Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

С преместването на паспортния контрол се надявам да върнат възможността да се ползва лаунджа и за вътрешните полети, които вероятно ще ги преместят горе и оная безумна кошара ще бъде затворена за сметка на още чек ин гишета, които ще отворят за да поемат трафика от Т1.

Премествайки кабините за паспортен контрол се чудя дали няма да премстят по-навътре секюритито и да се отвори повече място за проверки с което да бъде възможно и поемане на трафика от Т1 още от март?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , thomas каза:

В такъв случай се сещам и за още един вариант - Терминал 1 да остане само за вътрешни и шенгенски полети, а нешенгенските на нискотарифните да се преместят на Терминал 2.

Е това няма как да стане по ред причини и слава богу.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Фил каза:

И основният магазин  на Т1 (все пак летищата от това печелят)  ще трябва да остане само за едната зона или и него да го разделят по някакъв начин. 

Все по-логично ми се струва нешенгенските полети да се преместят на Терминал 2, а Терминал 1 да остане изцяло за вътрешни и шенгенски. Естествено, ако не го затворят напълно, което също не е изключено.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Jorro каза:

Е това няма как да стане по ред причини и слава богу.

Изброй бързо три. Защото аз и за една не се сещам. Тъй или иначе всички пристигащи полети на нискотарифните от Терминал 1 вече се случват на Терминал 2 през нощта. Пистите са общи... Да не говорим, че Терминал 1 може и просто да бъде затворен, след като обслужването вече ще стане по-бързо, а даже и в момента половината гейтове на Терминал 2 са празни, та празни.

Връзка към коментар
преди 57 минути , thomas каза:

В такъв случай се сещам и за още един вариант - Терминал 1 да остане само за вътрешни и шенгенски полети, а нешенгенските на нискотарифните да се преместят на Терминал 2.

Според мен ще стане точно обратното.

Терминал 2 да е за Шенген, а терминал 1 да е за нешенгенските полети.

 

Но може би целия Терминал 1 може и да го закрият ама и така няма логика, защото ще правят Терминал 3.... какво ще стане с Терминал 1 тогава....

https://www.economic.bg/bg/a/view/sof-kynekt-zapochva-proektiraneto-na-terminal-3-na-letishte-sofija

 

Много ще ми е интересно какво ще стане и на мен 😇

 

 

Иначе дано скоро ни приемат напълно към Шенген, защото тези опашки по границата /Гърция и Румъния/ и това не си е работа.......

Ето примерно на мен Солун ми е 120 км., но заради границита не мога да си сметка колко време ще ми е необходимо и пак трябва да тръгна доста по-рано, а съм само на 1 и 10 минути до летището и паркингите са по-евтини и от София. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 39 минути , Иван Попов каза:

Според мен ще стане точно обратното.

Терминал 2 да е за Шенген, а терминал 1 да е за нешенгенските полети.

 

И аз си помислих отначало същото. Но при това положение ще трябва да прехвърлят там всички полети до Англия, a пък Лондон е най-натоварената дестинация от София, което ще бъде някакъв апокалипсис за Т1.

Дано концесионерът го е проработил това, щото иначе по стара българска традиция апокалипсис ще има.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 44 минути , Иван Попов каза:

Според мен ще стане точно обратното.

Терминал 2 да е за Шенген, а терминал 1 да е за нешенгенските полети.

 

Но може би целия Терминал 1 може и да го закрият ама и така няма логика, защото ще правят Терминал 3.... какво ще стане с Терминал 1 тогава....

https://www.economic.bg/bg/a/view/sof-kynekt-zapochva-proektiraneto-na-terminal-3-na-letishte-sofija

 

Много ще ми е интересно какво ще стане и на мен 😇

 

 

Иначе дано скоро ни приемат напълно към Шенген, защото тези опашки по границата /Гърция и Румъния/ и това не си е работа.......

Ето примерно на мен Солун ми е 120 км., но заради границита не мога да си сметка колко време ще ми е необходимо и пак трябва да тръгна доста по-рано, а съм само на 1 и 10 минути до летището и паркингите са по-евтини и от София. 

 

О, не, твърдо няма да е това. Големите авиокомпании няма да се дадат да кацат на терминал от 50-те години - без ръкави, малък, неудобен... А и изградените гишета за паспортен контрол след 7/8 гейт в коридор Б на Терминал 2 ясно показват къде ще бъде преместена граничната проверка. Докато на Терминал 1, където са нискотарифните, повечето полети са в посока Шенген.

Връзка към коментар
преди 46 минути , neuromancer каза:

Нали отдавна беше решено да се затваря Т1, само дето се бавят нещо. Няма смисъл да го преустройват него.

То сега май няма достатъчно паркинги на Т2,а ако прехвърлят и тези от Т1. До 2030 ще се разшири Т2 с още гейтове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, thomas каза:

Изброй бързо три. Защото аз и за една не се сещам. Тъй или иначе всички пристигащи полети на нискотарифните от Терминал 1 вече се случват на Терминал 2 през нощта. Пистите са общи... Да не говорим, че Терминал 1 може и просто да бъде затворен, след като обслужването вече ще стане по-бързо, а даже и в момента половината гейтове на Терминал 2 са празни, та празни.

Защото Т1 няма капацитет за толкова много полети е най-малкото

Луфтханза групата няма да приеме да я обслужват на Т1 и няма логична причина това да се прави

Т1 е предвиден за затваряне, има си съгласуван план за развитие на летището и той не включва Т1 да се ползва за редовните полети

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 30 минути , Zaro каза:

 

...

Дано концесионерът го е проработил това, ...

 

Ти пък... Какъв е този необоснован оптимизъм.

 

Нищо чудно България да се самоограничи и да влезнем в Шенген само по море, поради липса на готовност на великите ни летища.

 

 

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 5 минути , ven62 каза:

Ти пък... Какъв е този необоснован оптимизъм.

 

Нищо чудно България да се самоограничи и да влезнем в Шенген само по море, поради липса на готовност на великите ни летища.

 

 

Няма да се изненадам да го отложат най-малкото, защото не са готови. По принцип в Хърватска мисля, че имаха такова забавяне с около 3 месеца....

Връзка към коментар
преди 24 минути , Jorro каза:

Няма да се изненадам да го отложат най-малкото, защото не са готови. По принцип в Хърватска мисля, че имаха такова забавяне с около 3 месеца....

Хърватия влезе в Шенген на 1 януари 2023. Проверките по летищата бяха премахнати от 26 март, но не защото хърватите са се издънили в нещо, а защото промяната трябва да съвпада със смяната на зимното полетно разписание.  За нас и Румъния  проверките би трябвало да паднат на 31 март. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 31 минути , tonik каза:

Хърватия влезе в Шенген на 1 януари 2023. Проверките по летищата бяха премахнати от 26 март, но не защото хърватите са се издънили в нещо, а защото промяната трябва да съвпада със смяната на зимното полетно разписание.  За нас и Румъния  проверките би трябвало да паднат на 31 март. 

Аз не съм казал, че са се издънили, просто помня, че имаха забавяне за летищата не знаех, че е заради разписание на полети, мислех че им трябва време да си обособят зони за шенген и нешенген полети, защото по спомен паспортната проверка и на тях им беше веднага след секюрити като при нас.

Връзка към коментар
преди 3 часа, adreno каза:

T1 си е супер. Супер компактно и бързо се минава - от секюрити до гейта са има-няма 100 крачки.

1 час преди полета е достатъчен.

Не обикаляш безсмислени празни пространства.

Има магазини, кафе.

С багажите се справят доста по-бързо.

Единствения минус там е състоянието на тоалетните.

Аз пък съм смутен от това мнение ...

Колко повече време ти трябва да стигнеш до последните гейтове на Т2? 1-2-3мин?

Ако има добра огранизация и служители, проверките са бързи, но какво общо има това с големината на терминала (не говорим за Атина или Франкфурт де)?

Има ли място къде да се седне? По-скоро не ...

На всяко по-голямо летище има свободно място, дори и да е малко в страни. Но на Т1 просто няма такова място ...

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Jorro каза:

Защото Т1 няма капацитет за толкова много полети е най-малкото

Луфтханза групата няма да приеме да я обслужват на Т1 и няма логична причина това да се прави

Т1 е предвиден за затваряне, има си съгласуван план за развитие на летището и той не включва Т1 да се ползва за редовните полети

 

Ама кой казва, че Терминал 1 ще поеме ВСИЧКИ шенгенски полети? Имам предвид там да останат само шенгенските нискотарифни и вътрешните. А извъншенгенските нискотарифни да се преместят на Терминал 2.

Връзка към коментар

Аз не разбирам защо се фокусирате върху летище София. За мен далеч по-важно е, че влизането в Шенген ще ми спести безумното кръгче на VIE на един и същи терминал, огромният преход от нешенгенски до шенгенски гейт на FRA или безсмислената обиколка на MUC. Въобще не ми е проблем минаването през машинките на Т2 в София, което отнема броени минути. Мислете глобално, а не регионално...

  • Харесвам 17
Връзка към коментар
В момента, Duke каза:

Аз не разбирам защо се фокусирате върху летище София. За мен далеч по-важно е, че влизането в Шенген ще ми спести безумното кръгче на VIE на един и същи терминал, огромният преход от нешенгенски до шенгенски гейт на FRA или безсмислената обиколка на MUC. Въобще не ми е проблем минаването през машинките на Т2 в София, което отнема броени минути. Мислете глобално, а не регионално...

Именно. И аз от вчера водя тоя спор във Фейсбук с хора, които ми обясняват, че нищо нямало да се промени, само щели да ни влязат повече мигранти. Изприщвам се от кратки връзки на Мюнхен, Виена, Париж или Франкфурт (и не само), при които трябва да обикалям като гламав и да губя по половин час и нагоре, защото идвам от нешенгенска държава.

Връзка към коментар

Т2 си е предвиден за полети в и извън Шенген. Та високите номера B-гейтове са за извън шенгенски полети, там има будки за граничен контрол, а досегашният граничен контрол ще изчезне. Шенгенските полети ще останат на малките номера В-гейтове, както и автобусните от долния етаж В1-В4. Извън шенгенски ще станат от В9 нататък, включително по - новите автобусни в дъното на пиъра. Гейтовете А и С ще останат за шенгенски полети.

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
Преди 1 час, randi каза:

Т2 си е предвиден за полети в и извън Шенген. Та високите номера B-гейтове са за извън шенгенски полети, там има будки за граничен контрол, а досегашният граничен контрол ще изчезне. Шенгенските полети ще останат на малките номера В-гейтове, както и автобусните от долния етаж В1-В4. Извън шенгенски ще станат от В9 нататък, включително по - новите автобусни в дъното на пиъра. Гейтовете А и С ще останат за шенгенски полети.

Така е. Само се чудя къде ще преместят полетите до Истанбул при положение че не съм забелязал да има (работещ) гейт с ръкав на високите В-номера.

Сигурен съм, че летището трябва да се е подготвяло за влизането ни в Шенген. Дано се справят и намерят решения за всичко до края на март, защото иначе отиваме на следващата смяна на разписание края на октомври.

 

Но дори и да не успеят дотогава, важното е, че ще имаме доста облекчения не само в София, а в цялото Шенгенско пространство и вероятно по-добри възможности за нови линии.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 минути , Aureliano каза:

Само се чудя къде ще преместят полетите до Истанбул при положение че не съм забелязал да има (работещ) гейт с ръкав на високите В-номера

Пак може на гейт А като сложат една митническа кабинка на входа му и когато има полет ще идва полицай.Когато няма ще заключат гейта.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Един коментар от темата за летището във форума за строителство:

 

Цитат

По повод Шенген концесионера е готов отдавна и наистина там няма големи опции и изненади. Търкиш, Катар, Дубай отиват на автобус, предупредени са макар и да не са много доволни. Миналия месец в разговор с Кабайеро той беше на 100% убеден, че влизаме в пространството по въздух, явно е имал информация от посолството на Испания. Все пак те председателстваха. 

...

Миналата година именно когато са били проверките от ЕК за готовността ни, концесионера е показал в момента как разделят потока с ония подвижни оградки, които разпъваха и гонеха хората от заведенията и местата за изчакване, за да минат пасажерите. Леко са се били втрещили от българското изобретение

 

  • Харесвам 2
  • Шок 2
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • lyubo21
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.