Прескочи до съдържание

Уикенд в Копривщица


Lindt

Препоръчани мнения

Миналата седмица никакви есенни цветове и разходка около Батак не видях, затова отиваме на поправителен в Копривщица този уикенд. Надявам се прогнозата да си остане слънчево-облачна без дъжд  :rolleyes:

 

Ще се радвам на препоръки за заведения, леки пътеки из широколистни гори, водопади/езера, обикновени локви в района. И алтернативни възможности при дъжд - има доста къщи-музеи, хубави църкви или музеи в района. 

 

Ще отидем до Панагюрище със сигурност, харесва ми този рудник Цар Асен - http://idi.bg/blogs/view/blog/2500.  

 

Въобще всякакви коментари и предложения ще са добре дошли и много полезни  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Копривщица е прекрасно местенце за събота и неделя. 

Определено си заслужава да се посетят всички музеи, като за тази цел преди се купуваше карта. Хубаво е човек да се потопи малко в миналото на България и да се почувства горд! 

Заведенията в Копривщица не са много  и е добре да се направи предварителна резервация, за да не се окажете без места. 

Пожелавам ви хубаво време!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Линд,аз бих ти препоръчала,ако не си резервирала,да се огледаш и в къщи за гости. Има добри попадения и ще ти готвят. Понеже имаме приятели там/също държат къща за гости,при антикварите се казва, а жената готви супер, ама не знам какви са условията, та не мога да препоръчам/ , пролетта минахме да ги видим и те самите казаха,че заведенията там не струват, много скъпи и никакво качество и ходят,като искат да са на заведение, в Стрелча. В самата Копривщица има какво да се разглежда, наоколо Старосел,ако не сте били... / за мен е близо,де, за някои може и да не е толкова/, в самата Стрелча, 10км., няма нищо за разглеждане,има само евтино спа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Линд,аз бих ти препоръчала,ако не си резервирала,да се огледаш и в къщи за гости. Има добри попадения и ще ти готвят. Понеже имаме приятели там/също държат къща за гости,при антикварите се казва, а жената готви супер, ама не знам какви са условията, та не мога да препоръчам/ , пролетта минахме да ги видим и те самите казаха,че заведенията там не струват, много скъпи и никакво качество и ходят,като искат да са на заведение, в Стрелча. В самата Копривщица има какво да се разглежда, наоколо Старосел,ако не сте били... / за мен е близо,де, за някои може и да не е толкова/, в самата Стрелча, 10км., няма нищо за разглеждане,има само евтино спа.

 

Ами резервирах в някаква къща за гости. Но не виждам предложения за храна. Аз съм ходила 3-4 пъти в Копривщица и също бих предпочела да не ям в тези заведения- доста ме подразниха последния път. От заведенията очаквам половин страница меню с готвена храна или пъстърва с пържени картофи. 

В Стрелча не помня да съм ходила, в Старосел също. Ще проверя и останалите от групата дали имат интерес и какво предлага. 

Връзка към коментар

Панагюрище през пролетта беше цялото разкопано в ремонти. Може вече да са го оправили, но не съм баш сигурен. Музеите и ресторантите си бачкат, ама си е едно такова леко неприятничко за общото усещане от мястото, ако ме разбирате ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм хапвала в Копривщица в Под старата круша.

Останахме доволни. Иначе като цяло да, заведенията там не струват. Заради туристите, които се изсипват събота и неделя, градчето отдавна е доста комерсиализирано.

В Стрелча и Панагюрище вероятно трябва препоръка за място, защото ние точно преди година бяхме за уикенд в Копривщица и на връщане, в неделя, решихме да обядваме, за разнообразие в Панагюрище.

Ей, не намерихме отворена кръчме. Целият град беше в дупки, освен това.

Накрая седнахме в ресторанта на някакъв хотел в центъра, но хич не струваше.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не е ли по-прилично да се слезе на юг в посока Мелник и околности, вместо да се прекара в планината един от последните есенни уЙкенди? :P

 

Не се сетих за Мелник  :blush: Помислих за Рила и Пирин, после за Родопите, и тогава осъзнах, че не обръщам никакво внимание на Стара планина. Исках широколистни гори, по възможност шарени, видях на картата Национален парк Централен Балкан в близост и запазих. Май не е много близо този парк всъщност, но така протече 20 минутното ми мислене преди резервация. 

Редактирано от Lindt
Връзка към коментар

Копривщица не е баш Балкан. Надолу към Мелник може и по-късно, стига да не вали.

Времето има значение, но откогато гонех есента си спомням, че цветовете са най-красиви около 20-26 октомври, това в ниски до средно високи планини (Родопите и Стара планина). В ниското малко по-късно.

Връзка към коментар

Панагюрище през пролетта беше цялото разкопано в ремонти. Може вече да са го оправили, но не съм баш сигурен. Музеите и ресторантите си бачкат, ама си е едно такова леко неприятничко за общото усещане от мястото, ако ме разбирате ;)

 

Трима от колегите са единодушни, че вече е ремонтирано и центърът е ок. Освен това се препоръчва първенство по фойерверки, което 3 поредни години се провежда в Панагюрище. Ако и догодина има, аз с удоволствие бих погледала.

Връзка към коментар

Аз вчера намерих къде хапнахме в Стрелча пролетра, хотел-механа 19 век. Много приятна,класическа механа с прилични цени и не лоши манджи. В петък и събота има музика/ чичко , който свири и пее/, репертоара му е голям, а какво точно пее,зависи от аудиторията. Мисълта ми е,че не е чалга,освен ако не се появят чалголюбци в заведението.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Интересно ми е дали посетихте онзи интересен рудник до Цар Асен.

Един подобен има и до Панагюрски колони.

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към коментар

Никаква охрана, той е изоставен. Намира се от дясната страна на пътя. След Левски има един рудник от лявата страна, който е над нивото на пътя. Този е след това от дясната страна. Няма да видите водата от колата, но ще видите горните 1-2 етажа. Спирате и вървите 20-30м до него.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Никаква охрана, той е изоставен. Намира се от дясната страна на пътя. След Левски има един рудник от лявата страна, който е над нивото на пътя. Този е след това от дясната страна. Няма да видите водата от колата, но ще видите горните 1-2 етажа. Спирате и вървите 20-30м до него.

 

На мен ми е интересно дали това, което

http://idi.bg/blogs/view/blog/2500 казват

 

"Мястото е странно красиво, но далеч не е 100% безопасно. На дъното на кратера се е събрала вода, която местните твърдят, че е пълна с всички възможни тежки метали и отровни химически съединения. Дори да преувеличават, вероятно има достатъчно истина в това твърдение. При проливни дъждове рудникът има „навика“ да се препълва и „обогатените“ му води да преливат в близката река Луда Яна, която захранва с питейна вода околните села."   

 

е вярно?

Връзка към коментар

Малко се обърках от статията. 

 

Първата снимка е рудник "Цар Асен", но втората на 99% съм сигурен, че е рудник "Елшица". 

 

Тук има две хипотези:

-Говорят за "Цар Асен". Доста трябва да се вдигне нивото на водата, за да прелее (вижда се от снимките)

-Говорят за "Елшица". По-вероятно е, защото са копали в хълма, т.е. не се е образувал "кратер", поне не толкова дълбок. Там имаше насипана пръст и прекарана тръба. Предполагам изпомпват водата над определено ниво (мислих, че работи рудникът, но сега виждам, че не работи и тръбата няма друго обяснение за мен)

 

А относно качеството на водата - бил съм навремето на практика около един такъв кратер в Кремиковци и бях предупреден да не се приближавам - наистина е силно отровна. Там беше наситено синя (доста по-синя от тази на рудник Медет).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.