Прескочи до съдържание

Топ 10 на малките градове в Европа...


Препоръчани мнения

Хубава тема, няколко от мене:

 

Белфаст, Северна Ирландия (не е много малък)

Дери / Лондондери, Северна Ирландия

Фиумичино, Италия

Хафнарфьордур, Исландия

Кефлавик, Исландия

Батуми, Грузия

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз малко да понахалствам, ама може ли 1-2 изречения обяснения какво им е специалното на тия градове :)

 

И аз апелирам за същото. Още в началото на темата помолих именно това. Идеята не е просто да изреждаме населени места, а да посочим и причините поради които са ни впечатлили...

Връзка към коментар

Aми някой места трудно се обясняват ... например Бергамо.

Просто се кефиш и имаш чуството , че се връщаш  векове назад  . Забравям всички злободневни проблеми и се отнасям  :)

 

П.С. Между другото надявам се да не звучи странно , но обичам да посещавам някой гробищни паркове.. Знаете как  във Франция са си като музеи на открито , а по-известните с карти и пътеводители на кой кой е в парцелите .

Действа ми страшно успокояващо и се разхождам с голямо удоволствие.

 

Веднага споменавам - Монпарнас и Пер Ла Шез в Париж , Монако, Сен Пол де Венс , Ница ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Aми някой места трудно се обясняват ... например Бергамо.

Просто се кефиш и имаш чуството , че се връщаш  векове назад  . Забравям всички злободневни проблеми и се отнасям  :)

 

П.С. Между другото надявам се да не звучи странно , но обичам да посещавам някой гробищни паркове.. Знаете как  във Франция са си като музеи на открито , а по-известните с карти и пътеводители на кой кой е в парцелите .

Действа ми страшно успокояващо и се разхождам с голямо удоволствие.

 

Веднага споменавам - Монпарнас и Пер Ла Шез в Париж , Монако, Сен Пол де Венс , Ница ...

На мен не ми е странно посещението на гобищни паркове. В Пер Ла Шез обиколихме по картата фаворитите си и толкова, но в миланското Cimitero Monumentale половин ден не ни стигна да разгледаме...музей на скулптурата на открито, така бих го нарекла. Дано успея да кача някоя снимка...

За Бергамо, освен всичко друго,  бих допълнила - много чисто, спокойно и подредено градче.

post-395-0-82899100-1373298024_thumb.jpg

post-395-0-54715300-1373299284_thumb.jpg

post-395-0-27012000-1373299327_thumb.jpg

Редактирано от Zara
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

1.Саламанка - невероятна атмосфера, страхотна архитекрура и най-красивият градски площад, който съм виждала.post-6046-0-52597600-1469640897_thumb.jpgpost-6046-0-36971800-1469640986_thumb.jpgpost-6046-0-80023000-1469641127_thumb.jpg

 

2.Матера - мястото е известно с жилищата си изсечени в скалите и наистина е уникално, трябва да се преживее.

 

post-6046-0-11780200-1469641811_thumb.jpgpost-6046-0-74957400-1469641831_thumb.jpgpost-6046-0-59122400-1469641853_thumb.jpgpost-6046-0-44069300-1469641888_thumb.jpgpost-6046-0-89572300-1469641911_thumb.jpg

 

3.Сеговия - заради акведукта и замъка, но освен това градът е много красивpost-6046-0-38405800-1469642188_thumb.jpgpost-6046-0-78573000-1469642202_thumb.jpg

 

4.Толедо - просто атмосферата е невероятна, а и има много какво да се види.Катедралата е истинско съкровище.

 

post-6046-0-67340000-1469642589_thumb.jpg

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Присъединявам се за Лювен и Делфт.

 

Чудя се, как се дефинира "малък град", защото за мен Дюселдорф определено не е малък град. Е, може би не е топ-туристическа дестинация, но пък някои го определят като "Милано на севера", че е модна столица един вид.

 

От последното ми приключение по пътищата на Европа добавям Rothenburg ob der Tauber. Повтарям го вече няколко пъти, в различни теми. Градчето, ама наистина е градче има очарованието на старите баварски градчета, със специфична архитектура и атмосфера, средновековни крепостни стени,...  сгушено в планинска верига на север от Мюнхен (сега видях че е съвсем близо до Ансбах, но това е друга тема).

 

От скромните си пътешествия по Бенелюкс и северна Франция добавям Сен Мало и Страсбург, и Моншау в Германия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

П.С. Между другото надявам се да не звучи странно , но обичам да посещавам някой гробищни паркове.. 

 

 И аз, и аз... при това навсякъде (без България). 

В Хавана (Куба) е едно от най-красивите, които съм виждала. Препоръчвам. 

 

За да е по темата: Не мога да посоча имена, защото като цяло малките градове навсякъде много ме очароват. А в Италия даже предпочитам селата, както и селските кръчми/ресторанти :-) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сейдисфьордур, североизточна Исландия - една идилия на края на света, почти сляла се с природата - фиордът, заливът, тишината, цветните къщи, караваната с исландския хотдог, спокойствието, сърдечните хора. Почти утопия.

IMG_8239.JPG

 

Джупивогур, югоизточна Исландия - порталът към Източните фиорди. Тук ще намерите не само хубава риба, разкошен музей, място за отсядане, добър супермаркет, но и малки елфски къщи, статуя на елен от еленови рога и прекрасно пристанище с чудни гледки. А и една българка от Силистра :)

IMG_7938.JPG

 

Акурейри, северна Исландия - да бяха само островърхите френски кафенета с хората навън. Ами то са корабчета за китове, рибари, футуристична катедрала, езера и голям фонтан, супер дисциплинирано движение, чистота, красиви паметници и сгради, величествени природни гледки на склона със сиви ниски облаци и бели петна от сняг

IMG_8708.JPG

 

Рейкявик, Исландия - за къде без него? Много от вас го намират за безинтересен, тръгвайки директно към природата, но пропускате много. Той е цветен, кипящ от живот, култура, паркове, красоти и не на последно място - изключително чист и приветлив

IMG_6383.JPG

 

Одда, югозападна Норвегия - особено ме впечатли тук Домът на науката. Вижте тази проста система от колела и как семпло, но ефективно учат децата на единици, десетици, стотици, хиляди, десетки хиляди и т.н., посредством обороти на колела:

IMG_1067.JPG

 

Берген, югозападна Норвегия - не и без добрия стар и красив Берген с прочутите си къщи, фуникулера, рибния пазар, площадите, тесните улички и Едвард Григ

IMG_1055.JPG

 

Керкира, остров Корфу - с дъха на кумкуат по улиците, с венецианската си двувърха крепост, топлите южни цветове и сгради, покъртителни залези и великолепни специалитети

Corfu%2B%252865%2529.JPG

 

Райне, Вестфалия, Германия - едва ли само заради разкошната си Розенкройцерова базилика, но и заради старите си бирарии, живописната река с патици, хубави мостове и пасторални маршрути за колело

D1000058.JPG 

 

Енсхеде, Нидерландия - място почти неизвестно на ходещите в Нидерландия. Малко, но старо градче, притежаващо всичко онова, което ви липсва в големия град след като сте разгледали задължителните забележителности 

P1120054.JPG

 

И разбира се моят прекрасен Пловдив, европейска столица на културата, който винаги ще си остане за мен "едно малко градче", където се връщам у дома

IMG_9102.jpg

 

  • Харесвам 20
Връзка към коментар

Горещо препоръчвам Албарасин, малко градче в Испания, в областта Арагон, постройките на което са построени от червена глина, каквато се намира в изобилие в областта. Градът е ограден от изключително интересно позиционирана крепостна стена, която е интегрирана в околните скалисти масиви на едноименната планина Сиера де Албарасин. 

 

ZAR1_1_ALBARRACIN.jpg

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
Дани Магелани

Ето и моите предложения за Топ 10 на малките градове в Европа:

 

1. Лука, Италия

Забравете за Вечният град, забравете за потъващата Венеция, забравете за ренесансовата столица Флоренция и се потопете в един от най-добре запазените и очарователни ренесансови градчета в Европа.

 

Това е част от крепостната стена на Лука, която опасва целият град и върху която има изградена пешеходна пътека за разходка. Обиколката на града пеша по тази пътека трае около час, но е незабравимо изживяване:

 

attachicon.gif526254_393150047388302_2075660504_n.jpg

 

2. Сан Марино, Сан Марино

Невероятно място! От едната страна е Адриатическо море, а от другата страна са Апенините:

 

attachicon.gif532701_391900657513241_1452643526_n.jpg

 

3. Каламбака, Гърция

Определено гледката към и от скалните манастири е неповторима:

 

attachicon.gif26729_102369929799650_1468780_n.jpg

 

4. Котор, Черна гора

Един от най-магнетичните и най-добре запазени средновековни градове, в които някога съм стъпвал:

 

attachicon.gif297358_241712412532067_8027462_n.jpg

 

5. Сиена, Италия

Искате да видите Тоскана, идете и вижте Сиена!

 

attachicon.gif8049_393437117359595_352580704_n.jpg

 

 

8. Дубровник, Хърватска

Лично аз сякаш предпочитам повече Будва в Черна гора, но все пак това е символът на адриатическото крайбрежие и няма как да се мине без него:

 

attachicon.gif302272_242187045817937_1564476_n.jpg

 

 

Към посочените от теб по-горе, които са и мои фаворити, но в друг ред, добавям още:Охрид, Синтра, Позитано, Верона/и всички прелестни малки италиански градчета, които за мен са ненадминати по своя дух и атмосфера/ и естествено добавям и българския принос В. Търново, Пловдив, Созопол, Трявна, и още много...

 

Забелязвате ли, че почти всички фаворити са европейски градчета? Където и да обикаляме, колкото и да се кефим на културата на народите по други континенти, в душата ни е емоцията към Европа, която ни кара винаги да се завръщаме у дома!

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Набелязах доста ценни места.

Едни от най-любимите ми местенца са: Полиняно а маре, Арбелобело, Остуни, Матера (много ми е магично там), Сиена, Сирмионе, Брюж, Мохакар, Ронда, Вехер де ла фронтера, Цермат, Байбъри. 

Противно на горните мнения Сан Джиминяно ми дойде леко мрачно, може би беше грешка, че посетихме музея на мъченията 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Монтепулчано рЕзко ми влезе в топ 10. А и доста селца от английската провинция. Също така и словенските градчета, толкова са китни. Ще пробвам да преработя моя списък от преди години. ☺

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.