Прескочи до съдържание

Въпроси за Камбоджа и Виетнам


Препоръчани мнения

Какво имаш предвид под конвенционални? Единият от нашите билети се оказа Staff на Катар, което ни излезе през повечето отверстия, та реших да попитам  :)  :)  :)  :)

 

Имам предвид точно същото - че няма да разчитаме на error fare и нискотарифни, а на конвенционални с някоя официална промоцийка евентуално... хахахаааааа... не знам какво е staff... в прелестно настроение си  :lol: Сподели за отверстията... на глас се хиля с теб

Връзка към коментар

Не видях добре дали някой е писал (извинете, ако се повтарям), но в Камбоджа е доста сухо в момента и разходката с лодка по реката за залез, Floating vilage и т н. не си струва особено. Един пълен ден ни беше достатъчен за малка + голяма обиколка на храмовете, като това включи изгрев и залез. 

 

 

Хахахахаа... Звучиш очарователно  :lol:

 

Планът ни е за догодина м. април - от 8 до 12 април е предвидено за Сием Риеп. Планирам отрано, защото ползваме конвенционални билети, че и от различни точки на света, и да имаме база за дебнене на промоции - особено за спътничката ми, която е много вероятно да ползва катарците. Много се надявам да е подходящо времето, ама Божа работа... 

 

Благодаря! :)

 

Уточнение за Rainy, за твоята екскурзия наблегни на Kompong Phluk, че искаш. Такива залеза и floating village  съкратена версия се предлагат масово и в края на сухия сезон ( април) изглеждат наистина разочароващи. Имат и доста скам варианти "айде сега да отидем до магазина да вземем храна за децата от селото..." Бам! Спират с лодката пред една къщата, където продават неща на 5-10 пъти по-виски цени. "Айде сега да ги дадем на децата..." Стоп пред друга къща отсреща, където...няма деца, те са някъде си, но "учителят" им е там и ще ти благодари за покупките. :lol:  С Kompong Phluk варианта пак ще минеш покрай къщите, които ще са най-вероятно напълно на сушата. НО, интересното е точно след това, като ви прехвърлят на малките лодки за  разходка около корените на мангровата гора. Въпреки че няма да е топ сезонът, пак си заслужава. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Уточнение за Rainy, за твоята екскурзия наблегни на Kompong Phluk, че искаш. Такива залеза и floating village  съкратена версия се предлагат масово и в края на сухия сезон ( април) изглеждат наистина разочароващи. Имат и доста скам варианти "айде сега да отидем до магазина да вземем храна за децата от селото..." Бам! Спират с лодката пред една къщата, където продават неща на 5-10 пъти по-виски цени. "Айде сега да ги дадем на децата..." Стоп пред друга къща отсреща, където...няма деца, те са някъде си, но "учителят" им е там и ще ти благодари за покупките. :lol:  С Kompong Phluk варианта пак ще минеш покрай къщите, които ще са най-вероятно напълно на сушата. НО, интересното е точно след това, като ви прехвърлят на малките лодки за  разходка около корените на мангровата гора. Въпреки че няма да е топ сезонът, пак си заслужава. 

 

Всякакви уточнения се приемат, благодаря ти много! :) 

Връзка към коментар

Божкее, чафка ми е изпила мозъка. Уж съм преводач, а не разбрах какво значи конвенционален...Ще напиша пътепис с работно заглавие „Двадесет и четири вълшебни часа в Доха“ и ще ви разкажа как не спахме 72 часа и пътувахме към 42, за да стигнем до София, под заплаха, че ако останем в Доха над 24 часа, ще ни върнат в Банкок.
Все пак пред алтернатива да платим 1600 лева допълнително за един билет, платихме само 1800 за още 4 билета и се докопахме немили-недраги, некъпани и смръдлви в София, по къси гащи, без багаж, ключве за вкъщи и без особено много пари. 
Само да уточня, че едниният билет (който се оказа Staff ticket) до Тайланд беше подарък от маркетинг отдела на Катар за България...
Сигурно повечето хора знаят по-добре какво е стаф тикет, но това означава билет, който остава непотвърден до чекирането на всички пътници в самолета. И ако след това има свободно място, тогава можеш да се качиш...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Божкее, чафка ми е изпила мозъка. Уж съм преводач, а не разбрах какво значи конвенционален...Ще напиша пътепис с работно заглавие „Двадесет и четири вълшебни часа в Доха“ и ще ви разкажа как не спахме 72 часа и пътувахме към 42, за да стигнем до София, под заплаха, че ако останем в Доха над 24 часа, ще ни върнат в Банкок.

Все пак пред алтернатива да платим 1600 лева допълнително за един билет, платихме само 1800 за още 4 билета и се докопахме немили-недраги, некъпани и смръдлви в София, по къси гащи, без багаж, ключве за вкъщи и без особено много пари. 

Само да уточня, че едниният билет (който се оказа Staff ticket) до Тайланд беше подарък от маркетинг отдела на Катар за България...

Сигурно повечето хора знаят по-добре какво е стаф тикет, но това означава билет, който остава непотвърден до чекирането на всички пътници в самолета. И ако след това има свободно място, тогава можеш да се качиш...

 

Алеле, уби ме... хах.. напиши непременно, а както имаш и чувство за хумор - бонбон! Моята спътничка си ползва нормални билети - по възможност официално намалени,така че такива ексцесии не се очакват... Смея се, наистина, извинявай :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Смей се от сърце, то си е за смях.  :lol: 
Добре че нямам байпас, стенд, шънт или силиконови импланти, че с толкоз летателни часове нямаше да оцелея. 
Сега ми остана само шум в ушите и лек блокаж на вестибуларния апарат. Като се освестя малко ще напиша историята. Не знам само дали не спамя тук и дали има отделна тема за каръци на път  :huh: 
Най-смешното е, че стаф билетът беше подарък за човек, който се занимава със самолетни билеДи, но никой не сметна за нужно да го уведоми до самото ни пристигане на летището. 
Ако знаех, че ще са така нещата, щях да се разтърся по-щателно за Леонардо ди Каприо на Мая бей, като бяхме на Ко Фи фи, и да му искам някой лев назаем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето и моето мнение:

1. Камбоджа - мисля, че всичко е Ок и няма какво да коментирам. Единствено ти препоръчвам да си извадиш онлайн виза, за мен това е най-бързият и лесен начин. После принтираш цветно и си я лепиш в паспорта.

2. Виетнам:

2.1 Сайгон - ние направихме еднодневен тур до делтата на Меконг, организиран от хостела ни. Супер доволна съм от хостела - бейсик условия, но хостесата е супер. Направила е карта и е набелязала хубавите места за хапване, къде какво да видиш. Сяда и всичко ти обяснява най-подробно. От нея си взехме и полудневен трип до Ку Чи тунелите. Фирмата за Меконг иначе мисля се казва ТКМ или ТМК, не помня много, но беше 10 долара през хостела и сме много доволни.

Аз много харесах града и ако имах повече време, бих му отделила. Ханой обаче ни хареса повече, макар времето да е по-кофти там..

2.2. Ако си падаш по дрехи, съветвам те да си избереш нещо да ти ушият. Зависи какво си шиеш ще отнеме между няколко часа до един ден. На мен ми ушиха палто за 24 часа без дори да знам какво точно искам :)

2.3 Ханой - прекрасен град, много влажен и за мвн лично не много добър климат. Там имахме достатъчно дни, но приятелят ми се разболя лошо и аз не смеех да го оставя сам, та седях при него в стаята да му меря температурата и да слухтя дали диша.. Иначе все пак от това, което видях: езерото, френския квартал, стария квартал. Чопленето на семки в кафенета пред катедрала за мен си е жива атракция, както и това масово ядене по тротоарите на малки столчета и масички (което го има и в Сайгон де, но в Ханой ми направи повече впечатление). Наистина е доста изнервящо липсата на пространство по тротоарите..

2.4 Халонг Бей - ние си организирахме Сапа и Халонг през една холандска фирма, базирана в Ханой. Доволни сме, май и цената е Ок, но нямам много база за сравнение. Всичко беше хубаво, корабът беше V Spirit Cruise. Направихме двудневен трип (1 нощувка ба кораба). Мои познати спаха на някакъв остров и май са по-доволни.

2.5 Сапа - направихме двудневен трекинг, с местна хмонг водачка. Спахме в нейната къща и готвихме вечерята с нея, мъжа и децата й :) имахме голям късмет с времето, беше супер.

 

:)

П.п. 2.2 е за Хой Ан, но през тела не знам как да си коригирам мнението :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

...

 Като се освестя малко ще напиша историята. Не знам само дали не спамя тук и дали има отделна тема за каръци на път  :huh: 

...

Интересни случки в чужбина, е мястото, където можете да разкажете за този епизод. :)

А ако решите, можете да отворите тема и да разкажете за цялото пътуване, бонус могат да бъдат и снимки от него. :lol:

 

Rainy, извини ме за този пост, който не е по твоето пътуване. :blush:  

Връзка към коментар

1. Камбоджа - мисля, че всичко е Ок и няма какво да коментирам. Единствено ти препоръчвам да си извадиш онлайн виза, за мен това е най-бързият и лесен начин. После принтираш цветно и си я лепиш в паспорта.

 

 

Това пък какво значи? Ако се принтира в черно-бяло нима визата не е валидна? И как точно я лепиш в паспорта? 

Връзка към коментар

И черно-бяло може, просто препоръчвам цветно, че изглежда по-добре, все пак е виза.

Може и да не я лепиш, по-удобно е. Взимат ти паспорта и я виждат. Аз си я залепих със сухо лепило, минах си като пич :) подадох си онлайн заявлението в неделя вечерта, платих си и в понеделник сутринта визата ми беше в имейла.

Връзка към коментар

Това пък какво значи? Ако се принтира в черно-бяло нима визата не е валидна? И как точно я лепиш в паспорта? 

 

Единственият смисъл, който виждам да платиш 7$ повече за може би най-безпроблемната виза в света, като си я вземеш онлайн, е да спестиш място в паспорта, като не я лепиш там. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Единственият смисъл, който виждам да платиш 7$ повече за може би най-безпроблемната виза в света, като си я вземеш онлайн, е да спестиш място в паспорта, като не я лепиш там. :)

 

Знам, препоръчваш VOA, но кацаме вечерта в Сием Риеп и се чуудя дали да не спестя време като извадя предварително. И още нещо. Все забравям да попитам, къде в София си правите паспортни снимки? Изведнъж се усетих, че май вече не останаха фотостудия...

Връзка към коментар

Летището е супер малко, трябва доста къса клечка да изтеглиш, да чакаш много за визата. Още повече ще летиш в слаб сезон. Иначе като най-краен вариант може  и без снимка и плащаш $1 повече на място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

къде в София си правите паспортни снимки? Изведнъж се усетих, че май вече не останаха фотостудия...

B началото на Витошка вдясно - КОДАК. Направиха ми за 1 цигара време, и после ми я пратиха на мейл, да си я имам в случай на нужда електронно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Едно леко завръщане към темата Виетнам - отново... Надявам се да можете да ми помогнете с отговор на въпросите ми. 

 

1) Sapa - може ли  да се обикаля качествено с превозно средство или само пеша?

Може да нямаме физическа възможност за 10-километрови преходи поради обективни причини... 

 

2) Намира ли се частен транспорт от Sapa в посока Dong Van? 

Имам ОГРОМНО изкушение за Dong Van и Ma Pi Leng Pass, но няма  време за отделни пътувания от Ханой. 

 

https://www.google.co.uk/search?q=dong+van+vietnam+pass&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiC3_r9_czTAhWmHsAKHbgXBmYQ_AUICigB&biw=1366&bih=672


Преровила съм един милион чуждестранни форуми. Много се ползват автобусчета от Lao Cai до Ha Giang (6 часа), които са много "интересни'', но не интригуващото пътуване е проблем, а липсата на спиране за снимки и наслаждаване на прехода. 
После Ha Giang - Dong Van разни варианти са опция - пак автобус, което  вече категорично не е опция, защото гледките са измителни и спирането е задължително; мотопеди - едва ли ще се осмелим, макар че движението там не е уж голямо, ама уж; частна кола - най-вероятно, а и се иска разрешение за преминаване през областта.

 

Връщането е Ha Giang - Hanoi - нощен автобус

 

3) Можете ли да препоръчате местен човек, от когото сте доволни, с когото мога да обсъдя (мейл, английски) два дни Сапа и след това да помогне с транспорт до Ha Giang? 

 

Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

@Rainy, не мога да отговоря на повечето ти въпроси, но препоръчвам хотелчето Heart of Sapa и неговата мениджърка. Тя ни организира прехода там. Мисля, че не са проблем километрите трек, а терена, по който ще минете, както и времето, което трудно ще предвидиш. Аз също търсих разни преходи в посоката, за която ти питаш и стигнах до извода, че най-добрия вариант са организираните екскурзии, но си иска време и за тях. Другият вариант е обществен превоз, но за него нямаш време, а наета кола с шофьор ще ти коства състояние.

Можеш да видиш доста от нещата с транспорт, ама е хубаво и някакъв лек като терен Трек да направите. Това е най- хубавата част на Сапа. Въпреки падането ми и 10 км със силна болка в крака не съжалявам за прехода. Минахме го от към 9.30 до към 14.30 с пикник и трудно ходене от моя страна. По мнение на Моника, която е печена в планинския туризъм, ние сме правили средно тежък Трек към лек, но проблемът при нас беше падналия през нощта дъжд, който разхлъзга глината и мъха.

Връщането с нощен автобус -не знам какво да те посъветвам, но аз не бих го правила. В интерес на истината, дневното ни пътуване с обществен транспорт беше много комфортно и безопасно, караше се сигурно и от нормално към бавно. Обаче на две от екскурзиите шофьорите караха много рисково и видяхме две катастрофи при придвижването ни. Не знам доколко би спала при непрекъснати клаксони и набирания на спирачки + вероятността да се притесниш за оцеляването си. 

Аз също много мислих за района, в който искаш да идеш като правех избор между него и Сапа. Избрах Сапа заради лесната логистика и липсата на достатъчно време за другото.

 

Редактирано от mililia
Връзка към коментар

@mililia, благодаря! Ще се свържа с хотелчето, благодаря ти за препоръката!

 

Да обърна внимание, че въпросът не беше за мързел от ходене, а друга обективна причина. Да разбирам, че няма обикаляне с мотопеди? Бях чела, че има...

 

Да, гледах ги и триповете - от Сапа са наистина много дни, но не е нужен трип. Giang - Dong Van не е проблем - 2 дни има, но и наемане на кола с шофьор там е нещо традиционно - за тези, на които не им стиска мотопед. Най-вече ме интересува предвижването от Lao Cai до Ha Giang. Състояние струва от агенция, от частни лице човек може да се договори за 80 долара, което не е състояние чак, а удобството да спираш когато поискаш е незаменимо. Е, с автобусчето е 6 долара де :biggrin:

 

Относно нощните автобуси и страховете - аз съм на принципа, че ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш :) Не тръгвам с настройка за злополуки, а автобусният транспорт в Азия е най-разпространения - ти поне го знаеш. Аз не питам дали да ползвам автобуси - ако човек иска да отиде в дивото, трябва да стъпи извън зоната си на комфорт. Дали ще се движиш с кола под наем или автобус - разлика няма относно безопасността, освен удобството - дори в кола си по-уязвим. Това не означава да не се ходи по места, където няма летище и жп гара, нали така? И изобщо да ходим където и да е... Затварям темата за автобусите.

 

Искам и двете аз, затова до последно ще търся вариант :) Благодаря пак.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Rainy, здравей! Надявам се не се включвам много късно.

Аз ходих края на миналата година до Камбоджа и Виетнам. За Сием Рип ако не си намерила мога да ти препоръчам за шофьор Сам. Кара един миниван, говори много добър английски и ни разказа много за страната. Ние за един ден обиколихме Ангкор Ват, Том, Бантей Срей, ТаКео, Пре Ръп. Горещо препоръчвам Бантей Срей - най-красивия е от всички там, но е и отдалечен- на 35км на север от основния комплекс. Апсара Денс също беше интересно преживяване, Сам ни беше запазил вип места. Въпреки че аз в началото го бях отписала от програмата, определено си заслужаваше. От плаващите селища, това което бях чела го потвърди и той, че най-добрия вариант е най-отдалеченото село- Kampong Khleang.

Ако ходиш в Ханой, свържи се с Vietnamese awesome travel- пряват невероятен кулинарен тур- food on foot- в стария квартал. С тях ходихме и до Там Кок, въпреки че не бяхме в сезона на оризищата, самия тур с лодки преминаваше през около 7-9 пещери и беше уникално. Там Кок се води Halong Bay on ground и според екскурзоводката било по-добре понеже Halong Bay бил много пренаселен от туристи и мръсен.

За визата за Камбоджа- онлайн нещо не можах да я платя и се наложи на място. Става за 15мин и е няколко долара по-евтино. Само трябва да си носиш снимка. Ако нямаш ти снимат от паспорта снимката срещу 1 долар.

Редактирано от Cveti
update
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Rainyако има нещо с което мога да помогна, се обади. Все още ми е пресен спомена, въпреки че не бях за много време в двете страни. Помисли да включиш Лаос  в обиколката. Останах очарована от природата и хората.

Връзка към коментар
преди 12 минути , Cveti каза:

@Rainyако има нещо с което мога да помогна, се обади. Все още ми е пресен спомена, въпреки че не бях за много време в двете страни. Помисли да включиш Лаос  в обиколката. Останах очарована от природата и хората.

@Cveti, благодаря, ще се възползвам(е) от предложението! :) Лаос - да, исках да го включа категорично, но дните няма да са достатъчно за три държави.Още повече е точно природа в две от тях и си иска време. Надявам се да имаме и друга възможност за прескачане в Азия, при която да се запилеем по Лаос.

Връзка към коментар
22 minutes ago, Rainy said:

@Cveti, благодаря, ще се възползвам(е) от предложението! :) Лаос - да, исках да го включа категорично, но дните няма да са достатъчно за три държави.Още повече е точно природа в две от тях и си иска време. Надявам се да имаме и друга възможност за прескачане в Азия, при която да се запилеем по Лаос.

Ние минахме набързо- 3 нощувки в Луанг Прабанг. Градът е уникално спокоен. Бях организирала един ден до водопада Куинг Си и един преди обед до селото със слоновете. Ако имахме повече време щеше да е по-добре, да разгледаме и други места. Но и така не съжалявам. От Тайланд, Камбоджа, Лаос и Виетнам, Лаос е страната, която най-много ми хареса, а Камбоджа разбира се заради историческата част.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.