Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

С колкото искаш , това което трябва да те интересува са количествата разрешени от страната в която отиваш.Не е изискване на летището от което излиташ.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Граф Вронски каза:

С колко кутии цигари човек може да влезе на летището (в София) в ръчния си багаж?

Зависи от къде идваш и дали ще те джобат. При връщане от Иран преди години един момък беше решил да се прави на тарикат и големият си куфар напълнил с евтини цигари от Иран. Е нема такова писане и обяснения! От къде, защо, на какви цени. Само дето не го попитаха защо се е родил. Дълга, тежка и срамна ситуация.  

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искам да попитам,  НО не ми смейте 😄

Имам подарък от моите родители за рождения ми ден от 2022 пуловер от Исландия (аз си го взех по моя поръчка) с тяхната вълна. А този уикенд ще ходя на студено, че цяла зима (знаете я нашата зима) просто си седи на сигурно в гардероба. Идеален момент да го облеча за първи път.
И не искам да го съсипя (досега май не успявал да унищожа дреха), и реших да го сложа в пералнята само него. НО се загледах в етикета от вътрешната страна.

Доколкото разбрах и от това , което четох е, че трябва да го избера със студена вода и да го оставя на равна повърхност върху кърпа да изсъхне.
Да не го използвам в пералня, да не използвам белина, да не го слагам в сушилня, да не виси на простор.

 

20230125_171958.jpg.b4c4ff576ead20167615a1e514ab3c8a.jpg

 


Нещо да пропускам?
Може би @DenitsaS има подобни дрехи и ще знае евентуално.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Граф Вронски переш със студена вода на ръка. Иначе ще се свие много и ще ти стане на палеца само. Цедиш с леко стискане на ръцете, не го усуквай за максимално цедене на ръка. За да не се развлече, разстилаш/ слагаш на равно на хавлия да поема влагата, не го простираш да виси.

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Граф Вронски каза:

Искам да попитам,  НО не ми смейте 😄

Имам подарък от моите родители за рождения ми ден от 2022 пуловер от Исландия (аз си го взех по моя поръчка) с тяхната вълна. А този уикенд ще ходя на студено, че цяла зима (знаете я нашата зима) просто си седи на сигурно в гардероба. Идеален момент да го облеча за първи път.
И не искам да го съсипя (досега май не успявал да унищожа дреха), и реших да го сложа в пералнята само него. НО се загледах в етикета от вътрешната страна.

Доколкото разбрах и от това , което четох е, че трябва да го избера със студена вода и да го оставя на равна повърхност върху кърпа да изсъхне.
Да не го използвам в пералня, да не използвам белина, да не го слагам в сушилня, да не виси на простор.

 

20230125_171958.jpg.b4c4ff576ead20167615a1e514ab3c8a.jpg

 


Нещо да пропускам?
Може би @DenitsaS има подобни дрехи и ще знае евентуално.

Правилно си разбрал, и аз така мисля. Всяка вълнена плетена драха са третира по този начин- хладка вода, ръчно, без извиване, изтисквана. киснеш с течен препарат или шампоан, понамачкавш, изплакваш. После го остави сгънат  върху мивката в банята да се изтече. като няма вече толкова вода го сложи на парното или на сушилка Отгоре в хоризонтално положение. Само дано изсъхне за 2 дни.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Граф Вронски каза:

Искам да попитам,  НО не ми смейте 😄

Имам подарък от моите родители за рождения ми ден от 2022 пуловер от Исландия (аз си го взех по моя поръчка) с тяхната вълна. А този уикенд ще ходя на студено, че цяла зима (знаете я нашата зима) просто си седи на сигурно в гардероба. Идеален момент да го облеча за първи път.
И не искам да го съсипя (досега май не успявал да унищожа дреха), и реших да го сложа в пералнята само него. НО се загледах в етикета от вътрешната страна.

Доколкото разбрах и от това , което четох е, че трябва да го избера със студена вода и да го оставя на равна повърхност върху кърпа да изсъхне.
Да не го използвам в пералня, да не използвам белина, да не го слагам в сушилня, да не виси на простор.

 

20230125_171958.jpg.b4c4ff576ead20167615a1e514ab3c8a.jpg

 


Нещо да пропускам?
Може би @DenitsaS има подобни дрехи и ще знае евентуално.

Ако се загледаш в указанията за пране на вълнени дрехи, ще видиш че на вълнените пуловери това е дежурно. Имам колекция от пуловери, които даже не стават и на племенниците.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 Почти съм сигурна, че сме го коментирали и друг път във форума.Нямам представа каква е тази исландска вълна, но преди няколко години някой ми каза ли, прочетох ли някъде, че дрехи от финни вълнени тъкани преди пране трябва да се оставят за един, два часа на минусови температури. Ако не е достатъчно студено навън, може в торбичка и във фризера. Не се шегувам. Така пера и кашмирени дрехи и такива от ангорска вълна - в пералнята, на кратка програма за деликатно пране, без центрофуга. Леко изстисквам и разтеглям и оставям на сушилника. Не се свиват.

Но като за първо пране опитай на ръка. 🙂

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Моят любим кашмирен пуловер, който на Азорите сварих на 90 градуса :don-t_mention:, не се сви. И мерино блузите от декатлон издържат пералня. Обаче имам доста други, които вече стават само за кукли. Честно казано, бих прала на 20 градуса с пералнята, но не и на ръка, вижда ми се неефективно или много трудно. 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@Граф Вронски Всички са ти обяснили как точно да се пере вълната, но аз бързам да ти кажа изобщо да не го переш сега, а едва след като си го носил няколко месеца или в случай, че си го изцапал с нещо. Поне исландците не ги перат като са чисто нови - тя вълната е била изпрана преди жените да почнат да ги плетат. Мъжът ми също има два такива пуловера и ги пере два пъти годишно, задължително на ръка и с препарат за вълна, суши ги хоризонтално, но не върху парното. Предполагам, че няма да го носиш на голо, а върху други блузи, надявам се, че имаш и търпимост към вълната, защото не всеки може да ги носи (аз например си купих един само с 30% исландска вълна и пак ме боде около врата и го нося върху две блузи 😂). Вълната е различна, защото е много груба и не прилепва по тялото, съответно не се изпотява като обикновен пуловер. Всъщност исландците ги носят и третират като връхна дреха, а не като пуловер, та в този ред на мисли колко често си переш вълненото палто? Просто сега е в най-хубавата си форма, като почне да се пере и не е вече същото - тук проблемът не е да се свие, а да се развиси и да не ти пасва вече както преди. Разбира се, ако смяташ, че ще ти е некомфортно, може да го изпереш според указанията, но трябва да имаш поне 2-3 дни да изсъхне. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

За първи път бих изпрала на ръка, поне ще видиш как се държи материята. Един трик за сушенето - слагам в кърпа и попивам остатъчната вода с притискане, ако трябва с 2-3 кърпи една след друга, зависи колко бързам да изсъхне. После на сушилка на парното.(имам такива дето се закачат на него) върху самото парно не бих сложила. Моето е или много горещо или студено.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички за включванията. Ами, изпрах го на ръка сега се изцежда в един леген, довечера ще го сложа на масата върху кърпи. Дано не се съсипе 😄
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Граф Вронски каза:

Благодаря на всички за включванията. Ами, изпрах го на ръка сега се изцежда в един леген, довечера ще го сложа на масата върху кърпи. Дано не се съсипе 😄
 

Няма да се съсипе, мъжът ми точно върху маса ги суши неговите. Но моят съвет е след това да не го переш дълго време, ти ще видиш, че няма да има нужда 😉 И да качиш една снимка после да те видим кой десен си избрал! 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Граф Вронски каза:

И аз това се чудех наскоро. 

Ами аз съм забравила да се чудя покрай пътуванията, ама сега виждам, че е изчезнал от 1,5 месеца, което е дълъг период. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

днес му писах лично съобщение, дано получи нотификация по имейла, понеже не се е логвал от началото на декември, а се бяхме зачудили тук за същото преди две седмици, поне на мен ми липсва и усещам отсъствието му

 

никой ли не го познава в реала?

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

днес му писах лично съобщение, дано получи нотификация по имейла, понеже не се е логвал от началото на декември, а се бяхме зачудили тук за същото преди две седмици, поне на мен ми липсва и усещам отсъствието му

 

никой ли не го познава в реала?

Ами възможно е и никой да не го познава. И по тази причина питам публично, за да проверим дали е така наистина или някой има друг комуникационен канал. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам един въпрос за Wizzair.

Нарочно го задавам тук :wink:

Знае ли някой за полет на wizz с ниска сума на флекс + priority.

Идеята е да минимизирам тези разходи по направлението Айндховен-София, които са над 50-60 лв.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

Имам един въпрос за Wizzair.

Нарочно го задавам тук /cdn-cgi/mirage/c547e11bcd0d78776653963f8a1983ebab17d9c4724b22c87b548ec519753cfa/1280/https://magelanci.com/uploads/emoticons/wink.png

Знае ли някой за полет на wizz с ниска сума на флекс + priority.

Идеята е да минимизирам тези разходи по направлението Айндховен-София, които са над 50-60 лв.

Затъжихме се за теб!

Аз ползвам Братислава-Скопие, че и чекираният  куфар е на добра цена.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , Дани Магелани каза:

Затъжихме се за теб!

Аз ползвам Братислава-Скопие, че и чекираният  куфар е на добра цена.

За какво да влизам!?:wink:

За да се гърча и аз по ... "... - Природа в сън", ... например. 

:biggrin:

  • Смея се 12
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.