Прескочи до съдържание

Мексико и наоколо


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Съвсем скоро се завърнах от Баха, където изкарах месец. Какво по-точно ти е интересно, мога да посъветвам? Общо взето препоръчвам Източното крайбрежие. Ако летиш до Сан Хосе, може евтино да се наеме кола. Но много от пътищата в Баха не са за лека кола  :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Съвсем скоро се завърнах от Баха, където изкарах месец. Какво по-точно ти е интересно, мога да посъветвам? Общо взето препоръчвам Източното крайбрежие. Ако летиш до Сан Хосе, може евтино да се наеме кола. Но много от пътищата в Баха не са за лека кола  :)

 

Здравей,

Хей, цял месец в Баха Калифорния. Звучи страхотно. Ние ще кацнем и излетим от Ла Паз. Оттам мислим да вземем и колата под наем. Някакви особености за колите под наем? Да препоръчаш някоя фирма за рента кар?  Нашата цел е да стигнем до Лорето и Сан Игнасио. Като основен приоритет е наблюдението на няколко вида китове, които пристигат там януари - март . Сив кит около Сан Игнасио,  син кит, около Лорето и гърбат кит около Кабо сан Лукас.  Както и хубави плажове. Ако, можеш да препоръчаш някои плажове, ще съм ти благодарен, както и за колата под наем..

Връзка към коментар

Здравей,

Хей, цял месец в Баха Калифорния. Звучи страхотно. Ние ще кацнем и излетим от Ла Паз. Оттам мислим да вземем и колата под наем. Някакви особености за колите под наем? Да препоръчаш някоя фирма за рента кар?  Нашата цел е да стигнем до Лорето и Сан Игнасио. Като основен приоритет е наблюдението на няколко вида китове, които пристигат там януари - март . Сив кит около Сан Игнасио,  син кит, около Лорето и гърбат кит около Кабо сан Лукас.  Както и хубави плажове. Ако, можеш да препоръчаш някои плажове, ще съм ти благодарен, както и за колата под наем..

Относно кола--не съм се занимавал, бях с мотор. В Ла Паз са в наличие същите фирми както и в САЩ, така че проблеми не би трябвало да има.... Непременно купи тяхната застраховка.

 

Препоръчвам плажа Tecolote в източната част на залива където е Ла Паз, минаваш по Малекона, а след това по номер 11, ще минеш покрай пристанището за ферибота, и следваш пътя до край.

 

https://goo.gl/maps/KGyjKKnJ7Tt

 

Бара и ресторанта също ги препоръчвам--20 песо сервесас и прясна риба. Времето беше супер когато ходих в началото на Декември, после на връщане беше хладно и плажа също беше залян.

 

Голям хубав магазин е "Mega", където може да се купи нещо ако трябва, на добри цени. Той е по крайбрежната улица, но още в началото при влизане в града.

 

Центрото така и не намерих.... Всичко е по Малекона по брега. Хотели не мога да препоръчам--аз спах на плажа.

 

 

Лорето--името на хотела забравих, ще се поровя.Беше точно пред мисията, и 450 песос за двама. Не е кой знае какво, но мен ме устройваше. Още си мисля за яйцата  Бенедикт долу в ресторанта, казва се Delicioso.

Ако трябва, ще напиша тел номер на човек за риболов или ексурзии за китове. Или просто слез до пристанището и разпитвай, там всеки знае английски. Навсякъде в Лорето храната ми хареса.

 

В Сан Игнасио--в RIce and Beans храната е невероятна. Препоръчвам морският коктейл. Не препоръчвам хотела там или пък къмпинга. За съжаление друг опит нямам. Но Сан Игнасио си струва, особено за гледане на китове. Аз пропуснах, защото сезона едва започваше.

 

Навсякъде пробвах да плащам първо с кредитна карта. Теглих кеш от банкомати. Купи си СИМ карта на Телсел при пристигане в Мексико, и си я зареди с интернет Амиго. 1-2 Гигабайта ще стигнат. Картата може да се зареди с ваучери във всеки магазин Oxxo, бензиностация, или офис на Телсел. 

 

О, и Indio за мен си остава най хубавата бира в Мексико :)

 

Аз бих отишъл до Кабо Пулмо, има подводен риф който е национален парк. Дайвинга и шнорхел там ще изумят. Там има и хубав плаж.

 

Хубави плажове и ма и по брега на Bahia de Concepcion, не пропускай най-красивия залив в Баха. Аз нощувах на Playa El Coyote.

Редактирано от sasho
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Здрасти Оги, аз понеже се оказа че съм точно в Мексико, та за пръв път мога да съм полезен и с актуални цени :) На Юкатан съм тази седмица, та питай каквото се сетиш.

Иначе карам поред в песос/usd

Кола (Chevy aveo) - 39 usd/ден - от летището със застраховките и новогодишните надценки и падарлъци

Канкун - Чичен Ица - платената магистрала е 262 песос, има и безплатна

Чичен Ица - вход в комплекса - 167 песос

Сенотетата са по 45/50 песос на главЕ - видяхме три досега, заслужават си, но си има хора :) не е като по-снимките.

 

Здрасти пак , Кире !

За Мексико е известно, че автобусите са доста скъпи (най-вече на АДО), но пък колата под наем ми се струва твърде евтина, и казваш с всички застраховки. Колко тогава е бензина. Не вярвам да е скъп, и не разбирам логиката.

Но явно все пак най-изгодния вариант е колата под наем. Аз съм доста бос със застраховките и затова все още имам колебания,, но пък тези сенотета все с такси да ги гледаме.... защото рикши май няма...

Какви застраховки да си взема и има ли някакъв проблем там с шофирането и кражбите...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще погледна за цената на бензина, че не запомних, но 500 песо беше един резервоар.

Цената на колата си беше с пазарлък - от едното на другото гише на летището. Застраховките си ги пише, ние предпочитаме пълна. Това обаче, само за Мексико. Ако ще излизаш (Белийз, Гватемала) не дават така - има допълнителни застраховки.

Относно шофирането - не е проблем. Нормално градско с леки задръствания и ако ползваш платените магистрали съвсем спокойно. Иначе има и паралелни безплатни пътища, по които се движат автобусите и камионите.

Снощи се засякохме с приятели, които са обикаляли повече на Юкатан, ходили са до Гватемала с кола и Белийз. Казаха че само в Гватемала е имало лоши пътища, които са минавали.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз да попитам за контактите в Мексико и другите страни от Централна Америка.

След какви ли не опити и приспособления накрая си купихме зарядно точно от Рио Дулсе ( 110v с  прави накрайници) и всичко проработи. Ако не са едни и същи с тия за Филипините и Индонезия, мога да ти го пратя!

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След какви ли не опити и приспособления накрая си купихме зарядно точно от Рио Дулсе ( 110v с  прави накрайници) и всичко проработи. Ако не са едни и същи с тия за Филипините и Индонезия, мога да ти го пратя!

 

Много ти благодаря, но не ми го пращай. Имам най-различни. Ще се оправя. Значи все пак 110 в

Връзка към коментар

Въпрос към Лили.

По какъв начин посетихте руините Яксха?. Колко време ви отне?  С какво отидохте дотам?. И много ли си заслужава.?

Евентуално, ако не отида има ли някакви активитета на езерото Патеница като лодки, корабчета, за уплътняване на времето.

А също и за транспорта до Тикал.....
 

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към коментар

Въпрос към Лили.

По какъв начин посетихте руините Яксха?. Колко време ви отне?  С какво отидохте дотам?. И много ли си заслужава.?

Евентуално, ако не отида има ли някакви активитета на езерото Патеница като лодки, корабчета, за уплътняване на времето.

А също и за транспорта до Тикал.....

 

 

До Я'ша ходихме на организиран тур. Имаше го в хостела във Флорес. Изобщо всички турове бяха написани на стената над "рецепцията" с цените - може да влезеш и да ги видиш (Хостелът се казва Mirador del Lago). На нас ни направиха и отстъпки.

След като ще посетиш толкова много руини на маите на това пътуване, според мен Я'ша ти е напълно излишна.

За нас беше първата, за уплътняване на деня. Тръгнахме по някое време следобяд - 2:30-3ч за посрещане на залеза. Гледахме залеза и ни върнаха, т.е. няколко часа, 4-5 някъде. Тук съм го описала

 

За Тикал също бяхме с тур - имаше сутрешен и следобеден. Собственичката на хостела, в който бяхме ни препоръча да отидем на сутрешния, защото следобяд става по-горещо. За сутрешния те вземат рано сутринта, май в 4 беше.

Турът ти включва транспорт до там и обратно - като имаш няколко варианта за връщане (но интересът е голям), гид от парка, той си е с билета, мисля. И имаш достатъчно свободно време сам да се разхождаш и правиш снимки.

 

В езерото Петен Ица се разходихме с лодка, но времето се развали, излезе буря - ние бяхме в Гватемала малко преди започването на дъждовния сезон и се прибрахме по-рано от предвиденото.

 

Имаше и други турове, но не ги помня - минерални извори, зоологическа градина (дали е същото като този център, в който набират доброволци - не знам). Другите туристи оставаха за няколко дни и могат да се уплътнят, ако ги имаш, но ние ги нямахме тези дни отчасти и заради трека.

 

За мен най-впечатляващ е Тикал, нищо че е топ-атракцията на Гватемала.

 

П.П. nomad, който тогава се записа за Я'ша по мое настояване сега коментира: "ми то и аз съм гледал доста руини на маите, но Яша по залез си струва".

 

На теория, ако си бърз с Тикал може да отидеш да го видиш сутринта и после веднага да тръгнеш за Яша.

 

Но едно от нещата, за които съжалявам в Гватемала е, че не останах по-дълго в Тикал.

 

В Гватемала цените са(бяха) ниски. Та, "тур" е изгодно. (Е, има и печелбари, но тези основните си бяха евтини за нас). Не се грижиш за транспорта, разказват ти нещо и имаш предостатъчно свободно време, за да се разходиш сам и да направиш снимки.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

  Панахачел - Сан Кристобал.

 

 Смени пари още на границата от чейнджаджиите. Първо - ще ти трябват за визата , и второ - ще пристигнете късничко. Автобуса ще ви свали до Santa Lucia по  Insurgentes. Две пресечки по нагоре вляво има банка с ATM - не ги подминавайте, защото след половин час няма да има къде да смените. Най-изгодния курс намерихме в едно бюро по Francisco Madero малко преди катедралата.

Почти до него има страхотен магазин за шапки !

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

 Смени пари още на границата от чейнджаджиите. Първо - ще ти трябват за визата , и второ - ще пристигнете късничко. Автобуса ще ви свали до Santa Lucia по  Insurgentes. Две пресечки по нагоре вляво има банка с ATM - не ги подминавайте, защото след половин час няма да има къде да смените. Най-изгодния курс намерихме в едно бюро по Francisco Madero малко преди катедралата.

Почти до него има страхотен магазин за шапки !

 

 

Е тука ме уби. Какви визи бе, братче. Аз мисля, че никъде там не ми трябват визи. Или нещо греша?

Връзка към коментар

Е тука ме уби. Какви визи бе, братче. Аз мисля, че никъде там не ми трябват визи. Или нещо греша?

Не знам какво точно плащахме, но съм 100% сигурен защото на опашката "разкарах"  шанаджията ама после като стигнах на гишето се наложи да го търся и да му гледам ухилената самодоволна физиономия. Няма начин да не я пазя някъде хартийката но не ми се търси. Не беше сериозна сума щом я няма в "отчета"

post-17-0-73838900-1452276219_thumb.jpg

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За Мексико има изходяща такса $25, която ако летиш, ти е включена в билета, но ако си по суша, си я плащаш. Сигурно си проверил за колко дълъг престой не я дължиш тази такса - дали беше 48ч или 7 дни, не помня.

 

За Гватемала на границата с Хондурас със сигурност плащах нещо, но мисля, че беше на влизане в Хондурас, а не на излизането от Гватемала, но не съм сигурна, определено беше малка сума, която можеше да платя в кецали или долари, така и изкарах без лепира.

Аз бях с трансфер (маршрутка) и шофьорът ни съдействаше с бумагите, паспортите и визите (имаше от страни с визов режим).

А бях с трансфер, защото nomad беше много против ходенето ми до Копан и се опита всячески да ме разубеди. Хондурас му се беше видяла много опасна страна.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 но мисля, че беше на влизане в Хондурас, а не на излизането от Гватемала, но не съм сигурна, определено беше малка сума, която можеше да платя в кецали или долари, така и изкарах без лепира.

 

по 1,5$ излизането от Гватемала и по 3$ влизането но само за Копан (така пише в отчета). Изрично ни питаха и ни предупредиха че неможем да се движим из Хондурас с тази хартийка. Иначе три пъти влизахме по суша в Гватемала и трите пъти платихме различни суми, най-много от към Мексико, ама то там в пустошта... Въобще в ЦА миграсион не са по различни от бг колегите си .... 

 

А, точно на Копан се засякохме с mitkobiker !!!  И той може да даде съвети ама явно е някъде.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Въпрос за метрото в Мексико сити.  Ако се пътува с билети, има ли гишета, или отново трябва да се борим в автоматите?. Ако се купи карта (гише или автомат), къде и как се зарежда?. Всеки човек ли трябва да има карта? Тези  евентуални карти освен за метрото важат ли и за метробуса. Какви съответно са цените? 

Виждам, че е много удобно за пътуване . Който знае нещо, да сподели.

Връзка към коментар

Оги, не знам за метрото, сигурно друг ще ти отговори.

Но като направиш програмата си, ще я публикуваш ли? Да видим дали ще успеем да се засечем в Мексико. По план ние ще сме там от 24.03 нататък.

И къде ще си за Великден?

Връзка към коментар

Гишета за билети има. Картата важи за всички хора, не може да се купи от гише, само от автомат. На метробуса няма билети, само с карта. Най-добрия начин е, купуваш една карта както ти описах в предния пост и зареждаш пари за метробуса от летището. Направи си сметка да имаш за метробуса, в метрото може и с картата, може и да си купиш билети от гише, разлика в цената няма. От летището има и метро, но там само с малки багажи, с куфари големи не може, затова с метробуса, ако имаш куфари. Цени-карта депозит 10 песо, от летището до града 30 песо, само в града беше по-евтино, но не помня, ние в града не ползвахме метробус, само с метрото. Билет за метрото 5 песо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гишета за билети има. Картата важи за всички хора, не може да се купи от гише, само от автомат. На метробуса няма билети, само с карта. Най-добрия начин е, купуваш една карта както ти описах в предния пост и зареждаш пари за метробуса от летището. Направи си сметка да имаш за метробуса, в метрото може и с картата, може и да си купиш билети от гише, разлика в цената няма. От летището има и метро, но там само с малки багажи, с куфари големи не може, затова с метробуса, ако имаш куфари. Цени-карта депозит 10 песо, от летището до града 30 песо, само в града беше по-евтино, но не помня, ние в града не ползвахме метробус, само с метрото. Билет за метрото 5 песо.

 

Понеже пристигаме към 9 часа вечерта и ще се придвижваме с метробуса до Зокало и хотела , дали ще има откъде да си купим карта по това време.  Второ - цените на метрото дали са еднакви, например както у нас, или са на зони в зависимост от разстоянието.

И трето - как не може с раници в метрото, кой ще ми каже колко ми е голяма раницата и ще ме спре да се кача...

Връзка към коментар

Първо, картите за метробуса се купуват от автомат, така, че няма как да работи. Второ, няма зони, еднакви са цените и трето, на всяка метростанция, както и на всеки ъгъл има полицаи, много полицаи. Дебнат, гледат, пазят реда, полицай пътува и в метробуса. Това е начина да се намали престъпността през последните години. В автогарите контрола е много засилен, преди автобуса да тръгне всички пътници се снимат с камера.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.