Прескочи до съдържание

Отправна точка за Тибет и Бутан


Препоръчани мнения

Да. Най-добрата отправна точка за Тибет е Катманду. Там туристическите агенции уреждат всички формалности. Предполагам за Бутан е същото, но там е много скъпо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да. Най-добрата отправна точка за Тибет е Катманду. Там туристическите агенции уреждат всички формалности. Предполагам за Бутан е същото, но там е много скъпо.

Удоволствието няма цена !!! Всъщност  в Тибет желанието ми е кралство Мустанг, Кайлаш ще е бонус...  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Доколкото си спомням, за Бутан имаше изискване поне в едната посока да се лети, а полети има от Катманду, Делхи и Калкута. Мустанг не е ли в Непал (политически)?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз мисля, че Мустанг се урежда от Катманду, а не от Тибет.

Сигурно скоро си прочел книгата 'Пътешествие по Мустанг и Бутан"......

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Не,щях да ходя преди време с Миро Нанков но... Мир на праха му! Не съм я чел книгата въпреки че някой ми я подари. Ок, Бутан,Мустанг и ако има време Тибет...

Моля за съвети и идеи!

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен Катманду е идеална изходна точка за Бутан. И аз летях от там - полетът до Паро е около час и половина и е много красиво. Аз бях там 2010 и ако имаш въпроси  с радост ще ти отговоря. А книгата е страхотна, заради нея се влюбих в тачи част на света, и въпреки че много неща са се променили /Мишел Песел е пътувал в края на 60-те пак е много интересна/.      

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен Катманду е идеална изходна точка за Бутан. И аз летях от там - полетът до Паро е около час и половина и е много красиво. Аз бях там 2010 и ако имаш въпроси  с радост ще ти отговоря. А книгата е страхотна, заради нея се влюбих в тачи част на света, и въпреки че много неща са се променили /Мишел Песел е пътувал в края на 60-те пак е много интересна/.      

Бутан: В общи линии нещата са ясни - 250$/ човек и според бюджета си избираш къде и какво да видиш. Според месеца решаваш и кой фестивал да избереш стига да си позволиш още по-високата цена.

Не ми се нравят организираните екскурзии и не знам как ще ми подейства 6-7 дни някой денонощно до мен, затова до последно ще търся инфо за самостоятелно пътуване дори и да е на същата цена....

 

Обаче ще питам :  

1.кои са първите три неща/хора/ситуации/места които ти изскачат в съзнанието като чуеш "Бутан"

2. стандартната анкета:

  2.1 Колко дни минимално

  2.2 Къде

  2.3 По кое време или кой месец

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бутан: В общи линии нещата са ясни - 250$/ човек и според бюджета си избираш къде и какво да видиш. Според месеца решаваш и кой фестивал да избереш стига да си позволиш още по-високата цена.

Не ми се нравят организираните екскурзии и не знам как ще ми подейства 6-7 дни някой денонощно до мен, затова до последно ще търся инфо за самостоятелно пътуване дори и да е на същата цена....

 

Обаче ще питам :  

1.кои са първите три неща/хора/ситуации/места които ти изскачат в съзнанието като чуеш "Бутан"

2. стандартната анкета:

  2.1 Колко дни минимално

  2.2 Къде

  2.3 По кое време или кой месец

Няма шанс за самостоятелно пътуване. Плаща се не на агенцията, а по някаква сметка в министерството. Задължително кола с гид и шофьор. Сам не можеш да си купиш дори билет за самолет /агенцията го купува/, нито да си извадиш виза: пак агенцията и на визата пише името на агенцията. Хората там са съвсем различни и не са досадни.

Бутан=1. спокойствие, особено след Катманду е направо нереално, все едно си в паралелен свят + 2. мотор, който се сблъска с колата ни и 2та бутанеца паднаха като бавно и елегантно пеперуди на различни страни - никакво притеснение или яд + 3. първият поглед към Пунакха дзонг при сливането на 2 реки - задъхваш се.

2.1. бях 15 дни и ми се сториха малко

2.2. ако ходиш към Тронгса, Бумтанг, Гантей по-малко е трудно - кара се бавно /но и аз обичам да пътувам бавно и наслаждаващо се/

2.3. казват най-хубаво е през пролетта. Аз бях през август и го предпочитам: по-малко туристи, по-евтино. Минусът е, че няма фестивали, въпреки че можеш да попаднеш на празник в село или манастир.           

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Няма шанс за самостоятелно пътуване. Плаща се не на агенцията, а по някаква сметка в министерството. Задължително кола с гид и шофьор. Сам не можеш да си купиш дори билет за самолет /агенцията го купува/, нито да си извадиш виза: пак агенцията и на визата пише името на агенцията. Хората там са съвсем различни и не са досадни.

        

Мда.... нещо като нашия Балкантурист едно време. Така нещата са строго контролирани - виждаш това което искат да ти покажат.

Засега плановете са за 6-7 дни предвид сериозния бюджет който са заформя и желанието ми да отделя и една седмица за долен Мустанг. Лошото е че подходящото време за СЗ Непал не съвпада с периода на фестивалите в Бутан...

Та на въпроса - какво за 5-6 дни в Бутан? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Та на въпроса - какво за 5-6 дни в Бутан? 

 

Трудна работа в единствената Ваджраяна нация в света да създадеш удобни, самостоятелни условия за западния туризъм. Те до 1999 г. нямаха телевизия, барове, билярд, неонови светлини, етц. Определено ще наблегнеш на организирания исихазъм :). Поне парите ти отиват за безплатното образование на децата и първична медицинска грижа там.

По това, което съм чел, добивам представа, че обаянието на Бутан е в националните паркове. В този най-големия - Jigme Dorji National Park в северозападен Бутан (поне по описание) могат да се видят снежният леопард и червената панда. Има цял класически трек Punakha - Gаza - Laya: 

 

gasatrek_map01b.jpg

 

Единственият проблем е, че го дават за 8 дни, а ти търсиш 5-6:

 

gasatrek_prof01.jpg

 

По пътя има някакви горещи извори за цопване Gasa Tsachhu, виждаш Хималайската мечка, предлагат и шоу с прословутите им стрелци. Но не очаквай много от настаняването.

 

Ето това е скромното сайтче, което гледам: http://www.raonline.ch/DB/pages/yana/trek/y_layagasa03.html

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Та на въпроса - какво за 5-6 дни в Бутан? 

1. пристигане в Паро - зависи в колко часа ви е самолета: разходка из Паро или спане

2. ако сте престигнали рано ден 1, може да изакачите до Тигровото гнездо и следобяд да пътевате за Тхимпху. Около 2 часа е до там

3. Тхимпху /ако има време, непременно гледайте състезание по стрелба с лък/

4. Тхимпху - Пунакха - около 3 часа е пътя, но може да отнеме повече, ако има животни или други проблеми. Кара се бавно, с около 50-60 км, рядко по-бързо.

5. връщане в Паро  

6. заминаване

 

Горе-долу това е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

http://www.chinatibettrain.com/beijinglhasa.htm

 

  Ейиииии, откакто видях това, направо болен се разболях !!! А цената му е потресаващо ниска, като се има предвид спирките на 5000 м нм, гледките които  виждаш, и въобще идеята на цялото пътуване !

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма шанс за самостоятелно пътуване. Плаща се не на агенцията, а по някаква сметка в министерството. Задължително кола с гид и шофьор. Сам не можеш да си купиш дори билет за самолет /агенцията го купува/, нито да си извадиш виза: пак агенцията и на визата пише името на агенцията. 

 

...      

 

Можеш ли да сложиш линк към агенцията, която ползва?

 

Самото кацане на летището в Паро е преживяване само по себе си (гледах няколко видео клипове на YouTube).

Връзка към мнение

Можеш ли да сложиш линк към агенцията, която ползва?

 

Самото кацане на летището в Паро е преживяване само по себе си (гледах няколко видео клипове на YouTube).

Ето линк към агенцията: http://www.alpine-bhutan.com/  Кацането беше стахотна емоция и много красиво, после се оказа, че пилотът е руснак, пенсиониран военен летец. На излитане ни подредиха по един на ред, за да балансират самолета.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сам не можеш да си купиш дори билет за самолет /агенцията го купува/, нито да си извадиш виза: пак агенцията и на визата пише името на       

А като цени за самолетни билети от сайта на Drukair ли да се ориентирам? Погледнах и цените са доста сериозни, гледах изходна точка Катманду...

Връзка към мнение

Ето линк към агенцията: http://www.alpine-bhutan.com/  Кацането беше стахотна емоция и много красиво, после се оказа, че пилотът е руснак, пенсиониран военен летец. На излитане ни подредиха по един на ред, за да балансират самолета.

 

:O  :blink:  :O

Връзка към мнение

А като цени за самолетни билети от сайта на Drukair ли да се ориентирам? Погледнах и цените са доста сериозни, гледах изходна точка Катманду...

Би трябвало на сайта на Друкеър, но тъй като чужденци не могат да си купуват, не знам дали са верни. Ние също пътувахме от Катманду и 2010 г. билетът за 1 човек в двете посоки струваше 326 дол, плащане в кеш /така пищеще на фактурата/, така че не знам точно какви са цените.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 години по-късно ...
На 18.05.2016 г. в 8:25, stefanrusev каза:

Може ли да се каже че Катманду е добра отправна точка за Тибет и/или Бутан?

За Бутан 🇧🇹 по-скоро не.

 

Там туризмът е държавно регулиран, има дневна такса в щ.д., които всеки турист заплаща за абсолютно всички туристически услуги.

Международното летище в Паро се обслужва единствено от бутанската DrukAir, а билети може да закупи само местен туропеатор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 18.05.2016 г. в 10:50, stefanrusev каза:

Удоволствието няма цена !!! Всъщност  в Тибет желанието ми е кралство Мустанг, Кайлаш ще е бонус...  

Привет! Продължава ли Тибет, в т.ч. Мустанг, да те вълнува 

 

Мен много силно при това.. За Мустанг тръгвам най-после през октомви т.г. 🙏 🙂

 

Свещената плаанина Кайлаш и двете езера ще ме почакат още малко - докато китайците отворят за чужденци, но е готвя.

И с тибетски се занимавам.

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...
На 18.05.2016 г. в 18:41, Ushakal каза:

Според мен Катманду е идеална изходна точка за Бутан. И аз летях от там - полетът до Паро е около час и половина и е много красиво. Аз бях там 2010 и ако имаш въпроси  с радост ще ти отговоря. А книгата е страхотна, заради нея се влюбих в тачи част на света, и въпреки че много неща са се променили /Мишел Песел е пътувал в края на 60-те пак е много интересна/.      

Да, до Бутан се лети най-добре от Катманду, около час и над Джомолунгма! Разбира се, единствено бутанците DrukAir обслужват едно от най-предизвикателните летища в света - международното летище в Паро.

Може да се влезе и от изток, от Индия, особено ако човек реши първо да се завре в източната, девствена и необходена, номадска част на Бутан за примерно 3-4 дни на палатков лагер, и премине границата сухопътно. Вероятно това ще е вариантът, който ще предпочета за септември 2024 г., главно заради впоследствие великолепните места за настаняване по пътя на запад към столицата и Паро.

Връзка към мнение
На 19.11.2016 г. в 10:02, Tisho каза:

http://www.chinatibettrain.com/beijinglhasa.htm

 

  Ейиииии, откакто видях това, направо болен се разболях !!! А цената му е потресаващо ниска, като се има предвид спирките на 5000 м нм, гледките които  виждаш, и въобще идеята на цялото пътуване !

Това е нещо много вълнуващо. Имах идея да го направя за кóрата на Кайлаш и Гуге именно заради изживяването и гледките. Но човек трябва да си носи много време. Може би да го направя през лятото на 2024 г. от Катманду. Китайците най-после отвориха за чужденци.

Връзка към мнение
На 20.05.2016 г. в 10:48, Добри каза:

 

Трудна работа в единствената Ваджраяна нация в света да създадеш удобни, самостоятелни условия за западния туризъм. Те до 1999 г. нямаха телевизия, барове, билярд, неонови светлини, етц. Определено ще наблегнеш на организирания исихазъм :). Поне парите ти отиват за безплатното образование на децата и първична медицинска грижа там.

По това, което съм чел, добивам представа, че обаянието на Бутан е в националните паркове. В този най-големия - Jigme Dorji National Park в северозападен Бутан (поне по описание) могат да се видят снежният леопард и червената панда. Има цял класически трек Punakha - Gаza - Laya: 

 

gasatrek_map01b.jpg

 

Единственият проблем е, че го дават за 8 дни, а ти търсиш 5-6:

 

gasatrek_prof01.jpg

 

По пътя има някакви горещи извори за цопване Gasa Tsachhu, виждаш Хималайската мечка, предлагат и шоу с прословутите им стрелци. Но не очаквай много от настаняването.

 

Ето това е скромното сайтче, което гледам: http://www.raonline.ch/DB/pages/yana/trek/y_layagasa03.html

За броено време нещата осезателно са се променили, вкл. и в местата за настаняване.

Моят опит, много положителен във всяко отношение, е от 2019 г. А за септември 2024 г. планирам нещо по-сериозно и самостоятелно, включващи минаване по стъпките на Мишел Песел, в т.ч. на палатка в източната част на Бутан.

Връзка към мнение
На 18.05.2016 г. в 22:02, stefanrusev каза:

Бутан: В общи линии нещата са ясни - 250$/ човек и според бюджета си избираш къде и какво да видиш. Според месеца решаваш и кой фестивал да избереш стига да си позволиш още по-високата цена.

Не ми се нравят организираните екскурзии и не знам как ще ми подейства 6-7 дни някой денонощно до мен, затова до последно ще търся инфо за самостоятелно пътуване дори и да е на същата цена....

 

Обаче ще питам :  

1.кои са първите три неща/хора/ситуации/места които ти изскачат в съзнанието като чуеш "Бутан"

2. стандартната анкета:

  2.1 Колко дни минимално

  2.2 Къде

  2.3 По кое време или кой месец

Междувременно, от някоя и друга седмица, бутанските директиви по отношение политиката в туризма са актуализирани. Сумата в щ.д./човек/ден вече е около 200 $ и това е повече от добре, като се има предвид високото качество на услугите и хотелите.

1. ЗаБУТАНа хималайска държавица, бутикова..

2. 1. Като за запознанство с Бутан 4 наситени дни с 3 нощувки и 2 дни на годишния фестивал в дзонга на Паро ми бяха достатъчни.. Но щом се върнах, замечтах за нещо по-истинско, по спъпките на Мишел Песел от 60-те..

2.2. Паро, Такцанг, Тхимпу, Пунака, прохода Дочу-Ла, Гангтей и др.

2.3. март-май, септември.

На 18.05.2016 г. в 10:50, stefanrusev каза:

Удоволствието няма цена !!! Всъщност  в Тибет желанието ми е кралство Мустанг, Кайлаш ще е бонус...  

Горен Мустанг, - изгубеното кралство Ло - и Свещената планина Кайлаш, а не много далече от нея за съчетаване при желание е и кралство Гуге, са относително отдалечени едно от друго и предполагат може би две отделни пътешествия :sun_bespectacled:

 

Осъществи ли междувременно намеренията си в посока Тибет?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.