Прескочи до съдържание

Косово, Македония


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци, не съм писал отдавна. Заминавам за Косово, по-точно Пея на гости на близка приятелка, която работи там. На отиване сме с колата и, а на връщане ще се прибирам сам. Мисля да мина през Прищина или Скопие по пътя. На мен Балканите са ми малко тъмна Индия, така че нямам много идея каква има за правене или гледане. Предполагам, ще тръгна от Пея понеделник сутринта с автобус.

От там се чудя дали да отделя един ден на Прищина или на Скопие? Коя столица повече си заслужава? Знам, че от Скопие има по-лесни връзки до София или дори Пловдив. 

Как да уплътня ден с преспиване в Скопие? И изобщо струва ли си преспиването или да хвана някакъв нощен транспорт, влак или автобус, ако изобщо има? Лесно ли се минават границите? Благодаря предварително!  


Отново ми се дублира темата, съжалявам. Ако може, заключете другата.. 

Редактирано от Kaloyan89
Връзка към коментар

Здравейте Магеланци, не съм писал отдавна. Заминавам за Косово, по-точно Пея на гости на близка приятелка, която работи там. На отиване сме с колата и, а на връщане ще се прибирам сам. Мисля да мина през Прищина или Скопие по пътя. На мен Балканите са ми малко тъмна Индия, така че нямам много идея каква има за правене или гледане. Предполагам, ще тръгна от Пея понеделник сутринта с автобус.

 

От там се чудя дали да отделя един ден на Прищина или на Скопие? Коя столица повече си заслужава? Знам, че от Скопие има по-лесни връзки до София или дори Пловдив. 

 

Как да уплътня ден с преспиване в Скопие? И изобщо струва ли си преспиването или да хвана някакъв нощен транспорт, влак или автобус, ако изобщо има? Лесно ли се минават границите? Благодаря предварително!  

Отново ми се дублира темата, съжалявам. Ако може, заключете другата.. 

Здрасти! Не сме ходили в Прищина, ама сме чували хора, които не могат да определят коя от тези двете е най-скучната столица в Европа. Иначе в Скопие може да загубиш 3-4 часа, за да обиколиш Старата чаршия и цялата албанска част, която всъщност е едно от малкото автентични места в града. Има един хотел "Арка", може да се качиш на последния етаж, стават хубави панорамни снимки. Зад хотел "Арка" пък има много старо заведение - "Галерия 7", държат го албанци и е много вкусно.

https://foursquare.com/v/galerija7/4cc4426a914137043480c155

 

Качи се и до калето, и там може да загубиш максимум един час.

Иначе и ние следващия петък ще ходим до Скопие, ама на концерт на Мориси. Ще останем там една нощ и след това ще се отправим към Косово, където ще сме 2 дни в Призрен, защото всички казват, че това е градът, който трябва да се види в Косово, и една нощувка все пак имаме в Прищина, да видим дали наистина е толкова скучно.

Редактирано от Здравко Ангел
Връзка към коментар

Здрасти! Не сме ходили в Прищина, ама сме чували хора, които не могат да определят коя от тези двете е най-скучната столица в Европа. 

 

Тази година ги проверих и двете. И наградата за най-скучна столица в Европа с огромна преднина, печели ... Подгорица, Черна гора.

 

От Прищина и Скопие, по-интересното е Скопие, дотолкова че поне има стара чаршия с турски кафенета и кебапчийници, кичозни монументални сгради и безброй споменици, а в Прищина има само югославско соц планиране и пост-социалистически стихиен хаос. Македония обаче е винаги лесно достъпна, та ако ще ходиш в Косово, по добре си стой там. А най-хубавият град за нощуване (и изобщо) там е Призрен. Отделно - ако сте с кола - най-голямата атракция са сръбските средновековни православни манастири - Печката патриаршия, Дечанския и Грачаницa. До Печката патриаршия даже и пеша може да се стигне от центъра на Печ (Пея). За съжаление още не съм сварил да кача снимките (освен няколко във fb)

 

Границите се минават лесно.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Благодаря много. Времето ще е малко, а аз отивам повече на гости, отколкото на туризъм... та не знам дали ще остане време за Призрен този път. Но поне в Скопие да се завъртя из центъра да видя на какво прилича. От там с нощния автобус за София или Пловдив. 

Връзка към коментар

За пътуване из/до Македония, а предполагам и Косово, с кола, ще ви трябва зелена карта. Тази, която сега я дават с гражданската отговорност, не е достатъчна, и трябва да си вземете зелена карта с изрично покритие за Македония. През март ходих до Македония с колата и на границата гледаха повече зелената карта, отколкото личната ми карта.

Връзка към коментар

Да пробвам ли следващата седмица?

 

Пробвай, ама пробвай наистина, не да ги питаш предварително дали става с лична карта, защото най-вероятно ще ти кажат, че не става (така поне правеха черногорците във времената, когато вече ставаше официално с лична карта). Подаваш картата с отвеяно изражение и ако не я приемат, питаш учудено защо не става, като из целия балкански полуостров я приемат. И ако пак не става, вече си подаваш паспорта (или побягваш наобратно с викове "Косово je Србиja", както бих направил аз в подобна ситуация :)))

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За Косово трябва паспорт. И бият печат на влизане. За всички останали в региона става и с лична карта. Сърбите вече не правят циркове на влизане от Косово да поништват печати. За Сърбия, Македония, Албания и Черна гора, ако си с кола, искат зелена карта. За Косово не важи. Трябва да си направиш застраховка на границата. За лека кола за минимум време (15 дни май) е 15 евро. Това е причината българите да избягват да минават транзит през Косово.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз подавах документите, точно както Meidj предписва. На албанската граница се съжалих над тях. С трудно прикрито злорадство. Ако бях подал паспорт, машината щеше да ми прочете данните автоматично. Личната карта оня си игра да я преписва цялата, компютърът му зависна и почна отначало. Три пъти! Мина.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Прибрах се от Скопие. Не ходих до Косово, защото се оказа, че съм си изгубил паспорта май :( не можах да го намеря преди тръгване, ще поровя сега из нас и ще трябва да правя бърза поръчка ако го няма. На софийското летище звъннах, защото подозирам, че там съм го загубил, но не бяха много отзивчиви... Ще търся.

 

Скопие ми се стори много приятно, не скъпо. Едвам намерихме къде да пием по едно-две пиенета, всичко затваря в 1ч, освен дискотеките. В крайна сметка отидохме на един бар на Чаршията и си изкарахме весело. Градът е доста "монументален", на ръба на добрия вкус. Но пък без всички тези паметници щеше да е още един обикновен соц-град. А и възстановявали сгради от земетресението през 60-те, така че им прощавам. Другия път - Косово и Охрид.

Връзка към коментар

Но пък без всички тези паметници щеше да е още един обикновен соц-град.

 

Не е точно така. Скопие, преди да бъде налазен от паметници и кичозни псеведокласически грандомании, не беше обикновен, а уникален соц-град. В оригиналния смисъл на думата "уникален" - не непременно красив или поне угледен, даже напротив, а такъв, какъвто друг няма. Което се дължеше на възстановяването на града след опустошителното земетресение 1963, изравнило го със земята. Тито, тогава на върха на кариерата си на ухажван от Запада "необвързан" комунистически вожд, е могъл да си позволи с международна финанскова подкрепа да възложи проекта за възстановяване на арх. Кендзо Танге. Той е едно от най-големите имена на модния (до степен на догматичност) на запад (но не още на изток) след войната архитектурен модернизъм. Като в CV-то си е имал вече градоустройството и възстановяването на по подобен начин опустошената Хирошима. И същия стил - модернизъм с японски привкус - е приложил на Скопие. Аз съм общо взето съгласен с мнението, че проекът на Танге по никакъв начин не прилягаше на малък балкански град със средновековно кале и османска чаршия оттатък реката през гърбав каменен мост. А и понеже беше изпълнен само частично, улиците и сградите, човек имаше чувство, че от чисто високомерие са прокарани и подредени на чомпе на предземетръсния план (и здравия разум). Някои от емблематичните сгради, свързани с проекта, са вдъхновени от Танге дела на юго-македонски архитекти. А сега можеш ли изобщо да я намериш операта от 1980? Трудно! На кампанията по търсене на античкиот идентитетот Тангевата визия хептен не приляга и с новите строежи се търси обратната крайност - да се заличи. На някои от модернистичние сгради им се променят фасадите (с материали, подобни на ползваните в София, за топлоизолация, но с повече орнаментални финтифлюшки), а други се прикриват с нови строежи, които наподобяват, но в кичовизиран вид, порутени от земетресението здания от старите картички.

 

Ето една кратка справка на английски точно по темата:

http://www.failedarchitecture.com/masterplan-for-the-city-of-skopje-macedonia/

 

%D0%A2%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B5_002_%D0%A

Редактирано от домосед
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Те от едната крайност са стигнали до другата, а както всички знаем, най-добре е златната страна. Модернистичният град може да има функционалност, но поне според мен е лишен от всякаква естетика. Новите неолкасически сгради в Скопие пък са толкова натруфени с орнаменти, колони, финтифлюшки и паметници, че прилиат по-скоро на декори от филм за кича. Ясно е, че се прави за да се добие "национална гордост" и "идентитет", на което според мен Македония има право. Няма да се впускам в историо-политически разсъждения, но от чисто естетическа гледна точка, по-ми харесва така натруфено, отколкото сиво, правоъгълно и бетонно. Можеха да са малко по-sober само и не чак толкова натруфени.

Впрочем градът беше изключително чист, подреден и не видях никакви разноцветни изолации тип "тука има, тука нема" по жилищните блокове. Това само у нас съм виждал. .

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.