Прескочи до съдържание

Исландия на кино за магеланци


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

Магеланци,

на 23-ти септември започва фестивалът за филми от Скандинавия и Прибалтика "Северно сияние". Искаме да ви поканим на прожекцията на филма "Исландия наведнъж" на 26 септември (събота) от 21.00ч. в Дома на киното.

Тук ще намерите кратко инфо за филма:

http://www.pozorcompany.com/islandiya_severno_siyanie.html

 

Може ли тези, които са сигурни, че ще дойдат да потвърдят, за да изготвим един списък, който да предадем на разпоредителите в киното, за да ви пускат в залата. Ще трябват само име и фамилия.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Здравко, здравей, разчитам, че ще ги докараш в Лъки в Пловдив, както каза. Принципно не ми е трудно за час и половина да литна по магистралата за едно кино, но едно на ръка, че тук има доста хора, които мога да доведа и имат интерес, а не могат да пътуват, и второ - ще е прекрасно да стане ежегодна традиция фестивалът под тепетата. Миналата година ти водих средно по 4-5 човека на филм. А сега тук живнаха нещата още повече след "Пловдив 2019" - много арт народ, много туризъм, музика, киномани, цял творчески квартал в Капана.  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не мога да видя Исландия на кино, защото по същото време ще гледам Исландия на живо...ирония :)

 

Щастливец си ти! Така като гледам, крайно време е с теб да обсъдим преименуването на форума на "Магеланци точка ком с разширено изучаване на Исландия"  :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравко, здравей, разчитам, че ще ги докараш в Лъки в Пловдив, както каза. Принципно не ми е трудно за час и половина да литна по магистралата за едно кино, но едно на ръка, че тук има доста хора, които мога да доведа и имат интерес, а не могат да пътуват, и второ - ще е прекрасно да стане ежегодна традиция фестивалът под тепетата. Миналата година ти водих средно по 4-5 човека на филм. А сега тук живнаха нещата още повече след "Пловдив 2019" - много арт народ, много туризъм, музика, киномани, цял творчески квартал в Капана.  

Ще го има фестивала и в Пловдив. През октомври ще е, още не сме уточнили датите, но почти всички филми ще ги има и в Пловдив. А "Исландия наведнъж" със сигурност е в програмата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз, и другото ми Аз :) Поли май ти ще трябва списъка да правиш, като най организирана.

cck, здрасти! А твоето и на другото Аз имена имам ли ги записани в магеланския списък? Че май нямам от теб, ама другото Аз може да ми ги е пратило :)
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

И аз се присъединявам към горните благодарности!

Жестта беше голям! Надявам се и аз скоро да я видя!

Благодаря на Здравко и Ангел и надявам се до скоро, на някоя сбирка, че и ние да почерпим по бирка.

:)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз да изкажа благодарности за поканата. Върнах се виртуално на този наистина екзотичен остров. Чакаме ви на някоя сбирка да разказвате на живо и за вашите приключения :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Голямо БЛАГОДАРЯ от мен на Здравко и Ангел! Нагледах се на красиви пейзажи от Исландия, а и без друго съм си зарибена и ме влече на там...

Пък и като се съчетае такъв филм с концентрирано магеланско присъствие, стана още по-хубаво :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След "XL" (преведен като "Пълен разврат") обмислям сериозно да се прегледам в психодиспансера. :blink: Дори на мен, като виден любител на всичко исландско и приятно-порочно, психарията тук ми дойде доста в повече. Има една тънка граница, когато показваш бруталното и табуто, която, ако преминеш, дори само с една сцена (а тук бяха доволно повече) остават съмнения, че нещата са самоцелни и малко се зарязва изкуството. Не съм света вода ненапита с викториански морал, оценявам и актьорската игра, и наградите на продукцията, но май това не е моя филм. За мен не всяко прекрачване на граници значи изкуство. Беше лека изненада за мен, че от 17 човека в малката зала, две-трети бяха млади момичета  :blink:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Този съм го пропуснала  :) , вероятно защото не съм младо момиче. Диаметрално противоположни са филмите за Сибелиус и Амундсен - информативни и без шокиращи елементи.  :) Харесаха ми и другите - "Без сълзи", "Тюнюн с аромат на череша" и "Срещата на випуска". Европейското кино носи усещането, че четеш книга - в него и мълчанието, и пейзажът имат смисъл...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Наистина, има нещо космическо в тези филми от "Северно сияние". Софиянци вече сте ги гледали, а светлината от екрана им пътува 10 дни до Пловдив, та ги гледаме чак сега ние...  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много хубаво, че гледате филмите, пък и ги коментирате :) Пътуваха 10 дни до Пловдив, защото си имат график, а после ще ги гледат и в Търново, и Горна Оряховица, а пък варненци чак догодина. Като с всеки изминал град броят на филмите намалява, ама с времето сиянието отслабва, та затова.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

HEILD (преведен "Исландия наведнъж") - просто прекрасен! Визуална поезия! Режисьорът проследи всички стихии и елементи в много умела концептуална рамка. Няма кадър без внушение, музика без консонанс с мястото. Едно голямо браво на Петур Гудмундсон. Човек е свикнал да облича такъв тип кино без наратив с епитети "депресарско", "прекалено изтънчено" или просто "импресии", като онези ручейчета с дежурния Вивалди, преживящи сърнички в Странджа и поклащащи се вейки, с които се запълваше ефирно време от Хачо Бояджиев, докато народът чиннопреклонно си чакаше Шатовалон, ехидната усмивка на Ахим Лаурицен или новия виц на Къци. Но и в трите случая човек тук ще сгреши. Кадрите са напълно основателно лишни от коментар, величествени, в своя апогей, защото въздействат много повече от думите. Вкарват те в сюжет без реплики чрез засилване на другите ти сетива, както при немите хора. А исландската музика във филма е музика на пространството, на вулканичния бийт, на нестройните, дълги тонове, ала Соулстафур и Бьорк. Дисонансът не те дразни, а прекрасно подхожда на катаклизмите на мястото. Много познати за мен места, много настръхващи, емоционални моменти.

Визуалната култура на българина в 21 в., жестоко пострадала от агресивни 3Д-та и холивудски ефекти (украсена с пуканки и мляскане, късно влизане и вдигане на хората по редовете с неспирни телефони), а и вкъщи с 300 канала кабеларка, пълна с висш експресионизъм тип "Цура от Злокучене честити закланото прасе с Талибан кючек", има вопиюща нужда от този филм. Дистанцирайте се дори от природо-научното естество на NG, Discovery, Travel TV, Nature в него. Тук има не толкова бягство от реалността, колкото ням разказ за рафиниране на сетивата ти. Нещо, към което Исландия определено предразполага.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Afinn ("Старчето") - свеж, забавен, но и философски, сериозен. Определено трудна за постигане комбинация - така да живееш, камо ли да направиш такъв филм. Защо? Ами не е лесно да погледнеш на старостта и смъртта по веселяшки начин - всякакви мити там метафизици ряпа да ядат - правили са го успешно само траките, Монти Пайтън и Пратчет. Общочовешки проблем е пречупен през комичните неволи на главния герой - с общество, работа, жена, при лекаря, с дъщеря и зет пънкар. Но не смърди на гериатрия с елементи на кисело мляко и чене в чашка, а се буди искрена симпатия и бурен смях в залата. А изводите си ги правиш сам (както обичам). Харесах филма.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.