена от 4 до 6 евро, аз хванах един за 5 евро на посока, за половин час( беше неделя сутрин, така че през седмицата може да е по-дълго)  си на Термини и оттам пеша с туристическа карта в ръка обиколих почти целия център с изключение на Колизеума и Форума за около 4-5 часа със спирка за кафе. Имаше време и за тази част, но краката ме предадоха след нощния полет и доста километри ходене. Самият шофьор на автобуса ми даде разписанието си за връщане, но дори и да не ти го даде, на автобуса също беше сложена табела, връщането пак е от Термини от същото място , на което пристигаш. Лесно е и изпълнимо. Можеш вместо пеша да се придвижиш и с метро от Термини, ако не ти се ходи, но аз съм привърженик на ходенето, защото така виждаш повече. А билета за автобуса се купува и онлайн за 4 евро предварително, но не препоръчвам защото трябва да упоменеш при самото закупуване точен час на тръгване, а това не винаги е сигурно, имайки предвид, че самолетът ти може да закъснее.


Фонтана Треви е в ремонт и може да не си губите времето...
Не знам кога приключва ремонта, но можете да проверите преди това.

да, за съжаление фонтанът все още е в ремонт и не се усеща красотата му, но това не пречи на туристите, особено групажите с дръпнати очички, заради които там няма разминаване направо

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имаш предостатъчно време за една бърза обиколка на основните забележителности.Моя съвет е да си хванеш влака, защото ако си с автобус може да попаднеш на задръстване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз имах същият престой в Рим. Сутринта рано ми кацна полета от Венеция и имах време за една бърза обиколка на Рим. Моята програма беше следната:

- влака Леонардо до Термини - малко по-скъп е но е бърз.

- после пеша обиколихме Колизеума (отвън само), форума (отвън само), монумента на Емануйл втори и зад момумента на хълма е общината на Рим. После разгледахме площад Венеция и се отправихме към фонтана ди треви. В ремонт е ама отстрани на него има страхотни сладоледи. После пеша към Испанските стъпала. И от там си хванахме метрото до Термини.

- от Термини пак си вземаш Леонардо Експрес до летището.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 За фонтана и аз мисля,че не трябва да си губите времето.Ето линк към уеб камера,за да си прецените вие:https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/italia/lazio/roma/fontana-di-trevi.html.

Но иначе Рим е страхотен,дори само да се разходите набързо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бюджетно Леонардо експрес е най-скъп и личното ми мнение е, че не си заслужава. Има и друга опция. Ако си хванете автобусите, има междинна спирка на гара Ostiense (Пирамида) и от там си хващате метрото до Колизея. Обаче не съм сигурен дали важи за всички линии. Избягвате Термини и пестите време.

 

Втори вариант хващате си регионалния влак от Фиумичино до Ostiense. Като времетраене е подобно с Леонардо до Термини. Ценово е по-евтино, разбира се. Така ще видите и античната пирамида, която е точно до гарата.

 

За забележителностите има много варианти, но все пак на бърз ход Колизея, Foro Romano, Капитолия, Навона, Пантеона и завършвате на Свети Петър, откъдето има на 10-15 мин. от там спирка на метрото Ottaviano. Тази метро линия не води до Ostiense, затова се прекачвате на Термини или директно от Термини си хващате някои от гореспоменатите опции. 

Редактирано от Spqr
Връзка към коментар

Много благодаря на всички. За съжаление деня е петък, не е почивен ден. Реално ще трябва да хванем някакъв транспорт около 9,00 ч., което си мисля дали не е час пик за автобусите. За Леонардо и аз видях, но дали ще имаме възможнаст е друга тема. Може би регионалния влак и метро на отиване, а на връщане ако се позабавим да е Леонардо. Мисля и друго-моя мъж много държи да види Колизеума, но пък аз се чудя дали да не се концентрираме примерно само върху Ватикана, и да отложим Рим за други дни.

Връзка към коментар

Много благодаря на всички. За съжаление деня е петък, не е почивен ден. Реално ще трябва да хванем някакъв транспорт около 9,00 ч., което си мисля дали не е час пик за автобусите. За Леонардо и аз видях, но дали ще имаме възможнаст е друга тема. Може би регионалния влак и метро на отиване, а на връщане ако се позабавим да е Леонардо. Мисля и друго-моя мъж много държи да види Колизеума, но пък аз се чудя дали да не се концентрираме примерно само върху Ватикана, и да отложим Рим за други дни.

 

На отиване автобус до Ватикана, после пеша през Пантеона и форумите до Колизеума и обратно към аеропортото от Термини.Така ще имате само еднопосочен маршрут и ще оползотворите максимално времето.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Георги Василев

Фонтана го правят още от Юли месец миналата година.Кога ще приключи реставрирането му?

Официално късна есен 2015.....или разбирай някъде октомври. От миналия юли до края на ремонта 3 -пъти ми се случи да мина през Рим за по няколко часа и все така го хващам, ама късмет, какво да кажа :) Като цяло почти целия град е в ремонт....и Колизеума е покрит от части с една мрежа, а около форума е строителна площадка заради метрото.

Връзка към коментар

На отиване автобус до Ватикана, после пеша през Пантеона и форумите до Колизеума и обратно към аеропортото от Термини.Така ще имате само еднопосочен маршрут и ще оползотворите максимално времето.

Това в около 4 ч. можем ли да го включим? Иначе идеята за еднопосочен маршрут е много добра.

Връзка към коментар

Това в около 4 ч. можем ли да го включим? Иначе идеята за еднопосочен маршрут е много добра.

 

Ами ако разглеждате пътьом, може би да. Зависи и колко бързо ще се качите на транспорт до Рим. Така и така за 4 часа не може да се концентрирате върху който и да е обект, така че остава време колкото за една разходка. Общото разстояние не е голямо.

 

В най-песимистичния вариант, ще бъдете в Рим около 10 и трябва да тръгнете около 13, което са дори 3 часа, не 4. За 3 часа от Термини ще имате време за тигел до Колизеума, който е на 15-20 минути пеша/2 спирки с метро, и форумите.

 

За три часа от Ватикана ще минете всичко, но без време за разглеждане в детайли. Друга възможност е Остия Антика.

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Хм, признавам, че за Остия Антика не бях чувала нищо допреди малко, .....но затова са Магеланци и Гугъл. Прочетох малко /на работа съм днес/ и звучи доста обещаващо и малко по-нетрадиционно, а аз обичам различното. Има ли разлика между Остия Антика и Лидо ди Остия /може да е новата част на Остия Антика/ и как се стига до там. Ще можем ли да се транспортираме и поразгледаме за малкото време, което имаме? 

Редактирано от viola7707
Връзка към коментар

Хм, признавам, че за Остия Антика не бях чувала нищо допреди малко, .....но затова са Магеланци и Гугъл. Прочетох малко /на работа съм днес/ и звучи доста обещаващо и малко по-нетрадиционно, а аз обичам различното. Има ли разлика между Остия Антика и Лидо ди Остия /може да е новата част на Остия Антика/ и как се стига до там. Ще можем ли да се транспортираме и поразгледаме за малкото време, което имаме? 

Аз съм ходила до Остия Антика от Рим и беше с някакъв пътнически влак. Но си спомням, че е точно до летището, цял ден гледахме как кацат самолети. Това не е лоша идея, защото е наблизо, а за самия Рим бих отделила повече време :) . И тъй като  вече съм изпускала полет, защото исках да използвам свободното време, бих препоръчала Остия Антика и Лидо ди Остия. Лидо ди Остия си е като курорт, с дълга "променаде", супер плаж и страхотен сладолед. Някъде там има плажове с черен пясък, ама така и не ги открихме. За самия транспорт от летището не мога да помогна, някой друг да се включи. ;)

Редактирано от БраниB
Връзка към коментар

Големият недостатък с ремонта на фонтана ди Треви има едно малко компенсаторно предимство - сега както се минава по това временно мостче отпред - някои от скулптурните елементи могат да се видят от много близо - толкова близо, колкото иначе, когато фонтанът функционира нормално, е невъзможно.  :)  
Е, освен ако не нагазите смело във водата като Анита Екберг и Марчело Мастрояни ;) , преди да ви гепят карабинерите. :biggrin:
https://youtu.be/The8Xi6fKOE

 

Впрочем, като стана дума за ремонтите нв Рим - дали приключи реставрацията по Тринита дей Монти? Че с това скеле отпред половината красота на испанските стълби се губи. :unsure:
 

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.