Прескочи до съдържание

Как да видя Пловдив като пловдивчаните?


Препоръчани мнения

1. Изпий едно кафе в двора на теферич в "Мевлеви хане" в Стария град - пловдивският дом на танцуващите персийски дервиши, чиято общност идва още от Руми в 12 век. Титлата на Руми е "Мевляна" - божествен учител, от където идва и името на това пропито с история и култура място - тук са изпадали в транс хиляди дервиши ("дервиш" = беден, но добър човек). Невероятно място, за което дори малцина пловдивчани подозират какво богатство притежават.

 

 

Toва е много интересно предложение, както и всички останали, де. Знам за Руми от романът "Любов" на Елиф Шафак.

 

 

 

7. Относно римската археология на Филипопол и паметниците в града, свързани с нея, мога да говоря безкрайно, в много големи подробности, дори цяла книга да напиша, но не мисля, че точно тук му е мястото. При изявено желание бих упътил, помогнал и разказал на всеки, но в този период на eloena няма да съм в Пловдив. Препоръчвам ти и Археологическият музей.

 

Твоите разкази са изключително увлекателни и вдъхновяващи! Носят ми неимоверна радост и наслада! Ще се постарая да последвам и съветите ти, с изключение на колелото (знам, че не се забравя, но не ми се става за резил на дърти години) и за Бачково сигурно няма да има време и възможност, защото през деня все пак трябва да работя :) Благодаря ти за съветите!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди имаше пешеходен безплатен тур с екскурзовод от 18 часа, за около два часа през летните месеци.

Ама сега дали го има, трябва да се провери.По едно време, даже на английски имаше.:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Към културната част едва ли мога да добавя нещо, но за кулинарната много искам. В това заведение, наречено Чановете, което oli_mali препоръчва, попаднах случайно миналото лято и крачето ми няма да стъпи никога повече там. От години не бях виждала чак толкова лошо и бавно обслужване и изключително неядлива храна, за обстановката да не говорим, не бих го препоръчала и на враг, дето се вика. На гребната съм сядала в ресторант Марбея и освен, че там също го даваха малко айляк (в тяхна защита ще допълня, че освен нас имаха много 'специални' гости, някой друг министър, зам.кмет и Ивет Лалова, та пърхаха около тяхната маса като немистигатдумите) и изглежда леко претенциозно, храната беше добре, въпреки че тараторът дойде за десерт (което все пак беше по-добре от Чановете, за травмиращото преживяване там не искам и да си спомням).

 

Иначе ще похваля една сладкарничка срещу пожарната на ул. Преслав, Dolce Mela, видях, че са направили още една някъде до търговската гимназия, но районът не е най-приятен за посядване на кафе с мини-тортичка. Най-добрият сладолед за мен не е на главната, а в Стената (въпрос на вкус), под Альоша. Най-приятните за мен кафе-барчета-седянки са Арт нюз кафе до пощата, на Отец Паисий и Читалнята до Джумаята (това извън новите хитове из Капана). Щях да забравя, до сладкарничката срещу пожарната има много добра фурна за хляб и закуски...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди имаше пешеходен безплатен тур с екскурзовод от 18 часа, за около два часа през летните месеци.

Ама сега дали го има, трябва да се провери.По едно време, даже на английски имаше. :)

 

Все още ги има и винаги са били само на английски. :)

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Направо рискувате да си прекарате нощта в някоя болница след посещение на този ресторант, както се случи с наши познати.

Възможно е, не им правя реклама, само веднъж съм сядала там и всичко беше ок - тогава. Вече тези познати какво и кога са го яли (не си и помислям да ги обвинявам, дано всичко е минало леко и не са страдали много), все пак аз поне подробности не зная и не мога да преценя колко е рискът... За разлика от онзи там, другият, там дори доматите в салата бяха изгнили и не си бяха направили труда да ги поизрежат...

Връзка към коментар

Аз се включвам със заведенията: в Капана най-добрите манджи са в Паваж, но за вечеря е хубаво да резервирате, защото е пълно. После бира в Котка и Мишка или вино в Basquiat. Малко по-надолу е Петното - храната в "малкия двор"е добра, а горе е пиенето. Други ресторанти: Le Petit Paris на ул. Младежка, нов е и хубав; Fish House Jump с гледка към Марица, до Новотел; индийския India до пл. Съединение и разбира се арменският ресторант в Стария град. Ако ви се ходи на пиано бар - Face to Face срещу Новотела, иначе има разни малки клубчета с приятна музика, но от големите почти нищо не остана без чалга. Култово заведение е Найлона, до него наскоро ремонтирания NoSense. Някой спомена Даяна - преди години беше хубаво, сега е отвратително. Освен сладоледите на Affredo, трябва да се хапне и мелба на Стената. Дюнери има навсякъде, но в страни от Халите има турско заведение, в което правят много хубави с телешко месо, както и други техни специалитети. А точно от другата страна на Халите са задължителните пирожки с мармалад.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.