Прескочи до съдържание

Селски туризъм


goldeneyeful

Препоръчани мнения

Подтикната от темата за дългия уикенд и местата, които посетих през този период, както и тютюнопушенето :D, реших да Ви попитам  - какво мислите за този вид туризъм? 

 

"Няколко дни престой в традиционна селска къща с двор, може да накара всеки да преосмисли живота си и да открие очарованието на Българското село" - споделяте ли това мнение?

 

Другото - какво мислите за био храните или иначе казано, тези храни, които се отглеждат без да бъдат натовяравени с изкуствени примеси и грижливо отгледани от добросъвестни  жители на селото?

 

Аз за себе си ще кажа, че най-хубавият селски туризъм съм изкарала в Родопите, и най-вкусно приготвената био храна съм яла там.

 

ПС: ако има такива сред Вас, които са правили такъв туризъм в чужбина, нека разкажат.  :)

Редактирано от goldeneyeful
Връзка към коментар

Става все по-модерен селският туризъм, но е в доста широки граници. Според мен би трябвало да представлява едно доста изчистено от всякакви спа-отклонения място, където да си по-близо до природата и по-далеч от модерния начин на живот, но в България един от най-известните био комплекси, който парадира с простата на селото нощувките започват от 260лв. :fool: За био-храната, която се продава по магазините също съм с особено мнение, защото според мен е незаслужено скъпа ;) А човек, който живее на село и поминака му е земеделието със сигурност си пръска продукцията с препарати, иначе няма да има какво да обере като дойде време. Разбира се, аз също съм на мнение, че по-вкусна храна от тази на село няма!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз в България не съм бил. Щото да спиш в селска къща в Ягодина например за мен не е селски туризъм.

Тук в Бразилия има такива хотелчета, във ферма и децата могат да видят кончета, телета и кокошки на живо, да ги хранят и пр. че иначе в града нямакъде да видиш :-)

Връзка към коментар

Не знам селото колко може да предразположи към преосмисляне на живота, но може да е прекрасно място за истинска почивка, далеч от шума на града...

Само аз ли смятам, че определението "био храна" е абсурдно - дори холандските зеленчуци растат на истински стръкове, които са си биологичен вид - как това ги прави "не био" храна?

Връзка към коментар

 

Само аз ли смятам, че определението "био храна" е абсурдно - дори холандските зеленчуци растат на истински стръкове, които са си биологичен вид - как това ги прави "не био" храна?

Терминът "био" (органик) явно означава просто храна, за да не се въвежда термин " изкуствена, синтетична храна", че някак много грубо звучи. Преди 20 години храната беше само био и нямаше друга, та не се е налагало уточнение. Очевидно с появата на шедьоврите на химическата промишленост е необходимо да се прави разграничение.

 

Далече съм от вярването, че в био магазините храната е био - просто поредния рекламен трик!

 

А селският туризъм е толкова селски, колкото био храната е био.

Връзка към коментар

А селският туризъм е толкова селски, колкото био храната е био.

 

Псилютно. Ако ви се ходи на селски туризъм, хващайте там колата, влака, автобуса или каквото е и идете до някое село, ама не в къща за селски туризъм. Пийнете три люти ракии в местната кръчма, ако е оцеляла и така :D

 

Относно храната - аз като живеещ на село мога да кажа, че тук всички торят (освен нас), но основно с оборски тор. Което пак си е по-добре от промишленото земеделие. 

Връзка към коментар

Псилютно. Ако ви се ходи на селски туризъм, хващайте там колата, влака, автобуса или каквото е и идете до някое село, ама не в къща за селски туризъм. Пийнете три люти ракии в местната кръчма, ако е оцеляла и така :D

После елате да прекопаете доматите, да варосате дръвчетата и да подквасите млякото. Ама на втория ден като ви загрубеят ръцете и ще си надраскате тъч скрийна на айфончето! :telephone:

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Те и холандските домати са органик (органични) - съставени са от прилично сложни органични съединения (въглеводороди), расли са на истински биологичен стрък (био), а всички твърдят, че не били "био" и "органик", може би подведения от пластмасовия вкус... :D
Коя ли умна главица от маркетинговия отдел, която е пропускала часовете по химия и биология, е въвела тази терминология... :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Абе не знам защо така крайно и песимистично се изказвате, ама аз като градско чедо извличам удоволствието от такава почивка на макс. И, да, нямах предвид "био" като търговска ниша, ами чисто и просто продукти, расли в градинки и дворове на селски къщи.

Редактирано от goldeneyeful
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идеята на селския туризъм е не да се наядеш с доматите на бабата и да изпиеш шльокавицата на дядото, а да си прекараш дните така, както един селски човек го прави - яденето на доматите и пиенето на ракийка е само част от програмата.

 

Другото си е почивка сред природата.

Връзка към коментар

То това го правя като си отида на моето село и не виждам да е туризъм :)

Значи селският туризъм не е за теб.

Ние имаме познати семейства, чиито деца (7-13 год) не са виждали ни кокошки, ни патки, да не говорим за пуйки, телета и други "екзотични" представители на животинския вид, които иначе са им в чинията всяка вечер.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така е, за съжаление. То и "на село" се превърна в " на вилата" и съвсем нямат шанс децата.

Както и да, отплеснахме се - за мен селският туризъм има своето очарование под каквато и форма да е, стига да е в малки "опаковки" т.е. да е малко семейно хотелче или къща за гости, не в огромни комплекси с обслужване по стаите :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Няма нищо по-вкусно от току що откъснат домат от градината която преди това си полял примерно. А, ако и има и някоя друга крастивичка и малко домашно овче/козе сиренце - идилия. Аз също мисля, че селският туризъм малко криво се резбир в България, като отиване на село и плющене на пържоли и лежане. За мен, като един човек който основно си изкарва хляба с главата си и неполагащ физически усилия в ежедневието си е голямо разнообразие и удоволствие отвреме на време да направя гореописаната процедура.

 

А що се отнася до така наречените BIO неща - малко съм скептичен и аз по две причини. Първо - повечето ама наистина био производители нямат пари да се сертифицират и продават стоката си буквално на нивата. Второ спазването на някакви правила за неизползване на дадени химикали и торове води до използване на други средства за торене и обезпаразитяване - което води до нов вид рискове за здравето, тоест от трън та на глог.

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Както Бисер казва, голяма част от това, че доматите на село там са по-вкусни се дължи на атмосферата. Да си го откъснеш сам, да го нарежеш, да седнеш да си го изядеш сред тишина и спокойствие. Мисля, че същия домат домъкнат в София, изяден в крайпътно заведение около, което минават ТИР-ове няма да има същия вкус :) И тоя фактор за вкуса е доста по-силен от пръскането и химическите добавки. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Абе доматите от село откъснати там и донесени в София пак бяха вкусни  :)

Тия домати дето ги продават по магазините са сорт, който е селектиран да трае повече и да не се разваля, а не да е вкусен.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Абе доматите от село откъснати там и донесени в София пак бяха вкусни  :)

Тия домати дето ги продават по магазините са сорт, който е селектиран да трае повече и да не се разваля, а не да е вкусен.

 

Още веднъж псилютно. Зеленчуците по магазините са от сортове, които дават голям добив и издържат дълго на транспортиране. Те рядко са от най-вкусните, да не говорим, че често дозряват по пътя (откъснати).

 

Например тази година си засях тиквички Патисон и кръгли от Пиаченца - сортове, които не може да намерите в магазина.

Връзка към коментар

И, да, нямах предвид "био" като търговска ниша, ами чисто и просто продукти, расли в градинки и дворове на селски къщи.

 

Е, та то едното няма нищо общо с другото. "Био" продуктите са тест за улавяне на "шаран на гола кука". 

Ама нали сега е модерно био та био. Ай сиктир. Тия дето купуват био не знаят как изглежда селски домат. 

Връзка към коментар

Е, та то едното няма нищо общо с другото. "Био" продуктите са тест за улавяне на "шаран на гола кука". 

Ама нали сега е модерно био та био. Ай сиктир. Тия дето купуват био не знаят как изглежда селски домат. 

Я вземе се сбийте, поне да е по-тихо.  :D

Връзка към коментар

Е, та то едното няма нищо общо с другото. "Био" продуктите са тест за улавяне на "шаран на гола кука". 

Ама нали сега е модерно био та био. Ай сиктир. Тия дето купуват био не знаят как изглежда селски домат. 

Добре де, дай синоним на думата "био", та да не ти вади толкова очите. Пределно ясно става от темата, че не става въпрос за търговия, а за съвсем друг аспект на значението "био".

Връзка към коментар

Добре де, дай синоним на думата "био", та да не ти вади толкова очите. Пределно ясно става от темата, че не става въпрос за търговия, а за съвсем друг аспект на значението "био".

 

Градински домат/краставица/маруля и т.н. Ай наздраве!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.