Прескочи до съдържание

Топ 10 на малките градове в Европа...


Препоръчани мнения

Реших да отворя тази тема, защото поне от моя гледна точка е добре да споделим собствените си "открития" на градове, които нямат славата на световна туристическа дестинация. Най-лесно е в подобни класации да изброим Лондон, Париж, Рим и Берлин, далеч по-забавно е да споделим някои не чак толкова известни места, които заслужават нашето внимание...

 

Ето и моите предложения за Топ 10 на малките градове в Европа:

 

1. Лука, Италия

Забравете за Вечният град, забравете за потъващата Венеция, забравете за ренесансовата столица Флоренция и се потопете в един от най-добре запазените и очарователни ренесансови градчета в Европа.

 

Това е част от крепостната стена на Лука, която опасва целият град и върху която има изградена пешеходна пътека за разходка. Обиколката на града пеша по тази пътека трае около час, но е незабравимо изживяване:

 

post-53-0-77884100-1370437702_thumb.jpg

 

2. Сан Марино, Сан Марино

Невероятно място! От едната страна е Адриатическо море, а от другата страна са Апенините:

 

post-53-0-02010000-1370438110_thumb.jpg

 

3. Каламбака, Гърция

Определено гледката към и от скалните манастири е неповторима:

 

post-53-0-53627500-1370438373_thumb.jpg

 

4. Котор, Черна гора

Един от най-магнетичните и най-добре запазени средновековни градове, в които някога съм стъпвал:

 

post-53-0-57209100-1370438776.jpg

 

5. Сиена, Италия

Искате да видите Тоскана, идете и вижте Сиена!

 

post-53-0-54080700-1370439679_thumb.jpg

 

6. Мостар, Босна и Херцеговина

Тук се мълчи, защото този град помни много:

 

post-53-0-56970100-1370438995.jpg

 

7. Алберобело, Италия

От една страна ти става смешно като видиш трулите, от друга страни си казваш, че все пак историята помни и по-хитри "андрешковци" от нас българите:

 

post-53-0-73778500-1370439243_thumb.jpg

 

8. Дубровник, Хърватска

Лично аз сякаш предпочитам повече Будва в Черна гора, но все пак това е символът на адриатическото крайбрежие и няма как да се мине без него:

 

post-53-0-34057500-1370439464.jpg

 

9. Сан Джиминяно, Италия

Всичко, което сте прочели за италианския "Манхатън" е вярно, отидете и го вижте с очите си:

 

post-53-0-30906000-1370439855_thumb.jpg

 

10. Дюселдорф, Германия

Познавате Германия и намирате тази страна за изключително скучна туристическа дестинация? Не го казвайте преди да видите Дюселдорф:

 

post-53-0-04201500-1370440106_thumb.jpg

 

 

Накрая искам да споделя, че подреждането е условно, както и това, че извън този Топ 10 останаха още доста малки населени места в Европа, посетени от мен, които също имат място в подобна класация и може би биха попаднали в нея при други обстоятелства и/или при друго мое моментно настроение... ;)

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Успокоително.. в твоя "Топ" влизам с посещения в половината от страните :)

Браво на теб! Аз имам само Дубровник сред посетените. Затова пък два пъти, а ми предстои и трето ходене скоро.

Връзка към коментар

Мога само да подкрепя Duke с 2 ръце за поне 2 от споменатите от него дестинации.

 

Но не мога да не се сетя и за Велико Търново, когато става дума за невероятни, малки и не толкова туристически градове в Европа - има нещо особено на това място... :)

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз съм била в половината градове от класацията и на този етап фаворитът ми е Сан Джиминяно- невероятно место, разбира се очаквано и храна и най-вече сладоледа! От Мостар не съм очарована - мое мнение. След 15 дни ще видя и Дюселдорф, а есента Котор и Дубровник и тогава съвсем ще се изкажа.

По отношение на Германия смятам, че е чудесна и не знам защо се смята за скучна. Според мен в класацията по-горе Дюселдорф не е на место, а там чудесно ще подхожда Ротенбург об дер Таубер - препоръчвам го!

Връзка към коментар

На повечето места не съм прекарвал достатъчно време за да оценя малките градчета, но бих отбелязал две, на които съм прекарал доволно за да ги препоръчвам с две ръце. 

 

1. Делфт, Холандия

 

Не само, че тук живея, но като цяло това е типичната Холандия. Макар и градчето да е туристическо до известна степен, няма нищо общо с препълнения с пияни англичани Амстердам. Общо взето малките градчета в Холандия много си приличат - канали, по една църква, задължителните Grote Markt/Oude Markt (големия пазар / стария пазар), велосипедите и по това че заспиват някъде около 6:30 вечерта. След това вървейки по улиците може да видите къщите, които имат прозорци почти до земята и никакви пердета, семейството вътре гледа телевизия, готви, храни се, не им пречи че всички могат да ги виждат. 

 

HPIM3124.jpg

 

Алтернативи на Делфт са кажи речи всички малки и средно големи холандски градчета, други за които гарантирам са Лейден и Гауда (уикенда има пазар на сирене).

 

2. Лювен, Белгия

 

На 20-ина минути с влак от Брюксел, градчето има изключително отпускаща и приятна атмосфера. Бих препоръчал на всеки, ако има само един ден в Белгия да игнорира столицата и Брюж, а да го прекара в Лювен. Знам, че малко хора ще ме послушат, но да си кажа :)

 

P1060311.jpg

 

От снимки много няма нужда между другото, тия градчета са предимно атмосфера и излъчване. 

 

dikrasteva, добре дошла :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

От изброените съм била в Дубровник, Каламбака, Ез, Антиб, Монте Карло. Хареса ми и Скиатос - столицата на острова, ако може така да се нарече. Само в синьо и бяло са къщите в стария град.

Връзка към коментар

Да добава два града и от мен:

Ангиари- миналата година пътувайки по малките пътища от Сан Марино до Чинкуе Тере попаднахме на това градче в 4 следобед. Класика- около 70 годишни италиански баби седнали пред къщите на клюка, малки площадчета отрупани с цветя и пусто. Може би бяхме не повече от десетина туристи, които се разхождахме жадно с фотоапарати. Няма къде бутилка вода да си купиш, но.....Съпругата ми обожава шалове и видя на една витрина и влезнахме. Няма от къде вода да си купиш, но в магазина една достолепна около 70 годишна матрона ни предложи чанта от питон за 800 Евро...Нямам думи. Та за градчето- това е точно едно много малко и далеч от туристическите маршрути градче

Връзка към коментар

Браво на теб! Аз имам само Дубровник сред посетените. Затова пък два пъти, а ми предстои и трето ходене скоро.

А ми ето следващия път в програмата си сложи Мостар и Котор, дори ако се разхождате из Хърватско ти препоръчвам Мали Стон.. мен това градче ме е грабнало много - малко , уютно  ;)

В моите топ малки градове бих добавила и (освен Дубровник, Мостар, Котор,)

Венс

Трогир

Имеровигли / Фиростефани - и двата са ми харесали с по  нещичко/

Бергамо

Корк

Ситджес

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Дюселдорф много трудно може да мине за малък и нетуристически град като се има факта, че в него живеят около 600 хиляди души, любима шопинг дестинация е на японците и е градът на милионерите в Германия.  Моят избор в тая скучна туристическа дестинация биха били места като Ladenburg, Rothenburg ob der Tauber или Heidelberg, например.

Връзка към коментар

И Вюрцбург не е сред малките , но е много живописно местенце .

 

Какво изобщо търсят японците в скъпата Германия ?

Има толкова по-добри шопинг дестинации в Европа.

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Георги, моето впечатление от Холандия /изключвам Амстедам/ е гр.Винтерсвиг. Намира се на границата с Германия и е с население около 30 хил.души. Много спокойно и хубаво градче. Иначе и Еншеде става, но той е по-голям.

Връзка към коментар

А ми ето следващия път в програмата си сложи Мостар и Котор, дори ако се разхождате из Хърватско ти препоръчвам Мали Стон.. мен това градче ме е грабнало много - малко , уютно  ;)

В моите топ малки градове бих добавила и (освен Дубровник, Мостар, Котор,)

Венс

Трогир

Имеровигли / Фиростефани - и двата са ми харесали с по  нещичко/

Бергамо

Корк

Ситджес

Е, моето пътуване до Дубровник е служебно, но имам идея да заведа и мъжа ми там някой ден, така че ще пообиколим :)

Редактирано от Nine
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От Котор и аз бях приятно ,изненадан'

 

Към Котор спокойно може да бъде добавен и Перес, който отново е в которския залив...

 

Мостар ми беше интересен, но чак пък в топ 10...

 

Мостар те зашлевява с история, а не толкова с красота или архитектура. Според мен всеки човек, който живее на Балканите трябва поне веднъж в живота си да посети Мостар. Когато си там, започваш да осъзнаваш безсмислието на особените черти на балканската народопсихология...

 

Дюселдорф ми е любимият град в Германия, но не е точно 'малък' :)

 

Съгласен съм, става дума за град извън посочената от мен категория. Да си призная честно, не успях да открия снимки от Sankt Goarshausen и/или Koblenz, иначе щях да посоча някой от тези рейнски съкровища на мястото на Дюселдорф...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Браво, много хубава тема! 

 

Моето любимо откритие е малкото италианско градче Палманова, намиращо се малко вдясно по магистралата от Триест за  Венеция:

 

Нарекохме го градът-пица :))) 

 

palmanova-b.jpg

  • Харесвам 17
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

От мене 11  :)

 

Jeres de la Frontera (E)

Maastricht (NL)

Brugge ( B )

Chester (GB)

Sighişoara (RO)

Toruń (PL)

Urbino (I)

Wernigerode (D)

Honfleur (F)

Bern (CH)

Костур/Καστοριά (GR)

Редактирано от домосед
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да заформим нещо като Топ 10 все пак:

 

Блед, Словения

 

Bled-4.jpg

 

 

Рибе, Дания

 

ribe_luftfoto.jpg

 

 

Фредрикстад, Норвегия

 

Nature-and-Landscapes-The-Old-Town-in-Fr

 

 

Банска Щявница, Словакия

 

Banska%20Stiavnica.jpg

 

 

Чески Крумлов, Чехия

 

cesky_krumlov_let.jpg

 

 

Тренчин, Словакия

 

106992644_43930e86ac.jpg

 

 

Сион, Швейцария

 

ville_de_sion.jpg

 

 

Кортина д'Ампецо, Италия (през лятото!!!)

 

cortina-d-ampezzo.jpg

 

 

Мдина, Малта

 

mdina.jpg

 

~ ~ ~

 

Не остана място за: 

 

Котор (Черна гора)

Комо (Италия)

Бардейов (Словакия)

Писек (Чехия)

Фрайбург (Германия) 

 

и други :)

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Къде ми е акълa да забравя  ... Охрид  ;)

 

ohrid_best.jpg

 

и Сеговия ... освен това и на двете места на всяка крачка ще чувате българска реч.

segovia.jpg

 

 

П.С. Значи в моята класация декласирам Монте Карло и Бристол за сметка на тези красавци  :D

Редактирано от stenk
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Много интересни предложения. Сиена и Лука отдавна ги бях набелязала, след прочетените отзиви със сигурност няма да ги пропусна, когато посетя Тоскана.

Дюселдорф е страхотен град, но определено не спада в категорията малък. От немските малки градове, които съм посещавала, ми харевсат Хайделберг и Аахен.

.

Какво изобщо търсят японците в скъпата Германия ?
Има толкова по-добри шопинг дестинации в Европа.

Всъщност не само пазаруват, но и живеят в Дюселдорф - може да се каже, че имат своя Japantown, който е най-голямата японска колония в Европа. По този повод в края на май всяка година се провежда и Денят на Япония.

http://www.japantag-duesseldorf-nrw.de/en/

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бергамо е извън класацията. :D Няма да ми омръзне да се връщам там. Ми обичам го и това е.

1.Брюж, Белгия

2. Толедо, Испания

3. Соренто, Италия

4.Хайделберг, Гернамия

5.Бедфорд, Англия

6.Сеговия, Испания

7.Триер, Германия

8.Стреса, Италия

9.Дингъл, Ирландия

10. Гимараеш, Португалия

 

Редактирано от Тони
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Браво, много хубава тема! 

 

Моето любимо откритие е малкото италианско градче Палманова, намиращо се малко вдясно по магистралата от Триест за  Венеция:

 

Нарекохме го градът-пица :))) 

 

palmanova-b.jpg

А и като добавим доста голямия аутлет до Палманова,направо си влиза в топ тен на Италия:-)

Връзка към коментар

Ако разрешите и мойта скромна класация.

1.Синтра(Португалия)

2.Кашкаиш(Португалия)

3.Коимбра(Португалия)

4.Баталя(Португалия)

5.Толедо(испания)

6.Гранада(Испания)

7.Гибралтар(Англия)

8.Гимараеш(Португалия)

9.Асизи(италия)

10.Сполето(Италия)

11.Кастелгандолфо(Италия)

12.Мантова(Италия)

11.Сан Лео(италия)

12.Равена(Италия)

13.Урбино(Италия)

14.Монреале(Италия)

15.Чивидале дел Фриули(Италия)

16.Ферара(Италия)

17.Виченца(Италия)

18.Пула(Хърватска)

19.Сплит(Хърватска)

20.Дръвенград(Сърбия)

.......и много други.П.С...не е класация ,а просто съм изброил градове по региони.Може някой да да се заинтересува и да ги посети ако има желание..

  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.