Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

За продаване  - продават. Когато промоцията беше 7 на цената на 6 на летището съм купувал стек с някаква отстъпка и пак излизаще същото.

Можеш да купиш колкото стекове искаш, друг е въпроса колко можеш да вкараш законно в Малта.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Летище София с отстъпки от летищните такси при откриване на нови линии, както и за полети по вътрешни линии. За сметка на това, обаче, вдига таксите за заминаващи пътници, такса за сигурност и други: https://www.avioforum.com/civil-aviation/airports/letisthe-sofiya-sthe-se-opita-da-stimulira-trafika-s-otstapki-ot-taksite-si/

 

Ето и самото решение: https://www.sofia-airport.bg/sites/default/files/reshenie_3-677_-_30.10.2020.pdf

Връзка към коментар
преди 5 часа, yordanov каза:

Летище София с отстъпки от летищните такси при откриване на нови линии, както и за полети по вътрешни линии. За сметка на това, обаче, вдига таксите за заминаващи пътници, такса за сигурност и други: https://www.avioforum.com/civil-aviation/airports/letisthe-sofiya-sthe-se-opita-da-stimulira-trafika-s-otstapki-ot-taksite-si/

Направих си труда да прочета цялата статия. Есенцията е в последния абзац:

Ефектът на стимулите за откриване на нови линии, които се опитва да въведе летище София, предстои да бъдат видени. Трябва да се отбележи, че самите пътници няма да усетят нищо от въпросните намаления, защото сериозно се вдигат таксите („заминаващи” и „сигурност”), които директно се калкулират в билетите им. Част от другите стимули пък, ще се усетят само от „България ер”, която е единствената компания оперираща по вътрешните ни линии.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Статистика за летището:

 

обслужени пътници

I-X.2019: 6 019 109
I-X.2020: 2 660 008

 

спад от 55,8%

https://www.sofia-airport.bg/sites/default/files/bg-passengers_2019-2020_8.pdf

On 11/4/2020 at 8:26 AM, yordanov said:

Летище София с отстъпки от летищните такси при откриване на нови линии, както и за полети по вътрешни линии.

Някъде бях чел, че и в момента не могат да си вържат бюджета. Оказало се и, че "концесионерът" нямал банкови гаранции да плати таксата и сега държавата ще пие една студена вода...

Връзка към коментар
преди 1 час, pr284 каза:

Оказало че "концесионерът" нямал банкови гаранции да плати таксата и сега държавата ще пие една студена вода...

Не съм запознат с процедурите, но щом концесионерът не плати таксата, това не е ли достатъчно основание да се разстрогне концесията и студената вода да я изпие концесионерът, а не държавата, т.е. данъкоплатците?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 58 минути , vorbis каза:

Не съм запознат с процедурите, но щом концесионерът не плати таксата, това не е ли достатъчно основание да се разстрогне концесията и студената вода да я изпие концесионерът, а не държавата, т.е. данъкоплатците?

Ако не платят няма да има никакви отрицателни финансови последствия за държавата. Но концесиониерът има срок от около година, за да плати, така че докато не изтече този срок не се знае каква ще е развръзката.

Връзка към коментар
На 7.11.2020 г. в 20:46, lyubo21 каза:

Това можеше да е смешно, ако не беше жалко...

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2020/11/07/4136124_predkoncesionno_letishte_sofiia_vdiga_drastichno/

 

Летете пеша, бе!

 

Много ми допадна това заглавие. За разлика от всичко останало около идеята 😡

 

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2020/11/13/4138573_letete_pesha_be/?fbclid=IwAR3ZnQ2X_e1ILWblQH4UatshR7P42ljB7RqkMwpb3CKvb96RiQfUQLCPnEU

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

Преди няколко дни летях от там и наистина нещата са доста трагични пусто празно мрачно и ,ако наистина се допусне да се вдигнат таксите ,ще продължи затъването.Направи ми впечатление ,че дори нямаше почти никаква коледна украса.На летище Варна поне от към  украса са се постарали доста.Друго ,което забелязах на летище Варна ,че автобусите ,които извозват пътниците от и до самолета и обратно са ги пенсионирали май :).Всички пътници от терминала до самолета се качват пеша на борда,което на мен повече ми допада,от това да съм с  100 човека в автобуса на куп.Считам го ,като нещо положително породено от корона-кризата 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
преди 2 часа, Мари Николова каза:

Wizz Air осъди летище София и ГВА заради еднаквите такси на двата терминала

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2021/01/26/4167349_wizz_air_osudi_letishte_sofiia_i_gva_zaradi_ednakvite/

Ако ГВА и летището имаха малко повече акъл, щяха да затворят Т2 и да преместят десетината полета на ден на Т1. Той е достатъчно просторен за днешната обстановка (а за съжаление и вероятно до края на 2021 като гледам)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Някои щрихи какви ще са краткосрочните приоритети на концесионера

 

И.Ц.:За съжаление през последните години инвестициите са били крайно недостатъчни и затова състоянието на активите не е добро, това се вижда от всички. Добрата новина е, че летище София има потенциал за развитие и това ще бъде в нашия фокус. Имаме план за първите 100 дни, който беше одобрен от надзорния съвет. Той включва промяна на облика на Терминал 2, залата за заминаващи, зона за почивка и работа, по-добър интернет. Ще има детски кът с интерактивно дигитално пространство. Ще осигурим по-богат избор на храни и напитки, като идеята на оператора - летище Мюнхен, е усещането за градска автентичност от центъра на София да се пренесе и на летището. Ще подобрим хигиената и тоалетните помещения. Ще закупим униформи за всички служители на летището и се надяваме да изградим култура на работа и обслужване, която да подобри преживяването на всички, които преминават през входната врата на България.
В рамките на година ще обособим и паркинг за краткосрочен престой на Терминал 2. Там ще може да се паркира до 15 минути безплатно.
В момента правим проучване дали да преместим целия трафик от Терминал 1 към Терминал 2, предвид ниските нива на трафик. Ако вземем това решение, това ще изисква разширяване на капацитета на Терминал 2 и може да се случи през следващите две години. Сградата на Терминал 1 ще бъде трансформирана в бизнес сграда. Първоначалната инвестиция ще бъде в стария и новия терминал, които ще са фокус през първите три години, както и ремонт на пистата и други спешни инвестиции.
T. Д.: Всичко, което Илияна каза, е свързано с фокуса ни върху изживяването на клиента. В дългосрочен план искаме да направим летището зелено. Не можем да направим нищо за горивото на самолетите, но откъм ефикасност, дигитализация и нови технологии, енергия, вода - в момента изработваме план, който ще засегне всичко, което ще правим в бъдеще.
Също така след преговорите с правителството вдигнахме и собствения си ангажимент за инвестиции до 624 млн. евро и ще изградим новия Терминал 3 до 10 години.

 

Цялото интервю тук

https://www.capital.bg/biznes/transport/2021/05/20/4211712_koncesionerut_na_letishte_sofiia_moje_da_suberem/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Имам въпрос към когото е излитал от летището скоро - има ли още мобилна секция на Ramus за правене на бързи тестове там, или вече не?
Трябва да летя за Берлин или утре или във Вторник, та се чудя къде би било най-бързо да си направя бърз антигенен тест.

Ако вече няма, просто ще го направя в центъра, но е добре да се знае по принцип.

Връзка към коментар

Здравейте, един бърз въпрос. Дали някой има идея в магазините на терминал едно продават ли български знамена? Трябва ми спешно, че не си намирам моето, а утре сутринта няма много от къде да се купи май.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Krum4ov каза:

Здравейте, един бърз въпрос. Дали някой има идея в магазините на терминал едно продават ли български знамена? Трябва ми спешно, че не си намирам моето, а утре сутринта няма много от къде да се купи май.

Ако си от София-Метро(магазина) работи денонощно!

Има български знамена с различни размери...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Току що и аз проверих. Продават. Изненадаха се, че някой разпространява зловредни слухове. 

Дани, какви зловредни слухове, бе?

Аз лично го твърдя. На 4 март летяхме за Дубай - не продаваха - всичкият алкохол, беше замрежен с червени ленти, мислехме да си купим туй-онуй, не можахме.

На 11 юни летяхме за Катания, фрий шопът беше почти празен, ни парфюми, ни цигари, нищо,  та аз ги питах, дали няма да ги закриват. Алкохол не продаваха.

Говоря за магазина на Т1, на излитане.

Ако след това са заредили - друг въпрос, ма да не се правят на ощипани моми.

 

преди 3 часа, iMari каза:

@AlexandraKo, нали ти питаше дали се продава алкохол на Т1? Проверих, ама забравих да пиша. 🙂

Продават, много добре са заредили.

Благодаря ти!

Връзка към коментар
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Току що и аз проверих. Продават. Изненадаха се, че някой разпространява зловредни слухове. 

 

преди 13 минути , AlexandraKo каза:

Дани, какви зловредни слухове, бе?

Аз лично го твърдя. На 4 март летяхме за Дубай - не продаваха - всичкият алкохол, беше замрежен с червени ленти, мислехме да си купим туй-онуй, не можахме.

На 11 юни летяхме за Катания, фрий шопът беше почти празен, ни парфюми, ни цигари, нищо,  та аз ги питах, дали няма да ги закриват.

И ние така през юни бяхме силно притеснени :grin:, че рафтовете с пиячката са запечатани с ленти :ohmy:, а и като цяло беше много опразнен магазинът.  Може би нещо се сменят наематели и/или правят инвентаризация.  Във всеки случай - както тогава любезно ми припомни една от продавачките - в отсрещния магазин (точно срещу основния ан Т1) си се продава алкохол с пълна пара. Така се успокоихме, въздъхнахме с облекчение и отидохме там да заредим гориво! :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Фил каза:

 

И ние така през юни бяхме силно притеснени :grin:, че рафтовете с пиячката са запечатани с ленти :ohmy:, а и като цяло беше много опразнен магазинът.  Може би нещо се сменят наематели и/или правят инвентаризация.  Във всеки случай - както тогава любезно ми припомни една от продавачките - в отсрещния магазин (точно срещу основния ан Т1) си се продава алкохол с пълна пара. Така се успокоихме, въздъхнахме с облекчение и отидохме там да заредим гориво! :grin:

Да, ама там, само нашенски алкохол - мента и мастика и разни ракии, дет не ни понасят на изтънчения вкус:))):laugh1::hang3:

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.