Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Milky seas / Mareel - не знам дали има някакъв термин на български, но това са някакви бактерии, които се движат на големи групи и светят във водата като многобройни звездички. Въпросът ми е дали случайно някой от вас не е виждал нещо подобно и къде?? В Интернет имаше коментари, че може да се види някъде по Малдивите, около Бали.... Нещо такова си представям :) :

post-1912-0-84401000-1437392633_thumb.jpg

 

Стана ми интересно след като днес се зачетох в един блог и там хората пишеха, че са виждали в района на Manuel Antonio, Costa Rica. Точните думи, с които са го описали "Dorit and Ale had told us about how they’ve been able to see mareel (or milky seas) every single time they’ve been there. I’ve seen that only once on a pacific beach in Guatemala and it was a mind-boggling experience. It looked like a million stars sparkling under water. The glow comes from bioluminescent bacteria that flash their bluish-green light when movement disturbs the water they live in. After a short hike through the darkness we got to the beach, ran straight into the water and started paddling with our arms and legs to move the water around us. And there they were. Only in small quantities, but just enough to make it glow green around our bodies."

Звучи ми много интересно да се види подобно явление...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз като чуя за бактерии и си представям нещо опасно.....но това звучи наистина много интересно и рядко срещано.

 

Ей, докъде ни докара многото информация - лактобацилус булгарикус си реже вените по дължина в момента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, Георги, изпуснала съм темата! Сега си харесах още няколко неща :)

Та, по въпроса за светещия планктон - тъй като предната тема е от 2013г., ако някой ги види тези светещи неща тази година по нашето Черно море, бързо да казва къде и веднага зарязвам работата и тръгвам на там.... :biggrin:

Връзка към коментар

Аз съм се къпала в "море от скъпоценности" край Дружба /така се казваше :) / през ... 1982.

Беше уникално! Вълните не светеха като по снимките, но влизайки в морето, всичко наоколо засияваше!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.