Прескочи до съдържание

И още едно класическо пътуване Тайланд-Виетнам-Камбоджа


Михаела Икономо

Препоръчани мнения

Михаела Икономо

Здравейте, в процес съм на планиране на пътуване и ви чета ли чета. В един момент така се бях задръстила от информация, че почти се бях отчаяла, че няма да се справя. Но сега вече изплувах и оформих една примерна програма, която не ме е срам да представя пред вас и да помоля за съвети.

 

Пътешественици ще бъдем аз и съпругът ми. Страните са Тайланд, Камбоджа и Виетнам. Месецът е екзотичният за подобни дестинации октомври. Дните са 19 ефективни от 03/10 до 21/10, вкл. Притеснява ме дали и колко ще вали, но карай – билетите София-Банкок-София са купени с януарската промоция.

 

Идеята ни е да не препускаме като ненормални през цялото време. Да има и обиколки, и почивка; да се насладим подобаващо на избраните точки, без да се пренасищаме от еднотипни картини и изживявания.

 

Бюджетът не е съвсем определен, но затова и започвам толкова ранно планиране. Искам да се ориентирам какъв ще е, за да видим дали можем да заделим пара и за някакво европейско пътуване тази година. Другата причина за ранното пътуване е и леката ми форма на мания нещата да са организирани добре, което се блъска концептуално с избрания район, но предпочитам поне да имам план с оставени някакви възможности за гъвкавост.

 

До тук с обясненията. Ето докъде стигнах.

 

 

Ден 1

 - 12.40ч кацаме в Банкок и се прехвърляме на полет  за Да Нанг.

Ден 2, 3, 4, 5 – Да Нанг/ Хуе/ Хой Ан. Тук предвиждам и ден-два малко лентяйство на плаж, като начало и за преборване на jet lag-а. Последната вечер хващаме нощен влак за Хо Ши Мин.

Ден 6,7,8 – Хо Ши Мин (Френския квартал, трип по Меконг за 1д, тунелите за 0.5д.). Средата на третия ден хващаме самолет за Сием Реп.

Ден 9, 10, 11 – Сием Реп

Ден 12 – пътуване от Сием Реп за Ко Чанг. Доколко чета, утъпкан е маршрутът с автобус.

Ден 14, 15, 16 – Ко Чанг. От проучването ми излиза, че там има най-добър шанс за хубаво време и интересно прекарване. Последния ден ще е в пътуване към Банкок, като не съм избрала средство за придвижване.

Ден 17, 18, 19 – Банкок и околности

Ден 20 – летим за Доха-София в 02.05ч сутринта

 

Много ще съм благодарна за всякакви мнения по горното – последователност на точките, подходящност предвид месеца на пътуване, начин на придвижване. Извинете ме, ако нещо очевидно го пише във форума, а не съм го прочела.

 

Нататък ще задавам и други въпроси по пътуването, но едно по едно. Планирането го правя в спящите часове на сина ми следобед и се опитвам да подхождам методично.

Редактирано от Михаела Икономо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ден 1

 - 12.40ч кацаме в Банкок и се прехвърляме на полет  за Да Нанг.

Ден 2, 3, 4, 5 – Да Нанг/ Хуе/ Хой Ан. Тук предвиждам и ден-два малко лентяйство на плаж, като начало и за преборване на jet lag-а. Последната вечер хващаме нощен влак за Хо Ши Мин.

 

 

Ако сте открили директен полет Банкок - Да Нанг, споделете, аз още не съм. Трябват минимум два, и това след убийствените дълги полети до Тайланд. :)

 

В Среден Виентам през октомври си вали здраво. Дори не е като Тайланд през дъждовния сезон, с късмет да се открадне някой друг ден/час за плаж или поне да не вали целодневно. Там ме е прал единственият юнашки дъжд в региона, от сутрин до вечер няколко дни без да спира. За разглеждане на стария град в Хой Ан с дъждобран  от едната къща в другата е ок, ама за плаж ми се вижда мега екстремно. По -добре оставете плажа за Тайланд. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, горе-долу по същото време бях и аз в Хой Ан, не ме валеше, но си беше хладно, абсурд да става за плаж, иначе за лежерни разходки е перфектно, градчето е малко и според мен си е юнашко гмуркане във Виетнам...ако не вали :)

 

Полета до Да Нанг явно е проблемен, но и този от Хо Ши Мин до Сием Реп хич няма да е евтин...разбирай, вероятно ако успеете да преживеете дългия автобус (12-13ч ли беше?) ще останат пари за бюджетен уикенд в Европа само от тези самолетни билети :)

 

Иначе последователността е добра, няма излишно повтаряне на отсечки. Може вместо Да Нанг/Хюе/Хой Ан да го замениш с Ханой/Хейлонг, сезона е добър за там...съответно да смениш влака със самолет. Ще стане: Кацане в Банкок, полет към Ханой, после полет към Хо Ши Мин и така...

 

P.S. Метнах едно око на времето, май ако не вали в Хой Ан може и да става за някакво топване...може ние да сме уцелили по-студен период, а и май бяхме в ноември.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Михаела Икономо

Страшни сте! За две минути супер ценна информация. За Банкок-Да Нанг без много четене го бях решила, че се подразбира как трябва да полет, ама нъц :) Ханой - Халонг бей ни беше първият избор. Май ще трябва да се върнем към него, предвид и несигурната прогноза за времето. Имахме обаче и желание за влак. Ако отнема една нощ Ханой-ХШМ, все пак бихме се метнали. А и ще спестим една нощувка. Това ще се провери. Яд ме е, че взехме билетите Сф-Бнк-Сф, а можеше натам да летим до Ханой, а на връщане от Бнк, щяхме да спестим пари и време, но минало-бешало.

 

А за пътя ХШМ-Сием Реп правих сравнение между полет за 120 евро с Vietnam Airlines (1час) и трип от ХШМ до Пном Пен с лодка по Меконг за 80евро и два пълни дни. Реално спестяването на време щеше да е 1 ден, защото при самолетния вариант ще си имаме отделен ден екскурзия по Меконг. Затова и не ми се стори безумна цената на полета. Колко излиза грубо като пара с автобус?

 

P.S. А иначе за бюджетния уикенд в Европа, желанието е да отидем някъде с хлапето, преди да е станало на 2г, за да се възползваме от евтините полети за него. А и най-вече свят да види! А като ще полагаш усилия да пътуваш с малкото момче, не става и не си струва за уикенд. Така че ще търсим още пера, от които да заделим нещо. Но това ще е предмет на тема в друг подфорум :)

Връзка към коментар

Ханой - Да Нанг е 15-16 часа с влак, от там още толкова до ХШМ, смятай :) http://www.seat61.com/Vietnam.htm#.Vuq_MvN96Hs

 

Автобуса между ХШМ и Сием Реп е може би $26 с Mekong Express, които са от по-читавите компании по маршрута. Тук се спрягаше още една фирма, по-луксозна, но едва ли цената е много по-различна. 120 евро между другото не е чак толкова много, аз се опасявах да не е в рамките на 200-300, аз като съм ги гледал толкова бяха. 

Връзка към коментар

 

А за пътя ХШМ-Сием Реп правих сравнение между полет за 120 евро с Vietnam Airlines (1час) и трип от ХШМ до Пном Пен с лодка по Меконг за 80евро и два пълни дни. Реално спестяването на време щеше да е 1 ден, защото при самолетния вариант ще си имаме отделен ден екскурзия по Меконг. Затова и не ми се стори безумна цената на полета. Колко излиза грубо като пара с автобус?

 

 

Зависи от компанията, $26 директен с читава компания (Меконг експрес). Пътят е 12+ часа

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

автобус ХШМ - СиемРеп - има достатъчно избор но този е добър. Упс, Лорънс ме е изпреварил.
Хуе - максимум един пълен ден, там освен двореца за 2-3 часа и то главната порта, друго няма за гледане.

Ако вземете ден от Тайланд можете да летите Банкок- Ханой и от там надолу с виетнамските авиолинии..

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Михаела Икономо

За летенето се опасяваме са не би да ни отнема много време преход до летището + двата часа преди полета. И искахме да спестим, където може (и алтернативният транспорт е 12+ часа) и от тази гледна точка.

 

В този смисъл, ако ще бъде Ханой, след него ще е ХШМ. Няма много време сякаш да се спираме и по средата. А ако отредя 4 дни на Ханой, как ви се струва трип до Халонг бей с приспиване, т.е. ден и половина. Там да ни е началният релакс. И после за оставащото време хем Ханой да видим, хем до Са Па да отидем на планина. Там за ден не знам дали си струва, но за два?

Редактирано от Михаела Икономо
Връзка към коментар

Хейлонг е задължителен, но за Сапа е необходимо повече време от ден, само транспорта до там си е 10-12 часа.

 

По-скоро Хейлонг с преспиване + ден/два в Ханой и така. Спестеният ден може да изхарчите в по-евтиния транспорт с автобуса и с кратко спиране в Пном Пен. 

Връзка към коментар

За летенето се опасяваме са не би да ни отнема много време преход до летището + двата часа преди полета. И искахме да спестим, където може (и алтернативният транспорт е 12+ часа) и от тази гледна точка.

 

В този смисъл, ако ще бъде Ханой, след него ще е ХШМ. Няма много време сякаш да се спираме и по средата. А ако отредя 4 дни на Ханой, как ви се струва трип до Халонг бей с приспиване, т.е. ден и половина. Там да ни е началният релакс. И после за оставащото време хем Ханой да видим, хем до Са Па да отидем на планина. Там за ден не знам дали си струва, но за два?

По това време не знам дали ще си заслужава преспиването в Халонг, камо ли до Сапа... 

Връзка към коментар

По това време не знам дали ще си заслужава преспиването в Халонг, камо ли до Сапа... 

 

Абе и аз така си мислех, но се оказа че октомври е перфектното време за там, ставало и за къпане, и за всичко: http://www.halongbay.info/weather/halong-bay-weather-in-october.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само да отбележа, че визата ви за Тайланд ще трябва да е многократна.

Аз не мога да дам съвет за другото, защото нямам опит в тези държави по това време на годината. Но доколкото знам, октомври в Сапа е вече само калчища. Хубавите зелени и жълти багри от оризищата са през август и септември. Може и да бъркам - това са ми казвали.

Връзка към коментар
Михаела Икономо

Визата е едната причина, поради която съжалявам, че взех големите билети до Банкок. Мисля да изкараме при пристигането виза за второ влизане. Затова гледам за полети за Ханой поне 3-4 часа след кацането в Банкок. Ще трябва време да вземем багажи, че да минем митническите въпроси, че да идем до където ни е следващия полет.

За Сапа, като направих нов вариант на програмата (ще го опиша с нововъзникналите въпроси тези дни), време не остана. Пък и наистина изглежда е неподходящ момент за посещение. Иначе си мечтаех да видя оризищата. Но уви, няма как да огреем навсякъде :-)

Връзка към коментар

Визата е едната причина, поради която съжалявам, че взех големите билети до Банкок. Мисля да изкараме при пристигането виза за второ влизане. Затова гледам за полети за Ханой поне 3-4 часа след кацането в Банкок. Ще трябва време да вземем багажи, че да минем митническите въпроси, че да идем до където ни е следващия полет.

За Сапа, като направих нов вариант на програмата (ще го опиша с нововъзникналите въпроси тези дни), време не остана. Пък и наистина изглежда е неподходящ момент за посещение. Иначе си мечтаех да видя оризищата. Но уви, няма как да огреем навсякъде :-)

Михаела, при напускане на Банкок си извадете Re-entry permit. Става много бързо, служителите са много отзивчиви и цената е равна на нова виза. Попълвате една бланка, в която няма голямо значение какво точно пишете, защото докато пишете разрешението ви е готово. Моето беше пълно с грешки и задрасквания, а приятелката ми се опитваше да преписва от мен. Понеже аз приключих набързо и го дадох на служителя, тя не може да допрепише всичко и не го довърши. Единствено посочете някакъв адрес на хотел, че искат тайландски адрес. Аз бях написала моят в София и служителя ме поправи.

Връзка към коментар

Според мен е много яко, че ще се връщате от Банкок, защото ще можете да си накупите разни неща за Бг :) аз пъл съжалявам, че не се връщаме от Банкок, а от Манила, защото очите ми останаха в сума неща в Банкок, но нямаше как да ги мъкнем с нас три месеца..

Аз на твое място ще си оставя сигурно повече време за полета от Банкок, защото при дългите полети почти винаги има закъснения. И при паспортния контрол много чакахме, но пък бяхме в пиков сезон, така че вие може да не чакате толкова дълго :)

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
Михаела Икономо

Само пиша да кажа, че продължавам с плануването. Макар че темпото ми много куца, вече имам набелязани полети и резервирано спане в Сием Реп. Имам и разни въпроси, но гледам да изчета всичко, преди да питам, защото не искам да досаждам излишно.

 

Тези дни ще ви споделя най-нова и подробна версия на програмата ден по ден.

 

Та тази вметка е само, за да не си помислите, че хвърлих тука една кукичка, събрах малко мнения и ви изоставих.

 

И ето, че малкият сънливко се събуди от следобеден сън :)

 

P.S.

 

Според мен е много яко, че ще се връщате от Банкок, защото ще можете да си накупите разни неща за Бг :) аз пъл съжалявам, че не се връщаме от Банкок, а от Манила, защото очите ми останаха в сума неща в Банкок, но нямаше как да ги мъкнем с нас три месеца..
Аз на твое място ще си оставя сигурно повече време за полета от Банкок, защото при дългите полети почти винаги има закъснения. И при паспортния контрол много чакахме, но пък бяхме в пиков сезон, така че вие може да не чакате толкова дълго :)

 

Ще пазаруваме не, ами... и не се срамувам от това :D

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще пазаруваме не, ами... и не се срамувам от това :D

 

Само не споделяйте този ентусиазъм с местни шофьори на тук-тук или такси, ще се падне едно разкарване по техни приятелски магазини, не е истина :) Аз съветвам просто да си проучите какво търсите и къде може да го намерите. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хм, сигурно ние сме били единствените, дето не са купили нищо от Банкок.

Нито харесахме, нито видяхме нещо интересно. Накрая да не е без хич купих един магнит от летището и едни бисквити, че щеше са е срамота. :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хм, сигурно ние сме били единствените, дето не са купили нищо от Банкок.

Нито харесахме, нито видяхме нещо интересно. Накрая да не е без хич купих един магнит от летището и едни бисквити, че щеше са е срамота. :lol:

Ох! И ние така. Банкок хич не ми легна на сърце! Даже нямах търпение да се махна от там.
Връзка към коментар

Ох! И ние така. Банкок хич не ми легна на сърце! Даже нямах търпение да се махна от там.

А, не. Аз имах предвид, че не харесах нищо за шопинг. :)

Иначе Банкок ми се опъна като град, ама то не беше изненада. Още като се готвех за пътуването не можах да се ориентирам в него и така си и остана до края. Но пък какви скариди имаше в китайския квартал, още помня вкуса им. И тайландския масаж си беше ок. Абе не мога да кажа нищо лошо за града, просто не го усетих по моя си начин. И такситата много ме стресираха.

Връзка към коментар

Хм, сигурно ние сме били единствените, дето не са купили нищо от Банкок.

Нито харесахме, нито видяхме нещо интересно. Накрая да не е без хич купих един магнит от летището и едни бисквити, че щеше са е срамота. :lol:

 

+ 1

 

Но това е защото аз не съм по пазаруването, ама пък наблегнах на уличната храна, мотаенето като муха без глава, коктейлите и бирите. 

 

:)

Връзка към коментар

+ 1

 

Но това е защото аз не съм по пазаруването, ама пък наблегнах на уличната храна, мотаенето като муха без глава, коктейлите и бирите. 

 

:)

На мотаенето и ние наблегнахме, щото все не успявахме да се ориентираме. ;)  Харчовете ми там бяха само за такси, храна и масажи.

Иначе аз вече не съм сигурна дали съм по пазаруването или не :) . В Банкок нищо не купихме, ама от Мианмар бая щуротии напазарих. Ако не пестях пари заради евентуални покупки в Банкок кой знае още колко неща щях да накупя. Обикновено пазарувам практични неща, но там що картини, статуетки, бижута накупихме и двете само ние си знаем. Че и една от техните "поли" си донесох. За какво ми е нямам идея :lol: .

 

И от Перу много пазарувах, та може и да се променям. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Михаела Икономо

И на мен ми се струва, че от Виетнам по ще си намерим интересни неща за купуване, вкл. прословутите ризи и костюми, ама пусто хич не ми се разнасят после по Камбоджа, остров и Банкок.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.