Прескочи до съдържание

Зимна София


Spqr

Препоръчани мнения

По някакъв начин един заснежен град се преобразява. Недостатъците са прикрити, а видимото е деликатно загатното.

 

От разпознаваемите лъвове в София този на Андрей Николов е най-величествен. 

 

P1014348.JPG

 

Зимно време повече ми допада църквата и района.

 

P1014394.JPG

 

А тази сграда и през четирите сезона е класа.

 

P1014338.JPG

 

Според мен най-красивият площад в София е около "Александър Невски". Заобиколен от емблематични сгради, интересен по форма. Личи се, че е обмислено как храм-паметника да изпъкне. 

 

P1014342.JPG

 

А дворецът... 

 

P1014361.JPG

 

 

 

  • Харесвам 40
Връзка към коментар

По 5 снимки ще пускам, за да се задържи по-дългосрочно интереса.  :)

 

Мостът е с лъвове, а не примерно със слонове. Другият, който не съм снимал, е с орли. Защо тези животни? Разбира се, че не е случайно.

 

P1014383.JPG

 

Стандартът е като излезнеш от гарата, пуснеш се по улицата в близост и достигаш центъра. Нямаш нужда от карта. Рационалност характерна за градовете от Римската империя. В София е спазено условието и тази улица е "Мария Луиза".

 

P1014384.JPG

 

Не съм сигурен, но мисля най-старото кино в София. Неслучайно е на "Мария Луиза". Отдавна нефункциониращо.

 

P1014381.JPG

 

Спрете се някой ден и загледайте детайлите по днешния Музей на историята на София. 

 

P1014378.JPG

 

Снегът тактично е поприкрил надстроеното. Въображението работи, а гледката е подходяща за завършек на тази част.

 

P1014375.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 29
Връзка към коментар

Аз щракнах два-три кадъра с телефона, че нямах фотоапарат под ръка

 

attachicon.gif20160117_121002_ff.jpg

 

Щракнал си къщата на кмета в периода 1934-1944 инж. Иван Иванов

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Сега е ред на орлите. Гледат в противоложни посоки по модела на двуглавия орел в хералдиката. 

 

P1014356.JPG

 

Има дефицит на фотогенични вътрешни дворове в София, но този е на ниво.

 

P1014369.JPG

 

Трите сгради на площад "Независимост" са внушителни, едностилието много ми допада. Това със "сталинския барок" са градски легенди с цел политическо опорочаване. Друг е стилът, друг е. ;)

 

P1014367.JPG

 

Фотогенично е. В тази част на София, където и да се обърнеш, е приятно за окото.

 

P1014341.JPG

 

Улици без хора.

 

P1014353.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 22
Връзка към коментар

Трите сгради на площад "Независимост" са внушителни, едностилието много ми допада. Това със "сталинския барок" са градски легенди с цел политическо опорочаване. Друг е стилът, друг е. ;)

 

attachicon.gifP1014367.JPG

 

 

Сецесион се води. Не, че не изглеждат добре сградите, просто това е актуалното в тези години.

Връзка към коментар

Сецесион се води. Не, че не изглеждат добре сградите, просто това е актуалното в тези години.

 

Мисля, че не е сецесион. Сецесион, или ар-нуво (art) е доста по-различен - сградите са различни и с декорации, докато тук си е точно обратното - еднакви като ватенки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля, че не е сецесион. Сецесион, или ар-нуво (art) е доста по-различен - сградите са различни и с декорации, докато тук си е точно обратното - еднакви като ватенки.

 

Може и да бъркам за термина "сталински сецесион". Фичо, помогни де? :)

Сградите са сходни, но декорация, ако се загледаш има и то много. Целта е била да изглеждат и да са масивни, стабилни и задължително внушителни...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идеята ми е, че е форма на неокласицизъм от XX век. Този от XIX век като във Виена е по-пищен и помпозен.

 

Но както в Рим я наричат - фашистка, в Берлин - нацистка, а в България - сталинистка. Общото е датировката от 30-те и 40-те години, а тези понятия са измислени и за маркетингови цели. ЕУР в Рим, Олимпийския комплекс в Берлин и трите сгради в София имат сходни черти.

 

Според мен е форма на неокласицизъм или рационализъм може да е. Не е сецесион. Сградата на БНБ май е рационализъм. Загледайте се, че имат сходна облицовка, включително и БНБ. По-строга фасада, но внушителни като структура.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може и да бъркам за термина "сталински сецесион". Фичо, помогни де? :)

Сградите са сходни, но декорация, ако се загледаш има и то много. Целта е била да изглеждат и да са масивни, стабилни и задължително внушителни...

Сецесион не е със сигурност, по-скоро може да се определи като някакъв вид неокласицизъм и неоренесанс.

 

Ако се загледаш в италианските палаци, ще откриеш съответните сходства, най-вече тристепенния ордер с характерната рустика в долното ниво.

 

Например Палацо Видони-Кафарели 

Palazzo_Vidoni_Roma.jpg

 

или Палацо Медичи Рикарди

3965030355_0111320ddd_b.jpg

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Идеята ми е, че е форма на неокласицизъм от XX век. За разлика от този от XIX век като във Виена, където е по-пищен и помпозен.

 

Но както в Рим я наричат - фашистка, в Берлин - нацистка, а в България - сталинистка. Общото е, датира от 30-те и 40-те години и им слагат тези понятия за маркетингови цели. ЕУР в Рим, Олимпиския комплекс в Берлин и трите сгради в София имат сходни черти

 

Абсолютно си прав, терминът "сталинистки" е неподходящ и може би отразява едиствено времето, в което са се строели тези сгради у нас, пък и не само у нас. Но "неокласика" също някак не му приляга съвсем. Не за друго, а "класиката" притежава форми, които "издържат" в годините, ползват се елементи (дорийски колони например) и по-късно и т.н. Докато този тип сгради не биват повтаряни като визия или поне аз не мога да се сетя.

 

На мен като "неокласика" ми се струва, че ще бъдат наричани стъклените окачени фасади, които сега са по-скоро "модернизъм".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тези снимки мислех да не ги качвам. Ама стана дискусия и ще ги употребя.  :)

 

Министерски Съвет и част от аркадата във формата на арка. Не знам дали точно се изразявам. но е доста ренесансово. 

 

P1014368.JPG

 

Аркадата в МС отвътре отново виждаме арки. Все едно си в Болоня. 

 

P1014370.JPG

 

Без съмнение идеята е по модел от Италия и в тази част е неоренесанс. А пък Ренесанса е вдъхновен от римските строежи, които също са арковидни. Именно затова в по-общ план става и неокласицизъм.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тези снимки мислех да не ги качвам. Ама стана дискусия и ще ги употребя.  :)

 

А, качвай, качвай. Аз си харесвам София и архитектурните дискусии са ми прелюбопитни. Съжалявам единствено за некомпетентността ми по въпроса и аматьорските ми изказвания. Надявам се професионалните магеланци да внасят яснота по съжденията кое какво е.

Връзка към коментар

Абсолютно си прав, терминът "сталинистки" е неподходящ и може би отразява едиствено времето, в което са се строели тези сгради у нас, пък и не само у нас. Но "неокласика" също някак не му приляга съвсем. Не за друго, а "класиката" притежава форми, които "издържат" в годините, ползват се елементи (дорийски колони например) и по-късно и т.н. Докато този тип сгради не биват повтаряни като визия или поне аз не мога да се сетя.

 

На мен като "неокласика" ми се струва, че ще бъдат наричани стъклените окачени фасади, които сега са по-скоро "модернизъм".

 

Според мен терминът "сталинистка архитектура" се е наложил първо, щото Сталин е бил начело най-дълго, но и преди всичко щото в съюза това строителство е било най-мащабно. Станало е отличителен знак за определен строй. 

 

Същото като ксерокс, теракота, фаянс, фадрома, джип и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз си харесвам София и архитектурните дискусии са ми прелюбопитни. 

 

И на мен са ми интересни. Сега се загледах в първата качена снимка от предния ми пост. И се досетих за нещо, което и на живо не ми е правило впечатление. От двете страни се виждат полукръгли елементи. И сега виж

 

RomaPortaPiaFacciataInterna.jpg

 

 

Порта Пия в Рим. Ренесансова е по проект на Микеланджело. В горната част на портата има три подобни елемента. Малко на кърпа наподобяват :P, а всъщност по-вероятно да е търсен ефектът на арка. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.