Прескочи до съдържание

Пловдив - красота и история


AlexandraKo

Препоръчани мнения

@antea, уелкам 🙂

Еднодневно в кой месец? Сега септември е супер, октомври също. 

Капана не е част от Стария град. Определено препоръчвам посещение за всяко от изброените - разходка, кафе, обяд. Задваш в навигацията примерно Котка и Мишка и тръгвате из уличките, докато си харесате място. 

Капана е до пешеходната улица, т. нар. Главната 🙂 По нея също е приятно за разходка, кафе, обяд (принерно Атлас, Хемунгуей, Рафи). 

Имаме и няколко тепета (не са 7 😉), на едното/двете отгоре е Стария град. Там хвърляте 1 око на Античния театър, горе вюто на Рахат тепе, къщите, ако ви интересуват, музеи.... 

Мда, зорно е паркирането. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

с кола, така че съвет къде да я оставим и да крачим после пеша, ще е много полезен :smile:

 

първоначално мислех за сега във вторник почивния ден, но прочетох, че имало фестивал тогава в Капана,, предполагам ще има доста повече хора, та вероятно ще остане за някоя нормална събота или неделя?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Въобще не е пренаселено на Феста тази година, за разлика от преди. Даже си е много добър денят за идване. Освен това шансовете за паркиране са по-добри, понеже няма да ги има работещите в центъра, а и синята зона не работи тогава. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Едното лесно място е паркингът  пред Тримонциум. Тия дни, като се прибирам, ще питам за цената. Но в тази събота, около 14 часа имаше опашка пред бариерата и чух, че се разправяха, че нямало места.

Има още няколко паркинга, ще питам децата, че те знаят и ще ти предложа . Другото лесно място е подземният паркинг на МОЛ Марково тепе. Ако сте тук около 9,30-10 , мисля, че ще има места.

За вторник не мога да кажа  колко народ ще има, но ми прави впечатление, че има напоследък много туристи.

Понеже се мотам все по центъра, мога да направя сравнение. То пък, бая пловдивчани си направиха дълъг уикенд, с включен вторник и градът ще е по- празен.

Магеланец @Радо, да се включи моля и да каже, по проявите в Капана , как е с навалицата. Той знае.

А Фестивал в Капана - това са едни подвижни къщички, дето продават храна, неща на разните занаяти - грънци, бродерии, разни ръчни неща.  Учат децата да правят гърненца и пр.

Яде се, пие се, има концерти на някоя група - с една дума - купон:)))Хубаво е, ние сме водили внуците.

Утре ще ти спретна едно планче, с уговорката, че кръчми знам, само на мегданЯ:)))

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ами за този ден конкретно бих предложила друга концепция за паркирането. Вероятността платвните паркинги да са пълни е много голяма. Задваш в мапса примерно ul. "Frederic Joliot-Curie" 26
ul. "Frederic Joliot-Curie" 26, 4000 Tsentar, Plovdiv
https://maps.app.goo.gl/xzVAZPLzcTkFrP5R7 - това е отстрани на съда. Улицата е еднопосочна и води до Марица, смятам, че ще си намерите място (не от ляво, глобяват! ). От там са 5 минути до Капана и Главната. 

В Капана за обяд препоръчвам https://m.facebook.com/TamssHouse, в прословития Паваж рядко може да се седне без резервация. 

Не пропускайте и уличките в горната част (около Мулти Култи), а може и в някой от турските ресторанти да хапнете (Софра, Паша). После разходка към Римския стадион, Главната, Градската градина, Стария град... 

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ние бяхме  в района на Източната порта на Филипопол - не е имало проблем с паркирането.

В сравнение с предходния Капана фест, сега май наистина има по-малко хора (поне в събота така ми се стори).

Ние бяхме в Йегерхоф в събота вечер ( с резервация) -  страхотно място, препоръчвам с две ръце; през деня в Рахат тепе, Джумая (там задължително препоръчвам Кюнефе, Трилече, Супангле, кафе с кардамон, може би и Ашуре (аз лично само това не ядох, тъй като нещата са доста сладки ) и в Котка и мишка, както и WAM (където има страшни неща - също с резервация)

 

За самия фест, имахме намерение да ходим на т.нар Тиха улица, но без резервация не става, тъй като има адски много хора, но за сметка на това открихме сцена в стария град ( с бими-мири и тн) , където имаше концерт на "Тъпани и гайди":

 

Въобще, Пловдив е страхотен град с много атмосфера! 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

@antea, дали са ти младежки насоки:))))Достатъчни ли са?

Че аз, в нито една от тия кръчми не съм била:((((Май, само в Паваж веднъж, с едни младежи.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@antea,

Пресни впечатления от вчера -  показвахме красотите на Пловдив на кандидат снахата (италиано-перуанката).

Паркиране на паркинга на Тримонциум хотела. Сега се казва Ramada by Wyndham Plovdiv Trimontium .

2 лв. на час. (ако не ви се дават по толкова - "майничките" ще кажат къде около него е за без пари.

От там тръгваш по главната, а също и парка (той се пада в ляво). След тези разходки в Капана. Кварталчето започва от края на главната, непосредствено след Античния стадион и Джумая джамия. Да не пропуснете кюнефето - баш от страната, разделяща Капана от джамията. Тълпата по Капана е само по продължението на главната, където има 30-40-50 сергийки/щанда с какво ли не. Не малко от тях са доста интересни. А и човек от София да го плашиш с тълпи... не е много реалистично.

От там хващаш силно надясно т.е. от гърба на джамията, леко нанагорно и си в стария град, … къщи, салтанати, музеи, худ. галерии. ресторантчета, Античния театър.

Ето една снимка за надъхване:

 

DJI_0264.JPG.24885f51795a0feb2b4abfef2d50ad5b.JPG

 

Ето още малко снимки, баш по маршрута, но не са от вчера:

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

супер, благодаря много на всички, събрах идеи :good: важното беше да имаме някакви ориентири начални, с резервации за едното ядене нямаме навик да се занимаваме като сме на разходка, така че каквото и където ни хване окото, а и като всяко ново - всичко ще ни е интересно :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, antea каза:

гордите жители на града биха ли очертали кратки напътствия за еднодневно приятно прекарване в Пловдив? ама някак  с по-точни инструкции като за съвсем неидвали? (само веднъж преди години на концерт на Металика, което изобщо не може да се брои за виждане на Пловдив)

 

прехвърлих темата - има много красиви снимки, но не се ориентирам къде са самите места, схванах че по-шарените са в Капана, което според google е квартал, но част ли е от Стария град? ако имате препоръки за китни местенца за капучино, обяд и пак капучино плюс сладкиши, ще ги приема охотно също :smile:

И аз да дам моите 5 пари по темата, като човек от тук.... Прочетох капучино и сладкиши и веднага мога да препоръчам място, на което буквално през вечер ходим с мъжа ми и малката, защото не правят компромис с качеството. Не е реклама, въпреки очевадната ми пристрастеност към мястото. Скоро го откриха, казва се El Greco. Това е сайтът им: https://elgreco.bg/ 

Тук категорично сме яли един от най-добрите сладоледи някога (като немалко пъти сме били в Италия и категорично го конкурират), особено този с шам фъстъка ми е любим. Продължавам със сладкишите, които са ни впечатлили: трилече и екмер кадаиф. А за пиене, не пропускаме ягодовата им лимонада, освен капучиното.... Тази сладкарничка, откакто я отвориха, ми е слабото място... Честно казано, опитвали сме много неща от Главната, от Капана, особено от пандемията насам, решихме, че ще си отмъщаваме с разходки по центъра 🙂, но винаги имам едно но. В Паважа също сме сядали - поне ние нещо не случихме на уау храна. Цените в Хемингуей за мен са неоправдано скъпи. Освен споменатите места за посещение, бих препоръчала и една разходка до Гребната база. С кола се паркира лесно точно пред централния вход на стадион ,,Пловдив'', или от страни на пазара, без да се плаща за паркинг. Заведенията, които бих препоръчала, за съжаление не са точно на центъра, но пък мога смело да кажа, че си заслужават и са достъпни с кола. Това, за което се сещам и мисля, че би било интересно, да се посети, е един ресторант, който скоро го реновираха - намира се в хотел Санкт Петербург, на 22-рия етаж е разположен и се казва ,,Панорама''. Тук можеш да видиш малко повече информация:

https://www.marica.bg/biznes-zona/parvo-v-marica-otkriha-nay-visokoto-mqsto-za-hranene-v-plovdiv

Само да отбележа, че все още не сме го посещавали, но след 4 дена мъжът ми има рожден ден и смятаме да видим как ще е кухнята. Иначе, докато беше в ремонт, миналата година се качихме горе и гледката наистина е много красива. Лично ние планираме да го посетим към 19:00, за да видим залеза от високо... 

И малко ,,акъл'' да дам относно паркирането, особено като активен шофьор, който се е зарекъл да не плаща за паркинг или синя зона в града 🙂 Местата, които ще кажа, са на 10-тина минути пеша от самия център:

На улица Леонардо Да Винчи и пресечките около нея, винаги има поне по някое свободно място за паркиране. Като я напишеш в мапса, ще я видиш, буквално подминаваш Тримонциум, който трябва да ти се пада в дясно и на светофара след него завиваш на ляво, после втората в дясно (това е улицата, която споменах), дано не стана твърде объркано 🙂 

Друго удобно място за паркиране е на бул. Марица, от страната на центъра, но след пешеходния мост в дясно. Прикачам снимка, че не знам колко съм го обяснила. 

Надявам се да съм била полезна.

Ако имаш други въпроси, оставам насреща. 

Untitled.jpg

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

ама добре си угаждате пловдивчаните, няма празно - само докато ги добавях всички тези места на картата, установих, че има за поне 5 уикенда с мерак да се идва при вас :grin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, antea каза:

ама добре си угаждате пловдивчаните, няма празно - само докато ги добавях всички тези места на картата, установих, че има за поне 5 уикенда с мерак да се идва при вас :grin:

 

Ако ти е първо ходене от миналото хилядолетие (уууу, срамота), не се хвърляйте надълбокото с големи обиколки. Пловдив е състояние на духа.

 

Малко айляк, да усетите града.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Пловдив ни видя, и ние него - хубава разходка ни се получи :smile: паркирахме на Рамада-та, цената се преглъща, щото е точно като за две лимонади с кафе в Капана :grin: в Ел Греко също ни беше много добре, обслужването - топ, кадаифа със сладолед - чудесен, капучиното - образец; за обяд отразихме Рахат Тепе като единственото място, за което май не трябва да имаш резервация в почивен ден

 

има дух градът, допадна ни, единствено си представях някак по-голям мащаб, но това си е проблем на моето пространствено ориентиране и не е негов недостатък

 

снимки и от нас :smile:

 

20200922_104819.jpg.ceefb90f55e4f8ecfb0543ce19ef0352.jpg

 

20200922_104951.jpg.324650ddf7c6b429f8f99fbd2186b80c.jpg

 

20200922_105205.thumb.jpg.cf4eaa171dc7cdc01025bedc2810ae0b.jpg

 

20200922_105330.jpg.69340cea80b552ee963eac5e1736cc62.jpg

 

20200922_105504.jpg.1590292f92a12f29b68686cc06f642ff.jpg

 

20200922_105627.jpg.1b481ee5bc6624a498bb47a837432df9.jpg

 

20200922_112455.jpg.279fe54632f9e5267eda47f84ad57084.jpg

 

20200922_115311.jpg.54c9aaf52ecfb8e6217bede86666f287.jpg

 

20200922_120042.jpg.da262d8861b6d1dd043864a049cf1cc8.jpg

 

20200922_121425.jpg.80eb76dfc0a606d54fd11679d3f59b48.jpg

 

20200922_122144.thumb.jpg.edcf4e8437d694808bb6f4f655546f16.jpg

 

20200922_122720.jpg.53676dd1a4b3cf1e7c978ae1e48658d7.jpg

 

20200922_123329.jpg.b5c1c72dfb627a6d12e066ecc0b03116.jpg

 

20200922_123349.jpg.28dfd159cb9c57279523e32d68233ebd.jpg

 

20200922_123402.jpg.8205bd8476017fdf60969aa2a167b91f.jpg

 

20200922_123609.jpg.44242bf4cecfeac0fcc392efb9be2b1d.jpg

 

20200922_123721.jpg.deffb487bc2975ef42ae78a305994908.jpg

 

освен на тази уличка, открихме и едно площадче, което с малко проснато пране, няколко саксии и дребни масички спокойно можеше да мине и за италианско, само че не, беше си българско, с гордо паркиран в средата BMW джип

 

20200922_124320.jpg.d6fdb081973863268350be5d64f0bab7.jpg

 

20200922_151116.jpg.c9408e60cd97f1879ba04f49d3c9cb49.jpg

 

20200922_153903.thumb.jpg.625cd194e0929d38743cf289d27b891e.jpg

 

20200922_155745.jpg.5831dc5e04cf668608b2bf168cade9ea.jpg

 

ако това е пощенска кутия, ще ти пишем задължително!

 

20200922_162445.jpg.068397f1d25ac44d67adedfc4190d6ec.jpg

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 7 минути , bulpa каза:

@antea  много хубави снимки, чак ми се заразхожда и на мен 🙂

Не “много хубави”, а най- хубави са на @antea снимките в темата за любимия град!:curtsey:

@antea, чакаме те пак:)))))

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@AlexandraKo оглеждахме се ние за вас, ако случайно сте излезли на разходка, и щях със сигурност да ти се представя, ако ви бяхме мернали някъде със Съра, надали има вероятност да ви сбъркаме :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , antea каза:

@AlexandraKo оглеждахме се ние за вас, ако случайно сте излезли на разходка, и щях със сигурност да ти се представя, ако ви бяхме мернали някъде със Съра, надали има вероятност да ви сбъркаме :smile:

Ооо, с удоволствие щяхме да сръбнем по нещо. Но вчера, всички бяхме на работа, хич и не разбрахме, че е празник:((((

На нас, празникът ни е, като забегнем в чужбина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

всъщност чужденци ми се стори, че имаше достатъчно - първо си личаха по маските, после излизаха на талази от гест-хаусите, чуваше се и често италианска реч, видяхме и азиатци, че дори и скандинавци

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.