Прескочи до съдържание

Гмуркане в Египет


Георги

Препоръчани мнения

Аз като бивш/настоящ ентусиаст по гмуркане искам да чуя дали някой е ходил до Египет специално с тая цел? Това, което знам, е че е едно от най-добрите места за целта и е сравнително евтино, до Фиджи трудно ще отида на тоя етап. 

 

Няколко неща ме притесняват:

 

1. На първо място транспорта до там - само туристическите чартъри ходят от България, а не съм сигурен дали продават само самолетни билети, в пакетна екскурзия със сигурност не ми се ходи. Чудя се дали някой е минал по тоя път. easyjet летят също, но комбинирайки полетите както трябва вероятно ще излезе като цените на авиокомпаниите, които май клонят към 300 евро двупосочен.

 

2. Има ли сезонност за гмуркането там, интересуват ме предимно пролет и есен. 

 

3. Чувал съм, че има сериозен проблем с хората, които те притесняват да ти продават нещо, навсякъде и по всяко време. Едва ли не като си турист ще бъдеш заобиколен постоянно от тълпи. Бил съм в Камбоджа, където уж положението е същото, а си беше нормално и с едно No, Thank you, обикновено се разминавах, но не знам дали в Египет няма да е по-голям проблем, като цяло ми е досадно постоянно да ме разсейват. 

 

Иначе го мисля като 5 дни гмуркане, последвани от пирамидите, може би един ден Кайро и отлитане от там...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз като бивш/настоящ ентусиаст по гмуркане искам да чуя дали някой е ходил до Египет специално с тая цел? Това, което знам, е че е едно от най-добрите места за целта и е сравнително евтино, до Фиджи трудно ще отида на тоя етап. 

 

Няколко неща ме притесняват:

 

1. На първо място транспорта до там - само туристическите чартъри ходят от България, а не съм сигурен дали продават само самолетни билети, в пакетна екскурзия със сигурност не ми се ходи. Чудя се дали някой е минал по тоя път. easyjet летят също, но комбинирайки полетите както трябва вероятно ще излезе като цените на авиокомпаниите, които май клонят към 300 евро двупосочен.

 

2. Има ли сезонност за гмуркането там, интересуват ме предимно пролет и есен. 

 

3. Чувал съм, че има сериозен проблем с хората, които те притесняват да ти продават нещо, навсякъде и по всяко време. Едва ли не като си турист ще бъдеш заобиколен постоянно от тълпи. Бил съм в Камбоджа, където уж положението е същото, а си беше нормално и с едно No, Thank you, обикновено се разминавах, но не знам дали в Египет няма да е по-голям проблем, като цяло ми е досадно постоянно да ме разсейват. 

 

Иначе го мисля като 5 дни гмуркане, последвани от пирамидите, може би един ден Кайро и отлитане от там...

Е Гоше най-накрая и аз да мога съвет да ти дам.Гмуркал съм се два пъти в Египет.Страхотно усещане,заменящо успешно далечните Фиджи и Австралия.

1.Летях с чартър така,че не мога да помогна с полета

2.Сезонност на гмуркането няма.Лятото е страшно топло затова ти препоръчвам да отидеш есента или пролетта.Аз излетях от София на 14 февруари при минус 18 градуса,а кацнах в Хургада при 28 градуса.Червено море е топло през цялата година-затова е толкова красиво.Водата беше 27-28 градуса.Екипировка има навсякъде,учители също.

3.В курортите(Хургада и Шарм)проблем с хората няма да имаш,все пак това са курорти и местните са свикнали с туристите.Искам да си ти кажа,че в Кайро е малко по опасно в това отношение(голям град,хора всякакви)

Сега да ти разкажа за самото гмуркане.Наехме катер,който ни закара на едно от най-хубавите места за гмуркане(край,Райският остров)Бях само с шнорхел и очила-невероятна красота,рибите буквално се блъскат в тебе.А коралите са страхотни.Прибрах се в стаята и цяла нощ буквално сънувах това което видях.На следващия ден станах и веднага на кея за гмуркане-отново лодка и гмуркане обаче на друго място.Наех си и екипировка(костюм+кислородни бутилки)за да мога да прекарам повече време във водата.Толкова се впечатлих,че си купих и апарат за подводно снимане от едно магазинче в Ел Гуна(там се гмурках вторият път).Изключително приключение,ако имах на разположение повече дни пак щях да се гмуркам.

Разказа ми е за Хургада.Не знам дали знаеш за инцидентите с туристи край Шарм(акули буквално изядоха няколко руски туристи)Но това е риска на гмуркането.

Връзка към коментар

Мерси. 

 

Никога не съм летял с чартър извън пакет, знам че на теория е възможно, но на практика...Да и за Кайро си имам едно наум, но нека да е едното нетуристическо място, което ще видя в Египет :) Имам познат египтянин, с него ще се свързвам също. Всичко е в много начална фаза де, евентуално за другата пролет...

 

Аз си имам SSI Open Water сертификат от 2 години, но е срамота, че седи неизползван. Гмурках се веднъж на бариерния риф и от тогава се зарибих. 

Ти имаш ли сертификат и какъв е? Мисълта ми е дали ще ми е необходим Advanced Open Water, по твоите думи разбирам, че общо взето съвсем на повърхноста е "екшъна" така да се каже.

 

Акулите са риск, който си поемам. При тях е повече медиен шум, отколкото нещо реално. 

Връзка към коментар

Мерси. 

 

Никога не съм летял с чартър извън пакет, знам че на теория е възможно, но на практика...Да и за Кайро си имам едно наум, но нека да е едното нетуристическо място, което ще видя в Египет :) Имам познат египтянин, с него ще се свързвам също. Всичко е в много начална фаза де, евентуално за другата пролет...

 

Аз си имам SSI Open Water сертификат от 2 години, но е срамота, че седи неизползван. Гмурках се веднъж на бариерния риф и от тогава се зарибих. 

Ти имаш ли сертификат и какъв е? Мисълта ми е дали ще ми е необходим Advanced Open Water, по твоите думи разбирам, че общо взето съвсем на повърхноста е "екшъна" така да се каже.

 

Акулите са риск, който си поемам. При тях е повече медиен шум, отколкото нещо реално. 

Сертификати в Египет никой не търси.Аз нямам сертификат и ми позволиха гмуркане до 6 метра.Сигурен съм,че ако бях поискал още по дълбочинно нямаше да има проблем.А екшъна е навсякъде.Това,че ще го правиш с познат местен е голямо предимство.Бъди сигурен,че при това положение всичко ще е ок.Друго е ако си сам.Ако искаш да видиш пирамидите не е задължително да влизаш в Кайро,така ще имаш известна сигурност.Обаче ако не искаш да изпуснеш разходката из града(в момента опасно място)трябва да го плануваш добре

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Точно по време на събитията в Египет трябваще да пътувам , но пропадна.

Та бях направил доста добра програма и търсейки именно самостоятелни самолетни билети разбрах , че няма проблем да се закупят без пакет.

Цената обаче беше такава , че на практика плащаш почти цената на пакетната услуга и в крайна сметка с Тurkish се оказа по-изгодно и предвидими.

 

Ако летиш от България всичките агенции предлагат пакетите на руската Tez Tour .

Провери сайта им и виж кои предлагат и билети за чартърите.

 

Другите които бяха на пазара Alma Tour фалираха с гръм и трясък.

 

П.С. Все пак за Египет бих те посъветвал да погледнеш при мамите. Със сигурност няма в родното пространство толкова инфо колкото там. В темата пишат и мацки които живеят там , както и такива от тур агенции  и други които ходят да се гмуркат по няколко пъти годишно ,  та  ще може дадат инфо от първа ръка.

 

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=633776.0

 

С тия 373 евро за 12 дни в Шарм , не знам какво по-добро може да намериш. Аз не бих се и замислил ;-)

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Аз имам PADI Open Water.  Не ти трябва Advanced Open Water, трябват ти повече гмуркания в различни ситуации.  За AOW трябва да си избереш 3-4 различни специалности като нощно гмуркане, дълбочинно, в пещери/тунели, в силни течения, навигация и т.н.  Аз съм ги правила всичките изброени, но нямам AOW сертификат.  Досега не ми е бил необходим, а имам много технични гмуркания.  Няма да е зле да седна да изчета теорията за AOW, но да видим кога.

 

Египет не ми е сред желаните дестинации за гмуркане (обмислям едни Галапагоски острови за догодина с необитаемите Darwin & Wolf), но от това, което съм чела, гмуркането там е лесно и Шарм е за предпочитане пред Хургада. 

 

Египет и Индия са в собствена категория по отношение на т.нар. hassle над туристите.  Даже някои хотели и магазини се рекламират с табелки: "No Hassle (here)".  Това, което съм видяла в Югоизточна Азия въобще не се доближава.  Погледни Dashur и Sakhara като алтернатива на Гиза.

 

Не зная какво имаш предвид под нетуристическо място като Кайро.  Кайро не е пешеходен град.  Местата, където можеш да се разходиш, са туристическите места като коптско Кайро, ислямско Кайро, Античния музей, чаршията, гробищата и т.н.

 

Луксор си заслужава дори повече от Кайро.  Западният бряг е все още едно, или по-скоро няколко, села, спокойно и далеч (макар и само на 5 мин. с ферибота) от големите хотелски вериги.  Когато бях края на миналата година течаха трескави разкопки.  Трябва да си прочетеш за гробниците и храмовете и с един велосипед под наем можеш да бъдеш напълно независим и сам/усамотен.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз се бях запътила нататък през пролетната ваканция (31март-6 април), но отмениха чартъра. Толкова се е свила тази дестинация от БГ, че в момента Тез и Астрал пълнят 1 общ чартър (астрал си организира почивките сам, не продава тези на Тез или поне така твърдят). Както и да е... двете агенции не успяха да напълнят 1 самолет.. Най-добрата ми приятелка беше със семейството си по майските празници. Това е май единствения чартър, който са успели да напълнят за тази година...Единствено за Хургада. Шарм се прави от Хермес холидей, но с редовни полети и съответно прекачване в Кайро. 

Та... това, което каза моята приятелка е, че в момента е доста по-страшно от преди 5 години, когато са ходили пак. Преди 5 години е било пълно с въоръжена охрана, която е екскортирала автобуси с туристи и са седели по главни улици и така нататък. Сега нямало никъде никой. Автобусите сами от Луксор (незнайно защо каца чартъра там) до Хургада. мисля някъде към 250 км са това. Местните из хотела са им казали, че да не чакат охрана - то нямало държава в момента. В последния им ден там на плажа военните са били вдигнали изтребител във въздуха и е премнавал супер ниско над хотела доста пъти, та бая туристи са се понаакали. Нищо не се е случило, но страх са брали, защото и тези в хотела не са знаели какво става. Ти сигурно щеше да си във възторг ;)

Тоест на практика дори и някой да е навит да ти продаде само билет в чартъра, дори и тови чартър да се състои, то той задължително е до Луксор и не минава изобщо през Кайро (поне в момента е такова положението, което не значи, че до пролетта няма да се промени). В момента не организират екскурзии. Организират почивки. Т.е. пакета ти включва самолетен билет, хотел и трансфер до хотела. Специално за Астрал съм сигурна, че могат да ти предложат и цена за друг хотел (който ти си си избрал и го няма в техните програми). За Тез не съм сигурна - те са по-тежки гемии ми се струва. Ако искаш Луксор си плащаш на място. Кайро и пирамидите не са се оферирали изобщо. Аз лично на теб ти завиждам за евтините пакети, които излизат от Амстердам, а ти искаш да дойдеш да се буташ тука при цифроманията :D . за цени на Пакети, каквито вие имате, на нас тука ще ни дадат само да подишаме изпаренията на самолета дето пътува за нататък. За гмуркането инфо нямам - не сме по тази част и въобще не съм се интересувала.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам PADI Open Water.  Не ти трябва Advanced Open Water, трябват ти повече гмуркания в различни ситуации.  За AOW трябва да си избереш 3-4 различни специалности като нощно гмуркане, дълбочинно, в пещери/тунели, в силни течения, навигация и т.н.  Аз съм ги правила всичките изброени, но нямам AOW сертификат.  Досега не ми е бил необходим, а имам много технични гмуркания.  Няма да е зле да седна да изчета теорията за AOW, но да видим кога.

 

Египет не ми е сред желаните дестинации за гмуркане (обмислям едни Галапагоски острови за догодина с необитаемите Darwin & Wolf), но от това, което съм чела, гмуркането там е лесно и Шарм е за предпочитане пред Хургада. 

 

Египет и Индия са в собствена категория по отношение на т.нар. hassle над туристите.  Даже някои хотели и магазини се рекламират с табелки: "No Hassle (here)".  Това, което съм видяла в Югоизточна Азия въобще не се доближава.  Погледни Dashur и Sakhara като алтернатива на Гиза.

 

Не зная какво имаш предвид под нетуристическо място като Кайро.  Кайро не е пешеходен град.  Местата, където можеш да се разходиш, са туристическите места като коптско Кайро, ислямско Кайро, Античния музей, чаршията, гробищата и т.н.

 

Луксор си заслужава дори повече от Кайро.  Западният бряг е все още едно, или по-скоро няколко, села, спокойно и далеч (макар и само на 5 мин. с ферибота) от големите хотелски вериги.  Когато бях края на миналата година течаха трескави разкопки.  Трябва да си прочетеш за гробниците и храмовете и с един велосипед под наем можеш да бъдеш напълно независим и сам/усамотен.

 

Точно от това имах нужда. Като ходих на карибите, за Saba, което се води от топ дестинациите за гмуркане изрично си се казваше, че интересните неща са под 18м и има нужда от AOW, чудех се дали в Египет е така, но изглежда че там е по-подходящо за новобранци. Мерси и за информацията за тормоза, ще имам предвид. Цялата идея, е че имам познат египтянин и ме кани още от преди началото на протестите там, понеже не очаквам да ме води за ръчичка цяла седмица из Египет си мислех нещо от рода на 5 дни да се гмуркам и още 2-3 да съм на негово разположение, където ме заведе. 

 

 

 

Аз се бях запътила нататък през пролетната ваканция (31март-6 април), но отмениха чартъра. Толкова се е свила тази дестинация от БГ, че в момента Тез и Астрал пълнят 1 общ чартър (астрал си организира почивките сам, не продава тези на Тез или поне така твърдят). Както и да е... двете агенции не успяха да напълнят 1 самолет.. Най-добрата ми приятелка беше със семейството си по майските празници. Това е май единствения чартър, който са успели да напълнят за тази година...Единствено за Хургада. Шарм се прави от Хермес холидей, но с редовни полети и съответно прекачване в Кайро. 

Та... това, което каза моята приятелка е, че в момента е доста по-страшно от преди 5 години, когато са ходили пак. Преди 5 години е било пълно с въоръжена охрана, която е екскортирала автобуси с туристи и са седели по главни улици и така нататък. Сега нямало никъде никой. Автобусите сами от Луксор (незнайно защо каца чартъра там) до Хургада. мисля някъде към 250 км са това. Местните из хотела са им казали, че да не чакат охрана - то нямало държава в момента. В последния им ден там на плажа военните са били вдигнали изтребител във въздуха и е премнавал супер ниско над хотела доста пъти, та бая туристи са се понаакали. Нищо не се е случило, но страх са брали, защото и тези в хотела не са знаели какво става. Ти сигурно щеше да си във възторг ;)

Тоест на практика дори и някой да е навит да ти продаде само билет в чартъра, дори и тови чартър да се състои, то той задължително е до Луксор и не минава изобщо през Кайро (поне в момента е такова положението, което не значи, че до пролетта няма да се промени). В момента не организират екскурзии. Организират почивки. Т.е. пакета ти включва самолетен билет, хотел и трансфер до хотела. Специално за Астрал съм сигурна, че могат да ти предложат и цена за друг хотел (който ти си си избрал и го няма в техните програми). За Тез не съм сигурна - те са по-тежки гемии ми се струва. Ако искаш Луксор си плащаш на място. Кайро и пирамидите не са се оферирали изобщо. Аз лично на теб ти завиждам за евтините пакети, които излизат от Амстердам, а ти искаш да дойдеш да се буташ тука при цифроманията :D . за цени на Пакети, каквито вие имате, на нас тука ще ни дадат само да подишаме изпаренията на самолета дето пътува за нататък. За гмуркането инфо нямам - не сме по тази част и въобще не съм се интересувала.

 

Еми и да ги спрат ще търсим алтернативни варианти. Turkish от Истанбул не изглежда зле, а от Холандия мога с едно прекачване през Женева с easyjet също да стигна, баш ми е притрябвало да си организирам пътуването през потенциално отменени чартъри.  

 

Като оф-топик: тия цени, които ги гледаш на пакетните екскурзии, ниските, обикновено са last minute и идват с една камара клаузи. 

Връзка към коментар

И аз да вмъкна:

 

За пътя:

- чартърите от България са чести и определено постигат добра цена

- споменатите Tez Tour (да не звучи рекламно) в Египет имаха може би над 100 автобуса - сиреч са си доста сериозни

- т.е. чартър баш по-най горещото ще ти бъде евтин, като обикновено включва Кайро и Хургада с автобус (а те през пустинята са с конвой)

 

за Египет:

Кайро си заслужава, макар че сега не зная каква е ситуацията. Аз цял ден с такси се возих (движението е по-безумно от виетнамското) и разглеждах и беше прекрасно. Но за това пътеписче като мога ще напиша.

От Хургада има пак организирани екскурии до Луксор и Долината на царете. Това е твоето място за Египет - определено много повече за гледане от Кайро.

 

за дайвинга (Красен е обяснил чудесно):

- на място се наема всичко - от бутилките до яхтата. Ние (10 човека) си наехме яхта с екипажа, готвача и т.н.,

2ма руснаци и местен се гмуркаха с нас като гмурканията бяха по двойки. Т.е. аз и водолаз, любимата + водолаз и този, който снима. После следващите двойки

Това за снимките, предполагам знаеш, че повечето апарати тип водна сапунерка са до 4-5 метра и после не става. Освен това така се отплесваш и захласваш, че абсурд и да снимаш.

Добре че има, кой да гледа за времето за излизане. :)

diving45.jpg

 

На снимката е гида, а компютъра реален, просто има залепена снимка :)

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Aми тя логиката диктува за Хургада да се каца в Луксор.

В Кайро го правят само заради разглеждането на Кайро , но ако той не е в програмата Луксор е много по-удобен.

 

Тия конвои ги е имало преди години , но последните 2-3 години преди революцията автобусите са си пътували без охрана и не е имало проблеми :)

 

Аз Египет го искам за чисто културна обиколка без море , което значи повечето време на юг- Луксор , Абу Симбел ... пътуване по Нил с Фелука  ... 

 

Плана беше Истанбул-Кайро + околните на Кайро забележителности.

После с влак на юг , фелука и ходене почти до границата със Судан. 

Мисля Египет е от малкото дестинации , където пактената цена е по-ниска от самостоятелното пътуване. В повечето случаи на практика полетите са ти почти безплатни сравнено със индивидуланото пътуване + хотели.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Aми тя логиката диктува за Хургада да се каца в Луксор.

В Кайро го правят само заради разглеждането на Кайро , но ако той не е в програмата Луксор е много по-удобен.

 

Тия конвои ги е имало преди години , но последните 2-3 години преди революцията автобусите са си пътували без охрана и не е имало проблеми :)

 

Аз Египет го искам за чисто културна обиколка без море , което значи повечето време на юг- Луксор , Абу Симбел ... пътуване по Нил с Фелука  ... 

 

Плана беше Истанбул-Кайро + околните на Кайро забележителности.

После с влак на юг , фелука и ходене почти до границата със Судан. 

Мисля Египет е от малкото дестинации , където пактената цена е по-ниска от самостоятелното пътуване. В повечето случаи на практика полетите са ти почти безплатни сравнено със индивидуланото пътуване + хотели.

Извинявай stenk,ама конвоите си ги имаше до падането на режима на Хосне Мубарак.А защо да се каца в Луксор,като може да се каца направо в Хургада.Не знам обаче дали има редовни полети до там.Мисля,че Египетските авиолинии имат до там полети.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Извинявай stenk,ама конвоите си ги имаше до падането на режима на Хосне Мубарак.А защо да се каца в Луксор,като може да се каца направо в Хургада.Не знам обаче дали има редовни полети до там.Мисля,че Египетските авиолинии имат до там полети.

 

easyjet летят и до Шарм и до Луксор и до Хургада. От различни места де, до Шарм са най-много полетите. 

 

А иначе страня от пакетите, защото също имам малко натрупани радисънски точки, а египетските им хотели са едни от най-евтините за обмен. 

Връзка към коментар

easyjet летят и до Шарм и до Луксор и до Хургада. От различни места де, до Шарм са най-много полетите. 

 

А иначе страня от пакетите, защото също имам малко натрупани радисънски точки, а египетските им хотели са едни от най-евтините за обмен. 

Гоше честно да ти кажа мисля,че сега не е момента за посещение на тази страна.Като гледам как се люшка в двете крайности,а и тези сблъсъци на религиозна основа?!?Единствената ти сигурност се явява твоя познат египтянин.Не си мисли,че ще те остави(такива са твоите планове),ще е плътно до тебе през цялото време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Извинявай stenk,ама конвоите си ги имаше до падането на режима на Хосне Мубарак.А защо да се каца в Луксор,като може да се каца направо в Хургада.Не знам обаче дали има редовни полети до там.Мисля,че Египетските авиолинии имат до там полети.

 

Значи моя грешка .. или по-скоро мамите са ме подвели  :D

Връзка към коментар

Значи моя грешка .. или по-скоро мамите са ме подвели  :D

Няма празно при мамите. Каквото и да търсиш в нета на български, излизат те между първите 5 отговора.

Големи са!  :D

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Георги, хвани изкарай един AOW, не че ще научиш кой знае какво, но поне няма да си ограничен и ще си гмуркаш навсякъде. Има места по света, където курс плюс акомодейшън плюс две фън гмуркания с включена екипировка са ти под 300 долара ;)

 

От приятел бивш скуба инструктор в Египет знам, че в момента Хургада е по-добре за скуба, Шарм са го посъсипали... И на мен ми се ходи натам яко... Откъде летят виз и изи до Хургада? Аз също се точех на чартърите от София, но Египет е почти аут за бг агенциите точно, щото народът се е панирал здраво (вкл. и тук). Лично аз не виждам проблеми и с кеф бих погмуркал Червено море есента :)

Връзка към коментар

Да, ще има някой ден и AOW, ама...не искам да съм от тия които трупат сертификати заради самите сертификати. Аз на практика нямам едно гмуркане от OW-то насам, та...има време!

 

Женева и Гатуик, това е от Хургада. 

Връзка към коментар

Срам ме е да си призная,но тази нова година изкарахме съвсем куротистки в Шарм,аз съм фен харпунджия и затова предпочитам шнорхелинга,но Шарм ал Шейх малко ме разочарова.Прословутия им резерват Рас мохамед ми се видя доста ошмулен и безрибен.Морето беше бистро и топло с видимост поне 15-20 метра температура около 20 градуса  на водата ,но коралите бяха бедни,предполагам на скуба е било още по зле понеже рибата се плаши от мехурчетата.Като курорт нищо особено ,мястото е добре култивирано и сигурно, най много някой пиян руснак/киня да ти налети по един или друг начин.Гмуркал съм се много на израелското червеноморие(20 мили всичко на всичко) и там наистина има много риби и корали,просто не съм уцелил мястото и времето в Египет.Хургада е град а не курорт и сигурно е по интересно ,но откъм морето е много окрито и предполагам морето е по непредсказуемо там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гмуркането много ме влече. За съжаление, имам опит точно едно гмуркане - в дълбините на морската шир в Турция и нищо повече. Но ... много бях впечатлена. Страхотно е!

Редактирано от goldeneyeful
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.