Прескочи до съдържание

В момента съм...


Препоръчани мнения

На 12.06.2019 г. в 18:21, домосед каза:

Е, за кафе и мъфин на крак време се намери!

 

Кучетата къде са на снимките?

 

В Йоханесбург последно направихте ли нещо?

Ще използвам тук да ти благодаря публично за това, че дойде на летището да се видим и да разменим някой и друг лаф... 

Кучетата ги намерихме като се местихме от Олифантс към Шингуедзи, май се паднаха между Мопани и Шингуедзи. Първо ръфаха някаква плячка (антилопа, не се виждаше добре от храстите) в сухото корито на река, играеха си и пр. После направо излязоха на асфалтовия път и ги следвахме от изключително къса дистанция в продължение на около 25 минути. 

Признавам си (пак публично), че парка е много по-красив и интересен, отколкото аз си мислех и си имал право да го препоръчваш като много добра алтернатива на сафаритата в Кения и Танзания. Много е разнообразен, обхваща различни екосистеми, като на мен северната му част ми харесва най-много. 

На връщане минахме първо през Претория (както посъветва и ти), 30 мин. около Union Buildings, само дето слънцето по обяд е точно над и зад сградите, та не беше добре за снимки, но за допълнително добавена към плана екстра си беше супер. Завъртяхме около Church Square без да слизаме от ван-а, минахме и през монумента на фортрекарите, но на хората им се стори много да дават по 50 ранда, за да го гледат отвън (за вътре нямахме време).

В Джобърг се качихме на Top of Africa - Carlton Centre. Изключително занемарено, както и бях чел, но гледките отгоре са добри. За Constitution Hill по-нямаше да има време.

  • Харесвам 13
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 38 минути , FlyTraveler каза:

Ще използвам тук да ти благодаря публично за това, че дойде на летището да се видим и да разменим някой и друг лаф... 

Моля. Пак заповядай 😎🤨

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , домосед каза:

Моля. Пак заповядай 😎🤨

С много голямо удоволствие. О. Р. Тамбо е едно от най-любимите ми летища за кацане от 5 години насам...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, muchachote каза:

Кьолнската катедрала- символ на готическата архитектура! Никой обаче не ми обясни какъв е тоя "асансьор" горе на едната кула. Имаше го там и миналата година.

Мисля, че я реставрират 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Последен ден от ваканцията в Северен Кипър. Обходихме целия полуостров Карпаз чак до най-източната му точка, манастирът Апостолос Андреас, сградите са в процес на възстановяване и реконструкция. В района са популярни дивите магарета, които ни пресрещнаха още на пътя, научили са се да спират колите, за да си просят храна. Иначе са постоянно присъствие в зоната на паркинга на манастира, при сергиите и туристите. 

След това се върнахме на запад по южния бряг на полуострова до прочутия Golden beach (Dipkarpaz Beach), изключителна дива красота на 5 километрова разкошна плажна ивица с обширни дюни. Забранено е паркирането в дюните, но достъпът с кола до тях е лесен по черни пътища. Сигурно е излишно да казвам, че морето е страхотно, топла, чиста и прозрачна вода. В района е забранена строителна и всякаква друга човешка дейност, въпреки това зад дюните има бар, а на 2 места на плажа има по десетина чадъри с шезлонги, всичко това незаконно. За разлика от другия див плаж на Карпаз, Ronnas (Turtle) beach, тук не бяхме сами, имаше сигурно двайсетина човека плажуващи, пръснати по ивицата. Голям кеф е да си на такъв див и красив плаж, на майната си и да няма хора наоколо. Golden beach е сигурно най-добрият плаж в Кипър изобщо (дори Ниси и Макронисос в Агия Напа не могат да се мерят с този). 

На следващия ден се изкачихме до замъка Кантара, който се намира в началото на полуостров Карпаз, на върха на планината, а от него се откриват изумителни гледки на километри към целия полуостров, вижда се дори залива на Фамагуста на юг. Кратка историческа справка: Замъкът Кантара е един от трите запазени средновековни замъци в Кипър (другите два са Сейнт Хиларион и Буфавенто). За него се смята, че е мястото, където византийците са предали острова на крал Ричард Лъвското сърце през 1191 година. Той от своя страна подарява острова като сватбен подарък на Ги дьо Лузинян, който се жени за принцесата на Йерусалим и се обявява за крал на Кипър. После династията на Лузиняните управлява Кипър около 300 години.

Много приятно изненадани и доволни сме, цялата ни група, от природата и всичко, което видяхме на полуостров Карпаз в Северен Кипър. 

 

 

IMG_20190611_120304.jpg

IMG_20190611_120811.jpg

IMG_20190611_121535.jpg

IMG_20190611_121545.jpg

IMG_20190611_122033.jpg

IMG_20190611_123851.jpg

IMG_20190611_125731.jpg

IMG_20190611_130110.jpg

IMG_20190611_130157.jpg

IMG_20190611_145327.jpg

IMG_20190611_145322.jpg

IMG_20190612_125419.jpg

IMG_20190612_130010.jpg

IMG_20190612_123114.jpg

IMG_20190612_121656.jpg

  • Харесвам 37
Връзка към коментар

Преди 6 дни бях в Мапуто, Мозамбик като допълнение към 7 вечери сафари в национален парк Крюгер, Ю. Африка. Мапуто ми хареса, доста чист и добре подреден (за африканските стандарти) град. Намирам го за много по-красиво и спокойно място от Йоханесбург, та даже и от Претория. Ако трябва да сравнявам с град в РЮА на брега на Индийския океан, малко ми е на кантар с Дърбан. Ако сравнявам с Дар ес Салаам (понеже е в съседна държава и пак на същия океан), Мапуто ми харесва много повече.

 


Гарата (в колониален стил, построена преди 127 години):
 

DSC04830PPraw.jpg

 

 

Общината (построена през 1947 г.):

 

DSC04894PPraw.jpg

 

 

Катедралата и паметника на Самора Машел на Площада на Независимоста:

 

DSC04910PPraw.jpg

 

 

Рибари на плажа:

 

DSC04971PPraw.jpg

 

 

Крайбрежната улица с административни сгради:

 

DSC05063PPraw.jpg

 

 

Кея на ферибота, на последната снимка се вижда и новият мост:

 

DSC05080PPraw.jpg

 

 

DSC05093PPraw.jpg

 

 

DSC05099PPraw.jpg

 

 

  • Харесвам 45
  • Браво 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   4 магеланци

    • ДиянаВ
    • Madonna
    • master_of_germs
    • Blagovesta78
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.