Прескочи до съдържание

Скандинавско каре през август 2016


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Започвам полека-лека подготовката за четирите скандинавски страни - Дания, Швеция, Норвегия и Финландия. Поводът е ходенето на една сватба в Копенхаген, та покрай нея ще направим обиколен тур. Откъм време не сме особено ограничени, ще бъде с  рент-а-кар, приемам всякакви предложения.

1. Къде да кацнем - миналата година имаше добри оферти до Малмьо, добра идея ли е?

2. От къде да се наеме рент-а-кар, има ли разлики в цените?

3. Подреждане на маршрута .

4. Впечатления от хотели.

Връзка към коментар

Започвам полека-лека подготовката за четирите скандинавски страни - Дания, Швеция, Норвегия и Финландия. Поводът е ходенето на една сватба в Копенхаген, та покрай нея ще направим обиколен тур. Откъм време не сме особено ограничени, ще бъде с  рент-а-кар, приемам всякакви предложения.

1. Къде да кацнем - миналата година имаше добри оферти до Малмьо, добра идея ли е?

2. От къде да се наеме рент-а-кар, има ли разлики в цените?

3. Подреждане на маршрута .

4. Впечатления от хотели.

 

1. Или Малмьо или Осло-Торп с новата линия на Уиз, но предполагам водещия фактор ще рент-а-кар-а. Не съм в час дали има разлика в цените в различните държави там и дали позволяват свободно пресичане на границите....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Надявам се да се включи и Матейко, мисля, че  и той има мнение по въпроса.

Ама ще съм благодарна и най-мънинката информацийка. :)

Връзка към коментар

Малмьо или Осло ще са най-евтини, ако ще е Осло, колата направо от летището, че трансфера си е доста скъп...

Ако кацате в Малмьо, до Копенхаген кола няма да ви трябва, щом сте на сватба...

Някакси и четирите държави с кола ми се вижда като доста скъпо начинание, заради фериботите до Финландия и многото време, а ако ще е само отчасти с кола трябва да видиш дали има еднопосочни такси.

Обаче лично аз Норвегия без кола не бих пробвал, там ме привлича предимно природата и фиордите. В тази връзка може Норвегия с кола, а останалото с обществен транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Абонирам се за темата. Предполагам първо ще идете на сватбата, а после ще обикаляте. Освен това целите дрържави ли искате или ще се концентрирате само в южните им части ? Не мога да дам много практична инфирмация, но като за начало може да обиколите протока Оресунд за 2 дни с комбинираната Оресунд карта. После не е ли по-лесно и евтино с полети до различните градове и кола под наем само за района ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Обаче лично аз Норвегия без кола не бих пробвал, там ме привлича предимно природата и фиордите. В тази връзка може Норвегия с кола, а останалото с обществен транспорт.

 

Аз само за Норвегия да споделя - точно за там не бих взела кола :) Бих изпозвала влакове - изключителни гледки, както и 'круизчета' по фиордите. Не коментирам цената, и не за по-евтиното, напротив - Норвегия е престъпно скъпа - щом Швейцария не ви изплаши, не ви мисля :), но една кола ще ви ограничи страшно много по отношение прибирането й. Могат да се направят изключетелни маршрути само по релси и вода из цялата страна... И аз ще надничам тук :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Аз само за Норвегия да споделя - точно за там не бих взела кола :) Бих изпозвала влакове - изключителни гледки, както и 'круизчета' по фиордите. Не коментирам цената, и не за по-евтиното, напротив - Норвегия е престъпно скъпа - щом Швейцария не ви изплаши, не ви мисля :), но една кола ще ви ограничи страшно много по отношение прибирането й. Могат да се направят изключетелни маршрути само по релси и вода из цялата страна... И аз ще надничам тук :)

 

Например: 

 

http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/pulpit-rock-norway-in-a-nutshell/

 

или

 

http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/geirangerfjord-norway-in-a-nutshell/

 

Изобщо не казвам да ползвате тези турове, а да използвате идеите. Обикалянето с кола няма да ви даде тези възможности. Разбира се, решението е ваше :) 

P.S. Как се размечтах за там пак... 

Връзка към коментар

Нали за това пуснах темата, че да избистрим стратегията. ;) Пътуването с кола си има големите предимства, че не влачиш багаж, можеш да си напазаруваш винце, бирички, вода, нещо за ядене. И не си длъжен да търсиш като ти притрябва. Или, както си говорим с мъжа ми - катунът си върви с нас. ;) То не пречи, където ще ходим с фери или влак, колата да се остави, както направихме в Швейцария. Само че, едно корабче за двама до Лозана беше къде 100Е, срещу 30-40Е паркинг на колата. :blush:, ако сме с нея.

Връзка към коментар

Нали за това пуснах темата, че да избистрим стратегията. ;) Пътуването с кола си има големите предимства, че не влачиш багаж, можеш да си напазаруваш винце, бирички, вода, нещо за ядене. И не си длъжен да търсиш като ти притрябва. Или, както си говорим с мъжа ми - катунът си върви с нас. ;) То не пречи, където ще ходим с фери или влак, колата да се остави, както направихме в Швейцария. Само че, едно корабче за двама до Лозана беше къде 100Е, срещу 30-40Е паркинг на колата. :blush:, ако сме с нея.

 

Категорично - факт. И в Норвегия са много скъпи круизчетата... Но пък там са красоти уникални и нали затова сте тръгнали, та подсказвам :) 

Връзка към коментар

Има и фериботи, на които да се качи колата, които ти дават същата гледка като круиз, например от Geiranger до Hellesylt, който маршрут го препоръчвам много (адски е далече от Копенхаген, обаче). Линиите на влака са ограничени, и са предимно радиално от Осло, което не помага, ако искате да вървите напряко.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Миналата година проучвах в начална степен скандинавска екскурзия, която приключи с няколко красиви места и няколко сайта на авиокомпании, но все пак може да ви бъдат полезни :)

 

Ето авиокомпаниите които съм си запазил:

 

 
като norwegian имаше поне тогава евтини полети от Бургас и Варна до всяка една от страните. Мисля, че и трите предлагаха сравнително добри цени за полети из Скандинавия. Тогава при търсенето (около 4 месеца по-рано) съм си записал, че е имало полети между Швеция, Норвегия и Дания на цени 25-45 евро, а от Бургас и Варна до там 40-60.
 
Един познат, който живее в Дания ми е дал и тези два линка, но не съм ги проучвал, тъй като отложихме за екскурзияата -
http://www.flybulgarien.dk/dk/
 
той ми е споменал и да разгледам цените на фериботи, защото са по-добра алтернатива от автобуси/влакове.
Редактирано от livfc
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пътят е доста там, от Малмьо до Стокхолм са над 600км, до Осло са над 500, а те много от нещата са от там на север, и то на още стотици километри. Не трябва да се подценява, дори и от опитни пътешественици, като вас. Ограниченията на скоростта по магистралите, където има магистрали, правят тези километри още по-трудни за вземане. 
Фериборите/ Круизите от Швеция към Финландия не са скъпи и изключтелно интересни, голяма красота е с тези мини островчета, които се наблюдават там, а за тези които тръгват от Берген и пътуват на север по норвежките фиорди съм чувал само прекрасни неща.
Имат (понякога) добри вътрешни полети от южните и централни части на страните до северните (Шв. и Н.), според мен си заслужава да се проверят вариантите. 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Намерих един пътепис за Скандинавското каре тук http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=126575447. Точно се чудех как се превключва на следваща страница в този форум и установих, че хората пишат пътеписа и тъкмо влизат в Скадинавието. Маршрутът е с кола от България, тъй че , ако ви харесва може да проследите.

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Всъщност в Норвегия има големи ограничения на скоростта, пр. 50-70 в райони, които в моите очи са извън населено място, освен това пътя може да стане еднолентов с отбивки за разминаване, дори да е главен път (Е39 на север от Берген), а след ферибот може да има километри бавна колона, ако от ферибота слезе първи някой бавен камион...

Връзка към коментар

Намерих един пътепис за Скандинавското каре тук http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=126575447. Точно се чудех как се превключва на следваща страница в този форум и установих, че хората пишат пътеписа и тъкмо влизат в Скадинавието. Маршрутът е с кола от България, тъй че , ако ви харесва може да проследите.

Интересно е, но трябва да се внимава - от 2009та е, определени неща вероятно не са актуални.

 

Edit: моя грешка! Изключително актуален пътепис, регистрацияата на автора, във форума, е от 2009

Редактирано от stormbringer
Връзка към коментар

Като любител на автомобилните пътешествия бих те посъветвал именно така да си организирате скандинавското турне. Колата дава най-вече свобода (никак не малко).

Моят маршрут преди няколко години из тези региони (тръгнахме от БГ) включваше Дания, Швеция, Норвегия (южна част, нямах време за повече), Финландия, Санкт Петербург и Балтийските държави.

За нощувки предпочетох Радисън - има ги навсякъде и можеш да откриеш добри оферти при по-ранна (месец поне) резервация.

Да, в Норвегия придвижването е по-бавно и ограниченията на скоростта са сериозни и извън населените места. Магистрала - значи 80-90 км. в час :) Предполагам няма да бързате пък и магистрали няма особено много. Ще се пробвам да разпиша особеностите по държави касаещи автотранспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вече си говорихме, че колата дава много предимства. Най-вече в това, че не мъкнеш куфари по влакове и автобуси, пък ние не сме във възрастта, дет се пътува с една раничка на гърба. И можеш да останеш, където замръкнеш. В крайна сметка, за нас пътуването е удоволствие, когато сме с кола никога не бързаме. Приемлив е вариантът да вземем кола, пък по-големите дистанции със самолет, там пак кола. Събирам и съм благодарна на всякакви мнения и за всичко. :)После, нали знаете - ще разкажа надъъълго и нашироко за всичко.

Сега гледах билетите на Уиз до Малмьо - по около 260 лева на човек двупосочни. Започвам да ги следя, като БигМаГ и аз си направих една табличка ;) ;) ;)

ССК, Радисън и аз ги харесвам, ще ги разгледам. :)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Не пропускай тънкия момент с цента на моста Оресунд, за преминаване с кола - ако вземеш кола в Малмьо, за да ходене до Копенхаген и после, да я връщате в Малмьо, ще платите едни 70-80 евро, само заради един мост :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От Германия много често има едноседмични круизи по норвежките фьорди за около 1000 евро на седмица на каюта, като в една каюта могат да се съберат до 4 души... Едва ли има по евтин начин от това да се посети Норвегия...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От Германия много често има едноседмични круизи по норвежките фьорди за около 1000 евро на седмица на каюта, като в една каюта могат да се съберат до 4 души... Едва ли има по евтин начин от това да се посети Норвегия...

Да ти кажа, не обичам круизите. :blush: Единственото прекрасно е , че хотелът си пътува с теб и няма влачене на куфари.

Но иначе се чувствам много ограничена откъм време - тук - от 9 до 15, там - от 10 до 17. Мисля, че Румяна беше ходила на  много хубав круиз / май на Хаваите/ и на всяко пристанище ги чакаше рент-а-кар - така би било възможно.

Връзка към коментар

Да ти кажа, не обичам круизите. :blush: Единственото прекрасно е , че хотелът си пътува с теб и няма влачене на куфари.

Но иначе се чувствам много ограничена откъм време - тук - от 9 до 15, там - от 10 до 17. Мисля, че Румяна беше ходила на  много хубав круиз / май на Хаваите/ и на всяко пристанище ги чакаше рент-а-кар - така би било възможно.

 

Круизите са ги измислили за Норвегия, защото за да видиш най-голямата им атракция фьордите, не само не трябва да слезеш от кораба, ами от кораб е най-атрактивно :) Вярно е, че круизите някой път те ограничават от гледна точка на времето, но и ти пестят много време с нощното пътуване.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Можеш да вземеш кораб от Хелзинки до Стокхолм - 1 нощ и е много приятно. Бях с Викинг Лайн /имат много хубав бюфет/ и можеш да се договориш зо рент-а-кар от пристанището в Стокхолм. Най-романтично е през зимата с айсбрейкъра, буквално усещаш и чуваш чупенето на ледовете. И не пропускайте музея Луизиана до Копенхаген, там си отива цял ден.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Те са (бяха по мое време - 2008ма) 4 опциите от Стокхолм - Хелзинки, Турку, Рига и Талин. Всички си струват, всички са страхотни, а тогава съм ги правил на студентски бюджет дори!! С някой крона отгоре идват и по-хубави каюти, вкючени вечери и пр..

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Колата си е кола,никой не може да отрече предимството и.

Но аз лично в Норвегия с кола не бих отишъл.Красотата на фиордите се вижда само от водата,а повярвай-струва си.

Ние бяхме с круиз.Наистина в Ставангер времето не ни стигна и рано или късно ще се върнем там.Но пък хотелът ти пътува с теб,ядене,пиене и развлечения-не мисля,че е толкова лошо.Пук и цената за Норвегия си е направо символична.Бяхме миналата година през юни-седем нощувки от Копенхаген с Коста 850USD на човек.

Така че,съветът ми е да комбинирате круиз,кола и влак.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.