Прескочи до съдържание

Онлайн фото албуми


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Вчера се зачетох в Important updates линка на Picasaweb (сайт за онлайн фото албуми на Гугъл) и с огромно разочарование видях, че пенсионират сайта от 1-ви Май, 2016 г.

Съществуващите албуми отиват автоматично в Google Photos (то вече ги има там). Основния проблем за мен обаче е, че на Google Photos ми липсват две важни неща:

1. Не мога да подреждам албумите по хронологичен ред според зададена дата. Албума с най-скоро качена снимка отива най-отгоре, а аз имам да попълвам много стари албуми.

2. Няма възможност за добавяне на текст към снимките - какво, къде, кога.

Съществуващите в Picasawbe албуми се виждат и на Google + акаунта. Там проблемите с хронологията на албумите са същите, като добавим и автоматично "подобряване" на снимките (трябва да се клика два пъти, за да се вижда оригинала). Поне може да се добавя текст към всяка снимка.

Някой има ли представа дали може да се подреждат албуми на Google Photos и Google Plus по желание или по зададена дата на албума?

След 1-ви Май, 2016 г. Picasaweb щял да си остане сайта (предполагам с нов URL - пишат, че щели да осигурят алтернативен достъп), но няма да могат да се добавят снимки, да се редкатира каквото и да било или да се добавя текст).

Чудя се дали да не се опитам ударно (доколкото имам време) да си редкатирам снимки (аз ги редактирам преди да ги кача) и да се опитам да запълня доколкото мога съществуващите ми албуми там. Те ще отидат в Google + и Google Photos също и нищо чудно да решат да сложат и опция за редактиране реда на албумите по-късно...

 

Другото е, че блога ми (както и на повечето от вас), пак е към Google - blogspot,com Снимките там ги качвам директно от Picasaweb (най-вероятно, ще мога да ги качвам от Google Photos), каквато и снимка да кача от компютъра си, я изтриват, трябвало да я има някъде другаде онлайн...

Или пък директно да започна всичко отначало на Flickr.com, сайта е на Yahoo. Винаги много повече ми е харесвал от на Google местата за качване на снимки, не знам кой дявол ме накара да започна албумите си на Picasaweb. Това обаче е огромен обем от работа, а и няма гаранция, че и Yahoo няма да променят нещата, а пък го няма и качването на снимките ми на блога директно от сайт на Гугъл (сигурно мога да качвам с URL на снимка де)...

Осъзнавам, че това са безплатни услуги и не мога да имам претенции, но това не променя проблема... :) :) Разбирам и, че всичко вече се насочва към мобилни приложения, автоматизация, масовост, все по-малко творчество и пр.

Вие какво бихте направили на мое място? Това са 153 албума (до момента), някои с по 200+ снимки... Ако си купя сканер и започна да сканирам диапозитиви и негативи от пътешествия отпреди 2005 г. биха станали поне двойно повече...

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Със desktop версията на Picasa не става ли? В смисъл, синхронизираш декстопа с уеб версията и после от десктопа премяташ към Flickr, има мисля плъгин за целта. Тегава работа са тези услуги за съжаление, и в един момент, ако не си поддържаш всичко сам си изгаряш като стой та гледай. 

 

Метни едно око на тези за миграция, просто ми излезнаха при бързо търсене в гугъл, не ги препоръчвам:

https://mover.io/

http://www.cloudsfer.com/#oht:lang=en-us

 

 

И аз мислех някъде да си кача албумите, про версията на Flickr служи за бекъп и на raw файлове, но още не съм открил перфектната услуга. Искам от Lightroom да качвам в някоя уеб услуга и после да мога да ги гледам на TV директно от там...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз мислех някъде да си кача албумите, про версията на Flickr служи за бекъп и на raw файлове, но още не съм открил перфектната услуга. Искам от Lightroom да качвам в някоя уеб услуга и после да мога да ги гледам на TV директно от там...

 

Виж Adobe Creative Cloud Photography.

https://www.adobe.com/creativecloud/photography.html

 

10 USD / месец за облака (20 Gb) и софтуера (Photoshop и Lightroom).

Има шерване между устройствата, файловете са си твои (не прехвърляш собственост).

Връзка към коментар

Виж Adobe Creative Cloud Photography.

https://www.adobe.com/creativecloud/photography.html

 

10 USD / месец за облака (20 Gb) и софтуера (Photoshop и Lightroom).

Има шерване между устройствата, файловете са си твои (не прехвърляш собственост).

 

Клиент съм на услугата, но клауда им като предложение е зле. Нито обема е добър (20гб в raw+jpeg файлове са си 2-3 пътувания, дори при сериозно филтриране и триене на снимки), нито я има възможността за гледане на телевизор. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

С този линк можете да си подреждате албумите на Фейсбук в какъвто си искате ред с Drag & Drop (трябва да сте логнати, разбира се):

 

https://www.facebook.com/media/albums/

Между нас казано, го слагам за себе си, да не го забравя, но може да бъде полезен и на някой друго, който не знае как се прави това. :) :)

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

С този линк можете да си подреждате албумите на Фейсбук в какъвто си искате ред с Drag & Drop (трябва да сте логнати, разбира се):

 

https://www.facebook.com/media/albums/

 

Между нас казано, го слагам за себе си, да не го забравя, но може да бъде полезен и на някой друго, който не знае как се прави това. :) :)

За галерията, за блога, за пътешествията, за споделянето - голямо Браво! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много ме е яд на Гугъл, задето затриха Пикаса.  :mad:  Беше си много добра платформа.  Надявам се поне да включат възможност да се подреждат албумите хронологично в Google Photos, щото сега е съвсем куца работа...  :( 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много ме е яд на Гугъл, задето затриха Пикаса.  :mad:  Беше си много добра платформа.  Надявам се поне да включат възможност да се подреждат албумите хронологично в Google Photos, щото сега е съвсем куца работа...  :(

 

Аз започнах бавна и мъчителна миграция към Flickr. Относно онлайн албумите Yahoo са в класи над продуктите на Гугъл - всичко може да се подрежда, софтуера автоматично вади датата на снимката, марката и модела на апарата и обектива и даже настройките на бленда и скорост. После си има и слайд шоу и опция за разлгеждане на пълен екран, даже не съм проучил и всичко, което се предлага. Фантазия... Качвам и в пълен размер снимките, още един back up.

 

Ако някой тепърва ще започва да прави онлайн албуми, да не си замисля изобщо - само Flickr. Те и като цяло са насочени повече към хора, които имат все пак някакви изисквания към снимките си, не е като да се изсипват от торбата mobile uploads...

 

Моето скромно начало на Flickr.

 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Flickr винаги си е било услуга ориентирана към фотографите, а не толкова към инстаграм и подобните. Чудя се дали си разглеждал 500px, не съм се ровил по-дълбоко, но май са някаква алтернатива. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Flickr винаги си е било услуга ориентирана към фотографите, а не толкова към инстаграм и подобните. Чудя се дали си разглеждал 500px, не съм се ровил по-дълбоко, но май са някаква алтернатива. 

 

Те са прекрасна алтернатива, там имам акаунт и някои снимки, но не са за стиснат човек като мен ;):) Ако искаш да правиш и организираш албуми, трябва да си плащаш. Иначе са супер.

Връзка към коментар

Flickr би било и моето предложение - дават възможност за качване в хубави размери, а голям плюс е също, че имаш доста опции да си модифицираш и подредиш албумите. Категоризациите, четенето на exif данните също на мен ми вършат много хубава работа, предполагам и на други фотографи ( които щракат дигитално :) ) . 

500px по скоро дава възможност да се презентират готовите кадри, има си стабилно общество около сайта ( което разбира се страда от болестта на точките, както всички подобни сайтове ) . 

Пикаса беше наистина много удобна, но гугъл имат навика да еволюират и консолидират услугите си, като това невинаги е най-доброто за потребителя. 

Аз си реших въпроса затова къде да държа снимките с един домашен NAS - HP Microserver gen8 + 4x4TB в Raidz, което ми осигурява 12ТБ пространство за снимки, филми, музика. Онлайн за снимки ползвам Flickr :)

Има доста готови NAS решения на пазара от фирмите Qnap, Synology

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да добавя нещо по темата.

Гугъл фото има много повече опции при мобилното приложение отколкото при десктоп. Там има възможности за съдаване на истории и може да се пише. Прави разни филми и пр.

Поиграй си, и аз бях фен на пикаса, но фотото е доста интуитивно.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.