Прескочи до съдържание

1 ден в Дрезден


Spqr

Препоръчани мнения

Маршрутът е за около седем часа. Еднодневно пътешествие от Берлин и връщане в столицата вечерта. Начална и крайна точка ж.п. /автогарата. Автобусът е най-добрата опция. Не е влак. 

 

Споделям маршрута в три части.

 

Дрезден 1

Дрезден 2

Дрезден 3

Връзка към коментар

За един ден бих се ограничил с първата част на маршрута с посещение  в Цвингера и Албертинума и част от Дрезден 2 до гарата.Другото е просто уморително,особено ако предния ден си изкарал в Потсдам.

Връзка към коментар

Другото е просто уморително,особено ако предния ден си изкарал в Потсдам.

 

Възможно е да се случи точно така, но се стремя да са максимално наситени. На място почти винаги има нещо, което отпада.

 

Сега ще споделя шокът в Дрезден. Честно, подскочих и невярващо очуден: "Възможно ли е, да не би да е някой друг"? Мостът от 1949г. до 1990г. е бил наименован... Georgi Dimitroff. Абсолютен шок. Даже си казвам, дали е точно този, за когото си мисля. В Саксония, в Дрезден, точно този мост... 40 години... Георги Димитров. Не е истина. В Wiki са го пропуснали тоз интересен факт.  :rolleyes:

Връзка към коментар

Възможно е да се случи точно така, но се стремя да са максимално наситени. На място почти винаги има нещо, което отпада.

 

Сега ще споделя шокът в Дрезден. Честно, подскочих и невярващо очуден: "Възможно ли е, да не би да е някой друг"? Мостът от 1949г. до 1990г. е бил наименован... Georgi Dimitroff. Абсолютен шок. Даже си казвам, дали е точно този, за когото си мисля. В Саксония, в Дрезден, точно този мост... 40 години... Георги Димитров. Не е истина. В Wiki са го пропуснали тоз интересен факт.  :rolleyes:

Разбира се,че на същия Георги Димитров.

Връзка към коментар

Историята винаги е любопитна и поднася на пръв поглед странни неща :)

Такова е било времето в Източна Германия, а Г.Димитров е фигура по това време - съответно си има улица, кръстена на него.

Бул. Евлоги и Христо Георгиеви в София през Втората световна война е бил кръстен в чест на фюрера.

Пък и не само той.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_streets_named_after_Adolf_Hitler

По-късно "Цариградско шосе" беше "Ленин" и т.н. Конюнктура, какво да се прави.

 

А конкретно по темата - Дрезден е прекрасен град. Ако ти е първо посещение, каквото успееш покрий по трите маршрута. Друг път ще се връщаш с удоволствие. Като запален почитател на Италия, ще се изненадаш приятно какво може да предложи Германия.

Връзка към коментар

Мисля,че и площада се казваше ГДимитров този който е сега Theater Platz или някъде то него,след моста до църквата.

 

Сега проверих. Не е Theaterplatz, а площадът до него, точно до моста: Schloßplatz

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Понеже се връщам от Дрезден преди няколко дни, мисля, че най- добре е просто да се порзаходиш. Това Цвингера, Албертиниум... не са това музеи за посещение тичешком. Единствено мога да ти препоръчам Исторически Зелени сводове - това е нещото, което е достойно за да се види ако имаш малко време в Дрезден и ти трябват незбравими впечатления ! Но и за него са необходими минимум два часа ! Разбира се Цвингера можеш да видиш откъм вътрешния двор - там се влиза свободно, но след Потсдам...

Връзка към коментар

 Разбира се Цвингера можеш да видиш откъм вътрешния двор - там се влиза свободно, но след Потсдам...

 

В общи линни съм почитател на музеи с изкуство, не толкова на дворцов интериор. Цвингерът със сигурност бих го посетил, но за жалост го затварят за един - два месеца. За Зелените сводове ще си помисля, но предвид малкото време... А и планирам разходка отвъд реката. Там също има интересни места.

Връзка към коментар

В общи линни съм почитател на музеи с изкуство, не толкова на дворцов интериор. 

За Зелените Сводове... Това е ИЗКУСТВО ! ( всичките букви неслучайно са главни !!! ). А доколкото знам затварят не целия Цвингер, а само Галерията на Старите Майстори ( тука буквите трябва да са поне триетажни ), но може и да бъркам...

 Абе за седем часа... поразходи се, поседни, пийни биричка... това е от мен !

 Поздрави !

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 10 месеца по-късно ...

Според мен въпросът по-скоро трябва да се приема като реторичен. Миналата година ние също бяхме в Прага и за ден прескочихме до Дрезден. Бяхме с лек автомобил и така пътят не е много дълъг, не знам как е с влак или автобус, но предполагам, че пак няма да загубите много време.

Дрезден е красив град и хубавото е, че много от забележителностите му са близко една до друга, което позволява да го разгледате спокойно за един ден. Може би знаете, че наричат Дрезден Флоренция на Елба. Според мен архитектурата е различна, на спокойно може да се каже, че и двата града са прекрасни, разположени на река, със собствена атмосфера, великолепни сгради и много изкуство.

За мен изумителното в Дрезден е това, че по време на Втората световна война градът е бил сринат почти до основи, но са успели да го възстановят, при това главно с частни дарения, и ако не ти е известен този факт, обикаляйки сега, може и да не разбереш каква разруха е била и какво е станало с дружни усилия.

А какво може да се види: двореца "Цвингер", всъщност цял комплекс, уникален както отвън, така и отвътре, ако сте любители на изобразителното изкуство, особено старите майстори /за най-известна картина се посочва "Сикстинската мадона" на Рафаело/, операта "Семпер" и Фрауенкирхе. В зависимост от това какви са интересите ви можете да видите и работното време на обектите. Разбира се, обикаляйки наоколо може да се насладите на други исторически сгради, на някои църкви, на реката, както и да поседнете и хапнете и пийнете нещо типично немско.   

Аз лично горещо препоръчвам поне ден за Дрезден!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.