Прескочи до съдържание

Съвети за двуседмична обиколка на Исландия


Добри

Препоръчани мнения

Междудругото, гледайте и отварянето на къмпингите. Повечето от тях отварят на 1 юни. Имайте го предвид за дните 24 - 31 май. А ако не ви огрее топването в горещите извори при Ландманалаугар, заради затворени Ф пътища, не се притеснявайте. Имате още варианти:

 

1. Рейкядалур (парната долина) при селцето Кверагерди (Hveragerði) на 45м. от Рейкявик по път 1 на юг. Много приятно местенце е с много малки горещи рекички и вирчета за цопване. Таксата не беше висока. 

 

2. Басейнът при Seljavallalaug. Той е изцяло сред планините на отбивка с път 242, който мисля че нямаше статут на Ф път. Там има 15-20 минути ходене пеш. Поддържат го изцяло хората, които ходят и няма официално кибик на място. Басейн, направен от човешка ръка, сред природата, при който водата се захранва от горещ извор. Но е старичък, още от 1923 г. Ходят доста самотни души депресари

 

3. Има едно светлосиньо кратерче Viti, край местността с големия кратер Аскя (Askja), в което температурата варира от 20 до към 50 градуса и се буха бая народ и там, но има повечко сяра и кал и трябва да се внимава

 

4. И, разбира се, Myvatn Nаture Baths до езерото Миват, които се славят като "Мини синята лагуна" на север в Исландия. Почти същите условия като тази на юг, но в по-скромен мащаб.

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Силфра мисля е само за опитни гмуркачи. И двете преживявания са оne of a time според мен.

Идеята за палатки е страхотна, независими във времето и мястото. Много са притеснителни обаче метеоролгичните условия. Зареждането на техника по бензиностанции и кафенета ми се струва излишна загуба на време. Може би да си резервирате няколко междинни нощувки на закрито естествено с безплатна отмяна до последния момент, може да размислите. Колата подкрепям да бъде 4х4, иначе обиколка само по главиния път, а за две седмици може я прекосите на Х.

 

Понеже за Силфра и аз се интересувах, не е само за опитни :) Достатъчен е нормален open water сертификат. Ползва се dry suit, та това може да е малко непривично, но в сайта на фирмата бяха обяснили, че провеждат инструкция. Самото гмуркане мисля не подминава 18м дълбочина и нормалния open water е напълно достатъчен. 

 

Ама тая цена ме отказва, трето ходене до Исландия, трети път пропускам, на петия може и да се прежаля :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И Оги, Лидия, ако случайно другото лято изригне вулкан в Исландия (на 2-3 години винаги се разписва някой) и навсякъде из територията видите ето това нещо

 

Nornahar_Thorvaldur_Thordarson_20140907.

 

да знаете, че не са разхвърляни калчища на водопроводчици, обикаляли, за да гасят вулкана  :lol:

 

Това е Норнахар (Nornahar) или "Косите на вещицата". Нишки от вулканично стъкло, които се образуват в ъгълчетата на огнените фисури при верижните изригвания и се отделят на кичури из цялата територия. Вятърът ги разпилява навсякъде. В миналото са смятали, че самотни жени, край къщите на които са намирани такива нишки, са вещици, правещи магии с отрязаните си и разхвърляни коси. Трябвало е да мине дълго време, преди в 19 в. науката да даде окончателен отговор на странното явление, винаги съпроводено с близко изригване. Съответно, не малко невинни жени в Исландия, в ужасните за страната 17-ти и 18-ти век са си отишли на кладата, само заради ето тези "калчища".

Бай Добри, БРАВО, не спирай да разкаваш още и още само като чета съм влюбена в Исландия вече, направо незнам как ще издържа до Юни ;)

Хах да не вземе да изригне вулкана, докато сме вътре ха ха

Здравейте почитатели на Исландия.

Нашата групичка реши да пътува с палатки и да спим на къмпинги. Така се надяваме да избегнем предварителната почти едногодишна резервация на хотели и ферми и да се придвижваме свободно без да се ограничаваме в желанията си. Да решаваме на място какво ни харесва и колко време да останем на дадено място.

Ако някой може да сподели впечатления от къмпингите като условия, разположение, заетост, цени,  ще сме много благодарни.

И каквото се сетите друго. Наясно, че основния фактор - времето е въпрос на шанс, но сме готови да рискуваме в името на свободното и неангажиращо придвижване...

Напомням и датите на нашия трип -  24 май - 8 юни  2016 ( 14 пълни дни за голямата исландска обиколка)

Оги, извинявай ако е тъп въпросът ама ми е чудно как стои въпросът с палатките и другите неща нужни за къмпинг, че малко не ми е ясно, предполагам,че няма да ги носите от БГ или как? Защото ние обожоваме къмпинги и наистина товаа е много добра идея ;)

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Оги, извинявай ако е тъп въпросът ама ми е чудно как стои въпросът с палатките и другите неща нужни за къмпинг, че малко не ми е ясно, предполагам,че няма да ги носите от БГ или как? Защото ние обожоваме къмпинги и наистина товаа е много добра идея ;)

Става въпрос за хубави и здрави палатки, чували и шалтета, които ще си носим от България.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 8 месеца по-късно ...

ние за 8-9 дни не сме търсили крони специално; почти навсякъде се приемат карти, а може да се плаща и в брой като взимат евро / долари и връщат ресто в крони...

Редактирано от logist13
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако си твърд противник на картите, ще можеш на място да си обмениш без проблеми в банките. Дори на летището има и мисля, че курсовете бяха прилични, но все пак си направи двойна проверка. В София би трябвало да ги има в дискутираните често тук бюра - на графа и на витошка. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пътуването наближава. Остават само 5 дни.

Някой купувал ли е исландски крони и откъде се купуват ?

Не съм купувал точно исландски крони, но за мен трите места, от които търся валута, са добре познатите и коментирани във форума:

- Никар на "Графа"

- Currencycenter на "Витоша" и "Гладстон", гледам, че вече имат нов, по-читав сайт, може и котировките да са актуални (преди не бяха)

- Фактор Ин до градската градина, напослудък съм им все по-голям фен

 

Аз съм доволен и от трите бюра, нямам оплаквания, просто преглеждам къде е най-добър курсът.

Понякога ползвам и Tavex, но те имат ограничен избор на валути и малко по-дървени курсове 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Понеже тук, в София няма, се интересувах по скоро в Исландия, дали на летището , или в Рейкявик, в смисъл къде курса е по-добър.  И там няма ли нещо като чейндж бюра, а трябва задължително от банките.  Не ги обичам, а и май трябва да се съобрази и с работното им време. Няма ли например денонощен чейнж на летището ?

Връзка към коментар

За времето на нашия престой може да се каже , че исландска валута не ползвахме кеш. Единствения ни допир с парите беше на една бензиностанция късно вечерта, където двама младежи бяха закъсали за гориво и колонката не им приемаше картата. Ние им заредихме с нашата карта, а те ни дадоха кеш. Иначе всичко, включително и тоалетна може да се плати с карта.

 

И попътен вятър (и даже ако може без вятър, че там е лош :) ) ! Всеки път като видя някой да тръгва натам се вълнувам :)

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Оги, вие запазихте ли си места по къмпингите или не трябва да ги информираш предварително? Интересуват ме специално къмпинги около Vik и Jökulsárlón. Помощ с някакво инфо?

Връзка към коментар

Мисля, че стана ясно, че аз нямам карта, затова се интересувам за КЕШ.

Е, другите имат за зареждане на гориво и всичко останало.  

Не сме запазвали нищо. Доколкото знам, това не би трябвало да е проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Спомням си , че нямаш кредитни карти, но дебитна не знам.

На летището можеш да смениш, също на връщане , ако са ти останали.

Също и в банка , както Георги каза, но не във всички градове има.

Ето клонове с работно време https://corporate.landsbankinn.com/branch-network/ .

Има още 2-3 банки , можеш да погледнеш и техните клонове.

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Оги, банката на летището обменя кеш, но ще ти вземе 1%, ако не са променили политиката. По магазини и хотели не те съветвам да обменяш, че комисионната им стига понякога до кожодерските 25%. Щом си противник на картите, които са издигнати в култ там, аз те съветвам да ползваш обмяна в Рейкявик. Там има много прилични банки, работното им време е от 9 сутринта до 16 ч. в делничните дни. Събота и неделя почиват. А дори и евро и долари да дадеш по магазини ти връщат крони, както е споменато по-горе. Така че не се притеснявай изобщо за това. Хиляда крони са ти някъде 7.50-8 евро. Тамън ще видиш хипер странното носене на шапки върху тюрбан от жените ( В случая Ragnheiður Jónsdóttir) през 17 в. в Исландия :)

 

ragnheidur-jonsdottir.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не сме запазвали нищо. Доколкото знам, това не би трябвало да е проблем.

 

Не знам дали тези мерки ще се отразят и на броя на местата в къмпингите, но виж какво излезе вчера в пресата, точно за Vík í Mýrdal и Kirkjubæriklaustur става въпрос:

 

http://grapevine.is/news/2016/05/16/icelandic-towns-clamping-down-on-tourist-accommodation/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Не съм купувал точно исландски крони, но за мен трите места, от които търся валута, са добре познатите и коментирани във форума:

- Никар на "Графа"

- Currencycenter на "Витоша" и "Гладстон", гледам, че вече имат нов, по-читав сайт, може и котировките да са актуални (преди не бяха)

- Фактор Ин до градската градина, напослудък съм им все по-голям фен

Малко офтопик, но да споделя за обменните бюра. Първите 2 са ясни, за третото ме открехна една магеланка, защото по едно време не можех да намеря никъде исландски крони. Във "Фактор Ин" веднага намерих, но на много висок курс - като сметнах после, бях изгубила 21 лв. от курсовата разлика. За щастие в последствие в "Никар" на Графа заредиха ISK и там обмених цялата необходима сума на добър курс.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.