Прескочи до съдържание

Инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

преди 2 часа, VASILEV каза:

@Мари Николовадаже онзи ден на 28 Януари Рипъл беше на 0.24 и си викам ще скачам...послее се отказах...ето на, стигна 0.40, яд ме е ама свърши...

аз лично си затворих позицията на рипъл

 

image.png.76d63cd92b557ae891c2520378bd6901.png

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, vorbis каза:

Не само те спряха търговията. Във Великобритания техният "двойник" в безкомисионната търговия също спря GameShop и AMC. Очаквам съдебни спорове, които няма да се харесат на големите акули. Досега играта беше големите хедж-фондове насочват милиарди долари, които неизбежно наклоняват везните на пазара. Това беше добре за тях. Социалните мрежи, обаче, позволиха на дребните риби да комуникират бързо и да действат едновременно и еднопосочно, влизайки в конфликт с хедж-фондовете. Ситуацията ми прилича като на БГ-мамите, които с една тема във форума събарят банка.

Ако делата се гледаха в бъгарски съд, интрига нямаше да има, но в щатски съд нещата са по-различни. Ще бъде интересно...

Много от брокерите, не само тези в САЩ и Великобритания, в Четвъртък спряха да търгуват с GME и част от останалите други волатилни инструменти. Някои обаче, като например Scalable Capital в Германия, продължиха да търгуват с GME, а техния конкурент Trade Republic, последваха Robinhood и ограничиха търгуването със същия инструмент. Двата брокера са в една и съща държава и се предполага, че трябва да спазват едни и същи правила, но ето, реагират по коренно противоположен начин.

В случая на Robinhood съм почти сигурен, че наистина не са очаквали такъв наплив и наистина, ако са били разрешили на още народ да купи GME, са щели да си нарушат изискванията за ликвидност и риск, които SEC изисква от тях да спазват като финансова институция, обаче това е погледнато от тяхната камбанария, а не от камбанарията на клиентите им, та делото ще е много интересно със сигурност.

От една страна имаме институция, която е поставена във форсмажорна ситуация, а от друга страна, нейните действия за да се предпази от създалата се ситуация, поставя потребителите си и компанията GameStop в позиция на ограничено търгуване, което с основание, според мен, би могло да се счита за повлияване на пазара. Въобще... идват интересни времена.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да ви попитам през кои платформи търгувате ?

Според този сайт https://learn2.trade/bg/cryptocurrency-trading ,  най- добри за 2020 г.  са EToro, EightCap, Capital.com, AVAtrade .

Като ги проверя за  в Trustpilot отзивите са повече от лоши, но то е така и за другите големи на пазара. Също и кои са най-изгодните начини за захранване на сметка, освен през Револут ? Гледам, че има и български , но те са само с 2-3 валути.

Връзка към коментар

Ех.... като си помисля, че Декември си затворих позицията в GME на около $16 ми става леко тъжно. Но такива ми бяха вижданията за компанията и продължават да са. Какво се прави ако си част от борда на директорите? Имаш ли смелост да емитираш допълнителни акции на тези цени и да натрупаш капитал?  Ако да - това изглежда като страхотна възможност за възкръсване и втори шанс за ГМЕ след срива покрай пандемията. 

Със сигурност много интересна история, която ще следя изкъсо, но имам чувството, че няма да завърши с щастлив край.

 

Иначе аз лично гледам да се абстрахирам от емоционални и моментни игри с цел търсене на бърза огромна печалба. От около 10 месеца трупам акции в различни сектори, които считам за иновативни и в които виждам огромен потециал и не мисля да затварям в близките няколко години.

Отделно, oколо 35-40% от всички USD в обращение се напечатаха в последните 12 месеца. Голяма част от тези пари отиват в акции... докога ще продължи този ръст, не знам. Може би още една история, която няма да завъши с щастлив край и за която ще гледаме документални филми след време...

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 43 минути , П.Кръстев каза:

Отделно, oколо 35-40% от всички USD в обращение се напечатаха в последните 12 месеца. Голяма част от тези пари отиват в акции... докога ще продължи този ръст, не знам. Може би още една история, която няма да завъши с щастлив край и за която ще гледаме документални филми след време...

 

Аз със особен интерес следя крипто валутите и макар в момента да е голям риск с тях, мисля, че носят добър моментен доход. Пример XRP, ADA...Поне докато този балон все още съществува аз ще се възползвам.отделно мое мнение е, че криптото все повече ще бъде използвано и тепърва ще се говори за него. 
Никакво виждане нямам към дългосрочните инвестиции, сложил съм малко в китайската Тесла и Върджиния галактик, но ти можеш да подшушнеш нещо интересно😉

Връзка към коментар
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Ех.... като си помисля, че Декември си затворих позицията в GME на около $16 ми става леко тъжно. Но такива ми бяха вижданията за компанията и продължават да са. Какво се прави ако си част от борда на директорите? Имаш ли смелост да емитираш допълнителни акции на тези цени и да натрупаш капитал?  Ако да - това изглежда като страхотна възможност за възкръсване и втори шанс за ГМЕ след срива покрай пандемията. 

Със сигурност много интересна история, която ще следя изкъсо, но имам чувството, че няма да завърши с щастлив край.

 

Иначе аз лично гледам да се абстрахирам от емоционални и моментни игри с цел търсене на бърза огромна печалба. От около 10 месеца трупам акции в различни сектори, които считам за иновативни и в които виждам огромен потециал и не мисля да затварям в близките няколко години.

Отделно, oколо 35-40% от всички USD в обращение се напечатаха в последните 12 месеца. Голяма част от тези пари отиват в акции... докога ще продължи този ръст, не знам. Може би още една история, която няма да завъши с щастлив край и за която ще гледаме документални филми след време...

 

Не съжалявай за GME, това е бил правилен ход. Хванеш ли се с такива спекулации, влизаш в съвсем друга категория риск, която може да ти донесе краткосрочни печалби, но може и да те изкара от играта след време. Щом си с дългосрочен хоризонт на инвестиране, такива спекулации не са интересни 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На 30.01.2021 г. в 16:22, vorbis каза:

Не само те спряха търговията. Във Великобритания техният "двойник" в безкомисионната търговия също спря GameShop и AMC. Очаквам съдебни спорове, които няма да се харесат на големите акули. Досега играта беше големите хедж-фондове насочват милиарди долари, които неизбежно наклоняват везните на пазара. Това беше добре за тях. Социалните мрежи, обаче, позволиха на дребните риби да комуникират бързо и да действат едновременно и еднопосочно, влизайки в конфликт с хедж-фондовете. Ситуацията ми прилича като на БГ-мамите, които с една тема във форума събарят банка.

Ако делата се гледаха в бъгарски съд, интрига нямаше да има, но в щатски съд нещата са по-различни. Ще бъде интересно...

Безкомисионна търговия на финансовите пазари няма 🙂. Една от бизнес стратегията на тези, които предлагат безкомисионна търогвия, е да продават т.нар orders flow на makret makers/инвестиционните банки, които плащат комисионна за получените обеми. Бизнес моделът на Robinhood  е базиран именно на PFOF (payments for order flow) модел -- това, колко е законно и етично и колко не, е друг въпрос, тъй като информацията за големите обеми помага за оптимизиране на спредовете (spreads) и ,разбира се, за любимото на много хора във финансовия свят т.нар. front run. 

 

Сагата с GameStop дано приключи скоро. Тази сага е класически пример за greed, overleverage, неефективна регулация и манипулация на пазара, но явно големите играчи са подценили възможностите на пазара и малките играчи 🙂, и в момента ще си сърбат попарата, която са си надробили. 

 

Интересно как short float на GameStop e 122 % 🙂  -- някой е проявил невероятно въображение и изобретателност...

 

image.png.c593d8c95bd98e40e0f351d5e982e175.png

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 30.01.2021 г. в 4:26, Djgeorgie каза:

На Robinhood явно им стана традиция да настъпват мотиката. Дано успеят и този път да се измъкнат сравнително невредими от ситуацията, че нали бяха решили скоро да правят IPO.

Ще поемат много сериозен хит този път. Настроението на дребните инвеститори е много силно срещу тях. Проблемът е, че нашто лайнце яко се осра. Ако беше застанал като мъж и беше казал: "клиъринг хаус ни натискат" е едно, ама да лъже, че са спряли търговията, за да запазят дребния инвеститор, това е най-опашатата лъжа за 2021.  Ще налеят много юзъри на софай, не случайно им се вдигнаха акциите. 

Връзка към коментар
преди 22 часа, Боян Димитров каза:

Ще поемат много сериозен хит този път. Настроението на дребните инвеститори е много силно срещу тях. Проблемът е, че нашто лайнце яко се осра. Ако беше застанал като мъж и беше казал: "клиъринг хаус ни натискат" е едно, ама да лъже, че са спряли търговията, за да запазят дребния инвеститор, това е най-опашатата лъжа за 2021.  Ще налеят много юзъри на софай, не случайно им се вдигнаха акциите. 

Абсолютно съгласен. В социалните мрежи супер много хора вече им викат Robbinggood. 🙂

Връзка към коментар

Не е изненада, като се вземе предвид че техен основен източник на приходи е Citadel, които от своя страна са инвестирали сериозно в губещия хедж фонд. Жалко за тях защото градиха бранда си в продължение на 7 години, а им отне само ден, за да си го съсипят. Основната им аудитория са именно дребните инвеститори, на които спряха възможността да купуват, с което убиха и инертния момент. Вече много разгневени потребители си закриха сметките там, а отделно и заведоха колективен иск. Ще видим как ще свърши всичко това, но ако Google не бяха премахнали над 300 000 отрицателни ревюта миналия четвъртък, щяха да имат оценка под 1.1, което щеше автоматично да ги свали от "app store-a".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може ли да попитам експертите в криптото какво мислят, вижда ли се краят на партито? 5-6 пъти скок в цената на биткойн и 7-8 пъти в цената на етериум за няколко месеца ми се струват доста добре, ама този ръст едва ли още много дълго ще продължава, особено ако фискалните стимули в САЩ секнат, мнения?

Връзка към коментар

Аз си затворих късите на  Биткойна на малка печалба след "туита" и последващата корекция..... Чета , че същият господин е инвестирал 1500 М в Биткойни , аз с моите 10к не мога да се боря на този етап. Сега съм си взел пуканки и гледам отстрани в готовност да скъся ако видя , че балончето започва се пуква.....

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@logist13 Криптовалутите тепърва ще растат, според мен на която и да заложиш в дългосрочен план ще има дивиденти. Не е въпрос само на американски пазар, а на бъдеще. Може би не със същия темп както през последните месеци, но определено ще са нагоре. Лично мнение.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , VASILEV каза:

@logist13 Криптовалутите тепърва ще растат, според мен на която и да заложиш в дългосрочен план ще има дивиденти. Не е въпрос само на американски пазар, а на бъдеще. Може би не със същия темп както през последните месеци, но определено ще са нагоре. Лично мнение.

 

Едва ли някой може да предвиди какво ще се случи в дългосрочен план. Особено с намесата на институционалните инвеститори на пазара. В момента може и да акумулират крипто, предполагам продаващите им китайци са доста доволни, че взимат парите. Ама рано или късно институционалните инвеститори ще трябва да реализират хартиените печалби и не ми се мисли какво ще стане ако примерно Мъск изсипе на пазара купеното. Високите цени със сигурност ще са пречка за дребните инвеститори, т.е. или трябва да се намери друг голям да купи, или ще се срине цената. При сегашните цени не бих съветвал никой да купува, освен ако не търси силни емоции или е склонен да загуби всичко. Да не забравяме, че ако крипто пазара стане голям и видим, правителствата ще се намесят с регулации и/или забрани.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Мъск е купувал през 2020 което обяснява ръста от 4000 до 30000 . Когато обаче започне да осребрява закупеното ще стане интересно ......Не знам доколко е законно всичко това което се случва , но със сигурност не е морално според мен , доста дребни инвеститори ще изгорят в даден момент . Ама хората си имат гуру и му вярват сляпо , а той си трупа парички( поне на хартия).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, logist13 каза:

Да не забравяме, че ако крипто пазара стане голям и видим, правителствата ще се намесят с регулации и/или забрани.

Има и друга страна. Държави като Украйна, Китай, Колумбия разчитат на утвърдени блокчейн гиганти като Етериум, Стелар да изградят технологичната  мрежа, в която дигиталните им валути да функционират или поне да взаимстват от опита им. Тук е интересно, какво ще се случи. Това вероятно ще доведе до покачване цената на лансираните от тези децентрализирани организации криптовалути. Дали ще бъдат оставени да надуват балони само тези, от които има полза? Или всички ще влязат в обща централизирана или регулирана система? Това са интересни въпроси за бъдещето 🙂

 

А в краткосрочен план прогнозите за Биткойна бяха, че тази седмица има шанс да бележи нови рекорди, докато за Етериума - че може и да падне по-осезаемо.Поне половината от тях се сбъднаха още в самото начало на седмицата. Следя с интерес криптотo на Binance- BNB, както и подкрепеното от нея Polkadot.

 

  Най ми е любопитно, докога тази пародия Доджкойн ще се вдига. 😉

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Мари Николова каза:

 Най ми е любопитно, докога тази пародия Доджкойн ще се вдига. 😉

 

 

Това май е лесно, докато има кои да туитват и лапни шарани да им се връзват 🙂 И не е само Мъск.

 

Иначе не се оплаквам от Мъск, нито миналата, нито тази седмица. Обаче ще видим дали ще го подгонят, за мен това си е пазарна манипулация и то от пряко заинтересовано лице. Със сигурност ще има доста изгорели малки инвеститори. Доколкото разбирам за доста по-безобидния случай на Gamestop са почнали да разследват лицата от Reddit. Макар, че за мен по-сериозния въпрос за разследване е как се позволява да заложиш на къси повече акции, отколкото всъщност има издадени.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

В краткосрочен план особено всичко е възможно и въпреки че вече сме твърде високо предполагам, че не сме още в сегашния си пик и честно казано няма да се учудя и ако цената се покачи двойно в рамките дори на месец. Според google trends спрямо търсенията по ключови думи за закупуване на биткойн, дори не сме на половината от тези през 2017, затова изглежда основното движение от последните 2 месеца е предизвикано от по-големите институционални инвеститори които заеха позиции. Предишните фази на еуфория бяха около 8 месеца след достигането на предния рекорд на най-високата цена (ATH). Например ако сравняваме с 2013 - 9 месеца, а 2017 - 8 месеца, докато цикълът приключи. Сега сме на 2 месеца и половина от този през ноември. 

 

Междудругото ето и малка препратка за справка с историята и какво се случи при предишния пик:
 

http://charts.woobull.com/bitcoin-mvrv-ratio/

http://charts.woobull.com/bitcoin-mayer-multiple/ 
 

Общо взето тези два показателя показват колко "горещ" е пазарът, колко печалба имат хората, колко печалба са направили съвсем наскоро (последните 200 дни) ... и когато цената стане твърде висока, вероятността хората да се паникьосат и да продават цялото или само част, за да приберат печалба става все по-висока. Така че, когато се "охлади" малко, според мен е сравнително "здравословно" да се заеме по-дълга позиция в дългосрочен план, например следващите 6-12 месеца. 

 

Например аз щях да купя / бих купил още малко, ако MVRV, Mayer Multiple съотношението беше както в периода на няколко седмичната корекция през 2017, когато беше на върха при 2.4 и стигна до 1.3 - 1.4 (mayer multiple), преди да се качи отново нагоре. Сега се качи до 2.5, така че все още далеч над 1.3 - 1.4.

 

А MVRV през 2017 г. се придвижи от 3.7 надолу до 2.1 и отново нагоре. Сега спадът беше по-малък аз го чаках да падне до 1.3 - 1.5,  като падна до 1.8 и ако не бяха туитовете на Мъск щеще може би да падне още малко повече преди отново да се качи след няколко седмици, ако сравняваме с това което се случи 2017 разбира се, когато имаше 3-6 седмици корекция. Разбира няма никаква гаранция и е възможно да падне тотално и да няма повече покачвания, но за себе си съм си преценил, че мога да поема този ограничен риск.   

 

Ако стане супер горещ ,както например през 2013 г, например през следващите 4 седмици и стигне 80K, има голям риск от огромна корекция или още 2-3 години в низходящ цикъл.

 

А иначе в дългосрочен план (5-10) години честно казано ще се учудя, ако не стигне най-малко 80K, дори предполагам 200K, освен ако се случи някакъв голям проблем, сериозен хак в някои от платформите за търгуване, правителствени регулации или някакъв катаклизъм. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Преди 1 час, nino каза:

@settler къде следиш съотношението им ?

@nino, може да ги видиш на линковете по-горе, които оставих, в самите диаграми в цвят бордо са (другата в жълто показва цената на биткойн към съответния момент). И на двете се вижда как точно преди корекцията от около 80% на цената и през 2013, и през 2017 е имало това прегряване за което споменах, когато коефициентът е бил над 3.7, в момента е 2.5, а преди няколко седмици беше 1.8, когато цената падна до 30K:

http://charts.woobull.com/bitcoin-mayer-multiple/   

 

Друга диаграма, която може да е полезна:

https://www.lookintobitcoin.com/charts/mvrv-zscore/

Формулата е малко по-различна, но принципът е подобен и може да се разчeте като че в зелената е здравословно да се купува, съответно в червената зона цената би следвало да е изключително надценена.  

 

Но разбира се гаранция никога няма, само споделям аз какъв риск и при какви обстоятелства бих поел 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 9.02.2021 г. в 10:23, logist13 каза:

Може ли да попитам експертите в криптото какво мислят, вижда ли се краят на партито? 5-6 пъти скок в цената на биткойн и 7-8 пъти в цената на етериум за няколко месеца ми се струват доста добре, ама този ръст едва ли още много дълго ще продължава, особено ако фискалните стимули в САЩ секнат, мнения?

Пратито ще продължи 🙂 за биткойна. Очаквам следващият катализатор за растеж да е Apple. Толкова много се говори за wallets, че ми се струва Apple ще направят нещо с техния Apple Wallet, та да се закачат и те в крипто света. 

 

Моделите за растеж на биткойн показват, че има още на къде да върви 🙂 в настоящия четиригодишен цикъл. 

Bitcoin Logarithmic Growth Curve https://www.lookintobitcoin.com/charts/bitcoin-logarithmic-growth-curve/

Bitcoin Stock to Flow Model https://digitalik.net/btc/

 

А, пък наскоро пуснаха ETH Futures, та шоуто ще продължи 🙂 .

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Здравейте, някой може ли да ме ориентира накратко за разликите между cash и margin акоунт. Кога точно плащам лихва при марджин? Плащам ли някаква лихва по принцип за парите в акоунта или по-скоро плащам лихва за парите, които заемам от брокера. Кога точно се счита, че заемам пари от брокера. Примерно, ако продам един спред на епъл с 130/125 за 19 февруари, ще платя ли лихва и колко?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.