Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Не знам какво ви става на всички, баси. 

 

Лихвата е годишна, но се смята на ден. 

 

Напр. ако на 30 изтеглиш 100лв, лихвата тече от 31 (според техния съпорт по мейла). Ако решиш да погасиш на 1ви, лихвата е за 1 ден 0.05% - 5ст.

Щото лихвата се брои само докато дължиш пари, погасиш ли не дължиш лихва. Няма как за погасени 100лв след 1 ден да платиш 1.48лв лихва, все едно си ги дължал 30 дни. Баси, това е толкова ясно, че не разбирам как изобщо се коментира.

 

Отчайваща финансова култура. 

 

Ако обаче изтеглиш 100лв на 1ви и погасиш нa другия 1, имаш 30дни по 0.05% - 1.50лв. 

 

Никой не те задължава да погасяваш скед 1во число.  


Точно затова а1 КК е единствената КК, с която можеш да теглиш кеш от атм в чужбина почти без пари. Само трябва да погасиш веднага още същия ден. 

Редактирано от neuromancer
Връзка към коментар

Да не се обърка някой. 

 

Изобщо не ги защитавам а1 кк, обаче лихвата им е като на дск и по-ниска от пощенска. 

Не ги препоръчвам за нормална КК, защото няма гратисен период. 

Само за теглене на кеш в чужбина. 

Връзка към коментар

Има места в Интернет пространството, където свободно може да се драска, иронизира, подстрекава, псува, обижда. 'Магеланци' не е от тях и това е причината да съм тук, вероятно не само за мен. Предлагам дискусията да продължи в рамките на добрия тон. Мерси!

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Съобщение за сметките ви в ДСК, ОББ, ЦКБ, ПИБ: Новите такси

Айде таксите пак тръгват нагоре..... 

iright_atm-1524871_1280_2_.jpg

Банките повишиха част от таксите в разгара на лятото, като най-често се вдига таксата, която ни взимат за внасяне и теглене на пари.
От 17 юли ОББ вече взима за теглене на пари от банкомат на самата банка минимум 20 стотинки или 0,1% от сумата, която теглите. Преди това таксата беше 30 стотинки, независимо колко пари ще изтеглите. Ако ползвате устройство на друга банка, таксата става 0,1% от сумата плюс 1,17 лева, при 1,30 лева досега. Сериозна такса ще ви вземат, ако решим да теглим парите си на каса в банката. За това вече плащаме двойно – минимум 4,89 лева или 1% от сумата, като преди това таксата  е била 2 лева или 1% от сумата, предаде "Парите ни".
Банка ДСК също променя част от таксите си, като повече пари ще взима на клиентите за обслужване на разплащателна сметка с дебитна карта. Месечната такса става 2,99 лева от 2,74 лева сега. Толкова вече ще плащат и студентите, които имат издадена Младежка карта. Банката въвежда и нова такса за теглене на свободни средства по запор, като на клиента ще му взимат минимум 9,78 лева и 0,80% върху цялата сума. За банков превод таксата скача на 7 лева от 5 лева сега, а ако решите да си платите местните данъци и такси това ще ви струва вече 0,70 лева, а не 0,50 лева както досега.

От 1 август Централна кооперативна банка пък ще взима повече пари, ако клиент поиска справка за парите си на хартиен носител. Сега тази услуга струва 2,05 лева на страница, а вече ще плащаме по 3,91 лева на страница. В края на май банката вдигна таксите за теглене на пари от банкомат в чужбина на 2,50 евро плюс 1,5% от сумата от 2 евро преди това.

Пощенска банка вече е уведомила клиентите си, че ще повиши част от таксите и комисионите от 10 септември. Откриването на разплащателна сметка вече ще струва 1,08 лева при 1 лева сега. За обслужването й на месец пък ще се плащат  2,93 лева при 2,75 лева сега. За получаване на съобщение чрез СМС за теглене или получаване на пари таксата става 0,14 лева при 0,12 лева сега. Повече пари ще ви изтеглят и ако си плащате битовите сметки с картата – 0,39 лева при 0,35 лева сега.

Нови такси въведе и Първа инвестиционна банка още от средата на юни. Така за откриване на разплащателна сметка в офис на банката ни взимат 6 лева, а за внасяне на пари в брой – минимум 2 лева и 0,25% от сумата. За платежна сметка откриването ще струва 4,16 лева на място, а ако към нея има и дебитна карта – 3,09 лева. За теглене на пари от платежната сметка на каса таксата вече е минимум 6,85 лева и 0,65% от сумата, а ако това се прави от банкомат ни взимат минимум 0,29 лева и 0,13% от сумата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Иван Попов каза:

Съобщение за сметките ви в ДСК, ОББ, ЦКБ, ПИБ: Новите такси

Айде таксите пак тръгват нагоре..... 

iright_atm-1524871_1280_2_.jpg

Банките повишиха част от таксите в разгара на лятото, като най-често се вдига таксата, която ни взимат за внасяне и теглене на пари.
От 17 юли ОББ вече взима за теглене на пари от банкомат на самата банка минимум 20 стотинки или 0,1% от сумата, която теглите. Преди това таксата беше 30 стотинки, независимо колко пари ще изтеглите. Ако ползвате устройство на друга банка, таксата става 0,1% от сумата плюс 1,17 лева, при 1,30 лева досега. Сериозна такса ще ви вземат, ако решим да теглим парите си на каса в банката. За това вече плащаме двойно – минимум 4,89 лева или 1% от сумата, като преди това таксата  е била 2 лева или 1% от сумата, предаде "Парите ни".
Банка ДСК също променя част от таксите си, като повече пари ще взима на клиентите за обслужване на разплащателна сметка с дебитна карта. Месечната такса става 2,99 лева от 2,74 лева сега. Толкова вече ще плащат и студентите, които имат издадена Младежка карта. Банката въвежда и нова такса за теглене на свободни средства по запор, като на клиента ще му взимат минимум 9,78 лева и 0,80% върху цялата сума. За банков превод таксата скача на 7 лева от 5 лева сега, а ако решите да си платите местните данъци и такси това ще ви струва вече 0,70 лева, а не 0,50 лева както досега.

От 1 август Централна кооперативна банка пък ще взима повече пари, ако клиент поиска справка за парите си на хартиен носител. Сега тази услуга струва 2,05 лева на страница, а вече ще плащаме по 3,91 лева на страница. В края на май банката вдигна таксите за теглене на пари от банкомат в чужбина на 2,50 евро плюс 1,5% от сумата от 2 евро преди това.

Пощенска банка вече е уведомила клиентите си, че ще повиши част от таксите и комисионите от 10 септември. Откриването на разплащателна сметка вече ще струва 1,08 лева при 1 лева сега. За обслужването й на месец пък ще се плащат  2,93 лева при 2,75 лева сега. За получаване на съобщение чрез СМС за теглене или получаване на пари таксата става 0,14 лева при 0,12 лева сега. Повече пари ще ви изтеглят и ако си плащате битовите сметки с картата – 0,39 лева при 0,35 лева сега.

Нови такси въведе и Първа инвестиционна банка още от средата на юни. Така за откриване на разплащателна сметка в офис на банката ни взимат 6 лева, а за внасяне на пари в брой – минимум 2 лева и 0,25% от сумата. За платежна сметка откриването ще струва 4,16 лева на място, а ако към нея има и дебитна карта – 3,09 лева. За теглене на пари от платежната сметка на каса таксата вече е минимум 6,85 лева и 0,65% от сумата, а ако това се прави от банкомат ни взимат минимум 0,29 лева и 0,13% от сумата.

Сега си сметнах 250лв на година са ми таксите към банките, но ми се струва изгодно с оглед какво предлагат Финтеците 🙂

Добре, че почти нямам пари в стандартна банка.

Връзка към коментар

Този месец втори филм с ДСК, след двойните транзакции.

Преди 20 дни ми преиздадоха дск уизз. С новата карта не е плащано в нета, нито на ПОС физически, само с телефон или зад Кърв, пак с телефон.

Тази нощ дойде СМС, че е блокирана и да се свържа с ДСК.

Сутринта в 8 звънях, 10 въпроса и ми казаха, че до няколко минути, колеги от сигурността ще се свържат с мен.

Минаха не няколко, а 90 минути без никой да се свърже с мен и пак им звънях.

Пак същите въпроси и заучени фрази и пак обещание, че някой ще се свърже с мен, ама този път не в рамките на няколко минути, а в рамките на деня. 

 

Този път звъннаха след 10 мин, обясниха, че е имало опити за плащане от Америка и не знам си къде още и затова я блокирали.

Казах им, че с тази карта не е плащано никъде и няма как някой да има цифрите, даже му го повторих и накрая си призна, че имало опити с предната карта, която има същия номер отпред, но другите неща не съвпадат.😀

Тогава какъв е смисъла от преиздаване и защо като се пробват със старата ми блокират новата?

Каза ми да си издам нова, но с нови цифри и отпред срещу 20лв. Ако искам да ходя до офис да оспорвам 20-те лева.

Слязох до офиса долу, там не се разбраха и пак казаха, че сигурността ще ми звънне, защото те трябвало да преиздадат картата.

Сега ми звъннаха  и казах, че ще я преиздадат, а уж ще си оспорвам 20те лева от офиса.

Малко безсмислено ми се вижда, хем има опити със старата неактивна карта, която е изтекла и невалидна и с друг код отзад, хем блокират новата и искат да се преиздаде..

 

  • Шок 1
  • Замислям се 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, Alexander каза:

Този месец втори филм с ДСК, след двойните транзакции.

Преди 20 дни ми преиздадоха дск уизз. С новата карта не е плащано в нета, нито на ПОС физически, само с телефон или зад Кърв, пак с телефон.

Тази нощ дойде СМС, че е блокирана и да се свържа с ДСК.

Сутринта в 8 звънях, 10 въпроса и ми казаха, че до няколко минути, колеги от сигурността ще се свържат с мен.

Минаха не няколко, а 90 минути без никой да се свърже с мен и пак им звънях.

Пак същите въпроси и заучени фрази и пак обещание, че някой ще се свърже с мен, ама този път не в рамките на няколко минути, а в рамките на деня. 

 

Този път звъннаха след 10 мин, обясниха, че е имало опити за плащане от Америка и не знам си къде още и затова я блокирали.

Казах им, че с тази карта не е плащано никъде и няма как някой да има цифрите, даже му го повторих и накрая си призна, че имало опити с предната карта, която има същия номер отпред, но другите неща не съвпадат.😀

Тогава какъв е смисъла от преиздаване и защо като се пробват със старата ми блокират новата?

Каза ми да си издам нова, но с нови цифри и отпред срещу 20лв. Ако искам да ходя до офис да оспорвам 20-те лева.

Слязох до офиса долу, там не се разбраха и пак казаха, че сигурността ще ми звънне, защото те трябвало да преиздадат картата.

Сега ми звъннаха  и казах, че ще я преиздадат, а уж ще си оспорвам 20те лева от офиса.

Малко безсмислено ми се вижда, хем има опити със старата неактивна карта, която е изтекла и невалидна и с друг код отзад, хем блокират новата и искат да се преиздаде..

 

Стана ми смешно направо , но хич не е за смях. ДСК са най мудните, много е досадно. То дефакто номера на картата ти е същия, само валидността и трицифрения код са други. Помня как ми искаха за подобен случай 30лв за да си сменя друга кк и аз направо им я върнах

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Alexander каза:

Този месец втори филм с ДСК, след двойните транзакции.

Преди 20 дни ми преиздадоха дск уизз. С новата карта не е плащано в нета, нито на ПОС физически, само с телефон или зад Кърв, пак с телефон.

Тази нощ дойде СМС, че е блокирана и да се свържа с ДСК.

Сутринта в 8 звънях, 10 въпроса и ми казаха, че до няколко минути, колеги от сигурността ще се свържат с мен.

Минаха не няколко, а 90 минути без никой да се свърже с мен и пак им звънях.

Пак същите въпроси и заучени фрази и пак обещание, че някой ще се свърже с мен, ама този път не в рамките на няколко минути, а в рамките на деня. 

 

Този път звъннаха след 10 мин, обясниха, че е имало опити за плащане от Америка и не знам си къде още и затова я блокирали.

Казах им, че с тази карта не е плащано никъде и няма как някой да има цифрите, даже му го повторих и накрая си призна, че имало опити с предната карта, която има същия номер отпред, но другите неща не съвпадат.😀

Тогава какъв е смисъла от преиздаване и защо като се пробват със старата ми блокират новата?

Каза ми да си издам нова, но с нови цифри и отпред срещу 20лв. Ако искам да ходя до офис да оспорвам 20-те лева.

Слязох до офиса долу, там не се разбраха и пак казаха, че сигурността ще ми звънне, защото те трябвало да преиздадат картата.

Сега ми звъннаха  и казах, че ще я преиздадат, а уж ще си оспорвам 20те лева от офиса.

Малко безсмислено ми се вижда, хем има опити със старата неактивна карта, която е изтекла и невалидна и с друг код отзад, хем блокират новата и искат да се преиздаде..

 

@Alexander, мисля, че ти си най-големия карък по отношение на гафове с банки. 

Как е възможно всичките неща дето разказваш баш на теб да се случат. Дано в други направления късмета да е с теб. Знаеш - вселенско равновесие...

Ако не - ходи на екзорсист, лей си куршум, ... направи нещо.

:biggrin:

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Аз съм бивш служител на банка ДСК, но това не пречи вече три пъти да са ми хаквали кредитната карта, като първият път дори и пари успяха да изтеглят. Така че не се учудвам изобщо. 

  • Шок 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Plamsi каза:

Аз съм бивш служител на банка ДСК, но това не пречи вече три пъти да са ми хаквали кредитната карта, като първият път дори и пари успяха да изтеглят. Така че не се учудвам изобщо. 

То това че бивш или настоящ служител няма значение, ти в случая се явяваш клиент и си под един знаменател с всички. Единствено че за служители движат жалбите вътрешно и ги решават бързо и без такси.

Връзка към коментар

Ха, за първи път ДСК ми пращат такъв SMS. 

Poradi obnovyavane na sistemite, chast ot uslugite shte badat nedostapni ot 20:30 ch. na 02.08.2024 do 20:00 ch. na 03.08.2024. Vizh tuk: dskbank.info/updates

 

Те май са се поспекли след двойните транзакции, и сега овреме предупреждават.

Връзка към коментар

сметката в Пощенска изглежда е само транзитна сметка, например при получаване на плащания от клиенти със сметки в Пейсера, във входящия превод се вижда, че наредителят е Paysera и чак като се кликне самото платежно нареждане в основанието на плащането се вижда и кой е точно наредителят, а не както е при обикновените преводи между бг банки

 

това с отчетите за БНБ го казвам, не защото е някакво много трудно да се прави, и ако си го върши собственикът/управителят - ок, но външните счетоводства обикновено си имат такса за подаване на месечни и тримесечни отчети към институции, която е вероятно да изяде спестяването от липсата на месечна банкова такса

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Revolut бизнес са много добри при работа с валута различна от евро. Продават другите валути на борсови цени и при големи обеми се спестява доста. Лошото е , че от началото на годината въведоха такса месечна дори при базовия план 20лв.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
преди 6 часа, Antigona каза:

Има ли някой, който е получавал превод от институция в България по сметка във WISE? Дали е възможно?

https://wise.com/login?redirectUrl=%2Fhome

Нямаш персонална БГ сметка в Wise, но имаш в EUR. Български лев може да се превежда само към българска сметка.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В инструкциите за превод имаше БГ iban и специфично основание което трябва да напишеш, че да ти кредитират левове по твоята сметка.
Но както се каза, лично твой БГ ибан няма. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 19 часа, dafigg каза:

В инструкциите за превод имаше БГ iban и специфично основание което трябва да напишеш, че да ти кредитират левове по твоята сметка.
Но както се каза, лично твой БГ ибан няма. 

Сметката е фирмена на името на TransferWise. И преводът трябва да идва от сметка на твое име задължително и е само ти да добавиш пари, а не други хора.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.