Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

Какви са ни правата при договор, който уж се изпълнява с огромно закъснение?

 

Конкретния случай, е че предплатихме 70% от интериорни врати преди месеци, като се почна нон-стоп мотаене, оправдания, изключени телефони, обещания за днес-утре-след два дни и т.н. Последно днешната уговорка е за другата седмица, но тоя филм ми омръзна и почвам да имам леки съмнения, че поръчката ми въобще се изпълнява. Какви са стъпките, които бихме могли да предприемем, на практика няма отказ от договора, доставчика твърди че го изпълнява макар и с огромно закъснение. Плащанията са правени по банков път, имаме и някакъв стандартен договор със стандартни клаузи и краен срок, който е минал и заминал отдавна. 

 

Какви са евентуално стъпките, които мога да предприема - КЗП или някоя ЕС институция за правата на клиентите, по подобие на отменени резервации и т.н.? Или директно консултация с адвокат и завеждане на дело? Ако се стигне до там какви биха били потенциалните неща, които мога да изисквам - разваляне на договора, връщане на парите, блокиране на сметките на фирмата?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Георги каза:

Какви са евентуално стъпките, които мога да предприема - КЗП или някоя ЕС институция за правата на клиентите, по подобие на отменени резервации и т.н.? Или директно консултация с адвокат и завеждане на дело? Ако се стигне до там какви биха били потенциалните неща, които мога да изисквам - разваляне на договора, връщане на парите, блокиране на сметките на фирмата?

Аз бих постъпил по следния начин:

 

1. Изчаквам да доставят и монтират вратите, като опитвам да отложа плащането на 30% за след монтажа. Всъщност, ако имаш коректно сключен договор, би следвало условието да е именно за плащане след монтаж, но нямам представа...

 

2. След като ми доставят и монтират вратите, бих пуснал нотариална покана на доставчика с която да предявя и съответната неустойка - тук е важно какво пише в договора, при определени обстоятелства можеш да задържиш и цялото плащане.

 

3. Не бих се занимавал със завеждане на дело по причини, които мисля са ясни на всички...

 

4. КЗП може и да свърши някаква половинчата работа, ЕС институция за правата на клиентите и половинчата работа няма да свърши...

 

5. С две думи, опитай да довършиш започнатото макар и с цената на още малко нерви и компромиси. Тръгнеш ли към разваляне на договора по съдебен ред, можеш да очакваш тотален игнор от страна на търговеца, който вече надали има какво да губи предвид времето и средствата които ще загубиш в съдебни спорове. Или както обичам да казвам на клиентите си, всяко едно споразумение е далеч по-добро от всяко едно съдебно решение...

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

1. и 2. звучат идеално и до тоя момент, днес включително, действаме точно по този начин. Не е заплатено всичко на 100%, неустойка има, но тя е символична и с таван... Мисълта ми е какво се случва, ако доставчика въобще няма намерение да изпълни ангажиментите си без да декларира гласно това, а се оправдава с хиляди причини, които честно казано мен не ме вълнуват? Аз не мога да накарам някой насила да свърши нещо, точно за това се интересувам какви са правните ми опции и явно не са много. Само КЗП и тя би проработила много условно и едва ли ще има някакъв резултат...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Георги каза:

1. и 2. звучат идеално и до тоя момент, днес включително, действаме точно по този начин. Не е заплатено всичко на 100%, неустойка има, но тя е символична и с таван... Мисълта ми е какво се случва, ако доставчика въобще няма намерение да изпълни ангажиментите си без да декларира гласно това, а се оправдава с хиляди причини, които честно казано мен не ме вълнуват? Аз не мога да накарам някой насила да свърши нещо, точно за това се интересувам какви са правните ми опции и явно не са много. Само КЗП и тя би проработила много условно и едва ли ще има някакъв резултат...

Аз лично първо бих пробвала с КЗП, те поне в срок до 1 месец ще дадат отговор с някакъв резултат.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Георги каза:

Мисълта ми е какво се случва, ако доставчика въобще няма намерение да изпълни ангажиментите си

В такъв случай нямаш друга опция освен нотариална покана за изпълнение и последващо разваляне на договора и дело в случай, че няма доброволно възстановяване на сумата и евентуално претърпени вреди, които обаче следва да се докажат по основание и размер...

 

Както сам разбираш, това е свързано с допълнителни разходи - около 50 лева за нотариална покана, 2% държавна такса - материален интерес за изваждане на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК, още 2% материален интерес в случай, че заповедта бъде оспорена и отидете на исково производство, разноски за счетоводна експертиза, както и адвокатски разноски и това дотук само на първа инстанция...

 

Аз затова препоръчвам да направите всичко възможно, за да се разберете и довършите сделката. В противен случай влизате в много дълъг и скъп филм с неясен изход...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Георги, преди да се впуснеш в скъпата и също толкова хабяща нервите съдебна процедура, бих ти препоръчала да се опитате да минете на медиация. Не е сигурно, че ще избегнете воденето на дело, но поне бързо ще стане ясно на къде вървят нещата и дали изпълнителя само шикалкави. При успех ще спестите разходи, време и нерви. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте,понеже паспорта ми изтече,а личната ми карта е до септември догодина.мога ли да ги дам за подновяване сега?И трябва ли да попълвам бланките при положение,че няма промени в данните ми?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 47 минути , jungfraujoch каза:

Здравейте,понеже паспорта ми изтече,а личната ми карта е до септември догодина.мога ли да ги дам за подновяване сега?И трябва ли да попълвам бланките при положение,че няма промени в данните ми?

Ако не ти трябва паспорт скоро, можеш да го подновиш когато пожелаеш. Отиваш в районтото на МВР и на място ще ти извадят бланките за подпис.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , jungfraujoch каза:

Здравейте,понеже паспорта ми изтече,а личната ми карта е до септември догодина.мога ли да ги дам за подновяване сега?И трябва ли да попълвам бланките при положение,че няма промени в данните ми?

Мисля, че можеш и двете да подновиш сега, виж тук също за онлайн подаване на документи: https://e-uslugi.mvr.bg/services/applicationProcesses/350

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Георги каза:

Какви са ни правата при договор, който уж се изпълнява с огромно закъснение?

 

Конкретния случай, е че предплатихме 70% от интериорни врати преди месеци, като се почна нон-стоп мотаене, оправдания, изключени телефони, обещания за днес-утре-след два дни и т.н. Последно днешната уговорка е за другата седмица, но тоя филм ми омръзна и почвам да имам леки съмнения, че поръчката ми въобще се изпълнява. Какви са стъпките, които бихме могли да предприемем, на практика няма отказ от договора, доставчика твърди че го изпълнява макар и с огромно закъснение. Плащанията са правени по банков път, имаме и някакъв стандартен договор със стандартни клаузи и краен срок, който е минал и заминал отдавна. 

 

Какви са евентуално стъпките, които мога да предприема - КЗП или някоя ЕС институция за правата на клиентите, по подобие на отменени резервации и т.н.? Или директно консултация с адвокат и завеждане на дело? Ако се стигне до там какви биха били потенциалните неща, които мога да изисквам - разваляне на договора, връщане на парите, блокиране на сметките на фирмата?

Предлагам ти следното: напиши гневен, но любезен мейл на доставчика, с който му съобщаваш, че нямаш повече търпение и даваш срок от 1 седмица да изпълнят договора. В противен случай ще предприемеш действия чрез компетентните органи. В повечето случаи дава резултат, а и за 1 седмица могат да ги произведат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Цвете каза:

Ако не ти трябва паспорт скоро, можеш да го подновиш когато пожелаеш. Отиваш в районтото на МВР и на място ще ти извадят бланките за подпис.

Благодаря. 

преди 18 минути , oli_mali каза:

Мисля, че можеш и двете да подновиш сега, виж тук също за онлайн подаване на документи: https://e-uslugi.mvr.bg/services/applicationProcesses/350

Благодаря 

Връзка към коментар
преди 46 минути , Цвете каза:

Ако не ти трябва паспорт скоро, можеш да го подновиш когато пожелаеш. Отиваш в районтото на МВР и на място ще ти извадят бланките за подпис.

Нямаше ли глоба, ако не го върнеш навреме?

Връзка към коментар
преди 36 минути , Цвете каза:

Не. Връщаш го при подновяване. Поне 2 пъти съм го правила.

Лаишката ми справка в Интернет показва, че или са си затворили очите, или си го върнала повече от една година след изчитането му.

 

Според член 81 от Закона за личните документи има глоба. От друга страна според чл. 34 закона за админастративните нарушения нямат право да ти наложат наказание ако е изтекла повече от една година от извършването на нарушението.

Връзка към коментар
преди 4 часа, jungfraujoch каза:

Здравейте,понеже паспорта ми изтече,а личната ми карта е до септември догодина.мога ли да ги дам за подновяване сега?И трябва ли да попълвам бланките при положение,че няма промени в данните ми?

Доколкото си спомням от миналата година разпечатват данните и ако няма промени само се подписваш. Може да си смениш ЛК и сега без да е изтекла, ама не виждам смисъл, при положение, че живееш в България,  а не се появяваш от дъжд на вятър.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , oli_mali каза:

Кажете с какъв препарат чистите петна от дрехи (лютеницата по всякакъв начин не се маха)? Ваниш не помага... 

мхм, бих опитала: Накисване закратко, веднага, още прясно, в Студена вода, после третиране със сапун, най-добре домашен. Ако е бяла - простиране на слънце. Чак след това бих пуснала дрехата в пералнята, след това - пак на слънце за изсушаване.

С препарати за отстраняване на петна нямам опит, че и препарати не се срещат при мен. 

Очаквам инфо за резултата и пожелавам/очаквам да е отличен.. 🧐

Връзка към коментар
преди 11 минути , oli_mali каза:

Кажете с какъв препарат чистите петна от дрехи (лютеницата по всякакъв начин не се маха)? Ваниш не помага... 

Ако дрехата е бяла и памучна - първо нанасяш белина върху петното с клечка за уши,после Вениш, изчакваш 10тина минути, изпираш на ръка и после пускаш в пералня. Ако дрехата е цветна и различна материя -  има сапуни за петна, които вършат работа.Но не съм взимала от Бг, за да ти препоръчам, последно една приятелка ми подари някакъв немски.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 35 минути , iMari каза:

Ако дрехата е цветна и различна материя -  има сапуни за петна, които вършат работа.Но не съм взимала от Бг, за да ти препоръчам

Цветна е, жакардена покривка в случая: 20220906_155058.jpg.2e48c614d2ea6209f3847aed20572b86.jpg

 

20220906_154959.jpg.a8e4bc2b2aeeb8d0fa02cb0a786dc636.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , oli_mali каза:

Цветна е, жакардена покривка в случая: 20220906_155058.jpg.2e48c614d2ea6209f3847aed20572b86.jpg

 

20220906_154959.jpg.a8e4bc2b2aeeb8d0fa02cb0a786dc636.jpg

Много е красива. Мисля, ще успееш да я спасиш.

Определено зависи и от вида материята/състава й. Някои обичат да задържат петна, а други лесно ги пускат 🤔 Вярвам,че обработка със сапун в студена вода ще даде резултат. Ще си покаже.., може пък и хладка/топличка да предпочита..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

След 2-3 пранета или ще се махне, или ще свикнеш и няма да ти прави впечатление 

...или слагаш една вазичка с лавандула отгоре, да не те дразни.😊

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 17 часа, neuromancer каза:

Доколкото си спомням от миналата година разпечатват данните и ако няма промени само се подписваш. Може да си смениш ЛК и сега без да е изтекла, ама не виждам смисъл, при положение, че живееш в България,  а не се появяваш от дъжд на вятър.

Благодаря 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.