Прескочи до съдържание

Филипини и Индонезия 2016


stefanrusev

Препоръчани мнения

Не мога да не попитам коя пещера в България препоръчваш на недостигналите Пуерто Принцеса? Че остават само 6 месеца до лятото и е време да правя планове  :rolleyes:

Връзка към коментар

!!! Програмата ми за Филипините не е добра. Не препоръчвам да се минава по нея дори и за два дни. Отделно тук има доста скрити разходи за транспорт !!!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Поздравления за филипинското правителство! През деня импровизирания паркинг е пълен с над 100( сто) микробуса, водещи туристи от около 50-60км от Пуерто Принцеса (1,5часа) и над 300км от ЕлНидо (4 часа). В разстоянията не съм сигурен- тук се измерват в приблизителни часове. С масирана реклама и много добра организация са успели да направят от една пещера сериозна туристическа дестинация, давайки средства за препитание на целия район, а всъщност не може да се мери с нашите нито по строеж, нито по възраст, нито по уникалност. Въпрос на маркетинг и поредно доказателство за пълната незаинтересованост на нашите властимащи. В това число включвам и местната власт, дори тя е с най- голяма тежест.

 

Това ми напомня за Grotta Azzura на Капри. 2 часа чакане, прехвърляне от корабче на малка лодка пред пещерата, не си спомням, ама май беше около 15-20 евро на човек вход, влизаш в пещерата не можеш да видиш почти нищо, правиш 2-3 снимки и вече си отвън. В tripadvisor е под забележителности номер 1 на Капри, а за мен най-глуповато нещо,което правихме там. Да не се отклоняваме от темата... Чакам с нетърпение продължението!

Връзка към коментар
Евгени Димитров

Не мога да не попитам коя пещера в България препоръчваш на недостигналите Пуерто Принцеса? Че остават само 6 месеца до лятото и е време да правя планове  :rolleyes:

Идете на Харамийскста пещера до Триград. Там обаче се качва с помощ от алпинисти. Намерете инфо в нета и се уговорете предварително. Страхотно изживяване е. Заслужава си на 100%. Ония пещери дето се разхождаш като турист вътре, въобще да не ми ги хвали никой. Харамийскста пещера предлага кал, височини и невероятно изживяване!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Идете на Харамийскста пещера до Триград. Там обаче се качва с помощ от алпинисти. Намерете инфо в нета и се уговорете предварително. Страхотно изживяване е. Заслужава си на 100%. Ония пещери дето се разхождаш като турист вътре, въобще да не ми ги хвали никой. Харамийскста пещера предлага кал, височини и невероятно изживяване!

Аз имах предвид точно ония - на Харамийската колко туриста ще качиш...
Връзка към коментар
Евгени Димитров

Тогава не бяхме малка група. Не помня точно, но над 10 човека със сигурност. Бяхме с двама алпинисти. Момчетата ни вкараха в пещерата за няма и два часа. После докато минем през нея и ни свалят отново долу мина повече време. Като цяло, отидохме много рано сутринта, може би бяхме на входа на пещерата към 8:30 (преди това има малък преход), няма спомен точно и излязохме оттам към ранния следобед, разбирайки 13-14. Някои от групата се засилиха и към Ягодинската след това.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

!!! Програмата ми за Филипините не е добра. Не препоръчвам да се минава по нея дори и за два дни. Отделно тук има доста скрити разходи за транспорт !!!

Защо смяташ така?Аз съм там края на ноември до средата на декември и мисля  да направя подобно нещо.В района на Палаван 5-6 дни,още 4-5 около Себу,ден два за Донзол.Чакам промоция за вътрешните полети,та ако дадеш съвет да променям нещо?Идеята ми е да направя нещо като триъгълник(правоъгълник по скоро) Манила-Корон(или Пуерто Принцес)-Dumaguete(Cebu)-Legazpi-Manila.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Защо смяташ така?Аз съм там края на ноември до средата на декември и мисля да направя подобно нещо.В района на Палаван 5-6 дни,още 4-5 около Себу,ден два за Донзол.Чакам промоция за вътрешните полети,та ако дадеш съвет да променям нещо?Идеята ми е да направя нещо като триъгълник(правоъгълник по скоро) Манила-Корон(или Пуерто Принцес)-Dumaguete(Cebu)-Legazpi-Manila.

На Думагете няма няма какво да се прави, освен ако не ти трябва спешно смяна на пари.

От акулите по-добре да се вземе бърза лодка за 1000 до Алоха а оттам и за под 200 нещо до Табиларан, отколкото да се лакаш с ферито защото то е по 700 и пристига след 17:00. Въобще тия акули могат да се направят за един преди обед и без преспиване, отиване и връщане от Цебу.Всичко е от 6:00 до към 9:30. Измъкването привечер от Цебу е около час-час и половина. Улучихме кофти момент и ни се стъжни.Аз се гмурках край тях и съм доволен въпреки пътя до/от тук!!!

Подземната река за ден става ако полета ти е вечерта от ПП. Гледай да си там преди 13:00 за да има с кого да шернеш лодката. Но пътя от ЕлНидо до там е също 6 часа и 700-900.

На Бохол ходихме само на хълмовете и гремляните и оттам на плажа. Спазарихме бакшиша за общо 1500- не ми се разправяше за 2-3 евро в тоя пек. Алона бийч не струва,но има евтина бира. Обаче е голяма дандания. Нашето хотелче в Табиларан е страхотно попадение !!!

Като се върна ще пиша по-подробно, но ако имаш въпроси - пиши докато съм топъл.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Whale Sharkes, brng*.Tan-awan, Oslob, Cebu province - от летището до Южната автогара взимаме заедно с две весели японки бяло такси за бързо и лесно придвижване. Чакат ни още 120км на юг. Разбира се че ще ни се падне най-възрастния шофьор от цялата фирма -12км за половин час. И докато му се нервя на "пълзенето" по натоварения булевард пропускам типичните подхвърляния - ...много хора....религиозен фестивал... няма автобуси... такси до Ослоб... малко скъпо...

На автогарата е съмнително тихо и безлюдно. Опашката се оказва че започва зад сградата - стотици умълчани хора наредени в дълги метални серпентини ! Някои са се запасили с вода и закуски!.. Алтернативата е млада двойка руснаци които с охота приемат предложението за споделено такси. С братушката успяваме да убедим млад филипино че Ослоб не е далеко и ще му платим и двете посоки. " Хайде, момичета, до 2 часа сме по леглата!". демонстрирам знанията си на руски. Часът е 19:00.

След40мин. сме минали едва 6,8 км. " Японките сигурно още висят на опашката" успокоявам се за преразхода на бюджета и на очертаващото се дъъъълго нощно пътуването. След час и половина бакшиша прави странен десен завой и поема из планината. Докато убедя себе си че това е грешна посока, Жени нарушава тягостното мълчание "-тези светлини отдясно не са ли корабчета?".... Двадесетина км минават в анализ на различните варианти "защо морето не е от лявата ни страна". И докато умуваме , сме пропуснали възможността да се върнем и ще трябва да обиколим полуострова... Следващите два часа се люшкаме между "не бързаме за никъде" , " поне да беше светло -чудесна обзорна обиколка", " ти изпи ли си хапчето за кръвно" и " е този ще го бия". Филипино усеща нарастващото напрежение и все по-често бърше бръснатата си кратуна. Подминаваме най-южната точка и взирайки се в тъмнината (естествено че бакшиша незнае къде отиваме) се ядосваме на идващите срещу нас жълти автобуси от Себу.

23:45 - Aaron beach, brng Tan-awan . Най после ! Филипино се съвзема и заема типичната нагла поза, направо си проси белята в тъмнината. Разплаща ме се, въпреки че сме навъртели 170км и съм решил с коя ръка "да се сбогувам". И у нас ни се е случвало. Мъничка озъбена филипинка отваря вратата, дава ни ключа за бунгалото и изчезва в мрака.

Пребити от път и нерви мълчаливо си лягаме, успокоявани от морските вълни. Все пак стигнахме. Майната му на времето и парите. Тук сме да се поплуваме с BUTANDING, WHALE SHARKES или КИТОВИТЕ АКУЛИ.

...... А японките сигурно отдавна вече спят....

*barangay би трябвало да означава село или по-вероятно махала

 

Сутринта посрещам изгрева на метри от бунгалото с една дузина нетърпеливци. В морето се появяват две лодки и обикалят търсейки акулите. Паркинга започва се пълни. "Хайде,Жени, после ще си допиваш кафето" .

 

Следващите няколко часове не могат да се опишат с думи.

post-17-0-64130100-1453877154_thumb.jpeg

post-17-0-29581800-1453877182_thumb.jpeg

post-17-0-50329900-1453877203_thumb.jpeg

post-17-0-21071500-1453877910.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Ах, тази опашка на гарата звучи като нашата на Бъдни вечер ;), наистина не очаквах, че се случва и извън нашия пиков период. Отне ни около 5 часа пътуването, и също беше по тъмно. Ние стигнахме достатъчно рано, за да ни поканят да споделим празничната вечеря.

Много се радвам, че си оценил акулите :) 

Връзка към коментар

Балют няма да вкуся!!!

Обаче брендито ми хареса, вече сме до половината. Цена 110 за 0,7л. Най- големия майтап е че точно пред хотелчето има барче с евтини коктейли и много шезлонги пред него на пясъка. Обаче все няма места, белите въобще не стават от тях. Трима-четирима си бяха на същите шезлонги и като се прибирахме снощи...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

...

Прехода от ПП до ЕлНидо го бях проучил и "тренирал", обаче на аерогарата поддадох на братушка с бранзов тен и следващите 7 часа се изядох от яд, друсайки се в малкото и тясно бусче.

Съвет към тези дето ще минат след нас - излизата на улицата пред аерогарата, трицикъл за 50 песос да бус-терминала и се качвате на някоя от фирмите с нормални автобуси. 

А "нормалните фирми" всъщност са две - CHERRY BUS и RORO - тактиката при пазаренето е като отидеш при автобуса на едните да подметнеш небрежно:  "бе аз дали да не ползвам другите..."  :biggrin: 

Също пакетирането в някаква група помага - ние се сдушихме още на летището една четворка - аз, един комшия румънец-културист, една аржентинка и един чилиец.  И така вече се преговаря за цени на едро  :biggrin: . Работи и при трициклистите - не вярвах (и още ми е трудно да го повярвам) че се събрахме 5 човека (двама от които над100кг.) на трицикъла - бандата на четиримата плюс филипинецът-водач на МПС-то  :biggrin: . 

Връзка към коментар

3. Дали шофьорските ни книжки важат за Индонезия

 

Не,не важат,имахме проблем със скутер на остров Бали,проблемът бе че нямахме една каска,за което ни написаха глоба-фиш.Но за шофьорската книжка само ми направиха забележка и ми показаха че трябва да имам международена такава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всеки път обещавам че и  ние като нормалните хора ще полежим на някой плаж. За да запълним времето и за да не  минем като поредния тайфун през Филипините, решавам да е "най-хубавия плаж на света" - Боракай
Още в самолета, плуващ в бялото море от облаци, става ясно че слънце няма да има. Това не пречи температурите да са около 28 градуса. Западната част от острова е един дълъг 2-3км плаж, широк не повече от 10м, два реда палми, централната пътека и естествено кръчми с хостели над тях (така и не мога да разбера как ще дойдеш да лежиш на плаж и ще се забиеш в най-голямата шумотевица).

Острова е малък  и на втория ден решаваме да разгледаме и източната част пешком. Още по централния път пейзажа започва да става смущаващ за претенциите на острова. Отказваме се от разходката след като попадаме там където живеят местните... 

На третия ден се показва и слънцето и променя и настроението и цялата гледка.  

Всъщност не беше лошо за два-три дни почивка - Дните минават в " туда- сюда" ( както се изразява бъбривия руснак, съсед по стая в иначе страхотното хотелче в южната част на станция 3) , обедни фрешове и вечерни коктеили, прясна храна на местния пазар g'dalipapa, и цамбуркане между различните части.

 

Край на част първа! Следва продължение...

 

 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Поздравления и благодарности на Roje за страхотния хотел в Куала Лумпур - http://www.geohotelkl.com

Отлично попадение за без пари.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Поздравления и благодарности на Roje за страхотния хотел в Куала Лумпур - http://www.geohotelkl.com

Отлично попадение за без пари.

Вероятно някаква промоция си случил, че сега го погледнах, за октомври, цената на деня е 86Е

Ние спим в Мелия и като дебна цена+купон за намаление, който ми пращат по празници, докарвам цена 45 - 50Е.

И в двата случая говорим за двойна стая.

Връзка към коментар

Поздравления и благодарности на Roje за страхотния хотел в Куала Лумпур - http://www.geohotelkl.com

Отлично попадение за без пари.

А аз много да благодаря и на stefanrusev и на Roje за подсказката за хотела, че точно се ровех тия дни какво да намеря за спане в КЛ. :) 

Току що го резервирах за средата на март, 25 двойната стая.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

А аз много да благодаря и на stefanrusev и на Roje за подсказката за хотела, че точно се ровех тия дни какво да намеря за спане в КЛ. :) 

Току що го резервирах за средата на март, €[/size]25 двойната стая.

А,ами аз какво съм гледала, че ми излезе цена далеч нагоре?:(

Сега проверих пак, 25.Нещо съм сгрешила - тази цена е супер.:)

Връзка към коментар

Начало на част II

Hotel Pison, Rantepao, Sulawesi - wellcome kopi drink. 3 часа самолет и 8часа автобус, готин и удобен автобус. Точка1 от задължителата програма - Днес в района има (трябва да има) погребална церемония.

Връзка към коментар

Днес трябваше да е ден за отчет въпреки калпавия нет, но се оказахме на летището в Макасар за полета към следващата дестинация. Пак повтарям - програмата е недогледанс. Дублирал съм последната нощувка в Рантепао с полета към следващата дестинация. Задобряваме. За 15 мин. събрахме багажа, оправихме автобусния билет и след 10 часа път с който шофьора би всички рекорди по бавно придвижване, вече сме в график.

Тоража си заслужава пътя до тук. Една общност с доста различно отношение към мъртвите, живота и въобще към вековните традиции. Дори казват че на северо-изток от там все още има "горски хора".

 

Аз така и не намерих отговор на въпроса: След като "хората от планината" са планинско племе (една от версиите е че са дошли от Камбоджа) а биволът е равннино животно, какво са давали в жертва на мъртвите преди да слязат от планината..

 

Ma'nene се правило през септ-окт. за съжаление и е твърде лично за да се изтипосаме с фотоапаратите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Радвам се, че сте успели да видите церемониите. Ние ма'ненетата ги видяхме всъщност края на август като се замисля, но това е, че при тях това мислене за твърде личното го няма така както при нас. Аз точно такова чувство имах в себе си като ходехме на погребалните церемонии. Затова поговорих със собственика на нашия хостел и той ми каза следното: тук, щом си дошъл в Тураджа, значи ти ставаш автоматично Тураджанин. Ти си един от нас, ние не те възприемаме като чужденец. Това ми направи наистина голямо впечатление за техния маниер на мислене. Успех с по-нататъшното изпълнение на плана! :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Четири полета за 11 часа, това само аз мога да го измъдря - Wamena - Timika - Makassar - Jakarta.Хубавото беше че със закъснението на някой полет закъсняваше и следващия.

Лежим претрепани, кефим се на хубавия нет и събираме сили за следващото място - орангутаните в Tanjung Puting. Все още остават 5 свободни дни и се чудим къде да завършим...

За Папуа ми трябва повечко време за да опиша какво видяхме и какво направихме, сами, без гидове или помощ от други, и въобще историята на тази долина...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Страхотно хотелче край летище в Джакарта - http://www.baleocasa.com

Новичко,чисто, готин персонал, под 30$ и безплатен шатъл - идеално ако няма да се влиза в града.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.