Прескочи до съдържание

Почетните консули


Препоръчани мнения

А и двете страни имат аргументи. За мен лично, начина по който сестра ми беше излъгана да плати виза за Тайланд в момент, когато визите временно бяха безплатни накланя много против желанието ми да се занимавам с консултвото тук.

 

От отговорът ти и от коментарите на други участници във форума виждам, че не сте запознати с това какво е почетен консул.

В България няма посолство или консулство на кралство Тайланд! Има само почетен консул, което е съвсем друга хава! Почетният консул не получава заплата, сам си финансира офиса и заплатите на служителите и т.н.  Ако може да издава визи, като почетния консул на Тайланд, може да има и някакви приходи, но изобщо не е сигурно, че 100% от тези пари остават при него. В повечето случаи позицията на почетния консул е въпрос на престиж, но финансово си е дейност с голям минус.

 

Ако никой не беше поел почетното консулство на Тайланд за България, преди получаването на статута за VOA трябваше да пътувате до държава, където има посолство или консулство на Тайланд, което със сигурност щеше да ви струва много повече от 30 евро! Така погледнато Виктор Меламед е спестил милиони евро и загубено време за вадене на визи.

 

Не познавам Виктор Меламед и не съм вадил виза при него, но познавам други почетни консули и със сигурност мога да ви порвърдя, че това не е финансовата далавера на века! Далаверата за почетните консули е по скоро изграждането на мрежа с контакти и достъпа до висши държавни функционери в двете държави.

 

Моят познат почетен консул ми се оплакваше, че от време на време им организират курсове за да могат да си вършат по добре дейността, но самолетните билети до държавата назначила ги за консул и хотелите при престоя са си за тяхна лична сметка.

 

Ео малко информация по въпроса от вестник Труд цък.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В повечето случаи позицията на почетния консул е въпрос на престиж, но финансово си е дейност с голям минус.

 

...

 

Ео малко информация по въпроса от вестник Труд цък.

 

Ама никой не ги е карал насила да стават почетни консули, моля ти се! Пък като толкова много им тежи - да пускат кепенците! Ние ще се оправим някак.

 

В „Труд“ като гледам кои са почетни консули и ме втриса. Юнак до юнака, мила моя майно льо... (С малки изключения)

Връзка към коментар

Ама никой не ги е карал насила да стават почетни консули, моля ти се! Пък като толкова много им тежи - да пускат кепенците! Ние ще се оправим някак.

 

В „Труд“ като гледам кои са почетни консули и ме втриса. Юнак до юнака, мила моя майно льо... (С малки изключения)

 

Разбира се, че никой не ги е карал насила да стават почетни консули, но когато ползваш услуга на почетен консул е добре да знаеш, че той не е държавен служител и сам финансира организирането на тази услуга. Ако ти иска пари е за да си покрие разходите, а не за да те прецака.

 

Никой не те кара и теб обаче да им ползваш техните услуги. Може да отидеш да посолство в съседна държава или да ползваш VOA (ако има).

 

Почетни консули по принцип стават или някакви далавераджии, които искат да капитализират връзките които може да им осигури почетното консулство или хора с мисия, които милеят за развитието на междудържавните отношения. Нормално е последните да са малцинство, защото малко хора са готови да инвестират собствени пари и време за общото благо!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ами до колкото разбирам, може да заменим почетен консул с тур. агенция и ще разберем общо взето какво имат предвид някой хора в тази тема. И те покриват разходи, и те на теория гледат да вършат услуга и предлагат уж някакво удобство. С тази разлика, че при почетното консулство общо взето говорим за монопол. 

 

Сестра ми беше таксувана пълна сума за виза, в период когато бяха безплатни. Не просто административна такса или надценка, която е нормално човека да си вземе за усилията, организацията и труда на служителите. Временната промоция на тайландското правителство той я превърна в промоция за него. Може и наистина дейността да е на загуба, ама не мисля и че сестра ми трябва насилствено да е благотворително дружество. 

 

Разбира се, избора си е бил неин. Ама си нямаш на представа колко хора го правят тоя избор без да разберат, че имат алтернатива. Защото консулство звучи достатъчно представително и авторитетно като място, където няма да те излъжат. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От отговорът ти и от коментарите на други участници във форума виждам, че не сте запознати с това какво е почетен консул.

В България няма посолство или консулство на кралство Тайланд! Има само почетен консул, което е съвсем друга хава! П

 

Много се извинявам за оф-топика - ако е такъв - но аз лично съм подавала документи за виза на сина ми - няколко месечна, за обучение, мисля беше 2011 година. Имаше си консулство - пресечка на Витошка... Хубавото беше че можеше да не се подава лично. За себе си съм вадила от Лондон, но само лично - никакви куриери и от сорта, за което чета относно България. Толкова ли са различни системите за вадене на виза, интересно... 

Връзка към коментар

Почетния консул е особена институция. Спокойно може да функционира паралелно с действащо консулство / посолство.

Истересното е, че почетния консул работи "за своя сметка" и няма дипломатически имунитет.

Подробен анализ има в тази докторантска работа.

Почетните консули на България в чужбина не издават визи.

Почетните консули в България на други държави с много малки изключения (Тайланд например) също не издават визи, което пък е решение на самата държава.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами до колкото разбирам, може да заменим почетен консул с тур. агенция и ще разберем общо взето какво имат предвид някой хора в тази тема. И те покриват разходи, и те на теория гледат да вършат услуга и предлагат уж някакво удобство. С тази разлика, че при почетното консулство общо взето говорим за монопол. 

 

Сестра ми беше таксувана пълна сума за виза, в период когато бяха безплатни. Не просто административна такса или надценка, която е нормално човека да си вземе за усилията, организацията и труда на служителите. Временната промоция на тайландското правителство той я превърна в промоция за него. Може и наистина дейността да е на загуба, ама не мисля и че сестра ми трябва насилствено да е благотворително дружество. 

 

Разбира се, избора си е бил неин. Ама си нямаш на представа колко хора го правят тоя избор без да разберат, че имат алтернатива. Защото консулство звучи достатъчно представително и авторитетно като място, където няма да те излъжат. 

 

Какво разбираш под монопол? В България няма посолство или консулство на Тайланд и ти си свободен да се обърнеш към което и да е редовно посолство или консулство на Тайланд света, където щеше да получиш промоцията!

 

Почетното консулство на Тайланд не е редовно консулство. Не знам каква е договорката на Меламед с Тайланд, но издаването на визи е административна дейност с много разходи, която не е типична за повечето почетни консули. Възможно е да са се споразумяли Меламед да финансира всички разходи, но да се компенсира от от таксите за виза.

 

Какво би направил обаче на негово място ако Тайладското правителство реши да подпомогне туризма с безплатни визи, но без да компенсира почетните си консули за загубите? Ще финансираш загубите от джоба си за да не развалиш имиджа на Тайланд или ще им кажеш да си гледат работата и ще продължиш да взимаш такси?

 

Поддръжката на офис с един служител струва минимум 20-30 000 лева годишно! Малко хора биха преглътнали такава загуба, без предварително да са поемали такъв ангажимент. За да си върже разходите трябва да издаде миниму 500 визи годишно, но с двама служители минимум бройката може да скочи и двойно.

 

Да не говорим, че тези 30 евро, които е взел Меламед вероятно са по малко от колкото една туристическа агенция би взела за услугата да ти набавят “безплатната“ виза от някое посолство в чужбина.

 

Познавайки какво е отношението на други държави към почетните консули по скоро бих обвинил правителството на Тайланд, че не е измислило начин и при почетните консули визата да е също безплатна.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

ОК, влизаме в някакви детайли, за които нито ти, нито аз имаме представа. И въобще не ме интересува колко им струва издръжката на персонал и какви са приходите, и каква им е била договорката в промоционалния период. По-скоро си мисля, че през него просто тайландското правителство не си е взимало сумата за визата, която несъмнено получава извън него. Отказвам да си повярвам, че това е някаква благотворителна организация, на която трябва да се дават пари с благодарност, докато целия свят с нормални посолства предлага същото безплатно и това да ми звучи напълно нормално.

 

Нито аз ще те убедя нещо, нито ти мен. Peace.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Разгледах списъка на почетните консули - българи и направо се хванах за главата. Ами че то е пълно с всякаква измет там - и това не го съдя от вестниците, а познавам част от консулите лично. Ако съответните държави разчитат тези хора да градят имиджа им в България, то явно изобщо не предполагат какъв автогол си вкарват.

ПС. Не става дума за Меламед - от него нямам впечатления.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.