Прескочи до съдържание

В момента съм...


Препоръчани мнения

На 11/05/2017 в 7:20, mu_ry каза:

точно това и ние си мислехме, идваме за пръв път във Франция, а то чиста Германия :D нищо де, харесва ни :)

То тази Франция, където сте, си е повече Германия, отколкото Франция ;)

 

Zon, това не беше ли едно цвете, което цъфти веднъж та незнам си колко години?

 

(а по темата - аз работя днес вкъщи и се възхищавам на вашите пътувания в обедната почивка :) )

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, AlexandraKo каза:

Зооооон, какво е туй чудо?:blink:Леле, че грамаданскооооооо!:blink:

Месоядно цвете, май от най-големият цъфтящ вид в света. Това достигна 2,46м (преди години в Бон са имали 2,74м). Произход - остров Суматра, от там са взели семето и са го засели в Гент. В няколко ботанически градини в Европа има такива в Брюксел, Нидерландия, Базел и други.

След като се засее се чака 7-10 години да цъфне за първи път, след това цъфти на 5 години, понякога на 7, но се случва и на 3-4. Цъфти само за два дни. Има силна неприятна миризма, дъщеря ми я определи като 'тоалетната на котката'. Бяха сложили камери около цветето и имаше на живо предаване 48 часа за да могат хората да наблюдават цъфтежа, през деня на по силна светлина е по-отворено. Ботаническата градина беше отворена двата дни 10 и 11 май до осем и половина вечерта за да могат повече хора да го видят след работа. Входът винаги е безплатен в ботаническата градина в Гент.

Още снимки:

Amorphophallus titanum_Gent_2.jpg

Amorphophallus titanum_Gent_3.JPG

Amorphophallus titanum_Gent_4.JPG

Редактирано от zon
2,46m
  • Харесвам 33
Връзка към коментар
преди 7 минути , zon каза:

Месоядно цвете, май от най-големият цъфтящ вид в света. Това достигна 2,64м (преди години в Бон са имали 2,74м). Произход - остров Суматра, от там са взели семето и са го засели в Гент. В няколко ботанически градини в Европа има такива в Брюксел, Нидерландия, Базел и други.

След като се засее се чака 7-10 години да цъфне за първи път, след това цъфти на 5 години, понякога на 7, но се случва и на 3-4. Цъфти само за два дни. Има силна неприятна миризма, дъщеря ми я определи като 'тоалетната на котката'. Бяха сложили камери около цветето и имаше на живо предаване 48 часа за да могат хората да наблюдават цъфтежа, през деня на по силна светлина е по-отворено. Ботаническата градина беше отворена двата дни 10 и 11 май до осем и половина вечерта за да могат повече хора да го видят след работа. Входът винаги е безплатен в ботаническата градина в Гент.

Още снимки:

Amorphophallus titanum_Gent_2.jpg

Amorphophallus titanum_Gent_3.JPG

Amorphophallus titanum_Gent_4.JPG

Сега прочетох в нета за това растение. За Рафлезия-та зная, но това не го бях виждала, благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , AlexandraKo каза:

Сега прочетох в нета за това растение. За Рафлезия-та зная, но това не го бях виждала, благодаря!

За това, което показва zon, съм гледал филмче по NatGeo или Discovery, а Рафлезията ходихме да я видим отблизо в Малайзия : 
DSC01157_ff.thumb.JPG.c49c3456597ec9678cca48c5caa51399.JPG

DSC01160.thumb.JPG.53f3146011183d3e8c6507782f738588.JPG

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
преди 40 минути , zon каза:

Месоядно цвете, май от най-големият цъфтящ вид в света. Това достигна 2,64м (преди години в Бон са имали 2,74м). Произход - остров Суматра, от там са взели семето и са го засели в Гент. В няколко ботанически градини в Европа има такива в Брюксел, Нидерландия, Базел и други.

След като се засее се чака 7-10 години да цъфне за първи път, след това цъфти на 5 години, понякога на 7, но се случва и на 3-4. Цъфти само за два дни. Има силна неприятна миризма, дъщеря ми я определи като 'тоалетната на котката'. Бяха сложили камери около цветето и имаше на живо предаване 48 часа за да могат хората да наблюдават цъфтежа, през деня на по силна светлина е по-отворено. Ботаническата градина беше отворена двата дни 10 и 11 май до осем и половина вечерта за да могат повече хора да го видят след работа. Входът винаги е безплатен в ботаническата градина в Гент.

Още снимки:

Amorphophallus titanum_Gent_2.jpg

Amorphophallus titanum_Gent_3.JPG

Amorphophallus titanum_Gent_4.JPG

Освен миризмата има и много интересно име Amorphophallos titanum

Връзка към коментар
преди 5 минути , traveler каза:

Освен миризмата има и много интересно име Amorphophallos titanum

titanum също, но след това amorpho

 

П.П. заради подчертаната дума, веднага запомних латинското наименование, но да ме убиеш сега не мога да ти кажа от раз как е на нидерландски, отивам да го запаметявам.

Връзка към коментар
преди 20 минути , Bore каза:

Keukenhof днес. Дъжд и пак дъжд.

20170512_102640.jpg

20170512_103219.jpg

20170512_104424.jpg

20170512_104542.jpg

20170512_104925.jpg

Да, ама, дъждовните ти снимки са уникални!С тези кристални капчици по прекрасните цветенца.Виж, колко снимки има от  там, твоите са по-по-най! Ти си късметлийчо голям!:lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А ние - у нас си, на софричка. Съчетахме дива норвежка сьомга със сметаново-чесново-магданозен сос, с парченца френско сирене Бри ,фино бяло италианско вино от Сирмионе, нашенска къдрава марулка /еко-био, собствено производство/ и за десерт, по малко торта Гараш. 

Интернационалната комбинация много ни се услади.:dancing:

Малееее,  ма и аз съм бетер Ути по новите  комбинации.-_-

20170512_204126.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 23
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

А ние - у нас си, на софричка. Съчетахме дива норвежка сьомга със сметаново-чесново-магданозен сос, с парченца френско сирене Бри ,фино бяло италианско вино от Сирмионе, нашенска къдрава марулка /еко-био, собствено производство/ и за десерт, по малко торта Гараш. 

Интернационалната комбинация много ни се услади.:dancing:

Малееее,  ма и аз съм бетер Ути по новите  комбинации.-_-

Наздраве! Да ви е сладко! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Георги Матеев каза:

Още снимки от Раротонга / Острови Кук. Трудно е да се устои на чара на Полинезия...

rps20170512_184332.jpg

rps20170512_184318.jpg

rps20170512_184238.jpg

rps20170512_184221.jpg

rps20170512_184132.jpg

rps20170512_184208.jpg

До Айтутаки няма ли да скочиш? :)

Връзка към коментар
преди 47 минути , Георги Матеев каза:

Още снимки от Раротонга / Острови Кук. Трудно е да се устои на чара на Полинезия...

rps20170512_184332.jpg

rps20170512_184318.jpg

rps20170512_184238.jpg

rps20170512_184221.jpg

rps20170512_184132.jpg

rps20170512_184208.jpg

В   Youtube   има trance клипчета на  с най-красивите плажове на света като този на който си.Много ми харесват.

https://www.youtube.com/watch?v=9Y4alBaOi3w

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   3 магеланци

    • terli
    • Argentique
    • Gentleman Basta
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.