Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Освен в София само на летища в САЩ не вадя течности , но там са с ново поколение скенери и вече не се налага , а в София не знам защо се радваме на такова ларж отношение.Може би тук си имаме ново поколение хора-скенери ? Във всеки случай не се оплаквам ни най-малко!Там обаче всички трябва да се събуват , не знам кое е по-досадното 😉

 

 

Пробвал съм неведнъж да ги оставя в ръчния багаж по различни други летища ,но поне на няколко пъти са ме връщали през скенера или са отделяли чантата за проверка.Вече не ми се губи време в експерименти и карам по устав, освен в София разбира се 

 

А иначе има новина от летището. Кой ли нещастен робот ще пратят да чисти WC-тата.

https://btvnovinite.bg/bulgaria/sofie-robotcheto-ot-singapur-koeto-veche-pochistva-letishte-sofija.html

 

П.П. Не е от година-две , никога не вадя течности в София и са съвсем единични случаите в които някой служител е правил проблем.Възможно е в последните години и тук да разполагат с ново оборудване ,но и със старото беше същото.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Откакто през последната година-две не е необходимо да се вадят течности при проверка, софийското летище ми стана едно от най-любимите в Европа. За сметка на това обаче, рамките през които преминаваш са изключително чувствителни и по правило съпругата ми е отделяна за допълнителна проверка заради банели или бижута. По-лошо е отношението на служителите, които са вечно намусени и доста груби в отношението си към хора, които очевидно по-рядко пътуват и изпитват затруднения с процедурите по вадене на електроника, сваляне на колани, обувки и т.н...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , stanimir каза:

Може би тук си имаме ново поколение хора-скенери ?

В интерес на истината са доста добри. Веднъж един явно новообучаващ се кадър тръгна на отваря багажа ми след скенера, но колегата му, който стоеше на екрана го спря, обърна се към мен и като ясновидец изстреля" Имате в багажа червило в метална капсула. " Потвърдих. Новобранеца му хвърли поглед, пълен с благоговение. 😃

Но колкото по-добре пътниците са подготвени за изискванията на секюрити, толкова по-бързо минават проверките. Опашките стават точно заради такива, които не са наясно или се надяват, че тях няма да ги проверят. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди две седмици летях през Айндховен и там има екрани с огромни надписи да не вадиш електроника и течности от багажа, явно новото поколение скенери налазват лека полека.

 

Иначе на нашия си терминал 1 опашките си ги има и при 1 планиран полет в близкия час, те там работят с по една кошница на скенер, максимум един човек може да са се разхвърля в даден момент. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

това с липсата на необходимост да показваш плика с течности на софийското летище за мен е абсолютна новост, пак научих нещо, пише ли го някъде около лентите или просто си се знае? със сигурност имам спомен, че всеки път са ни казвали - вадете течности и електроника, махайте колани и часовници, нещо такова

Връзка към коментар
преди 1 час, boogy83 каза:

Не може люто в ръчния багаж

😂😂

А кисело или сладко може ли?

И на мен в София не ми искаха да вадя нищо напоследък. Даже минахме с едно миниатюрно ножче, тип "гедоре", което синът ми беше забравил в раницата. На връщане от Болоня го показах предварително на проверяващите и пак го пуснаха - било малко.

Връзка към коментар

Както писах по-горе, от година-две е така. Поне през месец летим обикновено през Т2 и мога да потвърдя със сигурност. За Т1 не знам как е, просто рядко минаваме оттам, но като цяло би трябвало правилата да са еднакви и за двата терминала...

Връзка към коментар
Преди 1 час, Zaro каза:

😂😂

А кисело или сладко може ли?

И на мен в София не ми искаха да вадя нищо напоследък. Даже минахме с едно миниатюрно ножче, тип "гедоре", което синът ми беше забравил в раницата. На връщане от Болоня го показах предварително на проверяващите и пак го пуснаха - било малко.

Кисело не съм носил, ама сладкото го пусна 😄

Ножче тип нокторезачка със ножче в нея не е проблем, ако е до 5-6см. И все пак никога не нося...хем не ти върши никака рабта, хем има риск от разправии 😉 

Връзка към коментар

В момента таблото на летище София. Час в момента, час на полет и очакван час.

Чудих се дали не е за тема "Хумор".

20221209_191403.jpg

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 22 минути , vl_stamboliev каза:

В момента таблото на летище София. Час в момента, час на полет и очакван час.

Чудих се дали не е за тема "Хумор".

/cdn-cgi/mirage/15e7bc97a48dc45133bee12fc9a3231aad7a4194192c5641c1801fae18e3f911/1280/https://magelanci.com/uploads/monthly_2022_12/20221209_191403.jpg.320e7db13cd29b5aab72d5fdf4516bed.jpg

Оказа се, че ще има закъснение и очакваният час ще е 20:40.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Прeди промяната на Терминал 2: Летище София ще претърпи ИТ трансформация за 10 милиона лева.

Глaвнaтa инфopмaциoннa cиcтeмa нa лeтищe Coфия щe бъдe изцялo cмeнeнa в cлeдвaщитe мeceци, oбявиxa oт aepoпopтa. Глoбaлни и бългapcĸи ИT ĸoмпaнии, мoгaт дa зaявят интepec дo 2 дeĸeмвpи и дa пoдaдaт oфepти дo 23 дeĸeмвpи. Cyмaтa, ĸoятo щe бъдe oтдeлeнa зa пpoмянaтa нa ИT инфpacтpyĸтypaтa нa лeтищeтo e в paзмep нa 10 милиoнa лeвa. 

Какво ще се промени?

Cиcтeмaтa зa yпpaвлeниe нa лeтищнитe oпepaции - АОМЅ, ce вoди "гpъбнaĸът" нa дигитaлнитe пpoцecи нa лeтищeтo. Tя oбxвaщa дeйнocтитe oт peгиcтpaция зa пoлeт, yпpaвлeниe нa пoлeтнитe изxoди, caлoнитe зa гocти, caмoлeтнитe cтoянĸи, пoлeтнaтa инфopмaция и мнoгo дpyги oпepaции нa тepитopиятa нa aepoпopтa, cвъpзaни c oбcлyжвaнe нa пътници, caмoлeти и бaгaж.

Как ще се трансформира Терминал 2

Пpoцecът пo пpoмянaтa нa Tepминaл 2 пpeдвиждa yвeличeниe нa нeгoвия ĸaпaцитeт, ĸoйтo дa ocигypи oбcлyжвaнe нa пoлeтитe, изпълнявaни дo мoмeнтa oт Tepминaл 1. Cтapият тepминaл щe зaпaзи cвoятa aвтeнтичнocт нa cгpaдa c apxитeĸтypнa cтoйнocт, нo щe ce cдoбиe c нoвa фyнĸциoнaлнocт - BИΠ и бизнec aвиaция.

Идeятa e дo 2028 гoдинa coфийcĸият aepoпopт дa cтaнe 5-звeзднo peгиoнaлнo лeтищe и тoвa дa cтaнe блaгoдapeниe нa oбнoвявaнeтo нa Tepминaл 2.

Tepминaл 2 щe бъдe ocнoвнo peĸoнcтpyиpaн, ĸaтo щe бъдaт пpeмecтeни и пoчти двoйнo yвeличeни гишeтaтa зa чeĸ-ин. Зaлoжeнa e и пълнa пoдмянa нa cиcтeмaтa зa yпpaвлeниe нa бaгaж и yдвoявaнe нa лeнтитe зa пpиcтигaщ бaгaж.

Bътpeшнитe линии щe бъдaт пpeмecтeни и тaĸa пътyвaщитe дo Bapнa и Бypгac щe имaт дocтъп дo вcичĸи yдoбcтвa нa тepминaлa. Πpeдcтoи дa бъдaт пycнaти в eĸcплoaтaция близo 2000 ĸвaдpaтни мeтpa нaпълнo нoви тъpгoвcĸи плoщи, ĸoитo ca oбcлyжвaни oт нaй-гoлeмия oпepaтop в cвeтa - Dufrу.

Щe бъдe yдвoeн ĸaпaцитeтът нa пpoвepĸaтa зa cигypнocт - oт 6 нa 11 пyнĸтa и щe ce изгpaдят 3 дoпълнитeлни pъĸaвa, ĸoитo дa oбcлyжвaт и шиpoĸo-фюзeлaжни caмoлeти. Πлaниpaн e и цялocтeн peдизaйн нa гopнoтo нивo нa Tepминaл 2, ĸъдeтo щe ce paзпoлoжaт бизнec caлoнитe.

 

За повече инфо цък.

Хайде честито! 

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Като стана дума за проверките, да обърна внимание на нещо, което сигурно повечето си го знаете, но все пак ...
То хем  и аз го знам, но какво се разсеях последния път ... и  взех, че се прекарах като същински новобранец. :grin: 
Става дума за това, че на стария терминал 1, на скенерите, които са от дясната страна, човек като избира на коя от двете опашки да застане, НЕ трябва да се нарежда на опашката най-вдясно, по простата причина, че там минават (естествено най-отпред без да чакат) екипажите и служителите на летището. 
Та както споменах по-горе, на последното пътуване направих тази грешка, понеже уж имаше по-малко хора. Пък и се бяха натрупали няколко обстоятелства: изпуснах си едно метро - 15-тина минути, изпуснах един шатъл от Т2 към Т1 - още 15-тина минути и накаря като се наредих на грешната опашка :dash1: , където минаха 3-4  екипажа и още 7-8 човека от персонала на летището :huh:  си отвисях повече от половин час на тая проверка, а иначе уж имаше под 10 човека на опашката.  
Та после като минах паспортен контрол и пристигнах на гейта, вече беше започнал бординга, а моите спътници предполагам бяха леко изнервени от закъснението ми. :rolleyes:

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Ardent каза:

LT предполагам е local time, а Z какво животно е? 

Z - Zulu time, или "нулевото"(Zero, UTC+0), което основно се ползва в авиацията. София е +2 зимата и +3 лятото, та от там идва и това 18:40(Z), вместо 20:40(LT)

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 3 часа, epetkov каза:

От летището ни призовават да летим с международните си паспорти

Чудесно, а ние ги призоваваме да направят необходимото, така че машините да работят винаги и то всичките! 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 1 час, Mistela каза:

https://www.24chasa.bg/biznes/article/13355931


Нов безплатен портал събира на едно място цялата полетна информация

На пръв поглед не изглежда много по различно от флайтрадара, а и регистрацията малко ме поизнерви.

 

Ха парола, ма не такава, ха сега ползвай софтуерен authenticator. Ама само един от трите дето ги пише, друг не може. После въведи кода от аутентикатора. И име на устройството ти. Името не може да е това което искаш, дай друго. А сега си влез в пощата и кликни на линка. А сега пак си въведи паролата. Аре пак  код от аутентикатора. Честито вътре си, ама имаш само default access. Ако искаш по-гъзарски кликни тук. Не исках. Ха честит ти флайтрадар, ама само на покритието от нашенското РВД.

 

Ако някой намери от къде да виждам мълниите дето ги обещават в статията да каже, ще го черпя една бира тук.

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mistela каза:

https://www.24chasa.bg/biznes/article/13355931


Нов безплатен портал събира на едно място цялата полетна информация

'айде и тези са безаналогови 🤣:

Цитат

Това е система, която няма аналог в света.

Flightradar явно пере и прави яйца на очи.

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Затягат мерките за сигурност на Летище София

Повод са установени при тайна проверка на ЕК пропуски при преминаването на пътници с ръчен багаж

21:44 | 20 декември 2022 

 

https://m.dir.bg/dnes/obshtestvo/zatyagat-merkite-za-sigurnost-na-letishte-sofiya

Връзка към коментар
преди 14 часа, Ardent каза:

Ако някой намери от къде да виждам мълниите дето ги обещават в статията да каже

Очаквам и числата от тотото да предсказват. Опитах няколко пъти да се добера до заветния финал, ама не ми бе писано. Не, че ми е притрябвал, ама все пак. Нещо ново и ( логично ) по-добро. Ама..... греда. Иначе на обещания го докарват. Като един бивш министър на транспорта дето беше с мераци за самолетна линия до Луната, пардон до Скопие. Ама си остана само с куриерстването. И мечтата да направи Щръклево резервно летище на Букурещ.  

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.