Прескочи до съдържание

Проверки на летището преди полети за САЩ


Препоръчани мнения

искам да ви предупредя за полетите от Турция до САЩ (най-вече ако минават през Амстердам). Декември месец летях Истанбул - Амстердам - Сиатъл. В Амстердам на летището правят проверки (разпитват те глупости преди да ти кажат на кой гейт е самолета ти. Обикновено ти ли си опакова багажа, през цялото ли време багажът ти беше с теб и т.н., доста досадна и ненужна според мен процедура. Минава се за 1-2 минути). Понеже летях от Истанбул, а не от София, се сторих доста подозрителен на лелката и поне 20 минути ме разпитва, къде съм ходил в Истанбул, защо летя от там, какво съм правил там, защо не съм летял от София и други глупости. Така няколко пъти едни и същи въпроси, после ми иска билети от местата, които съм посетил в Истанбул. Хубавото беше, че се оказа, че може да смята. След като и казах колко ми струва билета от София до Сиатъл и билетите София - Истанбул, Истанбул - Сиатъл и хотел за две вечери, възкликна, че даже съм бил и спестил пари ;) . Имайте едно на ум, че може да ви разпитват на длъж и на шир.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Същата процедура би преживял на Ататюрк, ако летеше от IST директно за САЩ. В моя случай "разширената проверка" преди същинската такава беше изнесена пред гишетата със съответния качествен разпит кои сме, за какво се борим и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сиреч, допълнителните проверки се извършват на съответното летище, от където е полетът за САЩ. То всъшност и това е изискване на Щатите за да може изобщо от летището да се изпълняват подобни полети.

Обикновено не биха ви издали бордна карта предварително, предвиждате си време за висене на съответната специализирана опашка и така.

Връзка към коментар

И преди съм минавал такава проверка, но е била доста по-кратка. Другите около мен ги разпитваха само за багажа. Толкова глупости не минсе е случвало да ме питат. Декември 2014 летях през Лондон и там даже нямаше такава проверка.

Връзка към коментар

Абе вие се благодарете, че не сте по-мургавки, не обичате да носите маскировачни панталони и не сте майтапчии, че един приятел с горното описание на 256тия въпрос " А защо отивате в САЩ?" беше отговорил "За да се науча да летя" ...и голямото кафяво удари вентилатора... :biggrin:

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз преживях същия разпит във Франкфурт на път за САЩ, че даже ми спретнаха и допълнителна проверка на ръчния багаж. Отдадох го на факта, че идвам от Истанбул ден след като гърмяха там. За сметка на това пък когато кацнах в Хюстън нямаше никакви проверки, една минута минаване през имигрейшънс и уелкъм. Преди една година ги нямаше тези "въпросчета" за багажа, явно са сменили репертоара.

Връзка към коментар

Има си ги проверките винаги, не съм сигурен дали изходното летище има някакво значение. Търкиш са глобална авиокомпания и страшно много хора прекачват там, не мисля че полетите от Истанбул са подложени на специално отношение . След атентат или инцидент е нормално да има затягане на мерките де. Но разпита винаги си го има, опитват се да те хванат в лъжа, да засекат нервност или нещо такова. 

Връзка към коментар

Сиреч, допълнителните проверки се извършват на съответното летище, от където е полетът за САЩ. То всъшност и това е изискване на Щатите за да може изобщо от летището да се изпълняват подобни полети.

 

Което идва да рече, че въобще не ни трябват директни полети за щатите, както са се размечтали някои хора, че като ги знам нашите жалки раболепници, ще превърнат цялото летище и района около него във военно-следствена зона. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Което идва да рече, че въобще не ни трябват директни полети за щатите, както са се размечтали някои хора, че като ги знам нашите жалки раболепници, ще превърнат цялото летище и района около него във военно-следствена зона. 

 

Обикновено тези проверки са изнесени точно преди гейта или дори след проверката на бординг пасовете. На определени летища си има и цяла зона изнесена само за пътници до САЩ. От моите наблюдения като цяло е неудобство само за пътниците до САЩ. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре, де. Ако не знаеш грам английски/френски/немски/испански/руски и всякакви други езици, освен български, например,  значи ли че не можеш да отидеш никога до УСА?

Връзка към коментар

Незнанието на английски и демонстрирането пред американските служители  ,че това ти е най-непонятния език , сооред мен е предимство -вероятността да си потенциален емигрант без думичка запас е леко "абсурдна" .:)

При моето пътуване до САЩ  на Хийтроу от целия самолет единствено мен и един пътник с арабски черти  ни  подложиха на допълнителна проверка на багажа. Говорили сме си с мои познати и те ми обесняваха ,че някаква особеност на международните ни паспорти е индикация за допълинтелна проверка. Доколо е вярно не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тези проверки не са само на полети за САЩ. Наскоро такава проверка имаше на летището във Виена на полет до Торонто. Служителите бяха на G4 Securitas (каквито преди време бяха и на полетите към САЩ в Амстердам), разпитваха обичайните въпроси. Преди имаха терминали и нещо записваха/проверяваха, но скоро не ми се е случвало да ги виждам да правят подобно нещо... Преди 10-ина години лепяха и едни стикери на гърба на паспорта...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре, де. Ако не знаеш грам английски/френски/немски/испански/руски и всякакви други езици, освен български, например,  значи ли че не можеш да отидеш никога до УСА?

2010 както кротко си седях в самолета в Мюнхен посока САЩ, ме свалиха да превеждам на една бг баба. Много им беше важно да я питам сама ли си е събирала бажажа. Иначе бабето носеше писмо от дъщеря си, в което пишеше коя е и къде отива, вкл. и телефон за връзка. Какво щяха да я правят бабата, ако не бях там, не зная.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди година и половина в Амстердам, ни разпитваха около 10 минути на терминали, където гледаха нещо/някъде. Къде отиваме, как сме купили билетите, покажи кредитната карта, с която са купени... От кога не сте се виждали с вашия приятел (отивахме нагости), от кога не сте се чували, ама защо не се чувате вече има вайбър и т.н. Накрая ни лепнаха и лепенка на паспортите :) В последствие в Сиатъл, общи приказка докато бие печатите за добре дошли.

Връзка към коментар

2010 както кротко си седях в самолета в Мюнхен посока САЩ, ме свалиха да превеждам на една бг баба. Много им беше важно да я питам сама ли си е събирала бажажа. Иначе бабето носеше писмо от дъщеря си, в което пишеше коя е и къде отива, вкл. и телефон за връзка. Какво щяха да я правят бабата, ако не бях там, не зная.

Ха! Браво! Ей точно за това питам. Отиваш на някакво летище /Мурманск например/  дето в самолета/терминала няма никой, който да знае български. Тогава какво се случва? Имаш си тикет, имаш резервации... И какво се случва?

Връзка към коментар

Какво да се случва? Пътуваш си. Онези да му мислят с параноите си :)

Значи мълчиш като партизанин и продължаваш с мисълта да видиш Медисън скуеар гардън, например... Не ми се вярва. Без да си казал и фонема на английски.  Според мен, ще ти бият шута... Принципно говоря.

Връзка към коментар

Ееее, ама не си ли гледал "TheTerminal" Все изнамират някой, който да говори нещо дето да ти е малко поне внятно. Мен в далечната ...ъхъм...1998ма (няма ЕС, няма Шенген, завесата паднала, ма много хора на запад не знаят) ме спряха в Цюрих да превеждам на семейство с две малки деца тръгнали за Америка без да знаят думичка английски - спечелили зелена карта. Изкарах си акъла - заделяха ни от опашката и ни слагаха в една стаичка като килия, накрая се събрахме китна компания като в Бруклински арест. Влязоха двама и почнаха да разпитват ред по ред. Накрая се оказа, че съм там само за да превеждам на семейството - дори не си направиха труда да ме помолят или благодарят. А един близкоизточен дядо остана да чака следващ полет - нямаше хора с неговите лингвистични умения на този.

Нещо напоследък все повече ми заприличва на онези години...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Незнанието на английски и демонстрирането пред американските служители  ,че това ти е най-непонятния език , сооред мен е предимство -вероятността да си потенциален емигрант без думичка запас е леко "абсурдна" . :)

При моето пътуване до САЩ  на Хийтроу от целия самолет единствено мен и един пътник с арабски черти  ни  подложиха на допълнителна проверка на багажа. Говорили сме си с мои познати и те ми обесняваха ,че някаква особеност на международните ни паспорти е индикация за допълинтелна проверка. Доколо е вярно не знам.

Първия път пътувах с български паспорт и туристическа виза за САЩ, тук ми задаваха обичайните въпроси, но na Newark ме задържаха едно 20 минути на митницата, искаха точни подробности какво ще правя. 2 години по-късно летях с немски паспорт и ESTA, преди полета ни разпитаха "къде,кога, защо...", но беше кратко, на митницата в САЩ минахме заедно  за 2 минути. Даже попитахме, ама само това ли са въпросите?! Така, че  има значение от коя държава си и от 2016 също къде си ходил преди това...

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами аз летях за щатите есен/зимата на 2003, през Франкфурт. Полетът от София закъсня и аз тичайки между гейтовете се озовах в някаква ограничена зона, в която си водеха цялата тази процедура. Не бяхме предупредени и много се зачудих тогава, "тия нормални ли са ...;) " Първо се усъмних, че съм сбъркала нещо в бързината, да не си изпусна полета, след това реших че нещо не разбирам английския, докато проумея, че това им е стандартна процедура след 9/11 .

Връзка към коментар

Аз явно съм късметлия.Преди 2 години като летях до Чикаго с Alitalia, никакви допълнителни въпроси и т.н. не са ме питали.А бях толкова наплашен за тези проверки. :D

Връзка към коментар

2013 година от София през Париж. Не съм еиждал изобщо тези, които трябва да задават допълнителните въпроси. Изобщо и не знаех, че може да има такова нещо в Париж, мислех, че ще ни пита "the immigration officer" като стигнем там.

 

Това разпитване на бабите, носещи писмо от дъщеря си не мисля, че ще повлия е на вероятността да се повтори 9/11.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

От 2009 до 2012 дъщеря ми учеше в САЩ ( с учебна виза) и аз трите години изкарах с нея ( с туристическа виза ) . Тъй като трябваше да излизам от САЩ за да си подновявам моя престой ( а и ни липсваше БГ) та за тези години бая си попътувахме. Определено най- откачените проверки сме имали в Амстердам - кой, защо какво, разглеждане на учебната виза, искане на договора с училището, договор за наем на апартамента ни там и т.н. 

Май и на емигрейшъните в САЩ не са ни разпитвали толкова подробно, колкото в Амстердам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Онези да му мислят с параноите си :)

Вярвам, не мислиш сериозно, че е параноя. Броят на убитите при самолетни терористични актове можеш да видиш тук: https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Terroranschl%C3%A4gen.

 

Нека си проверяват, вършат си работата, както я изисква процедурата, нищо лично. Милиони пътници минават през тях, не им е лесна работата. Мен почти всеки път ме отклоняват за детайлна проверка на багаж или тяло - съдействам им, не ме дразни. Аз съм възрастна жена, естествено руса, много светла кожа (нищо арабско във вида ми). Питала съм ги с какво привличам внимание. Отговаряли са ми: вие сте единия вид "целева група", жени като Вас много лесно биват манипулирани да пренесат нещо от децата си или заради децата си. Има правила, прилагат ги, приемам го положително. Предвиждам си време за трансферно летище при пътуване със смяна на полет (пътувам често до САЩ, сменяла съм къде ли не).

 

Не се дразнете от проверки, които Ви се случват при 2-3 пътувания годишно - представете си на тези служители какво им е всеки ден и нощ и под какъв натиск са поставени, когато някъде отново гръмне самолет.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.