Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

Напоследък се улавям, че се замислям за дребни неща и детайли, та се зачудих дали да не си купя микроскоп. Тъй като нямам абсолютно никаква идея какво да търся - ще помоля запознатите да дадат акъл какво си заслужава да си купи човек, моля!
Бюджет - до около 1000 лева (става дума за дърт пергиш като мене, не е за деца). Не държа да има разни там опции за цифровизации, свързване с монитори, правене на снимки и от сорта, даже е желателно да няма нищо електрическо по него, че да си го нося насам-натам... айде може да има кабел с крушка, че да святка там отдолу да се гледа какво има... но като цяло държа най-вече на увеличението, не толкоз на разни гъдели.
Мерси предварително!

Връзка към коментар
преди 4 часа, KrumKrumov каза:

дали да не си купя микроскоп

Освен да ти дам моя, руски , без никакви електроники, пише, че увеличава  от 50 до 900 пъти. Да си поиграеш  с него докато решиш дали наистина е твоето 🙂

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 20 часа, bobole4e каза:

Да си поиграеш  с него докато решиш дали наистина е твоето 🙂

Много изкушаващо предложение, но ще го откажа 🙂 Причините са няколко, най-важната е належащо съвсем скорошно пътуване, на което не му се вижда края. Преполага се, че ще е поне 2-3 месеца, уж. Друга причина е, че аз каквото взема - не връщам 🙂 Шегата настрана - предпочитам да не пипам чужди работи, дори и временно, малко съм непохватен и в ръцете ми не оцеляват много неща. На всичкото отгоре това чудо (микроскопът) ще се ползва само кога съм на кеф и се сетя за него, как да съм сигурен, че съм се наиграл?
Та...мерси за предложението, но ще пасувам!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Продават ли се калъфи за актове за раждане като тези за паспортите? Трябва да взема да купя нещо такова за акта на детето, за 5г заприлича на баница. До сега ползвах едни сравнително меки джобове А5 с клипс, но и с тях не изглежда добре този документ, а ще го влачим още поне 10г по света.

Връзка към коментар

защо, паспорт не върши ли работа в повечето случаи?

има едни пак като джобове, но по-твърди, трябва да стане. Но е адски неудобно да се носи и вади голям лист, вместо паспорт

 

опа, сега се сетих, че българските актове са по-малки, не лист А4

а моите съм ги заврял в една папка и не ги вадя с години...

Връзка към коментар

@neuromancerНе, тук като излиза детето от границата искат и акт за раждане освен паспорт. То говори отдавна (т.е  немлъквабогами) и става ясно, че сме му родители, но тук-там продължават да ми искат и акт за раждане за проверка. Веднъж извън границите на България вече е все тая, но без акт не тръгваме, нямам нерви да разчитам на късмета. Твоето е лукс "Ако не ви кефят паспортите ни, имам и други" 😉 🙂

Връзка към коментар

аз от чист мързел не съм им извадил български паспорти още

странно ми е, все си мислех, че имат достъп до тия неща на границата и няма нужда да носиш

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Coo каза:

Продават ли се калъфи за актове за раждане като тези за паспортите?

Защо не помислите да го ламинирате този акт за раждане? Ако можете да приемете факта, че ще е несгъваем ще изкара много дълго време. У нас има едно кръщелно на внуче на наши близки. Детето стана на 12 години, а кръщелното е като ново. Вярно, не го разнасяме по граници и пътувания, но ламинирането го запазва от всякакви въздействия. Най-вече отрицателни.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Странно, никога не са ни искали за никое от децата, а ги разнасяме от бебета. Гранична полиция има достъп и вижда кой кой е. Сега, ако сте с различни фамилии, минавате сухопътна граница, има километри опашка и не искате излишно забавяне - може да го дадете. Но и копие върши работа. Ако ще сте по-спокойни, може и нотариално заверено копие. Не бих си разнасяла оригинала. 

Връзка към коментар

Досега винаги само с копие на удостоверението за раждане сме пътували. Понякога са го искали и не е имало проблем, че е копие. Нали имат данните за родителите, могат да проверят.

Връзка към коментар
преди 7 часа, Coo каза:

Продават ли се калъфи за актове за раждане като тези за паспортите? Трябва да взема да купя нещо такова за акта на детето, за 5г заприлича на баница. До сега ползвах едни сравнително меки джобове А5 с клипс, но и с тях не изглежда добре този документ, а ще го влачим още поне 10г по света.

Виж тези . Ретро версия са но вършат работа : цък

 

Или тези- вече по фръц версия : цък

  • Смея се 1
Връзка към коментар

@jul С различни фамилии сме, не сме женени, не знам, сигурно имаме много подозрителен вид 🙂 и на летище, и на сухопътно са ни го искали. Когато беше малко дете и не говореше, всеки път, сега продължават от време на време, не мога да им хвана спатиите кога искат, кога не. Нотариално заверено все се канех и ей така в шеги и закачки минаха 5 години. Щом минава с копие, ще взема да направя едно... и да го ламинирам @дядо Пепи @ДиянаВ

@funny Тези са много винтидж! ❤️ 😉

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Хаха, аз имам такъв калъф с първото ми удостоверение за раждане от НРБ 🙊

С него в днешно време мисля, че дете на 4 години ще е още по-подозрително😄

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

Хаха, аз имам такъв калъф с първото ми удостоверение за раждане от НРБ 🙊

И аз. Ама виж как @Coo го е казала тактично. Ние не сме ретро, ами витидж :grin:

 

ПП. Втората опция си е вече съвсем съвременна

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 17 часа, neuromancer каза:

аз от чист мързел не съм им извадил български паспорти още

странно ми е, все си мислех, че имат достъп до тия неща на границата и няма нужда да носиш

И по добре си направил. Ние още не сме извадили български документи на децата и всеки път на тръгване от България ме атакуват къде е бащата и дали е български гражданин. Като им кажа, че децата нямат български документи и атаката приключва. 
 

Връзка към коментар

С печат в паспорта от Армения има ли вероятност да не ме пуснат в Азербайджан предвид обстановката между двете страни? Ще има 3-4 месеца между двете пътувания. В момента двете страни нямат дипломатчески отношения.

Връзка към коментар

Ако случайно някой има път към Велико Търново от София в сряда и иска да закара две мили женици ще съм благодарна 🙂 Е, може и да няма път, така да му се разхожда... 🙂 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Някой има ли опит с онлайн системата за плащане на фишове на КАТ?

 

Накратко, щракнали са ме със скорост 67 на ограничение 50, докато карам Spark. Те чинно си ме таксуват 60лв и препращат фиша към мен...размера на таксата им не го коментирам, това ще си остане за мен като преценка дали да им ползвам услугите за в бъдеще. Та, въпросния фиш от кат изглежда ето така, обърнете внимание, че номерът е 627...

 

image.png

 

Обаче като въведа серията и номера в сайта ми излизат към 50 други фиша, но не и тоя с моя номер:

 

image.png

 

Имам ли някакъв ход в случая? Във фиша е отбелязана и някаква банкова сметка, но ако има някакво разминаване хич не ми се ще да правя преводи и после да се качвам на влакче на ужасите. Искам просто чинно да си платя в 14 дневния срок с отстъпката.

 

 

Връзка към коментар

Според мен под този номер излизат всички фишове наложени на ползватели на Spark. Опитай в системата да въведеш не номер на фиш, а номер на твоето свидетелство за управление и би следвало така да излезе само твоят фиш...

Връзка към коментар
преди 16 минути , Duke каза:

Според мен под този номер излизат всички фишове наложени на ползватели на Spark. Опитай в системата да въведеш не номер на фиш, а номер на твоето свидетелство за управление и би следвало така да излезе само твоят фиш...

И така пробвах, излиза само че имам невръчен фиш без да има номер и линк за плащане. Спарк са ми го препратили, освен това онзи ден си взимах нов паспорт в общината и там също ми принтираха бележка, която разписах и допускам, че това би трябвало да означава, че фишът ми е връчен.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги каза:

И така пробвах, излиза само че имам невръчен фиш без да има номер и линк за плащане. Спарк са ми го препратили, освен това онзи ден си взимах нов паспорт в общината и там също ми принтираха бележка, която разписах и допускам, че това би трябвало да означава, че фишът ми е връчен.

В такъв случай плащай по банков път, като посочиш в основанието на превода номер на фиш и пази платежното...

Връзка към коментар

Хич не ми се занимава след Х години пак да се оправям с тях, за това се надявах да стане лесничко. Ще пробвам да почакам още някой и друг ден фиша да цъфне в системата, че е още сравнително "пресен".

Връзка към коментар

Да използвам повода да попитам юристите тук - има ли и колко е давността за връчване на фиш или НП по ЗДП?

Имам предвид до колко време след извършване на някакво нарушение трябва да ти връчат фиша/НП ? Могат ли да ти връчат фиш/НП за нарушение, извършено преди 3 г., например?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Фил каза:

Да използвам повода да попитам юристите тук - има ли и колко е давността за връчване на фиш или НП по ЗДП?

Имам предвид до колко време след извършване на някакво нарушение трябва да ти връчат фиша/НП ? Могат ли да ти връчат фиш/НП за нарушение, извършено преди 3 г., например?

В срок от 3 години от датата на извършване на нарушението следва да ти връчат фиш. Имай предвид обаче, че този срок се прекъсва с всяко предприето действие на органа и започва да тече отново след това. Това означава, че ако е извършен опит за връчване по установения ред, давността спира да тече. Ако не бъдат предприети действия в този 3 годишен срок от издаване на фиша, административно-наказателното производство следва да бъде прекратено, а електронния фиш - отменен от съда. Съществува обаче и друг вид давност (абсолютна), която намира приложение в този случай и тя настъпва 4,5 години след датата на извършване на нарушението. В този период от време независимо от предприетите действия от страна на наказващия орган, производството следва да се прекрати. Давността обаче не се прилага служебно, тоест, този който желае да се позове на нея следва да го направи в самото производство...

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.