Прескочи до съдържание

Филипини и Индонезия 2016


stefanrusev

Препоръчани мнения

Филипините, та Филипините… Ама и без това сме в района, дай да вкараме и малко екзотика!...

  За пореден път се убеждавам че тия промоциики от централна и западна Европа не са чак толкова на сметка. Не само ти удължават времето, а и придвижването до началната точка обезсмисля „далаверата“:  Добрич – Букурещ – Венеция – Истанбул –Хонконг- Манила. Както и да е – луд умора няма.  И от много умуване така я накъдрих тая програма че ако погледнеш на картата маршрута направо си е движение на „заблуден куршум“ и като скорост, и като траектория.

 

18.01 –Manila 22:10, hotel Gran Prix Hotel Pasay

19.01 – Манила – ПуертоПринцеса – 10:05 – 11:30  CebuPacific

20.01 – El Nido – Tour A

21.01 – El Nido – Tour C  , hotel Tarao Travelodge El Nido

22.01 -  Рано сутринта бусче до Сабанг (6ч). посещение на

подземната река Пуерто Принцеса.  хотел – Сабанг или ПуертоПринцеса

23.01 –  ПуертоПринцеса- Цебу  - 15:20-16:35 –   със СебуПасифик , нощувка Aaron Beach Resort Oslob

24.01 –  Ослоб - китови акули с гмуркане . следобед ферибот Dumaguete – Tagbilaran 15-17h. хотел  Sun Avenue Tourist inn, Tagbilaran

25.01 - Ескурзионен тур на остров Бохол ( шоколадовите хълмове, парка на пеперудите ,терсиерите ,  висящия бамбуков мост, круиз по река Ломбок, зоопарк, църквата на Баклийон) , Алона Бийч сънрайз  -  хотел Sun Avenue Tourist inn, Tagbilaran

26.01 – Ферибот Tagbilaran – Cebu 7,05 – 9,05 / 9,20 – 11,10 h.

Разглеждане Себу - Basilica Santo Nino, Magellan's Cross, Fort San Pedro,

Taoist Temple, Yap Sandiego House,Cebu Heritage Mon. хотел  Sampaguita Suites JRG

27.01 -  Cebu – Caticlan   08:20 – 9:25 CebuPacific ,хотел Roy’s Rendezvous, Aklan, Boracay

27, 28, 29.01- плажуване. 

30.01  Kalibo –КуалаЛумпур -15:15 -19:00  - AirAsia,  хотел Geo Hotel Kuala Lumpur

31:01 – Куала Лумпур – Макасар 12:30 – 15:50. Нощен автобус  до Rantepao

01 , 02, 03 . 02 - разглеждане  Toraja -  Sangala, Lemo, Londa, Kete Kesu , To’Barana Sa’dang , Palawa , Buntao, Maranga, Batutumonga , Lokomata , Macula, Bori , задължително посещение на погребална церемония , хотел Rantepao 

04.02 – автобус до Макасар,  

MAKASSAR - JAYAPURA  - Sriwijaya Air 02:20 - 07:55 West Papua

JAYAPURA – WAMENA - Trigana Air 10:40  -11:40 -  hotel Wamena

05.02 – трек южно от Уамена 2D/1N -  Kurima Central, Seima,  Ugem,  Wusagasem and Syokosimo ( 5-6 часа)  с  overnight Syokosimo village nomestay

06.02 -  обратно -Wuserem, Baliem Hangig bridge, Hukem, Klise,  Kurima Jetne River , спане Wamena

07.02 –  трек северно от Уамена  - 1D -  Obla или Kurulu – Mummy  и задължително Mock War, спане Wamena

08.02  WAMENA  - JAYAPURA  - Wings Air 09:10 – 10:10

JAYAPURA  - JAKARTA  - Sriwijaya Air 12:20 – 17:25    хотел Джакарта 

09.02 –Jakarta – PangkalanBuun със сутрешния полет и веднага   Ornag-utan tour  3D/2N  из Tanjung Putting National Park по река Sekonyer с Kelotok  , спане на лодката

11.02 – нощувка  Кумай

12.02 – PangkalanBuun – Jakarta  и Jakarta- Mataram  , нощувка евентуално на Senggigi

13.02 -  обиколка на острова с наета кола/такси/мотор

14,15,16.02 –  преместваме се на някое от островчетата  за разпускане, гмуркане и подобни

17.02 – самолет Mataram – Jakarta и  Джакарта –Истанбул

 

 

И докато още не сме тръгнали, ако някой може да се включи с препоръки или съвет , че все още имам колебания ( няма да е само  milila разбира се ):

1.Дали е възможно сутринта рано от Tagbilaran да се стигне за сутрешния полет от Cebu в 08:20 – не ми се остава в Себу въпреки дългия списък със забележителности от програмата на Оги

2. Кое островче край Ломбок

3. Дали шофьорските ни книжки важат за Индонезия

4.Полетът обратно е Джакарта-Истанбул- Рим и пак през Букурещ. Идеята ни е да  опитаме да се чекираме до Истанбул и оттам към дома. Ако не се получи мисля да подаря на Туркиш една раница с мръсни дрехи. Обаче тая сутрин в просъница Жени предложи да се пробваме да сменим полета на Джакарта- Истанбул –Варна. Някой с идеи ?

 

До утре вечер сигурно ще има още въпроси ( е защо все в последния момент ,бе, Стефанеееее). Освен въпросите пускам програмата за да може по-запознати хора да знаят къде сме запилели че в тия времена...

Обаче с всяко пътуване багажа става все по-малко: една 55литрова и две 35 литрови раници!!! 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

 

4.Полетът обратно е Джакарта-Истанбул- Рим и пак през Букурещ. Идеята ни е да  опитаме да се чекираме до Истанбул и оттам към дома. Ако не се получи мисля да подаря на Туркиш една раница с мръсни дрехи. Обаче тая сутрин в просъница Жени предложи да се пробваме да сменим полета на Джакарта- Истанбул –Варна. Някой с идеи ?

 

Ей това въпросче ме тормози вече месеци...

Връзка към коментар

Не знам дали при теб ще е толкова натоварено движението, колкото при нас.

 

Въпреки това Себу-Ослоб ни отне много време, около 2 часа чакахме на опашка, докато дойде нашият ред да се качим в автобус. Бяха климатизирани, но разумни като температура и място. 

 

Ако си знаеш програмата, купи предварително билети за фериботите. За бързите лодки си вземете някаква връхна дреха, ужасяващо нереално и студено е. И си предайте багажа, защото разполагате с места като в самолет, но без да можете да си приберете нещата под или над седалката. 

В Бохол турът ни отне по-малко време от очакваното и трябваше или да се откажем от обяд на круиза, или да опитаме да ядем в 11:30. Пък хич не бяхме гладни. Та...помотайте се повече на хълмовете, вземете си атв под наем или нещо такова. Останалите неща отнемат по 15 минути всяко.  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ей това въпросче ме тормози вече месеци...

 

Няма да стане това, най-вероятно ще искат да ти счупят главата от такси, след като целия билет на практика ще трябва да се преиздаде. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Ако си знаеш програмата, купи предварително билети за фериботите. За бързите лодки си вземете някаква връхна дреха, ужасяващо нереално и студено е. И си предайте багажа, защото разполагате с места като в самолет, но без да можете да си приберете нещата под или над седалката. 

 

Хм..пусни линк ако можеш че мислих да импровизираме на терен .. От Ослоб се надявах да се споразумеем с някоя лодка от/до Алона бийч.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към коментар

 

 

1.Дали е възможно сутринта рано от Tagbilaran да се стигне за сутрешния полет от Cebu в 08:20 – не ми се остава в Себу въпреки дългия списък със забележителности от програмата на Оги

 

Според мен не е възможно. Около 2 часа ти е пътя с ферибот, отделно пътуването до летището, ти трябва да си около 6,30 там и не мисля, че има толкова рано фериботи. Ние също избрахме да не разглеждаме Себу, пристигнахме в града около 21,00 и нощувахме в хотел на остров Мактан. Мога да го препоръчам - http://eloisaroyalsuites.com/ , предлагат и безплатен трансфер до летището.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хм..пусни линк ако можеш че мислих да импровизираме на терен...

Ха, ние не го направихме това. Не знам дали може онлайн да се резервират. Имах предвид от предния ден да си купиш билет. Преувеличавам риска, защото ние в последния момент търсихме и наемахме частна лодка до Себу, но беше в коледен период. 

 

П.П. Предложеният от Зани хотел не е лош и е с добра позиция спрямо летището. Но в нашата стая поне се чуваше ужасно странен шум на всеки 2 минути през цялата нощ. Лично мен много ме нервира. Иначе напълно независимо от нея се бяхме спрели на мястото. Имахме си хладилник и топла вода, плюс безплатна закуска и трансфер, а и беше чисто. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И докато още не сме тръгнали, ако някой може да се включи с препоръки или съвет , че все още имам колебания ( няма да е само  milila разбира се ):

 

2. Кое островче край Ломбок

3. Дали шофьорските ни книжки важат за Индонезия

 

2. Gili Trawangan или Gili Meno

3. Да, но те не са част от Женевското споразумение (1949). Сиреч ти трябва международна шофьорска книжка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Букурещ е достигнат след 6часово нощно каране в сняг и виелици. Познайте къде имаше най-големи навявания и къде се чистеше... В Румъния разбира се!

post-17-0-81934700-1453001376_thumb.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Букурещ е достигнат след 6часово нощно каране в сняг и виелици. Познайте къде имаше най-големи навявания и къде се чистеше... В Румъния разбира се!

Да, ама след малко ще шляпате босички и ще сте на топличко:)

Пожелавам ти да стигнете без премеждия до крайната цел и да си изкарате чудесно.:)

Връзка към коментар

Ако искаш почивка или спокойствие Gili Air е мястото мисля.Ако искаш барове и нощен живот отиди на другите Гилита.За книжката мога да кажа,че нямах международна,и като наемах кола на Бали никой не ми и искаше.Карах си с моята.Незнам как е на Ява.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След 6 часа отлагане на полета, два пъти закъсване в непочистения сняг на автобуса между гейта и самолета, бутане на ръка на стълбата и куп подобни румънски глупости, вече сме чекирани директно до Манила!

Разходката из Венеция не се състоя но най-важното е че сме в "график"...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Най-после Манила, бял чаршаф и душ! Стигнахме. Тук минава 2часа посреднощ но дали поради часовата разлика, шума на неспящия град, 40-часовото спане по самолети и гейтове, или хладкия ободряващ душ, нещо не ми се спи.

Нямам търпение да минат още 5 часа за да оправя пак раниците и да продължим за остров Палаван. В момента е 27* и 79% влажност.Дано поне Жени поспи..

И на Отопени, и на Ататюрк пръскаха в студа с някакъв разтвор. Турците явно срещу обледеняване на самолета, а румънците - гумите на автобусите затънали в снега по пистите.

Въпрос към "клуба на знаещите"-не може ли да се пръскат улиците и в бг с него, дори и в по-малка концентрация. Учуден съм от бързото му и ефикасно действие.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Здравей! Аз тази година правих едно подобно приключение в Азия, та посетих и Тураджа. Специално за книжките надявам се си си взел международна, тъй като не е проблемът в това, че няма да ти дадат кола под наем, а в това,е могат да те спрат и се започва едно голямо мъдрене колко пари да им бутнеш за това, че нямаш такава книжка. На Бали това е голяма схема с чужденците и полицаите знаят, че масово чужденците нямат такава. За Тураджа ако някой има въпроси да пита, насреща съм :) Лека вечер на всички :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не, нямам международна. Ще се пробваме. В Никарагуа въобще не я носих.

Ще питам, въпреки че сме решили да импровизираме:

- кацаме привечер и мислим да вземем нощен автобус до Рантепао

- много ми се ще да видим погребална церемония. То е ясно че не е по поръчка

- Какво да не се пропусне ? Аз в програмата съм описал забележителностите, но кои от тях са с приоритет.

- Дневен автобус до Макасар и нощен полет за Папуа в 02:00- може ли да се оползотвори времето или да лежим на аерогарата

Приемам съвети всякакви...

Връзка към коментар

Международна книжка се вади за един час.

Проверете дали трябва или важи българската книжка. Защото на гишето на рента кара винаги ще ти дадат кола с българската книжка, но като те спре селския полицай и каже "аз не мога да прочета какво е това, дай ми шоф. книжка" става по-сложно.

За съжаление не се сещам за място, където се проверява.

 

ПП Опа, ти вече си заминал, значи няма как да изкараш книжката.

Връзка към коментар

Първата атракция е отметната - ЕлНидо турА. Не беше никак зле, дори напротив. Красива природа, чисто море, ясно небе и силно слънце. Решихме да не търсим най -ниската цена а да си вземем стандартен тур с препорчана лодка и не сгрешихме. Момчетата се справиха и в бурното следобед море, и с паркирането по заливите, и със скетичните европейци (10 броя) и храната която сговиха на клатушкащата се лодка беше много по- вкусна от прехваленото кръчме снощи.

Мазането с най-скъпия фактор не помага - аз все повтарям че навсякъде местните не се мажата а се обличат с дълъг ръкав...

Прехода от ПП до ЕлНидо го бях проучил и "тренирал", обаче на аерогарата поддадох на братушка с бранзов тен и следващите 7 часа се изядох от яд, друсайки се в малкото и тясно бусче.

Съвет към тези дето ще минат след нас - излизата на улицата пред аерогарата, трицикъл за 50 песос да бус-терминала и се качвате на някоя от фирмите с нормални автобуси. Професионалистите са за предпочитане иначе 4 те евра дето ще ги спестите ще Ви нагарчат после...

Утре- тур С.

Засега толкова - изизам да търся кисело мляки, че закачалките им са много крехки....

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Принципно и ние карахме с нашите си книжки, но при тях заяждането не е в това, че не могат да го прочетат, а че могат да вземат някой и друг лев, за това, че нямаш международна. На Бали ни бяха светнали да си седят едни 50 000 рупии в джоба(не в портомонето) и евентуално ако те спрат да им ги дадеш. Ако проблемът е по-голям то тогава 100 000 също вършат работа. Така и направихме. Е не са ни спирали, ама си е добър съвет. И пак казвам не в портомонето, защото като го разчепиш пред тях да търсиш да им дадеш нещо дребно и отиде та са не видя :D За Тураджа ти препоръчвам поне за една церемония да си наемете гид, който да ви заведе там, да ви обясни основните привички и части на церемонията, да ви обясни, че трябва да носите подарък на семейството(обикновено е бивол или прасе, но дребните подаръци също стават-стек цигари, захар). От там нататък за други церемонии просто си наемете моторчета, хванете една карта, от туристическото бюро се информирайте къде в кой ден има погребение и обикаляйте. Това направихме ние. Жестоко ви препоръчвам да отидете на церемонията, наречена Ма'нене. Това е на всеки 5-10 години семейството отваря гроба, изважда ковчега и почиства трупа, сменя му дрехите, прави му прическа, правят си семейни снимки с тях. Изключително интересно изживяване. За там също подаръци се носят, може по 1-2 курии цигари на човек. Ако има нещо друго, насреща съм :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

ЕлНидо, турС- по-добрият тур. По-интересни островчета, повече корали, повече рибки. Особено оная любопитната от " капитан Немо". Има поне два часа видео под водата, но по разбираеми причини (тегав нет) все още немогат да бъдат качени. Е, храната е по малко от турА, но пък е достатъчно и за четиримата дебелички и бъбриви тексасци от филипински произход и е сервирана на маса върху бяла покривка на едно от кокетните плажчета. Като пейзаж Island hopping прилича на виетнамския залив Халонг, но само това е приликата. Тук хората са усмихнати, дружелюбни и отзивчиви. Градчето е малко, но приятно и чистичко, никой не ти досажда повече от нормалното. До тук филипинците се справят доста професионално. А в Халонг си е стария "Балкан турист".

Рано-рано оправяме раниците тъй като утре ще се става към 4:30 за пътуване с лодка по прословутата подземна река край Сабанг (6часа път ) благодарение на оправната администраторка от отсрещния хотел Ipil. В разправиите с братушката от ПП съвсем забравям че трябва да минем през някакъв офис и да резервираме предварително тура. Енергичната Malu се обажда на хостелчето в Сабанг за да ни запишат за последната лодка в 15:00. Опаковането е трудно, потно и нервно поради малкия размер на Tarao Travelodge, бунгалцата в който сме се настанили. За сметка на това са чистички, сменят им чаршафите и ги чистят всеки ден, тъй като са собственост на същия отсрещен хотел и откъдето ни обгрижват с изключително внимание и любезност. В центъра на данданията сме, но... няма пълно щастие.

п.с. кисело мляко не намираме и оставам на after sun oil но не помага!

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Стефчо, ако Жени случайно има в багажа си крем Здраве или Медико Идеал мажете изгорялото.

За нула време изгарянето ще се превърне в здрав тен. Аз го ползвам и при изгаряне с мазнина и е отлично средство.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

PP Underground River или подземната река на Пуерто Принцеса, по-точно на Сабанг.

- Защо водата е солена ?

- Защото се смесва с морската,Сър!

- Добре де , нали течението е към морето?

-..... Сър, внимавайте да не се намокрите и моля да не снимате.....

Качваме се на лодка за да пресечем залива, оттам ни качват на лодка с гребло за да навлезем в едно от "Седемте чудеса на света" за 2011 - пещера на морското равнище, дълга 8км, дълбока 9 м и висока в "Катедралата" 64 м с предимно каменни образувания.

 

Поздравления за филипинското правителство! През деня импровизирания паркинг е пълен с над 100( сто) микробуса, водещи туристи от около 50-60км от Пуерто Принцеса (1,5часа) и над 300км от ЕлНидо (4 часа). В разстоянията не съм сигурен- тук се измерват в приблизителни часове. С масирана реклама и много добра организация са успели да направят от една пещера сериозна туристическа дестинация, давайки средства за препитание на целия район, а всъщност не може да се мери с нашите нито по строеж, нито по възраст, нито по уникалност. Въпрос на маркетинг и поредно доказателство за пълната незаинтересованост на нашите властимащи. В това число включвам и местната власт, дори тя е с най- голяма тежест.

 

Blue Bamboo -- ха-ха-ха! Бях се зарекъл никога повече да не спя на такова място, но се смиляваме над домакините заради усилията им да ни уредят посещение на реката още същия ден. И поради това че още един магеланец е спал тук. Въпреки липсата на електричество и на прилична баня. Всъщност мястото не е съвсем лошо, със страхотна гледка от терасата на бараката, с красива зелена градина, почти без пари, ама... До него трябва да минеш през "махалата". И да видиш другото лице на Филипините, онова извън туристическите брошури. И да осъзнаеш огромното, животоспасяващо значение на проекта "Подземна река" за местните. Иначе хорицата леко засрамени от бедността и недоимъка, са усмихнати, любопитни и гостоприемни.

 

 

***Тази забележителност може да се отметне и за един ден ако се тръгне в 4:00 от ЕлНидо и ако още в ПП преди автогарата минете през офиса на нац.парк или се пробвате с някои от агенциите по сергиите вдясно от пристанището. Ако ще се връщате в ЕлНидо- по-добре си вземете екскурзия защото цената излиза пак толкова. За да няма изненади - лодката струва1200- 1400 и трябва да се шерне с някой.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.