Прескочи до съдържание

Бирма - кратичко дневниче в минало време


AlexandraKo

Препоръчани мнения

... Първо пием по едно кафенце в луксозния Странд хотел: ...

 

Strand Hotel е много интересен. Повечето туристи го подминават като ходят в Янгон, но той е един от групата легендарни стари колониални хотели в Азия, в която още влизат Raffles в Сингапур, Mandarin Oriental в Бангкок и The Peninsula в Хонг Конг. В Странд правих доста екстериорни и интериорни снимки и ако някой ден стигна с фото разказите до Азия, ще ги постна...

 

Много добре направено пътешествие в Бирма!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Сутринта на следващия ден тръгваме отново на разходка и да видим финала на празничните състезания.

Качваме се на лодката, около нас плуват лотоси и стигаме до магистралата: ;) ;)

 

post-1504-0-71878200-1456904688.jpg

 

post-1504-0-70766800-1456904461.jpg

 

Има си и трафик, освен страхотен изгрев:

 

post-1504-0-84838600-1456904581.jpg

 

post-1504-0-54363300-1456904813.jpg

 

post-1504-0-82805900-1456904833.jpg

 

post-1504-0-24741400-1456904852.jpg

 

post-1504-0-28365400-1456904891.jpg

 

post-1504-0-04274800-1456904918.jpg

 

Отиваме  в храма Phaung Daw Oo ,  информация тук ,където е връхната точка на фестивала.  Тази пагода се намира в селцето Ивама в езерото Инле и е много важен религиозен Шан-център. В тази пагода има 5 броя статуетки на Буда, като 4 от тях по време на празника се натоварват в една лодка и обикалят всичките 17 селца в езерото по време на празника на 4-те Буди, за който иде реч.

 

Ето, на тази лодка са Буди-те:

 

post-1504-0-11966400-1456909030.jpg

 

post-1504-0-04335800-1456909043.jpg

 

Там се излъчват победителите, там акостират статуите на Буда и народът се кефи с ядене и пиене. Галимация голяма, но много весело, досущ като на панаир - сергийки с джунджурии, с всякакво хапване и пиене, в което ние се вписахме повече от чудесно. Тихички, усмихнати хора около нас, много приятно.

Акостираме, естествено, чакаме на опашка: :) Ама , като се знае, че никой за никъде не бърза, чак си е приятно.

 

post-1504-0-31458200-1456906870.jpg

 

post-1504-0-04632300-1456906961.jpg

 

post-1504-0-06950600-1456907812.jpg

 

Храмът вътре, има едно място, което е само за мъже:

 

post-1504-0-75329700-1456907114.jpg

 

post-1504-0-11360200-1456907126.jpg

 

post-1504-0-79242300-1456907154.jpg

 

post-1504-0-30734900-1456907180.jpg

 

post-1504-0-46470000-1456907200.jpg

 

Това място, след много надничане с проточена гуша от моя страна, стана ясно, че е за Буда - статуетките. Ама защо само мъжете имаха достъп, така и не разбрах. :mad: Някой, ако знае, моля да каже!

 

Ето ги  и ресторантите:

 

post-1504-0-98389200-1456907231.jpg

 

post-1504-0-57643200-1456907257.jpg

 

Държа да отбележа, че навсякъде по местата за хранене, където бяхме си беше много чистичко и приятно. Малко неудобно за нас, те си се хранят  на земята или полуклекнали. Като ни видеха какви сме големи човеци,  винаги си ни донасяха нормални столчета. :)

Ето и храната по сергийките, опитахме всичко наред и всичко си беше читаво и вкусно:;

 

post-1504-0-07549100-1456907656.jpg

 

Естествено, се накупихме с перли, мъниста, всякакви сувенири, сувенирчета и дрънкулчици, с което спечелихме всеобщата симпатия на търговците. :) :)Е, мускалите и магнитите също имат пръст ;)Пиша сега и се усмихвам - толкова хубави преживявания имахме в Бирма, толкова слънчеви и искрени хора срещнахме. :)

На празника местните хора си бяха дошли със семействата, с приятелите:

 

post-1504-0-12223200-1456907778.jpg

 

post-1504-0-89977700-1456908339.jpg

 

post-1504-0-61797600-1456908361.jpg

 

следва...

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Strand Hotel е много интересен. Повечето туристи го подминават като ходят в Янгон, но той е един от групата легендарни стари колониални хотели в Азия, в която още влизат Raffles в Сингапур, Mandarin Oriental в Бангкок и The Peninsula в Хонг Конг. В Странд правих доста екстериорни и интериорни снимки и ако някой ден стигна с фото разказите до Азия, ще ги постна...

 

Много добре направено пътешествие в Бирма!

Флай, много ти благодаря! Твоята оценка ми е особено ценна. :)

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Вече казах, че хубавото ни преживяване в Бирма беше беше организирано от местна фирма, която намерих в нета.

Всъщност, аз намерих няколко, писах на всички и си избрах Ко Тар Травел. Договорихме се за всичко, уточнихме и цената. Условието беше, да преведа 30% предварително. Отивам аз при моите в Булбанк и като се почва едно мъдруване - десет пъти исках от хората в Бирма ту адрес, ту, не знам си какво си, ту - още нещо. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Страхотно впечатление ми направи, когато хората рекоха - " ми, щом е проблем, не пращайте нищо, ще донесете цялата сума, когато дойдете." На едното юнашко доверие, на което аз се възпротивих защото трябваше да купят билети за вътрешните полети, да платят визи, вероятно и нещо друго. Но ми направи този жест много хубаво впечатление. :)

С триста зора и 50 долара такса, преведохме 1200 долара. :blush:

Които стигнаха там тоооочно след 30 дни. :rolleyes:

И в процеса на кореспонденцията почвам аз да подпитвам дали са имали туристи от Бг. Те казват, че не са и много се радват, че ще видят за пръв път. Едно на ум!

Тогава, викам си аз, ще трябва да се представим добре, най- важно е първото впечатление. Кат ти се яви първом Бай ви Ганя, иди после обяснявай, че не сме всички така. ;) И иди оправяй впечатление. :blush:

Писмовно си хортувах с мис Паинг, която рече, ще ще ни чакаТ на летището. Аз питам с кого, тя казва, с нейния мениджър. Пак подпитвам, мъж или жена, че ще трябва и за него армаган. Тя обяснява, че това е съпругът, нали фирмичката им е семейна. Две на ум!

За всеки случай ние награбваме повечко подаръци, традиционни нашенски сладки, бонбони, шоколадки и пр.

И добре, че бяхме взели, натам ще стане ясно защо.

Половин куфар подаръци и сувенири - има едни книжки на английски за България с дискове вътре - страхотни изгледи от Родината, картички, магнити , от Биофреш - парфюми, кремове и сапуни с розово масло. Абе - все традиционни неща от България. От ония дървените куклички в народни носии, везани копринени кърпички и пр.

Слизаме от самолета и на летището една голяма група посрещачи ни маха, ама ние си мислим, че не е за нас.

Напротив, напротиииииив - цялата родА, ама наистина цялата, беше дошла да ни посрещне като едни най-ама най-скъпи гости. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Толкова цяла родАта, че се  едвам смести в две коли, а ние - в третата.

Заведоха ни в хотела, там пихме кафе и си побъбрихме. Така искрено ни се радваха тези хора, да не разправям пък, като раздадохме подаръците, колко бяха изненадани и щастливи! И добре че бяхме взели и разните му лакомства, щото си бяха довели и децата, та имаше и за тях.

Вечерта получих писмо по ел. поща с благодарности и обяснения как са се събрали в къщи всички и са изгледали дисковете за България. И как са във възторг от това, колко е красива тази България, дет не я бяха чували. И как са я намерили на картата, и как са разучили кои са ни съседи, колко ни била интересна историята и пр.

И накрая, - еди кой си ден, ни канят на вечеря у тях в еди колко си часа. Ще дойде кола да ни вземе и да ни заведе у тях.

Отговарям аз по протокол, че поканата се приема с благодарност.

И, както си знаем ние - на гости  не се ходи с празни ръце - купуваме бутилка хубаво уиски, .огромна кутия бонбони на Фереро / и двете неща там са по-евтини, отколкото у нас/, по една плюшка за децата и сме готови.

Идва колата, взема ни от хотела, завежда ни там. Леле, как се бяха приготвили, как бяха наготвили, от вкусно, по- вкусно.

Комична ситуация - любимата ни супа Том Ям с морски дарове  - носят ни по една купичка, ния я изсърбваме, питат искаме ли още - ние - да.

Носят втора, ние - пак набръжко си я изкусваме, пак питат - ние пак - да. :P Накрая донесоха тенджУрата :) :) :) Голям срам, ние лочим, а те ни се радват :)

Ето я супата:

 

post-1504-0-70691800-1456929890.jpg

 

post-1504-0-48720300-1456929905.jpg

 

Много интересно и не по-малко вкусно приготвената риба.

И още разни други вкусни -пре-вкусни чудесии. :rolleyes:

 

post-1504-0-64899600-1456929918.jpg

 

post-1504-0-50622500-1456929935.jpg

 

Ето и една снимка с тези мили хора:

 

post-1504-0-26032800-1456930082.jpg

 

Поприказвахме си, разказахме къде още сме пътували, / естествено, че им събрахме очите със списъка/ :rolleyes: благодарихме за чудесно организираната и подредена програма и си обещахме, че ще се видим пак.

Ние си бяхме накупили сувенири и разни джунджурии, но на края на вечерта сувенирите, които те ни поднесоха, не бяхме видяли. :rolleyes: Кристален макет на Шведагон и  картина от ситни парченца скъпоценни камъни - изработени са като парченцата се лепят, все едно се рисува. . Моята е портрет на девойка :)

Не зная дали тези толкова  мили  и добронамерени хора ще дойдат в България, но ние със сигурност ще отидем пак при тях.

 За нас останаха  чудесните спомени от това пътуване и контакта с хората в Бирма.

Надявам се, че ние също сме посяли едно добро впечатление за българския турист и за България.

 

край...

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 12
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Прекрасен разказ, АлександраКо :)

Много ти благодаря! :)

Когато хвалели Микеланджело колко майсторство е проявил, създавайки статуята на Давид, той отговорил: " Давид си беше там, в камъка, аз просто му помогнах да излезе" :)

В неговия тон ще кажа - аз просто описах какво видях и как го усетих. :) :)

И друг път съм казвала, може би, в някой от предишните си животи съм живяла в Азия, защото там много ми харесва и се чувствам чудесно. Което, разбира се влияе на характера на възприятията. :)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Относно усещанията в Бирма бих препоръчала още:

1. Traditional massage - невероятен масаж, в който се откриват много от Сайонджи(Юмейхо)масажните техники. След него се чувстваш невероятно, забравяш умората и си готов да разглеждаш нови и нови забележителности, да ходиш бос в мръсотията и да се усмихваш на околните.. Препоръчително е да се изпробва в някой Спа салон, не в хотелите, където е доста "европеизиран". Обикновенно за 60 минути се прави само масаж на долната половина на тялото(крака), затова е добре да се заяват 2 часа,които повярвайте минават неусетно. Масажът е силен, болезнен, но цели изправяне на костите на цялото тяло, отпускане на мускулите и сухожилията, 2 часа боли, след което се чувстваш прекрасно.... отново достигаме до философията за постигане на пълен баланс на човека със себе си...много, много дълга тема..

2. Измиване на коса - да, :) правилно съм написала, но в Бирма измиването на коса е ритуал, особено за красивите дами азиатки, които имат коса, понякога достигаща до земята. Измиването трае около 1.5 - 2 часа, за целта се използват специални легла. Лягаш,  като главата остава облегната в края на леглото и косата попада в монтираната малка вана с душ. Измиването се изпълнява обикновено от 2-3 души и включва масаж на глава, рамене, ръце, крака; докато си лежиш с маска на главата, масажът продължава, после те обръщат по корем с хавлия на главата и процедурата с масажа завършва. Ставаш и те преместват на фризьорския стол, където отново трима души ти изсушават косата - една държи сешоара, втората и третата са разделили косата на кичури, които подават за изсушаване. Забравих тихата музика, кафето, водата задължително и някоя местна закуска, ако в салона са сготвили междувременно :rolleyes:

 Божествено и изключително разпускащо.

Два ритуала, които препоръчвам на хората, запътили се към Бирма. Разхождайки се извън хотела, в който сте отседнали, харесайте някой спа салон и опитайте :)

АлександраКо..след всичко това - как да не обичаш Азия :-)

Редактирано от orehovo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Относно усещанията в Бирма бих препоръчала още:

Два ритуала, които препоръчвам на хората, запътили се към Бирма. Разхождайки се извън хотела, в който сте отседнали, харесайте някой спа салон и опитайте :)

АлександраКо..след всичко това - как да не обичаш Азия :-)

Забравила си още нещо - как внимателно ти почистват след измиването ушите, да няма водица и да ти е притеснително. ;)

На мен в началото ми беше гъделичкащо и смешно, после се оставих да ме правят каквото искат. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Забравила си още нещо - как внимателно ти почистват след измиването ушите, да няма водица и да ти е притеснително. ;)

На мен в началото ми беше гъделичкащо и смешно, после се оставих да ме правят каквото искат. ;)

Ха-ха, абсолютно вярно, но ми се стори малко off да спомена почистване на уши в божествени ритуали :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.