Прескочи до съдържание

Словения в края на Май


Калин

Препоръчани мнения

Здравейте, приятели!

Нуждая се от вашата помощ по отношение на едноседмично пътешествие в Словения с кратка еднодневна забежка във Венеция.

 

Тръгването е на 20 май (петък), около обяд, като целта е да спим в Сърбия (Нови Сад) или Хърватия (Осиек), за да съкратим малко пътя. На следващия ден рано потегляме към района на Птуй и Марибор и там мислим да останем събота и неделя – все още не сме решили къде точно ще нощуваме.

 

В понеделник (23 май) потегляме към Любляна и се настаняваме. Били сме в този прекрасен град и сега или отново ще се разходим там, или ще отидем до Шкофя лока. Нощуваме в Любляна.

 

Вторникът е определен за пещерата Постойна, а нощувката отново е в Любляна.

 

В сряда отиваме към езерото Блед и там оставаме целия ден, връщаме се и нощуваме в Любляна.

 

В четвъртък потегляме към Венеция, разходка и нощувка там (били сме 2 пъти в града, просто много го обичаме и няма как да го пропуснем, макар и за кратко).

 

В петък се връщаме към Словения, като ще нощуваме някъде около Кобарид, за да можем да се разходим около река Соча. В събота също сме там, а в неделя потегляме обратно към родината.

 

Това е планът за пътешествието, как ви се струва на вас?

Връзка към коментар

На първо време не ми става ясно евентуалното отклонение в посока Нови Сад при положение, че целта е Словения. Същото бих казал и относно Осиек, който също е встрани от маршрута. Може би има някаква друга причина, която не споделяш? Освен това не виждам причина да превръщате Любляна в база и всеки ден да пътувате до определена дестинация, а вечер да се връщате в столицата. По-скоро спете на различни места...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На първо време не ми става ясно евентуалното отклонение в посока Нови Сад при положение, че целта е Словения. Същото бих казал и относно Осиек, който също е встрани от маршрута. Може би има някаква друга причина, която не споделяш? Освен това не виждам причина да превръщате Любляна в база и всеки ден да пътувате до определена дестинация, а вечер да се връщате в столицата. По-скоро спете на различни места...

И аз така мисля. Венеция не е лошо, но след като сте били няколко пъти там защото вместо нея не отидете до Пиран и Изола? Определено са много симпатични градчета и ще успеете да ги обходите сравнително спокойно за един ден. А Венеция... малко на тъгъдъг ми се вижда, въпреки нощувката там...  Впрочем Бохинското езеро също си заслужава. И планината около него, каньона Мостница при Бохини е по-див и интересен от каньона Винтгар при Блед. Освен това на 3км от Уканч (при Бохини) е водопада Савица, който е най-пълноводен през май. А пък пъстървата, която сервират край Бохинското езеро няма равна!  Оставете Венеция за друг път и само за нея, сега се насладете на макс на прекрасната Словения!  :)

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз също бих препоръчал, ако е възможно, да се избегне връщането в Любляна всяка вечер.

Предлагам нощувка в Блед - гледката към планината рано сутрин е разкошна, както и ракията и мезетата при Планинчо (Pri Planincu).

След Постойна, можете да се пуснете към Адриатика, ако не се ходили. Според мен Пиран си заслужава.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На първо време не ми става ясно евентуалното отклонение в посока Нови Сад при положение, че целта е Словения. Същото бих казал и относно Осиек, който също е встрани от маршрута. Може би има някаква друга причина, която не споделяш? Освен това не виждам причина да превръщате Любляна в база и всеки ден да пътувате до определена дестинация, а вечер да се връщате в столицата. По-скоро спете на различни места...

Причината за избор на Нови Сад, е че не е сигурно кога ще можем да тръгнем от София. Ако се забавим и тръгнем към 17:00, ще пристигнем към 23:00 и поне ще се разходим в града, а иначе ако продължим ще трябва директно в хотела.

Аз също бих препоръчал, ако е възможно, да се избегне връщането в Любляна всяка вечер.

Предлагам нощувка в Блед - гледката към планината рано сутрин е разкошна, както и ракията и мезетата при Планинчо (Pri Planincu).

След Постойна, можете да се пуснете към Адриатика, ако не се ходили. Според мен Пиран си заслужава.

Избрахме Любляна, защото разстоянията са малки и да не се разкарваме с багажите. Нямаме запазен хотел, така че може да има промяна в местата и нощувките.

Връзка към коментар

Ето ново предложение на програмата:

 

20.05 (петък) 15:00-18:00 София - мах 24:00 Нови Сад (рано сутринта на 21.05 отпътуване)

2 дни - района на Птуй и Марибор

1 ден Любляна

1 ден Блед - остров Блед, замъка, мезетата при Планинчо (Pri Planincu);

1 ден Уканч - водопада Савица, каньона Мостница при Бохини

1-2 дни Кобарид

1 ден Постойна и пещерата

1 ден Пиран и Изола

Редактирано от Калин
Връзка към коментар

Здравейте, имате прекрасна идея, хубави места, достатъчно време, но и аз мисля, че не ги подреждате както трябва.

До Марибор добре, но после ?

Често обикаляме през тези места винаги си търсим нови маршрути и познавам местата.

И сега да тръгна бих си подредила маршрута по друг начин, примерно ТАКА

Виждам, че сте любители на природата и този вариант ще ви дойде добре.

Мога да ви подредя и нощувките, но ги оставям на вас.

Като ви прекарвам и през други места/например Палманова в Италия/ за което няма да съжалявате.

Нощувката ТУК трябва да е задължителна.

 

Видях, че искате да включите и Истрия, което е чудесно и на път.

Като бих сменила Изола, но да не се бъркам....

Редактирано от Bled
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето ново предложение на програмата:

 

20.05 (петък) 15:00-18:00 София - мах 24:00 Нови Сад (рано сутринта на 21.05 отпътуване)

2 дни - района на Птуй и Марибор

1 ден Любляна

1 ден Блед - остров Блед, замъка, мезетата при Планинчо (Pri Planincu);

1 ден Уканч - водопада Савица, каньона Мостница при Бохини

1-2 дни Кобарид

1 ден Постойна и пещерата

1 ден Пиран и Изола

=  2 дни - района на Птуй и Марибор - О'к

=  Ако сте били вече в Любляна - минете набързо из нея, 2 часа ще ви стигнат и продължавайте към Шкофя Лока. Там имате максимум 2 часа да я разгледате и дори да пиете/хапнете набързо нещо. Три часа, ако посетите и замъка. После продължавате към Блед. От Любляна до Шкофя Лока са 20-30 мин. с автобуса. От Шкофя Лока до Блед са 20-30 мин. /или там някъде/ до Блед с влак или с автобус. Но като слезете от влака трябва да вземете рейс до центъра на Блед. Автобусът спира на автогарата в центъра на Блед. Не разбрах дали ще сте с кола или с обществен транспорт?  Но с каквото и да сте, ще имате време за привечерна и вечерна разходка из Блед, по-точно край езерото. Ако се чудите за хотела, препоръчвам Čarman Guest House /резервация чрез Booking.com/ -  била съм в него, добър е. На сутринта гледката от прозореца към езерото /на една ръка разстояние/ е фантастична. И островът е точно насреща му.

ОБАЧЕ един ден ви е много само за ез. Блед и острова в него. Предлагам сутринта към 10-10:30ч. да отидете до каньона Винтгар. Минавате го за час-два, зависи колко ще му се радвате и може да се върнете пеша през гората и хълма, през поляните, та до замъка. Около 16ч. ще сте в замъка. Разглеждате, фотосесия, втора нощувка в Блед. И да опитате прочутия сладкиш на Блед - "Кремна резина" , ей! Много е вкусен :)

= На другия ден /максимум 50м от Čarman Guest House има спирка автобусът от Любляна до ез. Бохини /последната му спирка е Уканч/. Пътят от Блед до Бохини трае по-малко от час. Та, на другия ден сутринта след закуска заминавате за Бохини, настанявате се, където сте си избрали и с лифта се качвате на Вогел - там горе ще се насладите на разкошни гледки над ез. Бохини и Словенските Алпи наоколо. После слизате долу до Уканч и вечеряте пъстърва - току-що уловена и опечена..мммм

= ОБАЧЕ в един ден няма да можете да минете и каньон Мостница, и Слап Савица (водопада). Трябват ви два дни, понеже като минете каньона /от Стара Фужина до края на каньона е около 3км/ излизате на невероятни алпийски ливади, които ви изкушават неизмеримо да отидете в другия им край /около 2-2,5км/, където сред шумаците е един по-малък водопад Мостница.. После докато се върнете ще стане следобед и по-добре е да отдъхнете или да се повръткате около езерото или да си направите разходка с корабче по езерото, евентуално. А на другия ден спокойно можете да отидете до водопада Савица и да си направите една лежерна разходка там и изобщо около Бохинското езеро. Обаче ако сте по-печени туристи и не ви мързи можете да се изкачите и до Цръното езеро, което е отгоре над Бохинското. За този вариант е добре да го огледате и обмислите по-детайлно обаче.

= Кобарид - о'к, но ако сте с кола иначе може би цял ден ще ви отиде да стигнете от Бохини до там.

= Пиран и Изола, както казах малко по-рано - по половин ден за двете градчета - става. Но си направете нощувката в Копер, има един хотел Водисек /малко е социалистически наглед, ама става. И закуската му е добра. Той е на 100м преди стария град, има поне 2 супермаркета около него, плюс МОЛ и други магазини. ЖП гарата и автогарата са на 500м от него. Имам предвид, че надвечер бихте могли да се разходите и из стария град на Копер.

ВНИМАНИЕ!  Ако, отивайки в Копер/Пиран/Изола, се изкушите все пак да прескочите и до Триест /Италия/, който е само на 20-30км от Копер, имайте предвид, че в делнични дни има автобуси, които обслужват линията, но в събота има само 2 курса, един сутринта рано и един надвечер, а в неделя НЯМА никакъв рейс. Само таксита /50 евро в едната посока/.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като стана дума за тези краища, да се включа с едно бързо питане: девойките с които ще пътувам юни месец искат на връщане да се отклоним леко и съвсем за кратко от основния си маршрут и да минем да видим Блед. На мен ми се струва неразумно, въпреки че си струва. Но за този ден от пътуването ни планираме да минем около 1000 км и въпреки че сме трима шофьори(ки) и е лято, и дните са дълги, пак ми се струва излишно упражнение.

Планираният маршрут за този ден (защото ще трябва да се прибираме след скитосването из Германия и Белгия) е: околностите на Нюрнберг (Rothenburg ob der Tauber) - Славонски Брод, което са си 990 км.

 

Убедете ме, че не е разумно (щото то аз съм си убедена де, ама за всеки случай) :blush: да ходя след това да им набия канчетата на другите две.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като стана дума за тези краища, да се включа с едно бързо питане: девойките с които ще пътувам юни месец искат на връщане да се отклоним леко и съвсем за кратко от основния си маршрут и да минем да видим Блед. На мен ми се струва неразумно, въпреки че си струва. Но за този ден от пътуването ни планираме да минем около 1000 км и въпреки че сме трима шофьори(ки) и е лято, и дните са дълги, пак ми се струва излишно упражнение.

Планираният маршрут за този ден (защото ще трябва да се прибираме след скитосването из Германия и Белгия) е: околностите на Нюрнберг (Rothenburg ob der Tauber) - Славонски Брод, което са си 990 км.

 

Убедете ме, че не е разумно (щото то аз съм си убедена де, ама за всеки случай) :blush: да ходя след това да им набия канчетата на другите две.

 

Убеждавам, не е разумно, но има вариант.

Вие предвиждате пътуване за един ден 1000км. с нощувка в Славонски Брод/и ние често спираме там/.

Без да губите време го променете.

Нощувате в Блед и на другия ден пропускате нощувката в Сл. Брод и директно в София.

Което също е към 1000 км.

Нищо не се променя, просто ги разменяте.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря много за изчерпателните отговори и съвети. На този етап Венеция отпада (колкото и да ни е тъжно), за да може да видим повече от Словения. Ще пътуваме с колата.

 

Променяме плана на:

20.05 (петък) 15:00-18:00 София - мах 24:00 Нови Сад (рано сутринта на 21.05 отпътуване)
2 дни (събота и неделя) - района на Птуй и Марибор
1 ден (понеделник) Блед и каньона Винтгар - остров Блед, замъка, мезетата при Планинчо (Pri Planincu); 
2 дни (вторник и сряда) Уканч - водопада Савица, каньона Мостница при Бохини (пъстърва ще се яде)
1 ден (четвъртък) Кобарид - р. Соча
1 ден (петък) Пиран и Изола
1 ден (събота) Постойна - пещерата и замъка, и нощувка в Любляна
Неделя пътуване към БГ
Редактирано от Калин
Връзка към коментар

Като стана дума за тези краища, да се включа с едно бързо питане: девойките с които ще пътувам юни месец искат на връщане да се отклоним леко и съвсем за кратко от основния си маршрут и да минем да видим Блед. На мен ми се струва неразумно, въпреки че си струва. Но за този ден от пътуването ни планираме да минем около 1000 км и въпреки че сме трима шофьори(ки) и е лято, и дните са дълги, пак ми се струва излишно упражнение.

Планираният маршрут за този ден (защото ще трябва да се прибираме след скитосването из Германия и Белгия) е: околностите на Нюрнберг (Rothenburg ob der Tauber) - Славонски Брод, което са си 990 км.

 

Убедете ме, че не е разумно (щото то аз съм си убедена де, ама за всеки случай) :blush: да ходя след това да им набия канчетата на другите две.

Тц!  Обаче ако Ротенбург одТ.-Аугсбург-Мюнхен-Залцбург–Шпитал-Филах-Йесенице–Блед - грубо е около 600км. Разходка край Блед, една нощувка там. На другия ден сутринта тръгвате по-рано Блед-Любляна-Загреб-Славонски брод–Белград–Ниш-София е грубо около 950км.

Мога да го направя, не е проблем. Само че половин ден достатъчен ли е за Блед? Не познавам района, а обичам да се шматкам.

Само за разходка край езерото и качване до замъка - да.

 

Благодаря много за изчерпателните отговори и съвети. На този етап Венеция отпада (колкото и да ни е тъжно), за да може да видим повече от Словения. Ще пътуваме с колата.

 

Променяме плана на:

20.05 (петък) 15:00-18:00 София - мах 24:00 Нови Сад (рано сутринта на 21.05 отпътуване)
2 дни (събота и неделя) - района на Птуй и Марибор
1 ден (понеделник) Блед и каньона Винтгар - остров Блед, замъка, мезетата при Планинчо (Pri Planincu); 
2 дни (вторник и сряда) Уканч - водопада Савица, каньона Мостница при Бохини (пъстърва ще се яде)
1 ден (четвъртък) Кобарид - р. Соча
1 ден (петък) Пиран и Изола
1 ден (събота) Постойна - пещерата и замъка, и нощувка в Любляна
Неделя пътуване към БГ

 

Ааах, как ще плачете на връщане за поне още един ден самоо...  :)

Безаварийно да пътувате, чудесно да си изкарате и живи и здрави да се върнете!  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мога да го направя, не е проблем. Само че половин ден достатъчен ли е за Блед? Не познавам района, а обичам да се шматкам.

 

В такива случай е достатъчно.

Качвате се до Blejski grad 

 

dsc07194_ca76d_30758966.jpg

 

От тук се вижда всичко и е прекрасно.

Разхождате се

 

dsc07279_75634_30758971.jpg

 

Ако прецените може да си вземете лодка до Blejski otok

 

dsc07380_97467_30758977.jpg

 

Става бързо, но ако прецените, че няма време не го правете.

Всичко се вижда и от брега.

Може да паркирате във Vila Bled/нощували сме в нея/

 

dsc07083_b01fa_30770417.jpg

 

Зад вилата е страхотно за разходка точно срещу Blejski otok.

 

dsc07407_fdc9d_30771385.jpg

 

И потегляте, за друго няма да остане време....

 

dsc07103_290bb_30758961.jpg

Редактирано от Bled
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

В събота тръгваме към Словения като ще съчетаваме работа с удоволствие. Сега правя маршрута и имам следните въпроси: 1.Колко време е необходимо в пещерата Постойна и колко за замъка Предяма? Ако пристигнем към 15-15.30ч. и на другия ден до 11.00 ще имаме ли време? На първо четене не можах да видя и работното им време.

2.Замъкът заслужава ли си отвътре? В доста замъци съм влизала и голяма част от тях отвътре ме разочароват.

Връзка към коментар

Светле,

и пещерата и замъка , мисля че работят до 18 часа през май и юни, като за замъка ти трябва около час , а за пещерата поне два часа. Има организирани турове на всеки час, като последния е в 17 и отнема към час и половина. Може би е по-добре, ако пристигнете към 15-15,30 първия ден да отидете до пещерата. Там и парка е много красив, има приятни заведения , а и по спомени имаше комбиниран билет за пещерата и замъка.

 

Поздрави

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.