Прескочи до съдържание

Как да видя Пловдив като пловдивчаните?


Препоръчани мнения

Здравейте! Очертава ми се двуседмична (делнична) командировка в Пловдив от 13 до 24 юни и ми се иска да поопозная Пловдив по-издълбоко. Родът на баща ми е от там, а аз много бегло познавам този прекрасен град. Като малка доста често ходех, но за съжаление изгубих всякаква връзка с роднините много отдавна и имам само бегли и откъслечни спомени. От по-осъзнатите си години, преди 7 години бях на опера в античния театър. Друго няма. Мога да кажа, че ми е напълно непознат град. Моля пловдивчани да ме посветят в градските потайности, да ми разкажат някоя и друга местна легенда и да ме посъветват къде и как най-добре ще се почувствам "майна", защото това е моята цел. Да се върна към корените. Предварително благодаря! 

Връзка към коментар

В момента най-хубавото място в Пловдив е прероденият арт квартал Капана, въпреки че заведенията започнаха да взимат превес над дюкянчетата и занаятчийниците, които би трябвало да бъдат сърцето и душата на квартала. По всяко време е много приятно за разходка, особено вечер, когато има повече хора. Другото интересно място е Цар-Симеонова градина, а преди година реставрираха и фонтана Деметра, който е на над 120 години. Пак там, но само в четвъртък, петък и събота от 21.30 ч. може да посетите Пеещите фонтани със специална програма. Естествено е много приятно да се разходите по някое от тепетата и да се полюбувате на прекрасната гледка над Пловдив. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пловдив е многолик...има страшно много места. Но можеш да убиеш 3-4 приятни часа като тръгнеш по главната от площада, стигнеш до римския стадион, завиваш надясно и се отправяш към стария град. Там може да посетиш няколко къщи - Балабановата, Ламартин и др. Можеш да изпиеш питие в някое от многобройните заведения, да се изкачиш до върха на Небет тепе и да пиеш бира в бирария Рахат тепе.

Много неща може....

Ето едно видео и от мен:

 

 

http://vbox7.com/play:8cbd81e13b

Редактирано от mitkot
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако искаш да се подготвиш предварително - вземи, та прочети например тази книга:

 

155447_b.jpg

 

Помага :)

 

А ако решиш да се снимаш пред/до/около скулптурата, която е изтипосана на корицата на книгата - първо прочети малко клюки за Мильо (и защо ръката му е мушната в джоба) :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте! Очертава ми се двуседмична (делнична) командировка в Пловдив от 13 до 24 юни и ми се иска да поопозная Пловдив по-издълбоко. Родът на баща ми е от там, а аз много бегло познавам този прекрасен град. Като малка доста често ходех, но за съжаление изгубих всякаква връзка с роднините много отдавна и имам само бегли и откъслечни спомени. От по-осъзнатите си години, преди 7 години бях на опера в античния театър. Друго няма. Мога да кажа, че ми е напълно непознат град. Моля пловдивчани да ме посветят в градските потайности, да ми разкажат някоя и друга местна легенда и да ме посъветват къде и как най-добре ще се почувствам "майна", защото това е моята цел. Да се върна към корените. Предварително благодаря! 

 

Като човек, роден в Пловдив, няма как да дам безпристрастно мнение. :)

Хубавото е, че след като разгледаш Пловдив като турист, ще имаш време за айляк като майна. Та в тоя ред на мисли, едно от основните места за целта е да минеш през лайкучката до фонтана на Деметра и просто да гледаш хората там. Хората, които са се събирали там преди 1989, са разгонвани от тогавашната милиция.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Капитана правилно те е насочил към "книгата" :) А ако обичаш да се разхождаш...твоето място е Пловдив. 2 седмици е добре да опознаеш града и е достатъчно за да го харесаш. Много неща може да видиш и доста да пропуснеш. Ако искаш да почувстваш града като се разхождаш,направи го сред хора(по Главната-"стъргалото" :)...ако искаш без хора,погледни го от тепетата!Ако искаш антична история - Античния театър,античния Стадион,римски мозайки -Културен център - ТракАрт(археолог.подлез) и Малката Базилика(бул.Княгиня Мария Луиза),Археологическия музей на пл.Съединение,Одеона (до Пощата) и Небет тепе(с красив залез и поглед към част от Пловдив). Ако искаш да видиш градския бит и култура от Възраждането до 30-те години на 20 век - Стария град - (Етнографския музей"/Куюмджиевата къща,къщи -Георгиади(до Хисар капия),Недкович,"Ламартин"-Мавриди,Хиндлян,Жълтото училище -първата българска гимназия....Главната"," Капана",улиците Иван Вазов,Отец Паисий. Ако търсиш храмове и религия...Св.Марина-митрополитски храм(под Античния театър и откъм тунела-юг)в двора и е единствената дървена камбанария в България,св.Успение Богородично-катедрален храм(в началото на стария град),Св.Елена и Константин -"гръцката църква" в центъра на Стария град и до Хисар Капия,Св.Димитър Солунски(с мраморен иконостас),Катедрален храм Св.Людовик-католишката църква,Евангелската съборна църква под Сахат Тепе-най големия протестански храм на Балканите ,построена през 1876 -в готически стил,Джумая джамия(над Римския стадион),построена е върху основите на храм Св.Петка Българска ,един от най старите мюсюлмански храмове на Балканите.

За хубави панорамни снимки и поглед "отгоре" -Сахат тепе и часовниковата кула,Альоша/Бунарджика ,Небет тепе(на върха на Стария град)....Джендем тепе(малко е по отдалечено,но е достъпно по широк павиран път до върха)-има голяма обзорна площадка и това е най високото тепе в града.В подножието му е детската железница(от южната страна). Освен тепетата ,вече споменатите - Цар Симеонова градина с фонтаните и Дондуковата градина(до нея е природонаучния музей,но все още е в ремонт,само Планетариума е отворен и "Аквариума").Ако ти е много жега,може да се разходиш и покрай Гребната база :) или да посетиш някой бирария ;) Вечер около Главната и Капана има не малко клубове с музика и нощен живот от ,които би добила представа и за пловдивския "айляк" след работа.И накрая да отбележа,че хубавата храна и заведения в този град,според мен са въпрос на личен вкус и предпочитания,така че е хубаво ,всяка "майна" да споделя :)

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Толкова подробно и добре е описано всичко от предходно пишещите, че са замислих дали да се включа. Но като човек, роден в Пловдив и носещ духа на този град /поне така се надявам/, не можах да се въздържа. В Пловдив има всичко - традиция, история, култура  и преди всичко атмосфера. А за мен винаги е било най-важно във всеки град да се почувства именно атмосферата. Тя може да бъде открита с лежерните разходки по Главната или в Стария град, седейки в някое кафене и наблюдавайки хората, или посещавайки някое от многобройните културни събития. Тук е моментът да допълня малко информация към написаното от Botko, което е достатъчно подробно. В този период в града ще има доста музикални, театрални и всякакви други неща. Например Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", One design week, откриване на "Opera open 2016" на Античния театър и представленията "Мадам Бътерфлай" и "Летящият холандец", вечер на мюзикъла с Люси Дяковска.. Отделно Държавният драматичен и Кукленият театър, както и театър "Хенд" имат представления, фотоизложби и други изложби, за които човек може да се информира според интересите си.  

Смятам, че при малко свободно време и желание хубави и близки до Пловдив дестинации са Бачково /освен манастира, самото село е живописно разположено покрай реката, а има и доста добри заведения/, Асеновата крепост и Хисар, а при малко повече време бих препоръчала Чудните мостове, въпреки че пътят дотам не е добър.

Като човек по-скоро четящ, а не толкова активно пишещ в сайта и не познаващ останалите, не бих могла да го организирам сама, но мисля, че за Eloena най-доброто запознаване с Пловдив би била една местна магеланска сбирка.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Botko, много хубаво и сбито нахвърляне за различните лица на Пловдив.

Пловдив е определено град със собствено и уникално излъчване. Има по нещо за всеки... дори и пропаднали фолкаджийски клубове :help::crying: 

Но любимо място в момента е Капана, който се променя със всеки изминал ден и придаде така желания арт дух на града

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

.И накрая да отбележа,че хубавата храна и заведения в този град,според мен са въпрос на личен вкус и предпочитания,така че е хубаво ,всяка "майна" да споделя :)

 

Не съм "майна", но мога да споделя едно забутано италианско ресторантче "Poco loco"

Давам му една идея преднина пред тратория "Верди" до Новотела.

Връзка към коментар

Не съм "майна", но мога да споделя едно забутано италианско ресторантче "Poco loco"

Давам му една идея преднина пред тратория "Верди" до Новотела.

 

"Poco Loco" наистина е много хубав ресторант. На хартия се води мексикански ресторант, но пък има и доста италиански специалитети. Всъщност преди готвачите бяха едни италианци от Сицилия, мисля. Не съм ходил там поне 2 години, така че не мога да взема отношение как е в момента. 

В този квартал има още един типичен мексикански ресторант - Сомбреро. Една идея по-скъпо е, но си заслужава да се пробва. Ето и линк на ресторанта: http://www.sombrero-bg.com/bg

 

Ако пък търсите италианска кухня мястото е в Капана на ул. Стефан Веркович 6. Ресторант "Марамао", чийто собственик Федерико ще ви посрещне още от вратата и ще ви предложи хубаво италианско вино и нещо за хапване. Кухнята смея да твърдя, че е изключителна. Водил съм гости от Испания, САЩ и Италия и на всички им хареса много.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Културните събития ги пропуснах,защото знам,че ще се намерят хора ,които да ме допълнят. Не пропускай и това Елена...античния театър е една от най автентичните сцени в света не само в Европа.Опера или някакъв концерт на фона на светлините на града и древната сцена са особено въздействащи и запомнящи се(дори да ти е познато от преди години).Бих допълнил и галериите,частни или държавни- ,къщата на Златьо Бояджиев в Стария град или арт-галерия Филипополис( под храма св.Богородица),Експозицията на Цанко Лавренов(Стария град) или Градската галерия на ул.Съборна(Стария град) с постоянна експозиция на известни художници,склуптори,фотографи.....Сцената на Драматичния театър е почти завършена след пожара,но постановките от програмата за голяма сцена се играят в обновения дом на културата Борис Христов(близо до Цар Симеоновата градина).Камерната сцена в "Драмата" обаче също има интересни представления.В случай ,че ти допадат театралните постановки в Камерни зали за времето в което си в Пловдив,ти препоръчвам -"Няма ток за електрическия стол" на 14 юни или "Чиста Къща" на 17-ти. Но повече за културния афиш може да се информираш и сама ,когато си в Пловдив.Касата за различни културни събития е на самата Главна близо до сградата на Общината /"Копчетата" с фонтана с пеликаните.

Между другото е добре Ти самата да ни кажеш какво предпочиташ и какво очакваш да намериш ,като места за хранене,релакс,музика...Със сигурност това ще провокира доста "магеланци" от Пловдив да си кажат препоръките ,че да ти е Густо във Филибе-то :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

... но мисля, че за Eloena най-доброто запознаване с Пловдив би била една местна магеланска сбирка.

 

От мен глас "За". Отдавна не е имало сбирка в Пловдив и мисля, че е време да поправим това :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

От мен глас "За". Отдавна не е имало сбирка в Пловдив и мисля, че е време да поправим това :)

И от мен "за" за сбирка в Пловдив,отдавна се канех да предложа, nо съм срамежлив  :blush:  :blush:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пловдичаните, кажете нещо за акведукта. Теоретично е интересна забележителност, а като че ли не е популярен. Заслужава ли си посещението? Как да се достигне до него? Пеша май е далече. Или с градски транспорт? Гледам, че е странично от центъра.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз не съм от Пловдив,  но не ми пречи да споделя едно любимо наше заведение: мисля че се казваше "Даяна", дано не греша, почти на центъра, в една тиха уличка. :drinks:

Редактирано от Lyubina
Връзка към коментар

Oo, ще бъде чудесно ако се организирате за сбирка, много ще се радвам. Дори и малка да е, но трябва да е през седмицата, че през уикенда се налага да си нагледам семейството. 

Относно предпочитанията ми, аз казах, искам да усетя атмосферата. Виждам го като обикаляне по улиците, пътьом някоя забележителност, засядане на стъргалото за съзерцаване на хората...такива ми ти работи. Това за операта е прекрасно, че съвпада отново с престоят ми, защото предишния път много ми хареса. Театърът също е чудесна идея, защото тук рядко намирам време, а там ще се чудя как да го уплътня. Благодаря много на всички за отзивчивостта ви! Надявам се да се видим с някои от вас скоро.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пловдичаните, кажете нещо за акведукта. Теоретично е интересна забележителност, а като че ли не е популярен. Заслужава ли си посещението? Как да се достигне до него? Пеша май е далече. Или с градски транспорт? Гледам, че е странично от центъра.

 

Най-известната част от снимките е между две улични платна, трудно е да спреш точно там. Намира се по продължението на бул. Христо Ботев, който минава пред Централна гара. По-добре е след гарата преди акведукта да се завие надясно над прелеза и от там има добра панорамна гледка към тях. Не съм пътувал от години с градски транспорт, мисля че на автобус 12 точно там има спирка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пловдичаните, кажете нещо за акведукта. Теоретично е интересна забележителност, а като че ли не е популярен. Заслужава ли си посещението? Как да се достигне до него? Пеша май е далече. Или с градски транспорт? Гледам, че е странично от центъра.

 

Всеки ден минавам покрай него. Линии на градския транспорт, минаващи покрай акведукта - 116, 16, 17, 20, 24, 27, 7.

 

"Заслужава ли си посещението?" - добър въпрос. Не би ми хрумнало да заведа гостите си специално до акведукта, но ако минаваме покрай него, задължително го отбелязвам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Oo, ще бъде чудесно ако се организирате за сбирка, много ще се радвам. Дори и малка да е, но трябва да е през седмицата, че през уикенда се налага да си нагледам семейството. 

На мен също ми е удобно през седмицата, след работно време. Остана да набележим дата и да кажем на пловдивския организатор -Sun4o

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Spqr....акведукта на Филипопол се намира по средата на Коматевския транспортен възел.От двете му страни са пътните платна.Над него минава ж.п линията за София.Възстановката му беше направена при строителството на транспортния възел преди много години.Пресъздава част от акведукта на 2 части...но оригинални са само основите.Не е далеч от центъра ,но не е посещаван тур.обект защото не е пригодено за посещение ,като такова.Освен с градски автобуси по посока кв.Смирненски(район Западен) или кв.Коматево и западната част на район Южен,мястото е на около 5 мин.пеш от Джендема/Младежкия хълм...на около 15/20 от Централна гара.Навремето 2-3 век сл.хр. е взимал вода от Родопите някъде около днешното село Първенец,някой казват ,че каптажи е имало около село Марково и Куклен.Но основи има под Коматевско шосе и в кв.Коматево,та е вероятно водата да е идвала от Храбрино/Първенец и реката покрай тези села.Другото е ,че това е западния аквадукт,който е стигал до Джендема и укрепения град и от там е имало друг който е карал водата в самия град.Останки от него -разкрити и експонирани има до Римския стадион,където е преминавал във водопровод с подземна част вкл.в самия античен стадион.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Въпреки че от почти 10 години не живея в Пловдив, винаги ми е приятно да се прибирам в родния си град и се старая поне веднъж на 1-2 месеца да прекарвам по някой друг уикенд там. Определено в последните години градът се развива в положителна насока и е страхотно местенце за разходка. Както казваше кмета преди време: "Искам Пловдив да стане мястото, където столичани да си харчат парите". И малко по малко така се получава.

 

На мен любими места за разходка са ми Гребната база и Бунарджика (тепето на Альоша). Около гребният канал има доста приятни ресторанти с открита градина (Острова, Чановете). До Римският Акведукт може да се стигне от Централна гара посока Коматево с автобуси 7, 16, 17, 20 и 116; през центъра (бул. Цар Борис III) минават автобуси 7 и 20. Лично според мен не мисля, че си заслужава ходенето, освен ако не се съчетае с Младежкия хълм. И като казах Младежкият хълм, освен за детската железница, се сетих за ресторант Сентрал парк в подножието му (вечер трудно се намират места без резервация). Другите места, които предпочитам вече са споменати - Цар Симеоновата градина, Капана, Старият град.

 

И понеже тогава там ще е поне 30 градуса горещо препоръчвам Gelateria Afreddo - в началото на главната срещу Централна поща. :) Още едно местенце със супер вкусни Италиански десерти в пресечка на главната - Долче Фелини (с двете ръце гласувам за него). А пък хубави баклавички може да похапнете в турската сладкарница на Джумаята.  8 вкусни места на Пловдивската главна.

 

Този град си е сам по себе си магнетичен и съм сигурен, че ще докосне и твоето сърце (даже не веднъж), ще се влюбиш в него и ще искаш да се връщаш отново и отново!

 

П.С. Нали знаеш, че няма майничка, която да не се гордее с града си и да не се фука с него ;) Поздрави:

https://www.youtube.com/watch?v=JkLwl9XDf9Q

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

1. Изпий едно кафе в двора на теферич в "Мевлеви хане" в Стария град - пловдивският дом на танцуващите персийски дервиши, чиято общност идва още от Руми в 12 век. Титлата на Руми е "Мевляна" - божествен учител, от където идва и името на това пропито с история и култура място - тук са изпадали в транс хиляди дервиши ("дервиш" = беден, но добър човек). Невероятно място, за което дори малцина пловдивчани подозират какво богатство притежават.

 

post-3680-0-06995100-1464960037_thumb.jpg

 

2. Влез да разгледаш експозицията "Душата на японската кукла" от Японската агенция за доброволци в чужбина JICA - намира се в музейния център за съвременна история на ул."Ангел Букурещлиев" 14. Има представени много изящни колекции "Императорска сватба в Киото" и "Едо", а и старинни музикални инструменти като Кото

 

post-3680-0-61551400-1464960064_thumb.jpg

 

3. Вземи си едно кило череши, бутилка вода (или две-три бири) и шапка, качи се на Сахат тепе да те лъхне вятъра, седни на някоя сянка и просто съзерцавай Пловдив над маранята на асфалта, без да бързаш и мислиш за каквото и да е. А, и разгледай по път колекцията от чудесни графити на гърба на Драматичния театър.

 

post-3680-0-26936700-1464960173_thumb.jpg

 

и още:

 

4. Наеми си колело от Гребната, има голям избор, човекът стои до към 21 ч. вечерта. 3 лв. е на час, с лична карта. Имаме си нови червени широки велоалеи.

 

5. Направете си пикник на "Червената стена" над Бачково - кеф ти поляна за топка, федербал, хвърчила, излежаване..., кеф ти чешми, рекичка, мостче, преходче, водопад. Ходи се по пътеката над Бачковския манастир за около час. След дъжд излизат много ярко жълто-черни гущери-дъждовници.

 

6. Всички с нетърпение очаквме Тотев да оправи прекрасният пловдивски остров Адата (първият остров, на който съм бил!), който е в процес на отчуждаване на собственост, тъй като беше само 5% общинска собственост и 95 % частен. В момента отдалече изглежда като Амазонска джунгла, но предстои да се изчисти от боклуци основно и да се направят временни съоръжения и градина-парк за отдих. Но това е в графа "очакваме".

 

post-3680-0-37257400-1464960290_thumb.jpg

 

7. Относно римската археология на Филипопол и паметниците в града, свързани с нея, мога да говоря безкрайно, в много големи подробности, дори цяла книга да напиша, но не мисля, че точно тук му е мястото. При изявено желание бих упътил, помогнал и разказал на всеки, но в този период на eloena няма да съм в Пловдив. Препоръчвам ти и Археологическият музей.

 

За акведукът е каптиран изворът при местността Марата край Марково, където са и останките от римската галерия и тегулите при основата на пицината. Ахеологическите проучвания са водени от Елена Кесякова и са подробно публикувани. Има следи от него и на 3-4 други места в града, на са твърде заличени след мащабното строителство по соц време. Знам ги къде са, имам им и снимки, и документация.

 

Предполагам че Сенатус ПопулусКве Романус знае, че във Филипопол е засвидетелствано, че е имало още по-интересен и неизучен обект от ранната римска епоха - клепсидрата, или водният часовник на Филипопол, за които има данни от монети и писмени източници. Падаща вода е задвижвала стълб въртеливо, посредством специален механизъм, а статуя на момченце е сочела с пръст върху стълба издълбаните часове. Бил е преценен дебита, скоростта и обема на водата, точно както великият Ктесибий описва гениалното инженерно съоръжение от древността.

 

И в крайна сметка, нека се знае, че все пак "майна" не идва от псувня, а от обръщение към майката или Богородица - като "майно льо" или "мале", тъй като старите филибелии не са искали напразно да споменават името на бащата, асоциирано с името Господне. Всичко останало е продукт на съвременното опростачване на езика и прибавените му нюанси.

 

А "обикновената майна" си е просто една птица, можете да проверите и в уики. Пазете я! :)

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

1. Изпий едно кафе в двора на теферич в "Мевлеви хане" в Стария град - пловдивският дом на танцуващите персийски дервиши, чиято общност идва още от Руми в 12 век. Титлата на Руми е "Мевляна" - божествен учител, от където идва и името на това пропито с история и култура място - тук са изпадали в транс хиляди дервиши ("дервиш" = беден, но добър човек). Невероятно място, за което дори малцина пловдивчани подозират какво богатство притежават.

 

attachicon.gifIMG_4718.JPG

 

2. Влез да разгледаш експозицията "Душата на японската кукла" от Японската агенция за доброволци в чужбина JICA - намира се в музейния център за съвременна история на ул."Ангел Букурещлиев" 14. Има представени много изящни колекции "Императорска сватба в Киото" и "Едо", а и старинни музикални инструменти като Кото

 

attachicon.gifIMG_2446.JPG

 

 

Уау! Аз съм от Пловдив, но не знаех, че съществуват тези места. Благодаря за споделянето. Съвсем скоро ще бъдат посетени.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.