Прескочи до съдържание

Тайланд - практически съвети и други


Препоръчани мнения

Здравейте и от мен!

Първо искам да споделя , че форума е страхотен , много полезна информация и помощ , наистина се трогнах от прочетеното до тук , най-вече за потребителите , които по всякакъв начин се опитваха да помогнат на изпадналата в беда Лидия. Дълбок поклон!

След дълги години упорит труд и много лишения и аз вече ,като бял човек мога да си позволя да прекарам отпуската си (втората в живота ми) като турист. Миналата година бях на Gran Canaria , но това беше като тренировка за нещо вече по-сериозно. От малка мечтата ми беше да посетя нещо екзотично ,но си мислех , че това ще си остане само мечта......до сега.От три години живея в Германия и тази отпуска реших да отидем с дъщеря ми (16 год) в Тайланд. Много се двоумях , защото прочетох , че август месец е дъждовен сезон , но имам колежка тайландка и тя каза да не се притеснявам ,валяло но не продължително и изсъхвало много бързо. Заминаваме на 20.08 от Хамбург с прехвърляне във Франкфурт директно за Банкок , ще пристигнем на 21.08 в 06.40ч. Ще се настаним в хотел Mandarin до колкото видях е в идеален център. на 23.08 пътуваме за Пукет ,там ще останем до 04.09 в Sunprime Kamala Beach.Общо ми излезе за двете 2500 евро, като  новобранец нямам представа дали ми излезе скъпо или евтино . Остават още 10 дни ,но вече направо не мога да спя от притеснения.А з съм голям карък и при мен винаги се случва нещо непредвидено. Първо сега си получих документите и забелязах , че името на дъщеря ми не е изписано правилно. В паспорта е изписано Melani , а на билетите е написано така както се пише на немски Melanie , обадих се в Некерман , но там ми казаха , че нямало проблем , можело до 3 букви да са грешни. За всеки случай се обадих и в самолетната фирма и там също ме успокоиха , че щом било първото име и само една буква нямало проблем. После нямаме виза , обадих се в тайландското посолство в Германия и ми казаха , че можело на летището в Банкок да я изкараме. Въпросът ми е дали е по-добре да си изтегля формуляра и предварително да го попълним , както и дали да си сменя пари тук за визата ?

Най-голямото ми притеснение е езика , владея само немски и руски , английския ми е много зле , дъщеря ми говори много добре английски ,но все пак.......как ще се оправям не знам.

Къде да търся екскурзиите , има ли в хотелите брошури , в Банкок искам да посетя двореца ,  вечерна разходка с корабче и водния пазар. За Пукет ,острова на Джеймс Бонд и много бихме искали да плуваме с делфини. Колко горе-долу излизат дадени екскурзии , както и колко горе-долу ще са ми разходите за храна .......просто не мога да си планирам бюджета и да си направя някаква равносметка , малко се притеснявам да взема кредитните си карти , защото съм страшно разсеяна с документите

Ще съм много благодарна на всяка информация която ми дадете.

 

Връзка към коментар

Забравих още нещо да попитам , някой има ли информация за Райко Матеев , всъщност аз така попаднах на този форум тук ,в търсене на информация за него. Някъде прочетох за него , че от дълги години живее в Пукет и развежда българи и организира екскурзии. Свързах се с него във фейсбук , веднага ми отговори и каза , че нямало проблем и ще дойдел в хотела в Пукет  и да не съм се притеснявала за нищо.

Поразтърсих се повечко в нета и намерих малко лоши отзиви за него , ако някой имам някаква информация моля да сподели.

Връзка към коментар

Първо сега си получих документите и забелязах , че името на дъщеря ми не е изписано правилно. В паспорта е изписано Melani , а на билетите е написано така както се пише на немски Melanie , обадих се в Некерман , но там ми казаха , че нямало проблем , можело до 3 букви да са грешни. За всеки случай се обадих и в самолетната фирма и там също ме успокоиха , че щом било първото име и само една буква нямало проблем. 

 

Наистина няма да има проблем. Но за всеки случай им прати и по един имейл, да ти отговорят на него. Принтираш имейла и с него на летището, ако случайно да стане проблем да имаш писмено доказателство, да не се наложи да се обясняваш кога си звъняла и на кой. Не знам защо ги мързи една елементарна промяна да въведат в резервацията, сигурно си имат причина :) Както и да е, това е често срещано питане из форума, абсолютно никога не съм чул някой да има проблем със сбъркана една буква. 

 

 

 

 

После нямаме виза , обадих се в тайландското посолство в Германия и ми казаха , че можело на летището в Банкок да я изкараме. Въпросът ми е дали е по-добре да си изтегля формуляра и предварително да го попълним , както и дали да си сменя пари тук за визата ?

 

Прегледай тази тема: http://magelanci.com/topic/4733-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BB-%D0%BB%D0%B8-%D0%B5-%D1%81%D0%BA/

 

Предпоследния отговор общо взето отговаря на въпросите ти :)

 

 

Най-голямото ми притеснение е езика , владея само немски и руски , английския ми е много зле , дъщеря ми говори много добре английски ,но все пак.......как ще се оправям не знам.

 

Нямаш проблеми! Дори бих казал, че точно в Тайланд с руски и немски може и да се оправиш по-добре от английския. За руснаците Тайланд е редовна лятна дестинация, а пък немците са навсякъде. Съответно и бизнеса се е адаптирал според нуждите. А след като дъщеря ти говори английски, бих казал, че откъм езици сте в пъти по-подготвени от много магеланци тръгнали натам, които се оправят само с английски  :)

 

 

Къде да търся екскурзиите , има ли в хотелите брошури , в Банкок искам да посетя двореца ,  вечерна разходка с корабче и водния пазар. За Пукет ,острова на Джеймс Бонд и много бихме искали да плуваме с делфини. Колко горе-долу излизат дадени екскурзии , както и колко горе-долу ще са ми разходите за храна .......просто не мога да си планирам бюджета и да си направя някаква равносметка , малко се притеснявам да взема кредитните си карти , защото съм страшно разсеяна с документите

Ще съм много благодарна на всяка информация която ми дадете.

 

На място в хотелите ще се предлагат ексурзии. Особено в Пукет ще има брошури, а в повечето големи хотели дори специално бюро за резервиране на екскурзии. Естествено, тези бюра работят със съответната надценка, така че просто ще си платиш за удобството. 

 

Самите екскурзии в Пукет са супер лесно организирани - взимат те от хотела, разкарват те, връщат те в хотела :) Относно цени ще те излъжа, отдавна беше, но например до Мая Бей/Джеймс Бонд беше нещо от порядъка на 40-50 евро на човек. Много препоръчвани (и съответно малко по-скъпи!) са тези фирими: http://www.simbaseatrips.com/и http://www.phuketsailtours.com/ Помоли дъщеря ти да прегледа сайтовете :) С оглед на това, че ще пътувате в дъждовен сезон не препоръчвам предварителното резервиране по интернет, а на място след като имате представа за времето. 

 

Между другото, в Тайланд има различни дъждовни сезони на различни места, не поставям под съмнение написаното от теб, просто предупреждавам, че и аз не съм в час кое как беше :)

 

Относно туровете в Банкок, също ще могат да бъдат организирани от хотела. Но аз препоръчвам да пробвате да се смесите малко с местните. Хванете тяхните корабчета, повозете се и в двете посоки по реката, ще се почувствате супер. Колкото и да си шашната, че нещо ще сбъркаш, недей се изолирай изцяло от околнта атмосфера чрез турове, на които ще сте заобиколени само от други туристи. Пък ако нещо ти се случи, ще помагаме :)

 

Много кратък съвет: Ако случаен човек на улицата ви спре и ви заговори да ви каже, че дадена забележителност днес е затворена (заради национален, религиозен празник и т.н.), не му вярвайте - игнорирайте и продължете!

 

Щом си разсеяна с документите, дръж оригиналите в хотела и имайте ксерокопия във вас. Абсолютно приета процедура за района. 

 

За разходи за храна не мога да помогна, че бях отдавна, но в Тайланд може и 2 и 200. Където 2 са улични колички за храна, които първоначално може да те скандализират с уж лоша хигиена, но пък много хора се кълнат, че това е най-вкусната тайландска храна. 200 са луксозни ресторанти от всякакъв калибър, Банкок все пак е мегаполис :) Дано някой се включи с по-конкретни и пресни цени на храната там. 

 

Забравих още нещо да попитам , някой има ли информация за Райко Матеев , всъщност аз така попаднах на този форум тук ,в търсене на информация за него. Някъде прочетох за него , че от дълги години живее в Пукет и развежда българи и организира екскурзии. Свързах се с него във фейсбук , веднага ми отговори и каза , че нямало проблем и ще дойдел в хотела в Пукет  и да не съм се притеснявала за нищо.

Поразтърсих се повечко в нета и намерих малко лоши отзиви за него , ако някой имам някаква информация моля да сподели.

 

Само съм го чувал като име, нямам мнение. Тук имаме правило да не говорим за бг туристически агенции и една от причините е точно това, което споменаваш - много нагорещени дискусии може да се получат :) Трудно ми е да ти дам препръка тук, защото аз и за секунда не бих си помислил да ползвам местен гид, пък бил той и българин. Специално в Пукет, всичко е супер организирано и лесно, с вашите три езика няма да имате никакви проблеми!

Връзка към коментар

Само да допълня. На Пукет дават много добър курс за смяна за евро и долари, не сменяйте предварително. Досега не съм намирал по-изгоден извън Тайланд. С едно изключение - вземете си 2х1000 бата за визата. Понякога стават задръствания и опашки не си заслужава и с това да се мотаете и курса е дърварски на летището. Може да вземете и още малко батове за транспорта от летището.

 

Не съм ходил в дъждовния сезон, но Пукет се слави с много лошо време понякога. Затова и цените на хотелите са много надолу. Пак поради времето и морето някои екскурзии не ги правят или не всички фирми, не всеки ден. Това съм го виждал на надписи на много места из агенциите и проучете внимателно. Говоря конкретно за Пукет, на други места в Тайланд наистина може да не усетите, че сте в дъждовния сезон.

Редактирано от T.E.Lawrence
Връзка към коментар

За количките с храна на улицата мога да кажа, че е много вкусна, ако наистина игнорираш хигиената и не се замисляш много. И аз не си спомням цени, но ние бяхме преди 3 години и спомените ми са, че е по-евтино от България. Относно екскурзиите - навсякъде има табелки с цени на екскурзии и можеш да си избереш. Няма как да се объркаш, всичко е толкова добре организирано. Ние пътувахме с влака от Банкок до Краби, взеха ни от хотела в Банкок и ни оставиха пред хотела в Краби, като междувременно сменихме 4 превозни средства - бус, влак, автобус, бус. Всичко съответно си влиза в цената на билета, но не се тревожиш за нищо. Има страшно вкусни плодове, опитайте ги. Бяхме в началото на дъждовния сезон (края на май) и отмениха една екскурзия до Ко Фи Фи, но ние се качихме на ферибота и си я организирахме сами, дори ни излезе по-евтино. Просто сутринта когато трябваше да ни вземат се изви кратка буря, отскубна едно дърво и след 15 минути сякаш нищо нищо не се беше случило.

Ох, малко объркано стана, но трудно си вкарвам мислите в ред. Ако има нещо питай.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много благодаря на всички за отговорите. Аз май сама си създавам всички страхове и напрежение , Както споделих всичко е ново за мен , цял живот съм работила в сферата на туризма , но винаги от другата страна и сега , много странна ми се струва ролята на турист  :) Искрено се надявам времето да бъде хубаво и най вече моя неотлъчен карък да не ме съпътства този път. А и вече наистина се успокоих , че ако нещо се обърка , тук ще намеря помощ , съвет и най-вече морална подкрепа. 

Редактирано от keriq
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Споко, Тайланд е раят за туристите и няма да имате никакви проблеми :) 2500 евро за двама души в Тайланд ми се струват много пари за 10 дневна почивка, но не погледнах колко луксозни са хотелите. По принцип в Тайланд може да се спи от 5 до 500 долара на вечер, като за 50-60 долара може да се намери и хотел 4 звезди. На промоция всяка година има и самолетни билети за 300-500 евро до Банкок.

 

За да усетите истинският релакс на Тайланд непременно отидете на тайландски масаж, като ежедневно може да вдигате тонуса и с един масаж на крака за по 3-4 евро :)

 

От Банкок най-евтините екскурзии може да си организирате от Khao san road, но дори без да си платите екскурзия, това е едно от задължителните места което трябва да посетите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

да добавя, че плаващият пазар, не е това, което си представяме. Пълно е с туристически лодки за разлика от тези с плодове и е задължително да се отиде максимално рано.

Връзка към коментар

Ние пътувахме с влака от Банкок до Краби, взеха ни от хотела в Банкок и ни оставиха пред хотела в Краби, като междувременно сменихме 4 превозни средства - бус, влак, автобус, бус. Всичко съответно си влиза в цената на билета, но не се тревожиш за нищо. 

 

Аз в момента се чудя дали да хванем самолет от Банкок до Краби или да се възползваме от комбинацията нощен влак - автобус. Така ще е доста по-дълго, но можем да разгледаме природата. Вие в коя класа на влака пътувахте? Като цяло пътуването с влак комфортно ли е? Как организирахте транспорта хотел-жп гара и автогара-хотел?

Връзка към коментар

Здравей, радвам се за вашето пътуване. В Тайланд говорят всякакви езици, ама не ги разбират, така че, споко. Смело питаш , рисуваш и внимаваш, защото като много туристическа страна всеки те гледа като 5 долара.

При второто ни пътуване до там специално потърсих Райко Матеев, също така вдъхновен от книгата му. Ще ти пратя на лични неговият имейл. Човекът е готин, и ние изпихме шише уиски св компанията на страхотни риби. Сигурен съм че ще ви се зарадва и с удоволствие ще ви разказва за Тайланд. Природата там е невероятна, но това го знаят всички и доста често може да попаднеш на пренаселени места. Не избирай популярни места, всички са там. Иначе за да се срещнеш с Райко трябва да идеш на Пукет, иначе не се налага да се ходи там

.

Връзка към коментар

Остават още броени дни и стомаха съвсем ми се е свил :( Продължавам да се ровя в нета и намерих това:

 

"Деца под 18 г., пътуващи с 1 родител е необходимо да имат нотариално заверено пълномощно от другия родител. "

 

Дъщеря ми е на 16 год. имам декларация от съпругът ми , но е на български , нужно ли е да я взимам със себе си?

Пътували сме двете почти в цяла Европа , единствено на българската граница са ми искали декларацията.

Връзка към коментар

Остават още броени дни и стомаха съвсем ми се е свил :( Продължавам да се ровя в нета и намерих това:

 

"Деца под 18 г., пътуващи с 1 родител е необходимо да имат нотариално заверено пълномощно от другия родител. "

 

Дъщеря ми е на 16 год. имам декларация от съпругът ми , но е на български , нужно ли е да я взимам със себе си?

Пътували сме двете почти в цяла Европа , единствено на българската граница са ми искали декларацията.

 

Хм, това за пътуване конкретно до Тайланд ли? Тези декларации са обсъждани и другаде във форума и мисля, че единствено на българската граница се искат. 

Връзка към коментар

Пътувам от Германия и нямам никаква спирка в България , но за всеки случай ще я взема. 

Сега пък друго пет .......бомбени атентати в Банкок , а аз утре летя точно за там и имам 2 дни престой....просто нямам думи.

Но да ви кажа честно ,вече съм напълно спокойна и даже се смея , просото няма такова друго чудо като мен , но от години психически съм подготвена , защото знам , че каръка е неотлъчно до мен  :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Срещала съм безброй  хора, които така говорят- че каръка  е  с тях. Според мен това изобщо не е вярно и просто се оправдават за дадена несполука.

Сигурна съм, че ще изкарате готино и ще ви хареса.

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пътувам от Германия и нямам никаква спирка в България , но за всеки случай ще я взема. 

Сега пък друго пет .......бомбени атентати в Банкок , а аз утре летя точно за там и имам 2 дни престой....просто нямам думи.

Но да ви кажа честно ,вече съм напълно спокойна и даже се смея , просото няма такова друго чудо като мен , но от години психически съм подготвена , защото знам , че каръка е неотлъчно до мен  :)

 

Само да се върнеш да разкажеш после :)

Връзка към коментар

Просто не ходи по забележителностите и всичко ще е наред.

Целта на атентаторите са туристическите места за да всяват смут и да ударят икономиката.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.