Прескочи до съдържание

Не качвайте стопаджии в Гърция, призова външно министерство


Topfly

Препоръчани мнения

Не качвайте стопаджии в Гърция, призова външно министерство

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/08/26/2597758_ne_kachvaite_stopadjii_v_gurciia_prizova_vunshno/

 

Във връзка с горния призив, аз бих призовал всички да внимавате със стопаджиите не само в Гърция, а и в цяла Европа. Аз лично често качвам стопаджии, но един познат българин, който е адвокат в Унгария скоро ме предупреди, че и в Унгария вече има заведени дела за трафик на хора срещу обикновени шофьори качили стопаджии бежанци. При подобно обвинение лесно може да попаднете дори и в затвора :( Част от бежанците от Сирия са с относително светла кожа и с добро финансово състояние, като лесно може да ги сбъркате с обикновенни европейски стопаджии.

 

Преди 2 дни попаднах на една полицейска проверка южно от Созопол, където полицаите видимо се интересуваха от пътниците на задната седалка на колата и след като видяха, че са бели деца ме пуснаха без да ми проверят документите.

 

Друг проблем със стопаджиите може да имате в Румъния. Там много разпространена практика е стопаджиите да плащат някаква дребна сума на шофьора за да си споделят разходите за пътуване. От тази година обаче тази практика е забранена със закон и данъчни обикалят Румъния като стопаджии. Ако приемете пари от стопаджия и даващият парите се окаже данъчен служител, веднага могат да ви повдигнат обвинение за организиране на нелегален таксиметров превоз и да ви глобят с хиляди евро.

 

Умната, като качвате стопаджии!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Добре де, само на мен ли ми се стува така, но забелязвам, че всяка година има някаква "новина", която да кара хората да се страхуват да ходят в Гърция. Миналата година бяха талоните за колата, тази да не качваме стопаджии. Имам чувството, че има организирана кампания с негативни новини (не икономически).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тази не е негативна. Съмнявам се че хората, тръгват за Гърция с цел да качват стопаджии и това ще ги откаже. Просто е добра препоръка, която ще е полезна главно на тези, които качват. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не мога да ги дишам като цяло и никога не качвам така или иначе :)


Добре де, само на мен ли ми се стува така, но забелязвам, че всяка година има някаква "новина", която да кара хората да се страхуват да ходят в Гърция. Миналата година бяха талоните за колата, тази да не качваме стопаджии. Имам чувството, че има организирана кампания с негативни новини (не икономически).

 

Черноморската ни хотелиерска мафия не е чак толкова интелигентна, че да прави такива хитри "кампании" :) По-скоро в лятната суша на интересни неща и "сензации" и "ракът е риба" за новинарите :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като бях дете, баща ми винаги ми казваше видя ли войник стопаджия, винаги да го качвам. Поради отпадането на казармите, войник стопаджия, не съм виждала от поне 10-15 години (поне аз не съм срещала), но ми се е случвало да качвам възрастни хора на стоп, защото знам в малките населени места че почти няма транспорт (майка ми и баща ми след пенсиониране се преместиха на 40 км от София в село, което уж близо до града, но единствения транспорт е една препълнена маршрутка, която минава на високосна година). Тази статия ме кара да се позамисля малко, и да съм по-внимателна, за което благодаря !

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като бях дете, баща ми винаги ми казваше видя ли войник стопаджия, винаги да го качвам. Поради отпадането на казармите, войник стопаджия, не съм виждала от поне 10-15 години (поне аз не съм срещала), но ми се е случвало да качвам възрастни хора на стоп, защото знам в малките населени места че почти няма транспорт (майка ми и баща ми след пенсиониране се преместиха на 40 км от София в село, което уж близо до града, но единствения транспорт е една препълнена маршрутка, която минава на високосна година). Тази статия ме кара да се позамисля малко, и да съм по-внимателна, за което благодаря !

 

Хубаво ти е казвал. Опърпаната войнишка униформа събуждаше състрадателност у всеки човек, по всяко време на денонощието. По време на казармата пътувах много на стоп и не си спомням да съм чакал повече от 5 минути. А си бяхме с вид на бежанци :lol:

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тотално институционално малоумие, което играе грубо по тънката струна на човешките страхове, за да смачка всякакви форми на свободна инициатива.

 

Сега остава да посегнат и на каучсърфинга. Така де - това си е потенциално нелегално укриване на бежанци... :mellow:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

но ми се е случвало да качвам възрастни хора на стоп, защото знам в малките населени места че почти няма транспорт

За възрастните хора съм съгласен, ама не и млади хора от типа "абе що не вземем да стигнем без пари до морето"  ...

 

 

Тотално институционално малоумие, което играе грубо по тънката струна на човешките страхове, за да смачка всякакви форми на свободна инициатива.

 

"Свободна инициатива" в случая си е другото име на "тарикатщина". Иначе наред с другите много големи институционални малоумщини този "призив" на Външното ми изглежда смислен и полезен с оглед на обстановката.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Добре де, само на мен ли ми се стува така, но забелязвам, че всяка година има някаква "новина", която да кара хората да се страхуват да ходят в Гърция. Миналата година бяха талоните за колата, тази да не качваме стопаджии. Имам чувството, че има организирана кампания с негативни новини (не икономически).

 

Българите пътуват с коли основно в Гърция и е нормално там да изпищят най-много хора ако има проблем. За проблем с талоните на българските коли във Финландия едва ли ще пишат за това медиите, по простата причина, че това едва ли засяга много хора.

 

Факт е, че миналата година имаше глобени за талоните, а тази година има арестуван в Гърция българин качил стопаджии бежанци. Последиците от това да те обвинят в трафик на хора не е просто да отнесеш една глоба от 100 евро, а може да лежиш дълги години в затвора! Не мисля, че каквато и да е било информация или кампания по този въпрос би била преувеличена. Миналата седмица арестуваха един германец качил на стоп бежанци в Унгария! Проблемът е сериозен и реален!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз се притеснявам, че вече за втори път не ни провериха документите на излизане от Гърция. Нито на тяхната, нито на нашата граница - просто нямаше никой. Това може ли да доведе до някакви последствия за нас? Да не решат, че сме "избягали"...

Връзка към коментар

Аз се притеснявам, че вече за втори път не ни провериха документите на излизане от Гърция. Нито на тяхната, нито на нашата граница - просто нямаше никой. Това може ли да доведе до някакви последствия за нас? Да не решат, че сме "избягали"...

Дори да ти проверят документите шансът да те вкарат в системите им е под 1% (т.нар. анализ на риска),така че няма кой и как да проверява дали всички влезли в една страна после я напускат.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дори да ти проверят документите шансът да те вкарат в системите им е под 1% (т.нар. анализ на риска),така че няма кой и как да проверява дали всички влезли в една страна после я напускат.

 

В Сърбия например регистрират всички влизащи и излизащи, като има сканират паспортите, но в ЕС е забранено пълното регистриране на преминаването на границите от граждани на ЕС с цел избягването на излишно следене на хора. Само на случаен принцип или по определени рискови критерии могат да ти прекарат паспорта или личната карта през компютъра.

Връзка към коментар

Дори да ти проверят документите шансът да те вкарат в системите им е под 1% (т.нар. анализ на риска),така че няма кой и как да проверява дали всички влезли в една страна после я напускат.

Имах предвид, че нямаше служители, които да погледнат дали сме ние на личнте карти - въобще не ни обърнаха внимание. И това е за втори път.

Връзка към коментар

За възрастните хора съм съгласен, ама не и млади хора от типа "абе що не вземем да стигнем без пари до морето" ...

Лично аз имам две коли и от 15години съм минал над 600000км.,но още си спомням хипарските години и стоповете.И два-три пъти съм пътувал на стоп заради тръпката,а не заради парите.Не че винаги качвам и аз стопаджии де,но когато не съм натоварен не трябва да бързам много-много съм ок.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.