Прескочи до съдържание

Wizz Air - кратки новини и въпроси (Архив: 29.05.2013 - 19.05.2016)


Препоръчани мнения

Когато съм сам не ми пука , ако ще да ме сложат в пилотската кабина- лев няма да им дам.

 

Трябва да пуснат възможност да запазиш от седалките на стюардесите - ще изкарат някой лев отгоре !

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Не следих много темата , но как ще се настаняват тия които не са си платили ?

На резервираните седалки ще има "reserve" или как ще се знае къде не може да сядаш ?

Връзка към коментар

Не следих много темата , но как ще се настаняват тия които не са си платили ?

На резервираните седалки ще има "reserve" или как ще се знае къде не може да сядаш ?

Дори и да не си платил ще имаш място, просто ще е случайно избрано от системата ... Както всъщност е и при Easy и при Ryan

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дори и да не си платил ще имаш място, просто ще е случайно избрано от системата ... Както всъщност е и при Easy и при Ryan

 

Ако някой купи безплатно определеното място часове преди излитането, а системата реши  му да го продаде на друг, за да прибере всяко евро, тогава що се прави?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако някой купи безплатно определеното място часове преди излитането, а системата реши  му да го продаде на друг, за да прибере всяко евро, тогава що се прави?

 

Не може да го купиш, защото е маркирано като продадено. Виж в по-горния ми пост, че вече заетите 4 места не мога да ги купя дори и да искам.

 

Edit:

Ето от сайта на wizz какво са написали за разпределянето и продажбата на местата:

https://wizzair.com/bg-BG/travel_services/assigned_seating

Редактирано от woman_in_white
Връзка към коментар

Превалутиране с Уиз еър . Може някой да ме поправи, ако бъркам или изпускам нещо или вече сме го коменитрали . 

 

Няма смисъл да купуваме двупосочни билети от  Уиз . По евтино излиза ако си харесаме билет отиване и връщане да направим първо резервация за отиване и нова резервация за връщане . Връщането ще ни е в оригинална валута на държвата на тръгване. Което обърнато по фиксинг ни дава по-малка сума от тази посочена в лева при закупуване на ретърн . Например при еврото излиза че те ни го продават при курс 2,00 лева за евро. при паунда и шведстаката крона разликата е по-голяма  Предполагам , че същото е с допълнителните разходи багаж и т,н,т 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

3 дни е изпробвано. Мисля, че и до 5 минава.

3 дни е изпробвано. Мисля, че и до 5 минава.

Искам да споделя, че с плащане на третия ден стана, но чаках седмица за да ми потвърдят полета. Все пак ще имам щастието да пътувам до Париж.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Превалутиране с Уиз еър . Може някой да ме поправи, ако бъркам или изпускам нещо или вече сме го коменитрали . 

 

Няма смисъл да купуваме двупосочни билети от  Уиз . По евтино излиза ако си харесаме билет отиване и връщане да направим първо резервация за отиване и нова резервация за връщане . Връщането ще ни е в оригинална валута на държвата на тръгване. Което обърнато по фиксинг ни дава по-малка сума от тази посочена в лева при закупуване на ретърн . Например при еврото излиза че те ни го продават при курс 2,00 лева за евро. при паунда и шведстаката крона разликата е по-голяма  Предполагам , че същото е с допълнителните разходи багаж и т,н,т 

 

Същото е и при покупка на Discount club членство.

 

Ако го купуваш заедно с резервация, която излиза в лева (тоест полет със стартова точка София), Wizz ти продават членството за 59.99 лв.

 

Ако го взимаш заедно с резервация, която се показва в евро (тоест полет от някъде към София), Wizz искат €29.99.

 

Елементарна сметка показва, че €29.99 са 58.66 лева, а не 59.99. Разликата е скромна, но тук е по-важен принципа, особено когато става въпрос за мизерници като Wizz.

 

С други думи, ако примерно искате да си купите двупосочен София-Ларнака-София и ви се налага да добавите и Discount club членство, излиза по-евтино първо да си купите полета Ларнака-София заедно с членството, и после да купите втори отделен билет София-Ларнака.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма смисъл да купуваме двупосочни билети от  Уиз . По евтино излиза ако си харесаме билет отиване и връщане да направим първо резервация за отиване и нова резервация за връщане . Връщането ще ни е в оригинална валута на държвата на тръгване. Което обърнато по фиксинг ни дава по-малка сума от тази посочена в лева при закупуване на ретърн . Например при еврото излиза че те ни го продават при курс 2,00 лева за евро. при паунда и шведстаката крона разликата е по-голяма  Предполагам , че същото е с допълнителните разходи багаж и т,н,т 

 

Специално това изглежда, че не е вярно. Поне в момента по-изгодно излиза да се вземе двупосочен полет и да се плати в лева.

 

Току-що направих тест за произволен полет (София-Дубай-София за 14-16 Януари).

 

Ако се търси като двупосочен билет, търсачката изкарва цена 154.99 лева (111.19 лева с Discount club) на отсечката Дубай-София на 16 Януари.

 

Ако се потърси като еднопосочен билет, търсачката изкарва цена €79.99 (€57.59 с Discount club) за същата отсечка.

 

Като се превалутират 154.99 лева излизат €79.25, a 111.19 лева - €56.85. Дефакто цените в лева излизат малко по-ниски, тоест Wizz се самопрецакват при обмяната лева-евро.

 

Обобщен извод накратко. Най-изгодно е Discount club членството да се плаща в евро, а двупосочните билети да се взимат като двупосочни (не като 2 отделни резервации) и да се плащат в лева.

Връзка към коментар

Елементарна сметка показва, че €29.99 са 58.66 лева, а не 59.99. Разликата е скромна, но тук е по-важен принципа, особено когато става въпрос за мизерници като Wizz.

 

С други думи, ако примерно искате да си купите двупосочен София-Ларнака-София и ви се налага да добавите и Discount club членство, излиза по-евтино първо да си купите полета Ларнака-София заедно с членството, и после да купите втори отделен билет София-Ларнака.

 

Елементарната сметка е по фиксинг на БНБ  -_- Т.е сметките ти са грешни. 

Към днешна дата 29.99 евро ще ти ги отчетат като 59.64 лв. В случая си малко на плюс, защото това е фиксирана такса. При полетите обаче 

 

 

 

Превалутиране с Уиз еър . Може някой да ме поправи, ако бъркам или изпускам нещо или вече сме го коменитрали . 

 

Няма смисъл да купуваме двупосочни билети от  Уиз . По евтино излиза ако си харесаме билет отиване и връщане да направим първо резервация за отиване и нова резервация за връщане . Връщането ще ни е в оригинална валута на държвата на тръгване. Което обърнато по фиксинг ни дава по-малка сума от тази посочена в лева при закупуване на ретърн . Например при еврото излиза че те ни го продават при курс 2,00 лева за евро. при паунда и шведстаката крона разликата е по-голяма  Предполагам , че същото е с допълнителните разходи багаж и т,н,т 

 

Изобщо да се смята по фиксинг е грешно - независимо дали ползваш кредитна карта (и те превалутира VISA/MC + евентуално банката) или плащаш по сметка (където те удрят с курс продава за съответната валута).

 

При по-екзотични валути даже прецакването може да е двойно - например някоя банка може да прави превалутиране от дирхам - дирхам-евро, и после евро-лев  (т.е кръстосан курс, тъй като няма пряк обменен курс дирхам-лев)

 

За другото обаче си прав ако пазаруваш билет в чуждестранна валута - по добре да оставиш плащането в нея.

Изобщо, щом има превалутиране е лоша идея да се ползва това на доставчика/сайта/ - те винаги те удрят  -_-

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Елементарната сметка е по фиксинг на БНБ  -_- Т.е сметките ти са грешни. 

Към днешна дата 29.99 евро ще ти ги отчетат като 59.64 лв. В случая си малко на плюс, защото това е фиксирана такса. 

 

Кой ще ти отчете 29.99 евро като 59.64 лева? Курс 'продава' 1.9887 за евро не съм виждал никъде, дори в най-смотаната българска банка. Друг е въпроса дали банката ти не добавя допълнителна такса 'превалутиране', но в случая въобще не говорим за това.

 

Дали сметката ще е по фиксинга на БНБ или по фиксинга на Visa/Mastercard е все тая, става въпрос за разлика от няколко стотинки, които не променят основния извод. А той е, че най-изгодно излиза двупосочните билети да се взимат като двупосочни (а не като 2 отделни резервации, както сподели Митко) и да се плащат в лева.

 

Давам отново примера с Дубайския полет от предния ми пост. Приемаме, че плащаш с карта, която е в лева.

 

За един и същи полет Wizz иска 154.99 лева или съответно €79.99.
 
Дори и да ти превалутират евро към лева по почти невъзможно добрия курс 1.956 (обикновено е малко повече), то излиза, че за €79.99 реално ще платиш 156.46 лева с левовата си карта. А в другия случай директно плащаш само 154.99 лева.
 
Очевидно обявената цена в лева е по-ниска, а Wizz (по неясна за мен причина) прецакват сами себе си с обменния курс.
Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Жоре , това важи само за полетите от Дубай до София . Може би защото ни ги продават в евро ,а валутата на емиртствата не е евро и Уиз нямат сметка в местна валута , наистина си прав ,че до Дубай е по изгодно да са двупосочни, но при  европейските дестинации излизиа по изгодно да се плаща в евро . Иначе си направих труда да погледна моята карта е в лева и банката ми продава еврото на 1,9565 . Грубо казано при похарчени 100 евро за обратни полети може да се спетят около 4,35 лева  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  Но и да ги пропуснем да ги спестим не е болка за умиране . 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Толкова ще видиш в извелечението си за транзакция, отчетена днес (т.е. вече вчера  :P ) 10.04.2015г с VISA картата ти от ПИБ - курсът е  1.9887

 

Иначе wizz не се прецакват никога, при тях за различните валути имат различни фиксирани цени. За една цена са малко назад, за друга-малко на пред.

Ето ти го обратния пример

Полет с цена 139.99 BGN е 69.99 EUR, които обърнати са 136.89лв по фиксинг

Редактирано от adreno
Връзка към коментар

Жоре , това важи само за полетите от Дубай до София . Може би защото ни ги продават в евро ,а валутата на емиртствата не е евро и Уиз нямат сметка в местна валута , наистина си прав ,че до Дубай е по изгодно да са двупосочни, но при  европейските дестинации излизиа по изгодно да се плаща в евро . Иначе си направих труда да погледна моята карта е в лева и банката ми продава еврото на 1,9565 . Грубо казано при похарчени 100 евро за обратни полети може да се спетят около 4,35 лева  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  Но и да ги пропуснем да ги спестим не е болка за умиране . 

 

Може би наистина зависи от дестинацията, аз хванах Дубай напълно произволно. Сега тествах и Барселона и по-ниската цена отново беше при левово плащане, но явно не може да се генерализира, а трябва да се гледа за всеки полет конкретно. Въпросът е в принципа и да щипнем още малко от Wizz :)

 

Толкова ще видиш в извелечението си за транзакция, отчетена днес (т.е. вече вчера  :P ) 10.04.2015г с VISA картата ти от ПИБ - курсът е  1.9887

 

Иначе wizz не се прецакват никога, при тях за различните валути имат различни фиксирани цени. За една цена са малко назад, за друга-малко на пред.

Ето ти го обратния пример

Полет с цена 139.99 BGN е 66.99 EUR, които обърнати са 136.89лв

 

Струва ми се, че нещо бъркаш. Не мога да разбера откъде взе тази цифра 1.9887, тъй като абсолютно никъде не намирам такъв курс. А извлечението от ПИБ ми показва това, което винаги е показвало - че всички транзакции са осчетоводени спрямо обменния курс на Visa, който е показан публично на http://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates и според който вчерашният курс е 1 EURO = 1.9632243140 BGN

 

Иначе би ли казал за кой полет говориш конкретно, интересно ми е да го проверя от чисто статистическа гледна точка?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ти правиш обратната конверсия - картата ти е в ЕВРО, а транзакцията в BGN - тогава 1 EURO = 1.9632243140 BULGARIAN LEV

Ако направиш картата да е в BGN, а транзакцията в EUR, ще ти покаже 1 EURO = 1.9887284036 BULGARIAN LEV.

 

Иначе не е въпрос нито на полет, нито на дестинация, а на ценова стъпка - 154.99BGN/79.99 EUR e едно от изключенията.

Между другото много рядко се появява такава цена из всичките полети на wizz, както и 294.99BGN/149.99EUR, 349.99BGN/179.99EUR) 

 

п.п Ето един бърз ексел на ситуацията за по-лесна ориентация.

Пестеливците да си го разпечатат и да не забравят да почерпят по бира  :P

post-810-0-18781100-1428711119_thumb.png 

Редактирано от adreno
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Хора, направо ме изумявате! Вие повече ток и консумативи харчите, за да свалите цената с 1 лев. Като прибавим и амортизациите и отделеното време, направо не ми се мисли... :lol:

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Ти правиш обратната конверсия - картата ти е в ЕВРО, а транзакцията в BGN - тогава 1 EURO = 1.9632243140 BULGARIAN LEV

Ако направиш картата да е в BGN, а транзакцията в EUR, ще ти покаже 1 EURO = 1.9887284036 BULGARIAN LEV.

 

Иначе не е въпрос нито на полет, нито на дестинация, а на ценова стъпка - 154.99BGN/79.99 EUR e едно от изключенията.

Между другото много рядко се появява такава цена из всичките полети на wizz, както и 294.99BGN/149.99EUR, 349.99BGN/179.99EUR) 

 

п.п Ето един бърз ексел на ситуацията за по-лесна ориентация.

Пестеливците да си го разпечатат и да не забравят да почерпят по бира  :P

attachicon.gifwizz-conversion.PNG

 

Мдаа, прав си, не бях проверил варианта с обратна конверсия, но явно и Visa понякога имат своите 'моменти' на излакомяване. Пък и току-що си намерих още една причина да се радвам, че картата ми не е в лева, а в евро. А табличката е супер полезна, даже сега ще си я сейвна :)

 

Хора, направо ме изумявате! Вие повече ток и консумативи харчите, за да свалите цената с 1 лев. Като прибавим и амортизациите и отделеното време, направо не ми се мисли... :lol:

 

Еее Duke, точно ти да го кажеш като знам какво е отношението ти към лилавите... Когато става въпрос да надцакаш 'любимата на народа авиокомпания' нито едно усилие не е прекалено, не мислиш ли? :) Освен това в момента съм в хотел и харча от техния ток :P

Левче тук, левче там и си спестил пари за билет Дубай-Манила да речем. ;)

 

Ей това беше приказка :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Еее Duke, точно ти да го кажеш като знам какво е отношението ти към лилавите... Когато става въпрос да надцакаш 'любимата на народа авиокомпания' нито едно усилие не е прекалено, не мислиш ли? :) Освен това в момента съм в хотел и харча от техния ток :P

 

Няма лошо, просто се възхищавам на огромната енергия и ресурс, които сте готови да вкарате в незначителни от глобална гледна точка мероприятия... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.