Прескочи до съдържание

Амазонската джунгла - къде? Перу, Боливия, Бразилия?


Препоръчани мнения

От няколко дни чета за Перу, където ще ходим Август/Септември.

Първоначално бях отписал джунглата, защото винаги съм си мислел, че "истинската" Амазония е в Бразилия. Но се оказва, че може и да не съм прав.

Та, въпросът ми е, ако отидем до Пуерто Малдонадо(Перу), доколко ще видим "истинската" Амазония - върхът на сладоледа?

Не мога да се изразя много добре...

Искам да видя гъста джунгла по реката, животни, Амазонка(тук ясно, че ще е някакъв далечен приток), да няма огради, животни в клетки - гледах снимки в tripadvisor, май някакъв animal shelter, такива неща не ми се гледат, тип зоопарк, искам дивития - ако ще е гарга, да е рошава!

Ако пък не, ще остане за друг път, в друга част на Амазония, която си заслужава повече.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ако ходиш до Куско, оттам ти е най-удобно да посетиш Ману, Тамбопата и един интересен трип по земя, който обхваща всички височинни пояси от горе до долу. Гледат се папагали с хиляди (събират се на брега да кълват някаква глина), видри, маймунки и май някакви други животни.

До Бразилия ще ти е по-трудно да стигнеш от Перу, или по реката или със самолет с прекачване в Сао Пауло :)

Около Манаус има много хотели в джунглата, виждат се крокодили, маймунки, амазонски делфини, ара, но не в такива количества като по-горе. Настаняването е доста по-луксозно. Реките са голееееми, не като по-горе, ако ти е важно за усещането за Амазонка (но хотелите не са по Амазонка, а по Риу Негру, защото там няма комари. Риу Негру пак е по-голяма от Дунава де ). Срещата на водите е там.

Иначе тя амазонската джунгла обхваща няколко държави, избирай по логистиката и какво искаш да видиш.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Основните отправни точки не са чак толкова много - Манаус в Бразилия, Руренабаке в Боливия и Икитос, Юримагуас, Пуерто Малдонадо в Перу. Тъй като с изключение на Руренабаке и Юримагуас това са си големи градове, от там нататък следват или еднодневни трипове в периферията на дивото или достигане с лодка до лодж/камп в гъсталака (джунгала - санскритски) и съответната няколкодневна програма на място. Безбройните гемии, пъплещи по притоците между кока плантациите и портфейлите на бразилските дистрибутори дават само бегла представа за Амазонка (подобна на да речем алппийски пейзаж наблюдаван от магистрала), но и стотината хамака на палуба над каргото си имат своя социален чар. Общо-взето най-планирана ще е организацията около Манаус; другата крайност е в Боливия. Но при достатъчно време и от Манаус може да спретне прилично нестандартен подход към границата с Колумбия/Венецуела. Месеците, които си споменал са най-горещите; истинската благинка е в края и началото на дъждовния сезон, но щом е само за няколко дни - липсата на пълно щастие се понася.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ние ще ходим до Пуерто Малдонадо, но за съжаление след теб. Не знам дали пътувате с деца, но това ни беше основен критерий да изберем тази част от джунглата. Мога да ти напиша какъв е нашият план. 

Връзка към коментар

Ние ще ходим до Пуерто Малдонадо, но за съжаление след теб. Не знам дали пътувате с деца, но това ни беше основен критерий да изберем тази част от джунглата. Мога да ти напиша какъв е нашият план. 

С деца ще сме, и вие ли?

Напиши ми моля те и вашия план.

Връзка към коментар

Основните отправни точки не са чак толкова много - Манаус в Бразилия, Руренабаке в Боливия и Икитос, Юримагуас, Пуерто Малдонадо в Перу. Тъй като с изключение на Руренабаке и Юримагуас това са си големи градове, от там нататък следват или еднодневни трипове в периферията на дивото или достигане с лодка до лодж/камп в гъсталака (джунгала - санскритски) и съответната няколкодневна програма на място. Безбройните гемии, пъплещи по притоците между кока плантациите и портфейлите на бразилските дистрибутори дават само бегла представа за Амазонка (подобна на да речем алппийски пейзаж наблюдаван от магистрала), но и стотината хамака на палуба над каргото си имат своя социален чар. Общо-взето най-планирана ще е организацията около Манаус; другата крайност е в Боливия. Но при достатъчно време и от Манаус може да спретне прилично нестандартен подход към границата с Колумбия/Венецуела. Месеците, които си споменал са най-горещите; истинската благинка е в края и началото на дъждовния сезон, но щом е само за няколко дни - липсата на пълно щастие се понася.

А как ги сравняваш, например 3-4 дневен трип от Манаус срещу 3-4 дневен трип от Пуерто Малдонадо? Къде ще е по-истинско усещането за джунглата?

Връзка към коментар

А как ги сравняваш, например 3-4 дневен трип от Манаус срещу 3-4 дневен трип от Пуерто Малдонадо? Къде ще е по-истинско усещането за джунглата?

 

Не съм стигал до П.М. но дори да ме телепортират на място, където съм бил - само по зеленината и животните не ще съумея да различа Ява от Филипините, Сулавеси от Гаяна, Шри Ланка от Лаос и още по-малко околностите на Манаус от примерно Рио Мадейра. Джунглата обикновено скрива големите животни и показва малките; короните на дърветата са така високо, че и на дендролозите им е трудно да ги разпознаят, а епифити закриват останалото. Доволен съм ако се вижда къде стъпвам и растенията наоколо не са от най-закачливите. Но след като си в Куско и имаш 3-4 дни - ще е грехота да не се пробваш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Довечера като се прибера ще ти го пусна :)

Понеже идеята на форума е повече хора да откриват полезна информация, би било добре до го пуснеш в темата, да е видимо за всички, освен ако нямаш някакви специални/лични причини да не искаш да е публично.  :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Качих малко снимки от джунглата и пампата в Боливия от юли-август за добиване на представа какво може да се види: http://magelanci.com/gallery/album/1333-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B6%D1%83%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0-2016/

 

Общо взето, с посещение от Пуерто Малдонадо (Перу) или Руренабаке (Боливия) може да се видят горе-долу идентични неща като флора и фауна. Единственото нещо, което не видях от Боливия и което се рекламира в Перу е т.нар. "clay lick" - местата, където се трупат много папагало-подобни птици, за да ближат глина с цел да си набавят необходимите минерали. Което разбира се не означава, че няма птици, просто го няма това струпване и е по-трудно да се снимат :) В Боливия са популярни комбинираните турове 2-3 дни в джунгла и 2 дни в пампа от Руренабаке.

 

В джунглата се набляга на разходките из дъждовната гора, обясняват (а понякога дават и да пробваш) кое растение за какво се ползва - храна, лекарство, за боя на дрехи и пр., и разбира се животни, които се срещат по пътя. Там има повече животни от пампата, но е по-трудно да се забележат предвид растителността, поради което хората остават с впечатление, че в пампата има много повече животни. Не успях да видя ягуар (само стъпки), но имаше много диви прасета, птици, маймунки, влечуги и насекоми, гризачи и т.н. Понякога се чуват животни, но така и не ги виждаш, защото усещат хората и бягат.

 

В пампата разходките са с лодка по реката, където се струпват повечето животни, има и опция на брега за желаещите да видят анаконди. По реката има много алигатори, капибари, костенурки, по-малко каймани, много видове птици, срещат се розови делфини, в дърветата може да се видят и маймуни. 

 

Гледайки оферти за Пантанал в Бразилия оставам с впечатление, че е подобно на пампата в Боливия, може би имат една идея повече птици. За по-автентично джунгла усещане предполагам, че е най-добре да отиде на самата река Амазонка или от Манаус в Бразилия, а защо не и от Икитос в Перу, но за такива като мен, които не са имали досег с джунглата досега, това беше невероятно преживяване, а и възможността да общуваш с хора, които са израснали в джунглата и имат друго светоусещане не е за подценяване :)

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Eто и няколко снимчици за онагледяване, да знаят следващите магеланци какво могат да очакват, както и как изглежда Clay lick-a(на снимката са само малка част от папагалите, това са слезлите в момента до клея, а по дърветата има страшно много):

post-64-0-49161000-1489676391_thumb.jpg

post-64-0-67638200-1489676391_thumb.jpg

post-64-0-84836500-1489676391_thumb.jpg

Лошото е, че при дъжд не може да се види, така че няма гаранция. Също имаше каймани и дребни бозайници, ягуарите са рядкост и ние нямахме този късмет.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.